Békés Megyei Népújság, 1963. május (18. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-07 / 104. szám

»63. májas Z 6 Kedd SPORT»SPORT * SPORT Győztek NB III-as csapataink, csak a Bes• Előre tért haza vereséggel gását Csikós biztosain védte. Rakonczás sportszerűtlen viseQikedését többször megtorolta a játékvezető. A 80. percben egy alkalomkor szabadrúgáshoz jutott a Vasas, a kaputól mintegy 30 méter­re, , az oldalvonalhoz közei.. A szépen ívelt labdát Keresztesi az ötösről ka­pásból kapura lőtte, Krátki csak ki­ütni tudta, a labda Bíró elé esett, aki egyből a hálóba lőtt. Az utolsó percek­ben az Előre feladta a küzdelmet, de újabb gólt már nem tudott a Vasas el­érni. Jóik: Beme, Csikós, Buchár, Held, il­letve : Popod, Riegerj További eredmények: Mezőhegy esi MEDOSZ—Martfűi MSE 3:1 (2:0), Szolnoki MTE—Hódmezővá­sárhelyi MEDOSZ 1:0 (2:0), Makói Va­sas—Ceglédi VSE 2:1 (2:1), Kecskeméti TE—Jászberényi Lehel 2:2 (2:1). Az aranyat érő májusi esőzés nem sokat ártott a pályáknak. A legtöbb mér­kőzést kifogástalan talajon játszották le. örvendetes, hogy a megye NB III-as csapatainak formája lassan bár, de fokozatosan javul. Egyedül a Bé­késcsabai Előre csatársoráról nem mondható ez. Gyulán a MEDOSZ ismét igazolta, hogy megérdemelten áll a tabella élén. A gyulai csapat mintha ügyesen osztaná be erejét — gondolván, a nehezebbje hátra van — és csak annyit nyújt, amennyi a két pont megszerzéséhez fel­tétlenül szükséges. Hasonlóképpen jó teljesítményt nyújtott az utóbbi időben az Orosházi Ki­nizsi csapata is, habár itt a csatársor játékában mintha bizonyos fokú stag­nálás következtt volna be. A jól kombináló orosházi csatárok sohasem akarnak vállalkozni a kapura lövésre. Pedig enélkül nem lesz gól. Szarvason szép játékkal rukkolt ki a tabella sereghajtó csapata. Nagy kár, hogy a szarvasiak a tavasszal olyan gyengén kezdtek, habár az ősszel is csi­náltak néhányszor kellemetlen meglepetést. A szarvasi csapat a Szegedi Épí­tők ellen különösen a második félidőben olyan nagyszerű játékot mutatott, hogy a szegediek csak nagy szerencséjüknek köszönhetik, hogy nem tértek haza nagyobb arányú vereséggel. Mezőhegyesen is szép játékot láthattak a szurkolók. A MEDOSZ győzelme egy pillanatra sem volt vitás. Jászberényben Vasas «.győzelem született ugyan, de a mezőnyjáték alapján bíz Előre legalább egy gólt megérdemelt volna. A mérkőzés egyes részeiben csabai mezőnyfölény volt, de a csatárok körülményeskedtek és nem tudtak a kapura veszélyesek lenni. Szarvasi SC — Szegedi Építők 2:1 (1:1) Szarvas, 1600 néző, vezette: Kopjósi. SZSC: Komdacs — Gáspár, Qsernus, Rohony — Patkós, Ficzere — Antal, Járó, Szalontay, Tolew, Cziglédszky. Edző: Jasniuiriik Mihály. Sz. Építők: Pa­lotai — Veréb, Molnár, Hegedűs — Szabó, László — Vörös, Tóth, Sónké, Bodor, Kalmár. Edző: Törköly György. Huszáros rohamokkal kezdett a ha­zai csapat. A 3. percben Tolew kiug­rott a védők között, egyedül tört a ka­pura, a kifutó Palotai mellett élgurí­tott, de a labda elkerülte a kaput. Egymást (követték a (hazad támadások, előbb Járó, majd Antal került gólhely­zetbe, de mindketten hibáztak. A sok meddő hazai támadás után —ahogyan ez már számtalanszor előfordult — a 36. perében egy váratlan ellentámadás­nál Vörös átjátszotta Rohomyt és ne­héz szögből a hálóba talált. A váratlan gól szárnyakat adott az Építőik csapa­tának. Egymást érték a szegedi táma­dások, de nem tudtak újabb eredményt elérni. Azután a hazaiak ismét nagy lendülettel (kezdtek támadni és az utol­só percben Szalontay körülbelül 20 méteres bombalövése védhetetlenül vágódott a felső sarokba; Fordulós urtán negyedórán keresztül váltakozó mezőnyjáték folyt. A bal- szélen a kitörő Czáglédszkyt csúnyán elkaszálták a szegedi védők, a megítélt szabadrúgást Járó a hálóba lőtte. A gól után hatalmas erővel támadott a hazai együttes. A látott játék alapján mindenki gólokat várt a szarvasi csa­tároktól , de a vendégek elkeseredetten védekeztek és a védelem Palotaival az élen, mindent hárított; Jóik: Csernus, Patkós, Járó; illetve: Palotai,, Molnár^ Gyulai MEDOSZ — Csongrádi Petőfi 2:1 (2:1) Gyula, 1600 néző, vezette: Rékasd. Gyula: Vidó — Osgyán, Pásztor, Szi­lágyi — Guti, Rajki — Fáibri, Himmer n., Borúzs, Lovász, Pintye. Edző: Vas­vári Péter. Csongrádi Kálmán — Ma- gony, Vikor, Borda — Szanda, Vérségi — Oláh, Gál I., Gát, Busa, Papcsik. Edző: Tóth István; Borús időben, eléggé csúszós talajon kezdődött meg a játék. A vendégek már a mérjkőzés első perceiben — 7— 8 emberrel védekeztek, és elöl álig tartózkodtak csatárok. A MEDOSZ tel­jesen beszorította a Petőfit és a 10— 13. percben Himmer n. és Lovász volt eredményes. A gólok után sem válto­zott a játék képe, csak a csatárok to­logatásai és Kálmán sportszerűtlensé­gei keltettek izgalmat. A 25. percben lest vitatva leállt a gyulai védelem, Vi­dó kifutott és Gát belőtte a Petőfi egyetlen gólját; Szünet után sem javult a játék szín­vonala, és a hazai csatárok nagyon ké­nyelmesen szőtték támadásaikat. A mérkőzést továbbra is a csongrádi vé­delem és a gyulai támadósor küzdelme jellemezte. Elmondhatjuk a mérkőzés­ről, hogy a gyulai csapat mélyen for­mája alatt játszott és szerencsének mondható el, hogy éppen Csongráddal került szembe, amely végig gyenge teljesítményt nyújtott. A hazai csa­patból csupán Pásztor, Guti és Himmer H. küzdeniakarása, a Petőfiből Gát és Gál I. játéka érdemel említést. Orosházi Kinizsi — Törökszentmiklósi Vasas 1:0 (1:0) Orosháza, 1500 néző, vezette: Géczy. Kinizsi: Kiss I. — Dudás, Békési, Berke — Szűcs, Túri — Kiss H, Berta, Cziráiki I, Kollár, Szabó. Edző: Csonka Béla. T. Vasas: Vasas — Balázs, Falc­kor, Fekete — Szedlák, Habáik — Dar­vas!, Muszka, Kovács, Buczikó, Kiss. Edző: S-elmeczy János; Biztató formában indult a hazai csa­pat. Már az első percekben gólhelyzet adódott a vendégek kapuja előtt, de Kollár csúnyán mellé lőtt. Nagy lendü­lettel támadott a Kinizsi. A 8. percben Szabó saroiKíba tartó erős lövését nagy bravúrral védte Vasas. A nagy me­zőnyfölényben játszó orosháziak nem tudtak eredményt elérni, mert csatár­sora a kapu közvetlen közelében is állandóan tologatta a labdát. így a nagy lelkesedéssel játszó Vasas védői mindig közbe tudtak lépni és sorra há­rították a veszélyes hazai kezdeménye­zéseket. A félidő utolsó percében Kol­lár adott be jobb oldalról, az ötösön helyezkedő Cziráiki ügyesen megpördí- tette a labdát, amely az ellenkező sa­rokba a hálóba hullott. Fordulás után sem változott a játék képe. A Kinizsi állandóan támadott, a csatárok folytatták a tologatást, s így a határtalan lelkesedéssel játszó ven­dégek védői könnyedén szerelni tud­tak, sőt gyorsan támadásba küldték gyors csatáraikat. Néhány formás, gyors Vasas támadás befejezése sok­szor közelállt a kiegynlítéshez. Azután ismét a Kinizsi lendült támadásba, a 75. percben Kollár, majd rövid idő múlva Cziráki került gólhelyzetbe, de mindketten sokat kivártak a lövéssel. A mezőnyjáték alapján a Kinizsi győ­zelme nagyobb arányú is lehetett vol­na; Az öncélűság és az elöregedett sportvezetés fékezi a városi sportmozgalom egészséges fejlődését Jászberényi Vasas — Bcs. Előre 2:0 (0:0) — állapította meg az orosházi MSZMP és a tanács végrehajtó bizottsága Jászberény, 800 néző, vezette: Tóth. J. Vasas: Csikós — Benke, Buchár, Hell — Szirós, Pintér — Urbán, Ke­resztesi, Kovács II, Bíró, Csizmadia. Edző: Túri László. Előre: Krátki — Vári, Popol, Frankó — Rakoncás, Rie­ger — Miklya, Mitykó, Sípos, Kerekes, Farkas. Edző: Kerekes Imre. Az Előre kezdte a játékot, de a ha­zaiak hamar megszerezték a labdát és már az első percekben több veszélyes támadást indítottak a csabai kapura. A 3. percben Bíró került gólhelyzetbe, de hibázott, majd rövid idő múlva Urbán lövését nehezen védte Kirátki. Rövid hazai mezőnyfölény után az ‘ Előre is nagyon rákapcsolt. A csabaiak nagy lendülettel támadtak, a 9. percben Sí­pos, majd egy perc múlva ismét a kö­zépcsatár kapu fölé lőtt. A néhány ve­szélyes csabai támadás sikertelensége után isimét a Vasas percei következtek, egymás után három szögletet értek el. A 32. percben Bíró Popol hibájából egyedül tört a kapura, de a 16-os vo­nalánál megbotlott, és így odalett az eredménnyel kecsegtető akció. Változó, élénk játék folyt a félidő vége felé, amikor a 44. percben Miklya magasan ívelt beadására Csikós a labda alá fu­tott, de a jól helyezkedő Buchár a gólvonalról kifejelte szögletre a veszé­lyes labdát. Fordulás után nagy erővel kezdett a Vasas. A 47. percben formás hazai tá­madás futott végig a pályán, a bal szélről jövő labdát Vári a 16-osom belül csak kézzel tudta hárítani. A 11-est — Pintér laposan a kapufa tövére lőtte, és a labda bepörgött, és a meglepődött Krátki lábai között jutott a hálóba. A gól után az Előre támadott többet, ha­mar mezőnyfölényt harcolt ki, a csa­A múlt héten Orosházán az MSZMP és a városi tanács végrehajtó bizottsá­ga foglalkozott a városi TST munká­jával és a városi sportmozgalom ügyé­vel. Az idén átszervezés alá kerülő sportmozgalom feladatairól, a TST és sportkörök munkájáról tájékoztatta a vb-ket a TST beszámolója és ezek­kel kapcsolatban a következő értéke­lés hangzott el: Orosházán a sportmozgalom egész­ségesen fejlődik, a sportkörökben és sportcsoportokban több mint 4000 fia­tal sportol. Nem kielégítő azonban a női sportolók száma, mert az iskolá­kat is beszámítva, az ezret sem éri el. A nagyobb részt nőket foglalkoztató üzemekében sem sikerült a kézilabdán kívüli röplabdában, asztaliteniszben női versenyeket szervezni. A sportkörök vezetésében kevés a fiatal. A sport a fiatalsághoz áll leg­közelebb és nincsenek megfelelő szám­ban képviselve a sportkörök, sportcso­portok vezetésében, irányításában a KISZ-szervezetek fiataljai. Erősen fékezi a város sportmozgal­mának egészséges fejlődését, hogy a sportműködés sokaknál öncélú. Van­nak vállalati és sportköri vezetők, akik azt hiszik, hogy eleget tesznek azzal, ha a sporthoz csak tanácsokat adnak. Ezért nem megy a Kilián-moz- galom sem. Üzemeink, sportköreink alakítanak sportszakosztályokat, de sokszor nem nézik meg, hogy melyik sportág a legalkalmasabb az adott üzem dolgo­zói számára. Azt hiszik, eleget tesznek a sportmozgalomnak, ha van egy lab­darúgó-csapat. Ném fordítanak kellő gondot a tagszervezésre, arra, hogy minél nagyobb tömegeket vonjanak be a sportba és arra, hogy a nevelés­sel segítsenek a szocialista embertípus formálásában. Idegenkednek a városban a sportis­meretek megszerzésétől. A jövő sportmozgalmában pedig éppen olyan elengedhetetlen a képzett sportvezető, mint a társadalom bármely területen a szakképzettség. Nem vesznek részt a különféle sportágak versenybíró-kép­zésein, e helyett a rendezvényeken sportszerűtlenül bírálják sok esetben a sportjátékok önzetlen vezetőit. Az öncélúság, az egyetemes célkitű­zések iránti közöny játszik közre ab­ban is, hogy a vállalati vezetők (tiszr telet a kivételnek) nem segítik ft sportlétesítmények létrehozását. Ép­pen ezért örömmel fogadta a városi tanács az épülő üveggyár igazgatójá­nak a vb elé terjesztett tervét a Kiss István-gödörben való sporttelep léte­sítésére. Határozatot hozott a két vb, hogy az elkövetkezendő hónapok valamelyi­kén egy széles körű városi sportaktívát hív össze, melyen ismertetik a város sportmozgalmának problémáit és fel­adatait és ez a tanácskozás egyben előkészítése lesz az őszi választások­nak. Hangsúlyozta az értékelés, hogy a sportmozgalom átszervezésének "'fel­adatait úgy kell az év folyamán el­látni, hogy a sportmunkában és ered­ményekben visszaesés ne következzék be. NB Il-es eredmények táróik az ellenfél 16-osóig szépen ado­gattak, de azontúl már elfogyott min­déin tudományuk. A körülményeskedő csabai csatárokat a jól záró hazai vé­delem rendre szerelni tudta. A Vasas szórványos ellentámadásai mindig ve­szélyesek voltak, de a magasan ívelt beadásokat az Előre védelme Popollai az élen, mindig elfejelte. Továbbra is Előre támadott, de a kezdeményezé­sekben nem volt most sem elég át­ütőerő. Popol két veszélyes szabadni­Az NB III. állása Keleti csoport: Szegedi VSE—Diósgyőri VTK 2:1 (0:0), Borsodi Bányász—Ganz-MAVAG 2:0 (1:0), Bp. Spartakusz—Ózdi Kohász 2:1 (2:0), Bp. Előre—Bang SK 1:0 (0:0), Vi® Egyetértés—Szolnoki MÁV 2:0 (1:0), Miskolci VSC—Salgótarjáni KSE 2:0 (1:0), Egri Dózsa—Debreceni EAC 2:0 (0:0), Nyíregyház Spartakusz— Kecskeméti Dózsa 2:0 (0:0). Nyugati csoport: Oroszlányi Bányász—Csepeli se *A (0:0), Budapesti VSC—Mosonmagyar­óvári TE 2:0 (1:0), Erzsébeti VTK— Kőbányai Lombik 2:1 (1:0), Budaioki MTE Kinizsi—Győri MÄV-DAC 0:0, Szállítók—Budai Spartakusz 1:1 (1:0), Dunaújvárosi Kohász—Pécsi VSK 2:1 (1:0), Kaposvári Kinizsi—Székesfehér­vári VT Vasas 4:3 (3:1) Zalaegerszegi TE—Csepel Autó 2:0 (2:0). 1. Gyula 22 15 5 2 54:18 35 1. Diósgyőri VTK 22 13 7 2 40:15 33 1. Csepel 22 16 5 1 47:14 37 2. Szolnok 9 22 13 6 3 39:12 32 2.r Ózdi Kohász 22 13 5 4 38:16 31 2. Székesfehérvár 22 11 7 4 38:15 29 3. J. Lehel 22 9 5 8 41:29 23 3. Miskolci VSC 22 11 6 5 35:19 28 3. Dunaújváros 22 10 9 3 44:24 29 4. Szeged 22 5 12 5 21:19 22 4. Nyíregyh. Sp. 22 11 6 5 35:29 28 4. BVSC 22 12 5 5 34:31 29 5. Kecskemét 22 10 2 10 28:26 22 5. Láng 22 10 6 6 30:28 26 5. Győri MÁV 22 7 11 4 29:22 25 6. J. Vasas 22 8 6 8 27:26 22 6. Egyetértés 22 10 4 8 32:26 24 6. Oroszlány 22 8 9 5 ‘38:30 25 7—8. Békéscsaba 22 .7 8 7 36:36 22 7. Ganz-MAVAG 22 8 6 8 34:29 22 7. Szállítók 22 9 6 7 26:20 24 7—8. Mezőhegyes 22 8 6 8 34:34 22 8. Borsodi Bányász 22 9 4 9 27:31 22 8. Budafok 22 8 7 7 27:29 23 9. Orosháza 22 8 6 8 19:26 22 9. Szegedi VSE 22 7 6 9 26:37 20 9. Budai Sp. 22 6 9 7 23:29 21 10. T. Vasas 22 10 2 10 23:34 22 10. Szolnoki MÁV 22 8 3 11 19:26 19 10. Mosonmagy. 22 6 8 8 28:30 20 11. H. MEDOSZ 22 9 3 10 38:43 21 11. Bp. Spartakusz 22 8 3 11 26:37 19 11. Pécsi VSK 22 6 7 9 27:32 19 12. Martfű 22 9 2 11 33:41 20 12. Bp. Előre 22 8 2 12 28:34 18 12. Zalaegerszeg 22 6 7 9 28:39 19 13. Cegléd 22 7 5 10 26:31 19 13. Kecsk. Dózsa 22 5 7 10 23:26 17 13. Erzsébeti VTK 22 5 8 9 21:25 18 Í4. Makó 22 5 9 8 26:36 19 14. Debreceni EAC 22 6 4 12 24:35 16 14. K. Lombik 22 5 2 15 17:46 12 15. Csongrád 22 7 4 11 31:35 18 15. Egri Dózsa 22 7 1 14 20:31 15 15. Csepel Autó 22 5 1 16 19:36 11 16. Szarvas 22 2 7 13 14:44 11 16. Salgótarj. KSE 22 4 6 12 19:37 14 16. Kaposvári K. 22 2 7 13 19:43 11 Kímélje magát! Csökkenti a gondját, ha kisipari szövetkezettel építtet!!! Családi lakóházának építését és szerelését határidőre építtető által biztosított anyagból, OTP-köl- csönből, vagy a kivitelező ktsz által biztosított anyagból kulcsátadásig vállalják ax itt felsorolt szövetkezetek: Békési Építőipari Ktsz, telefon: 52, Mezőberényi Építőipari Ktsz, telefon: 3, Szarvasi Építőipari Ktsz, telefon: 155, Vésztői Vegyesipari Ktsz, telefon: 40. Építési tervra’skészítésért és árajánlatért forduljanak bizalommal az itt felsorolt szövetkezetekhez! 193 »