Békés Megyei Népújság, 1969. július (24. évfolyam, 149-175. szám)

1969-07-08 / 155. szám

1989. július 8. 7 Kedd A Labdarúgó Nyári Kupáért Gyulai MEDOSZ—Mezőkovácsházi Petőfi 1:1 (0:0) Mezőkovácsháza, 600 néző. V.: Barcs. Gyula: Barna — Géczi, Otott, Lovász, Guti (Boruzs), Cső­ke. Mészáros, Galbács, Tóth, Sza­bó, Arató, Horváth. Edző: Szom­bati György. Mezőkovácsháza: Drágán — Budácsik (Mészáros), Gajdos, Bányik, Plástyik, Uhrin, Gábor (Janiga), Gigacz, Szabó, Kerekes, Gslesély. Edző: Kerekes Imre. Az első félidőben mezőny- fölényben játszott a vendégcsa­pat, de gólhelyzetet nem tudott kidolgozni, mert a Petőfi védelme jól zárt. A 20. percben Gigacz ki­tört, átcselezte magát a gyulai vé­delmen, de Barnáha lőtt. A 31. percben Csicsely a 16-osról az üres kapu mellé lőtte a labdát. Nem sokkal később ugyancsak jó helyzetben Gigacz lőtt a kapu mellé. Szünet után a gyulai csa­pat beszorult, állandóan a hazai­ak támadtak. Az 50. percben Plástyik nagy lövése kerülte el a kaput. Az 55. percben Kerekes távoli bombáját Barna szépen védte. A hazai fölény ellenére a MEDOSZ szerezte meg a vezetést. Az 56. percben Arató futott el a jobb szélen, beadását Galbács az ötösről értékesítette, 1:0. A 60. percben a gyulai térfél közepéről szabadrúgáshoz jutott a Petőfi. A szabadrúgást Kerekes végezte el. A benyesett labdára kiugró Sza­bót elkaszálták, a büntetőterüle­ten belül. A 11-est Szabó értéke­sítette, 1:1. A háralevő időben a Petőfi uralta a mezőnyt, de táma­dásai elakadtak a gyulai védelem­ben. Gólhelyzetei alapján a hazai csapat közelebb állt a győzelem­hez. Jók: Csőke, Tóth, Galbács, ill. Plástyik (a mezőny legjobb­ja), Uhrin, Szabó!. A játékvezető jól vezette a találkozót. Szegedi Dózsa—Szarvasi Spartacus 0:0 Újszeged, 400 néző. V.: Nyári. Dózsa: Bánfi — Csörögi, Bíró, Koszó, Somogyfalvi, Madarász, Portörő, Pusztaszeri II. (Széli II.), Reményik dr., Bóka (Pataki), He­ge» dr. Edző: Veress László. Szarvas: Nagy II. — Dóba, Mi­hály, Brakszatórisz I., Lelkes, Medvegy, Brakszatórisz II., Ke­rekes (Lancsa), Nagy I., Müller, Roszik (Magyar). Edző: Bencsik Gyula. Az első félidőben a sze­gediek támadtak többet, de hely­zetük nem igen akadt. Az első je­lentősebb esemény a 17. percben történt, amikor Bóka 3 méterre a kaputól késlekedett a lövéssel és a befutó Dóba kivágta a labdát a mezőnybe. A 30. percben közve­tett szabadrúgáshoz jutott a Dó­zsa a 16-oson belülről, de Remé­nyik dr. lövése a sorfalban el­akadt. Szünet után egy ideig még a hazaiak voltak fölényben, de aztán felnyomult a szarvasi együt­tes. A 67. percben Nagy I. a mér­kőzés legnagyobb helyzetét hagyta kihasználatlanul. Átküzdötte ma­gát a védőkön, már csak a ka­pussal állt szemben, de 10 mé­terről mellé lőtt. A találkozó többnyire kiegyenlített játékot és A totó 27. heti eredményei: 1, 1, 2, 1, x, 1, 2, X, x, x, 1, 1, 2, x. 13+1-es találat nem akadt. Az egy darab 13-as találatra 363 164, a 36 db 12-es találatra 6725, a 11-es találatokra 365, a 10-esek- re 59 forint nyeremény jut. küzdelmes mérkőzést hozott, a | kapuk csak ritkán kerültek ve­szélybe. A döntetlen reális. Jók: Csörögi, Bíró, Portörő, illetve Dó­ba, Mihály, és a Brakszatórisz fi­vérek. Az MLSZ tegnap délutáni ülésén Sós Károly beszámolt az ir és a dán VB selejtezőmérkőzésekről, majd elő­terjesztette a felkészülési programot a még hátralevő VB-selejtezőkre. A válogatott keret rövidesen megkezdi a felkészülést. Mint ismeretes, még három selej­tezőmérkőzést játszik a magyar csa­pat. Szeptember 14-én Prágában Csehszlovákia, október 19-én Budapes­ten Dánia, majd november 2-án Ír­ország következik, ugyancsak itthon. Egyenlő pontszám, és a harmadik mérkőzéssel kapcsolatban jó néhány téves adat látott napivlágot. Mi az igazság? A kiírás szerint, ha a cso­porton belül pontszámegyenlőség van a selejtezők végén, akkor az illető két együttes — semleges pályán — harma­dik mérkőzést viv. Ha ennek ered­ménye döntetlen, akkor kétszer 15 perces hosszabbítás következik. Amennyiben ekkor sincs győztes, ak­kor a gólkülönbség dönt, ha ez is egyenlő, akkor következik csak sor­solás. A DÉLKELETI csoport Állasa 1. Gyula 2 — 2 — 3:3 2 Mezőkovácsháza 2 — 2 — 1:1 2 Szarvas 2 — 2 — 2:2 2 Sz. Dózsa 2 — 2 — 0:0 2 A legjobb európai góllövő címért ki­írt versenyben az idén is nagy volt a harc. Dunai n. 31 góljával csaknem végig az első helyen állt, ám az utolsó hetekben fokozódott az üldözési ver­seny. Az utolsó héten a bolgár Zse- kov mindenkit megelőzött, így 36 góllal (30 mérkőzésből) ő lett az 1968— 69 évi aranycipős. További sorrend: második Sideris görög 35 gól (34 mér­kőzés), harmadik Köglberger osztrák 28 mérkőzés (31 gól). Ugyanennyi gólt rúgott Dunai H. is, de mivel őt két mérkőzéssel többet játszott, így az idén csak a negyedik helyet fog­lalja el. *** Megérkezett a kanadai vízum —, így csütörtökön 16 játékossal elutazik a Nem York-i tornára az MTK labda­rúgó csapata. Az első ellenfél a görög Olympiakos lesz. *** Vasárnap délután Szegeden ötezer főnyi közönség előtt bonyolították le az Országos Salak-motorbajnokság 3. fordulóját. A verseny végeredménye: 1. Szőke János (Miskolc, 15 pont). 2. Radácsi Ferenc (Debrecen, 13). 3. Gye­pes Barnabás (Gyulai Gépjavító, 13) ponttal. Három forduló után a bajnokságban Radácsi áll az élen 20 ponttal, máso­dik Szőke 15, harmadik Gyepes 12 ponttal. Barátságos labadarúgó- mérkőzés Hírek-eredmények Gyomai TK—Salgótarjáni Bányász 4:3 (3:21 Gyoma, 700 néző. V: Walfisch. Gyoma: Pápai (Hunya) — Vatai, Rácz, Imre, (Endrőd), Nagy, (Bél- teki), Janovszki, (Sebők). Bácsi, Nyilas, Kiss, Oravecz, Kovács, (Farkas). Edző: Kövesdi Lajos. Salgótarján: Szőke — Baranyai, Ferenc, Vertig, Répás, Kmetty, Kriskó, Szalai. Kajdi, Básti, Zöldi. Edző: Marosvári Béla, Az első percekben megilletődötten ját­szott a hazai csapat. A 3. percben szögletrúgás után Kriskó fejelt a hálóba, 0:1. A hazaiak a 17. perc­ben jutottak először lövéshez, de Kis» 16 méteres bombáját Szőke szépen védte. A 20. percben Zöl­di futott el a balszélen, s közelről lőtt a hálóba, 0:2. Három perc múlva Oravecz alig lőtt mellé. A 35. percben szabadrúgáshoz jutott a TK. Kiss lövése a sorfal között utat talált a hálóba, 1:2. Básti, majd Szalai lövései tévesztettek célt. Feltűnő volt, hogy Répás milyen sokat tör előre a bányá­szok közül, lövéseit azonban nem kísérte szerencse. A 35. percben szép gyomai támadás bontakozott ki. Bácsi futott el a szélen, pontos beadását Kissi a hálóba emelte, 2:2. A 41. percben a veze­tést is megszerezte a gyomai csa­pat. Kiss kicselezte Ferenczet, átadását Oravecz a megdermedt Szőke mellett lőtte a hálóba, 3:2. Szünetben mindkét csapatban több csere történt, A II. félidőben is többet támadott a bányászcsa­pat, de Hunya jól védett. A 65. percben ismét Bácsi futott el és beadását ezúttal Oravecz küldte a hálóba, 4:2. A lelkes gyomaiak ellen csak a 82. percben sikerült szépíteni az NB I-es csapatnak. Ekkor Zöldi volt eredményes, 1:3. A hátralevő idő mezőnyjáték­kal telt el. Az első negyedórában bekapott két gól nem törte le a gyomaiakat, és helyenként szép támadásokkal válaszoltak, sőt lel­kes játékukkal értékes sikert ér­tek el NB I-es ellenfelükkel szemben. Jók: Az egész gyomai csapat, illetve Répás, Kriskó, Zöl­di, Toldi. *** összedőlt a szorító. Pakson szabad­téren kezdődött vasárnap a Budapest— Vajdaság ifjúsági ökölvívó-mérkőzés. 8:8-as állásnál a középsúlyúak talál­kozóján Szekeres és Antelj lépett szo- rítóba, amikor az első menetben a szorító recsegve, ropogva összeomlott. Bár később helyrehozták, a jugoszlá- vok nem folytatták a küzdelmet, így a mérkőzés 8:8 arányban végződött. Sérülés nem történt. *♦* Vasárnap Budapesten szép magyar sikerrel befejeződött a háromnapos nemzetközi röplabda-torna. A torna végeredménye: 1. Magyarország, 2. Hollandia, 3. Magyar Ifjúsági Válo­gatott, 4. Fluminense. *** Üj világcsúcsot állított fel női öt- pröbában a 20 éves svájci Méta An- tenen. A Liestalban lezajlott verse­nyen a svájci atlétanő 5046 pontot gyűjtött és ezzel túlszárnyalta a nyu­gatnémet Heide Rosendahl eddigi 5023- as eredményét. | Több támogatás! érdemel Békéscsaba ökölvivósportfa — mondotta Gedó György, Európa-bajnokunk Gedó György, a papírsúly Európa-bajnoka mesterével, Szalai Lász lóval. A magyar ökölvívósport számá­ra nem sok babér termett Mexi- cóban. A kö2rvélemény szorongás­sal engedte útjára a június eleji Európa-bajnokságra készülő ma­gyar csapatot. De amit csak ti­tokban reméltek a szakemberek — valóra vált. Versenyzőink bra­vúrosan szerepeltek, Orbán, Gedó felállhatott az Európa-bajnoki do­bogó legmagasabb fokára. Szá­munkra, Békés megyeiek számá­ra különösen Gedó György telje­sítménye nagy-nagy öröm, hiszen a húszéves sportember Békéscsa­bán ismerkedett meg az ökölví­vással, s innen indulva, a Vasas versenyzőiéként érte el hatalmas sikerét. Az újdonsült Európa-bajnok nemrégiben rokonai, barátai, is­merősei társaságában töltött Bé­késcsabán néhány napot. Ezt az alkalmat használtuk fel arra, hogy nyilatkozatot kérjünk Ge­dó Gyuritól, aki így beszélt eddi­gi sportpályafutásáról. — Nyolcéves voltam, amikor barátaim focizni hívtak — kezd­te a visszaemlékezést. — A Ka­zinczy utcai stadionba mentünk, de én a focipálya helyett a tor­naterembe kukkantottam be, ahol csak úgy puffogott a homokzsák, s csattogtak a kesztyűk. Odabent szorgalmasan edzettek az Építők ökölvívói. — Valaki megkérdezte tőlem, tetszik-e, amit látok. Hogyne — feleltem, majd én is megpróbál­tam a dolgot... Az a fiú, akivel összeakaszkodtam, alaposan elkent Amikor az edzésről hazaértem, kétszer kellett kopogtatnom ah­hoz, hogy anyám végre beenged­jen. Nem ismert meg... Pocok bá­csiék nem hitték, hogy még egy­szer lemegyek az edzésre. De én bizony — csak elmentem! Egyre jobban megtetszett a sportág, ed­zőm, meg a többiek, Pinke bácsi, Figi sokat foglalkozott velem. Hej, de jó gárda volt akkor az Építőknél! Sokat tanultam. Sokat bemutatóztam a csabai színház­ban. a szabadtéri színpadon. így kezdődőt^. — Meséljen a folytatásról. — Amikor ipari tanulóként Pest­re, a hajógyárba kerültem, a Magyar Pamutba mentem bok­szolni. Onnan kerültem a Vasas­ba. — Nem is olyan régen sokat írtak a lapok arról a bizonyos szabálytalan igazolásról. Mi volt az igazság? — Kellemetlen, adminisztrációs hiba volt, de hagyjuk ezt. El­múlt, nem haragszom senkire, el­felejtettem azt, ami történt, hi­szen a végén minden jóra for­dult. — Halljunk most valamit ar­ról a bukaresti kilenc percről. — Hát... Nehéz, nagyon nehéz volt az EB-döntő. Kemény ellen­félnek bizonyult az olasz Udella, de ma már — főként az Európa- bajnokságon — nincs könnyű el­lenfél. Mindent annak köszönhe­tek, hogy sikerült jól felkészülni. Nagyon akartam, hiszen Mexico után bizonyítani kellett. Nemcsak magamért, hanem az egész ma­gyar ökölvívásért ,,verekedtem”. — Kik segítették, egyengették útját? — Kocziha János bácsi adott először bokszkesztyűt. Nagyon- nagyon sokat köszönhetek meste­remnek, Szalai Lászlónak, a ve­zetőedző Papp Lászlónak, s orvo­sunknak, aki a bal szemem fölött remekül összehúzta azt a sebet, amely könnyen elüthetett volna az aranyéremtől. — Milyen érzés Európa-bajnok- nak lenni? — Elhiheti, egy húszéves fia­talember számára mily nagy bol­dogság az aranyérem. Már ott, Bukarestben rengeteg autogra­mot kellett adnom, klubomban; munkahelyemen, s itt Csabán, a rokonságnak, a régi barátoknak sokat kellett mesélnem, de szíve­sen teszem. Európa-bajnoknak lenni viszont nemcsak remek ér­zés, hanem nagy felelősség is, hi­szen a neheze — csak ezután jön! — Mondjon valamit Gedó Györgyről, a magánemberről. — Mi tagadás, nem vagyok időmilliomos. Az Universal Ktsz- ben dolgozom, van olyan időszak, amikor naponta kétszer edzem, még a május elsejét sem hagy­tam ki. Szeretek nragnózni, mozi­ba járni, nem iszom, kedvelem a jó zenét, akár cigányzene, akár beatzene az. — Járt a csabai ökölvívók ed­zésén? — Hogyne, megnéztem őket. Örömmel láttam, 20—28 fiú dol­gozott az edzésen. Nem bírtam ki, kesztyűt húztam, s úgy, civilben iskoláztam egy kicsit unoka­öcsémmel, Gedó Sanyival, akit nagyon ügyesnek tartok. Meggyő­ződésem, rengeteg tehetséges srác jár az Előre edzéseire. A fiúk kö­zül biztos lesz olyan, akiről még sok jót hallhatunk. Az eredmények azonban nem jönnek maguktól. Támogatni kell a csabai ökölvívókat, lehetőséget kel] biztosítani számukra ahhoz, hogy fejlődjenek, mert ma már nagyok a követelmények, s más­képp nem lehet eredményesen szerepelni. Ezt kérem, ezt taná­csolom a sportvezetőknek — mon­dotta búcsúzóul az Európa-baj­nok. CH