Békés Megyei Népújság, 1962. augusztus (17. évfolyam, 178-203. szám)

1962-08-09 / 185. szám

W62. augusztus 9. 5 Csütörtök SPORTSPORTSPORT Megindult a küzdelem a labdarúgó megyei II. osztályban is Békési Helyiipar — Szeghalmi Petőfi 2:0 (1:0) Szeghalom, 300 néző, v.: Ftilöp. Békés: Püskl — Balázs, Paulcsik, Szikora — Sebestyén, Pocsal — Fábi­án, Lovas, L. Szabó, Nagy, Balogh. Szeghalom: Veres — Farkaslnszki, Gurmal, Bakos — Herceg, Csiga — Gi­dai, Serfőző, Halász, Papp, Bress. A vendégek kezdték a mérkőzést és mindjárt támadólag léptek fel. A 7. percben L. Szabó a 16-os alapvonalá­tól rálőtte a labdát, ami a bal sarok­ba vágódott. A gól után a 33. percben Papp hatalmas lövését Püskl nagy bravúrral védte. Az újrakezdés után támadott a hazai csapat, de Papp fe­jesét Püski hárítani tudta. A 60. perc­ben Veres kiejtette a labdát, s a kö­zelben lévő Fábián a hálóba továbbí­totta. Befejezés előtt mintegy tíz per­cig nagy nyomás nehezedett a békési kapura, de a hazai csatároknak nem ment a góllövés. Békés megérdemelten nyerte a mérkőzést. Okány— Mezttberény 1:1 (1:0) Okány, 400 néző, v.t Kovács. Okány: Szabó I — Fehér, Irázi I, Pesti — Kozma, Dézsi — Horváth, Szabó H, Irázi H, Sinka, Szilágyi. Mezőberény: Guba — Boczonádi, Bucskó, Botyánszki — Hoffman I, Hoffman n — Hajdú, Kohut, Halász, Vígh, Szűcs. Az első félidőben egyik csapat sem tudott fölényt kiharcolni. A második félidőben a vendégek átvették a Já­ték irányítását. A helyi csapat csa­társora gyenge kondícióval rendelke­zik. Gl.: Irázi n, illetve Kohut. Jók: Szabó I (a mezőny legjobbja), Irázi I, illetve Buczkő, Kohut. Gyulai Kinizsi — Kevermes 7:1 (1:0) Gyula, 100 néző, v.: Tóth. Gyulai K.: Bondár — Hocopán, Ré­­pási, Merza — Bodré, Szabó? — Bus, Lakita, Bőd, Szabó A., Jámbor. Kever­mes: Rácz — Hudák, Túrák, Vas — Kotroczó, Lakatos — Baver I, Baver n, Forgács, Balogh, Túró. A széltől támogatott vendégek léptek fel támadólag, mintegy 20 percig ki­egyensúlyozott játék folyt. A 39. perc­ben Szabó megszerezte csapatának a vezetést. A szünet után megváltozott a játék képe, a hazai csapat szinte tet­szés szerint érte el góljait. A lelkes, de gyenge kondícióval rendelkező vendég-csapattal szemben a hazaiak még ilyen arányban is megérdemelten győztek. Gl.: Szabó A. 3, Bőd 2, La­kita, Szabó, illetve Forgács. Jók: Hocopán, Bodré, Lakita, Szabó A., illetve Túrák, Baver I, Baver n. Szarvasi SC II, — Kunágota 8:0 (2:0) Szarvas, 800 néző, v.: Kósa. Szarvas: Szittya — Szakács, Nagy, Kiss, — Bobvos II, Paraszt — Kasnyik, Petrov, Demcsák, Kővágó, Braxato­­risz. Kunágota: Szilágyi —Garány, Var­ga, Kovács — Körösi, Pasek — Gábor, Csomós, Németh, Isztim, Szabó. A helyi tartalék-csapat végig nagy fölényben játszott. A győzelmük ilyen arányban is megérdemelt. Gl.: Kasnyik, Petrov, Demcsák 2—2, Nagy, Paraszt. Gyulavári MEDOSZ SK — Gerendás 3:3 (0:0) Gyulavári, 1500 néző, v.: Boldizsár. Gyulavári: Horváth — Torna, Higyed, Novák — Arató, Borsi — Szabó, Donka, Serbán, Székely, Csor­dás. Gerendás: Lengyel — Priskin I, Priskin H, Rusznák — Rafael, Szka­­liczki — Gyulavári, Rábik, Priskin I, Klanpeczki, Spigut. A mindkét félidőben többet támadó Gerendás megérdemelte volna a győ­zelmet. A 80. percben Gerendás még 3:l-re vezetett, öt perc alatt Gyulavá­rinak sikerült kiegyenlítenie. Gl.: Serbán 2, Higyed, illetve Pris­kin 2, Spigut. Gyoma — Gyulai MEDOSZ II. 1:1 (1:0) Gyoma, 200 néző, v.: Bognár. Gyoma: Megyeri — Homok, Szuro­­vecz, Szendrei — Jenei, Nagy — Be­ne, Kocsis, Karasz, Cselei, Putnoki. Gyulai MEDOSZ II: Barna — Linden­berg, Diószegi, Petrikó — Mészáros, Pálmai — Cinanó, Gál, Fábri, Dvo­­lenszki, Mészáros n. A gyomai csapat a mérkőzés elején mezőnyfölényt harcolt ki, de a tehe­tetlen csatársor nem boldogult a gyu­lai védelemmel. A 24. percben Benét a 16-oson belül felvágták, azonban a 11-est Bene a vetődő kapus kezébe lőtte. A 36. percben Bene átjátszotta a védelmet és megszerezte csapatának a Orosháza, 400 néző, v.: Járási. Sarkad: Erdei — Hangyái, Kiss, Nemes — Mózes, Szoboszlai — Szabó, Juhász, Kótai, Fábián, Burázs. Hon­véd: Jandzsó — Tervály, Császár, Nagy — Szabó, Strasser — Hudák, Debreceni, Lukács, Varga, Dorus. A megyei I. osztályban játszó Hon­védek bemutatkozása sikerültnek mondható, bár a legjobb csatárt ért­hetetlenül nélkülözték. A Honvéd tá­madásaival indult a mérkőzés, de a csatársor nem bírt a kemény sarkadi Vasárnap, augiusztus 5-én, a Nemzeti Sportuszodában a Magyar Üszószövet­­ség kiírásában 8 vidéki város között úszó versenyt rendeztek, melyen az Orosházi Kinizsi üszői kitettek magu­kért. Három versenyszámon kívül mindenütt első helyen végeztek. Részletes eredmények: 100 m férfi gyorsúszásban 1 helyezett K. Nagy Sándor, 1:02,L 100 m női gyorsúszás 2. helyezett An­tali Gizella 1,21. 200 m női mellúszás 1. helyezett Kiss Mária, 3,20. 200 m férfi hátúszás 1. he­lyezett Nagy Márton, 2,44; 100 m női pillangó-úszás 1. helyezett Antali Gizella, 1,40,1. 400 m férfi gyorsúszás 1; helyezett Ravasz István, 5,00. 100 m női hát úszás 3. helyezett Nagy Mária 1:38,2. 100 m férfi pille 1. helyezett K Nagy Sándor, 1:12,2. 200 m férfi mellúszás í. helyezett Benkő Pál, 2:50,1. vezetést. Az 55. percben egy támadás­nál a kapufáról visszapattant a lab­da Dvolenszki elé, aki kiegyenlített. Jók: Szendrei, Jenei, Bene, illetve Lindenberg, Mészáros I, Dvolenszki. Bcs. Vörös Meteor — Köröstarcsa 7:1 (2:1) Békéscsaba, 100 néző, v.: Musicz. Vörös Meteor: Dohányos — Veres, Hugyecz, Csonki — Voják, Knyihár — Dudás, Puskás, Chovan, Szarvas, Flender. Köröstarcsa: Szabó — Bokor, Török, Varga — Baksa, Gulyás — Bá­lint, Nagy, Ábel, Hajdú, Szalai. Végig a hazai csapat irányította a játékot. A 15. percben Dudás szerezte meg a vezető gólt, majd a 25. percben Nagy kiegyenlített, a 43. percben a kifutó kapus mellett Chovan a hálóba talált. Szünet után Flender, majd Chovan ért el gólt, majd ismét Chovan volt eredményes, öt perc múlva Szarvas lőtt gólt, ezután Hajdút a já­tékvezető kiállította. Továbbra is a Vörös Meteor támadott és a 85. perc­ben Chovan beállította a végered­ményt. Jók: Voják, Knyihár, Hugyecz, Du­dás, illetve Török, Bálint, Nagy. védelemmel. A 15. percben Juhász átfejelte a labdát a kifutó Jandzsó fe­lett. A gól után a Honvédnek is akadt jó helyzete, de a vendégek védelme keményen állt a lábán. A 26. percben Jandzsó kiöklözte a labdát Kótai elé, aki a hálóba továbbította. A 28. perc­ben Debreceni szépített az eredmé­nyen. Fordulás után a vendégcsapat támadott többet és a 70. percben Bu­rázs beállította a végeredményt. Jók: Hangyái, Burázs, Juhász, Kótai, Mózes, illetve Császár, Szabó, Strasser, Debreceni. 4x50 m női vegyes váltó 2. heyezett a Kinizsi csapata, 2,52. 4x50 m férfi vegyes váltó 1. helye­zett a Kinizsi csapata, 2:09,7 perc. Kísérő számok: 50 m újonc fiú gyors 2. helyezett Rácz Imre 36,00, 4. ifj. Pusztai Ferenc 37,00. 50 m újonc fiú mellúszásban 2. he­lyezett ifj. Bán Sándor, 44,3 (holtver­senyben). Ezek az eredmények önmagukért beszélnek. Jó lenne, ha a sportkör sokkal többet törődne a szakosztál­lyal. Egy ilyen lelkes küzdőgárda megérdemli, hogy biztosítsák számára a rendszeres versenyzést, "hiszen jól képviseli az egyesület színeit. A nyolc város versenyében a követ­kező sorrend alakult ki. 1. Orosháza 107 pont, 2. Kaposvár 62, 3. Békéscsaba 54, 4. Özd 51, 5. Fűzfő 50, 6. Diósgyőr 32, 7. Sopron 18, 8. Baja 0 pont. Patakfalvi István A nyári Kilián-kupa labdarúgó-tornát a Vörös Csillag Tsz nyerte Orosházán Sarkadi Kinizsi — Orosházi Honvéd 3:1 (2:1) Kitűnően szerepeltek az Orosházi Kinizsi úszói az országos versenyen SPORTHÍR AUGUSZTUS 11-ÉN INDUL KÉT , CSOPORTBAN AZ OROSHÁZI VÁROSI BAJNOKSÁG. I. csoport mérkőzései: Fáklya—Építők, Kőolaj—Béke, Spar­­takusz—Vasipari Szöv., Kinizsi III— Vörös Csillag, Faipar—Gépállomás. II. csoport mérkőzései: Szentetcmya II—Faipar II, Dózsa Tsz—KPVDSZ, Vasas—Építők II. Hat csapat részvételével még júni­usban Kilián-kupa labdarúgó-torna in­dult Orosházán, melynek utolsó mér­kőzése: Építők—Kőolaj 1:1 szombaton volt, és ezzel be is fejeződött a torna. A csapatok a következő helyezést ér­ték el: 1. Vörös Csillag Tsz 5 3 1 1 14:4 7 2. Faipari SK 5 3 1 1 12:11 7 3. Építők 5 2 1 2 10:5 5 4. Spartakusz 5 2 12 12:12 5 5. Kőolaj 5 2 12 11:13 5 6. Gépállomás 5 - 1 4 6:20 1 Az orosházi mezítlábas bajnokság állása az ötödik forduló után: Vasárnapi eredmények: Szentetor­­nya—Toldi 2:0, Táncsics—József A. 4:0. 1. Táncsics 6 5 - 1 14:3 10 2. Szentetomya 4 3 - 1 7:2 6 3. József Attila 5 3 - 2 3:7 6 4. Toldi 5 2 1 2 6:7 5 5. Vasas 4 2 - 2 3:4 4 6. Petőfi 4 112 4:10 r 7. Rákóczitelep kizárva A kizárt Rákóczitelep pontjait az el lenfelek javára írták, UTAZÁS ELŐTT Az elmúlt napokban mintegy hatvanan indultak kéthetes táboro­zásra az orosházi József Attila általános iskola tanulói közül. A leendő táborlakók egy-egy baromfit is feladtak a tábor címére: Szarvaskőre, hogy az étvágygerjesztő kirándulások után biztosítsák maguknak a még finomabb falatokat. Tanácsoljuk A nyár és a gyermek A csecsemő napoztatása Napoztaseuk-e a csecsemőt? So­kan ezt károsnak tartják, és példá­kat említenek, hogyan fizetett rá egy-egy könnyelmű anya, mert né­hány hónapos újszülöttjét napra vit­te. A példák valóban igazak lehet­nek, történt már baj a gondatlan napoztatással, előfordult, hogy be­tegséget Okozott. Tehát mégse vi­gyük napra a csecsemőt? Feltétle­nül vigyük, szüksége van a napsu­gárra, épp úgy, mint a felnőttnek. Fontos szabály, hogy hathetes kora előtt semmi esetre se vigyük napra a gyereket. Aztán is csak fo­kozatosan szoktassuk hozzá, de csak akkor, ha a friss 'levegőt már meg­szokta. Először csak az arcát süs­se a nap, és nem tovább 1—2 perc­nél. A következő alkalommal már 4—5, utána 8—10 perc lehet a na­pozás ideje. Ajánlatos fa alá. úgy­nevezett félárnyékba tenni a cse­csemőt, és legalkalmasabb a kora délelőtti Időszak, akkor még nem túl erős a napsugár. Könnyű rugda­­lózóba öltöztessük a napozás idejé­re. És még egy igen fontos sza­bály: csak teljesen egészséges cse­csemőt vihetünk napra! Kisebb sérülések Nyáron fokozott veszélynek van kitéve a gyermek: többet játszik, szaladigál a szabadiban, hamarabb te érheti apró sérülés. Hogy a fertőzéseket elkerül­jük, gondosan kell eljárnunk még a 'legjelentéktelenebbnek látszó sé­rülésnél is. Kútvízben sohase mos suk a sebet. Bár lvásra elég tiszta, lehetnek benne gennykeltő kóroko­zók. Hypermangánoe vagy egysze­rűen csak forralt és lehűtött vízben áztassuk ki a (kisebb sebet. Ha azon­ban erősen vérzik, -nem szabadi áz­tatni, csak a környékét lehet meg­tisztítani. Nyári kellemetlenség — néha ko­moly bajt is okozhat — a rovarcsí­pés. Viszket, és nyugtalanítja a gyermeket. Ha környéke kissé meg­­piroisodik, és erősen viszket, éjjelre ecetes-vizes borogatást tehetünk rá. Komolyabb sérüléssel természete­sen legjobb azonnal orvoshoz for­dulni. Pályázati hirdetmény! A Békés megyei Növényvédő Állomás, az F. M. Nö­vényvédelmi Szolgálata a Román Nép­­köztársaság területén lévő curtici ha­tárkirendeltségére a növény egészség­­ügyi zárszolgálati teendők ellátására egy agronómusi állás betöltésére pá­lyázatot hirdet. Szakmai követelmény: egyetemi, vagy főiskolai végzettség. Fizetés a 2228. sz. kulcsszám szerint. Jelentkezni lehet a Békés megyei Nö­vényvédő Állomáson (Tarhos), szemé­lyesen, vagy írásban. Előzetes felvilá­gosítást adunk: Tarhos. Telefon: 8. _______________________________________431 Eladó Orosháza, Dózsa György utca 33. számú, beköltözhető ház. 29703 Eladó Orosháza, Iglói út 17. számú ház gyümölcsössel, elfogadható áron. Érdeklődni: Dózsa György utca 16/a. 29704 Villanyszerelést és javításit vállalok, egy ipari tanulót felveszek. Jégszek­rény eladó. Halmosa István villany­szerelő, Békéscsaba, Kölcsey 1. 1818 Elcserélném Orosháza központjában lé­vő szoba-konyhás lakásom Szegeden hasonlóért. „Kényelmes lakás” jeligé­re Orosházi Hirdetőbe . 29720 Utcai bútorozott szoba férfi részére ki­adó, Orosháza, Csendes utca 14. szám alatt________________ 29714 9000 km-t futott Danuvia motorkerék­pár 8000 Ft-ért eladó. Orosháza, Ady Endre utca 2. 29713 Duna gyártmányú, új, fekete oldalko­csi eladó. Nagymágocs, Móricz Zsdg­­mond utca 27. szám alatt. Érdeklődni naponta 18 óra után. 29719 Kukorica nagyobb tételben is kapható, Orosháza, Kossuth utca 15. szám. 29593 Eladó elköltözés miatt: bordó zomám­­cos szép szobakályha, bordó zománoos tűzhely, torontáli középszőnyeg, 2 fo­nott karosszék, fonott kerékasztal, 2 festmény, bordó plüss dívány, 2 db 30 literes zománcos zsírosbödöm, hibát­lan különböző edények, politúros kar­nisok, nagy ládák, fonott virágállvány, sütőteknő, konyhai famosdó. Megte­kinthető csak csütörtökön és pénteken reggel 8 órától este 6 óráig. Orosháza, Szent István út 48. 29722 150 négyszögöles porta termő gyümölcs­fákkal eladó. Orosháza, Csabai utca 8/b szám alatt. Értekezni: Kelet utca 8. síz. _____________________________ 29722 Orosháza, Lehel utca 16. számú ház, beköltözhetően eladó. Értekezni: hétfő, csütörtök. 29718 Eladó Orosháza, Töhötöm utca 34/a számú ház felerészben. 29709 Orosháza, Deák Ferenc utca 14. szám alatti ház felerészben vagy egészben eladó. 29767 Eladó Orosháza, Csorvási út 36. számú ház hátsó egynegyed része, szoba, konyha, kiskamra, folyosó, szenesszín, disznóól. 29715 A Bánkúti Állami Gazdaság Lőkösházi Kerülete fejőgulyásokat keres azonnali belépéssel. Fizetés kollektív szeriint. Kenyérfejadag és illetményföld — éves szerződés esetén — biztosítva. 436 Német fordítást vállalok. Rádió eladó. Baditz Pál Miskolc, Tass u. 15. 1693 Az É. M. 44. sz. Építőipari Vállalat (Bp., V., Kossuth L. tér 13—15.) buda­pesti munkahelyekre azonnali belépés­re felvesz kubikosokat vegyes mun­kára. Kőműveseket, ácsokat és állvá­nyozókat. Tanácsigazodás és munkaru­ha szükséges. Munkásszállást biztosí­tunk. 40288