Békés Megyei Népújság, 1961. november (16. évfolyam, 258-282. szám)

1961-11-14 / 268. szám

6 MÉP ÚJSÁ6 1961. november 14., kedd Alacsony színvonal az NB Ill-ban *— Idegenben győzött a MÁV — Póló-eredmény Békéscsabán —­Békéscsabai Építők — Szolnoki MTE 6:4 (1:1) Békéscsaba, 4000 néző. V.: Báliamat. Építők-: Krátkd — Horváth, Popol, Vári — Lonovies, Rieger — Mdlklya, Farkas, Sipos, Mitykó, Pafcaj. Edző: Leóy Emil. SZMTE: So-lti — Willisch, Karakas, Zalai — Török, Sári — Bős- nyák, Bánhídi, Papp, Pallai, Qs. Far­kas. Edző1: Számthó Ferenc.; A közönség harsány biztatása meHett kezdődött a mérkőzés. Már az elején látszott, hogy níándikét csapat ideges, s a rossz labdaleadások miatt nem volt színvonalas mérkőzés. Az Építők talál­tak előbb magúikra, e a 3. percben Rie­ger a fél pályáról indult el a labdával, két védőt kicselezve, mintegy 20—25 méterről kapura lőtt, de Solti bravúro­san szögletre mentett. Mezőnyjátékkal telt el a következő öt perc. Az Építők többet támadtak, de a kapuralövéssel nem volt szerencséjük. A 8. percben Miklya-Farkas összjátéik után az utób­bi eléggé laposan adott be, melyet Sí­pos fekve a kapuba fejelt, 1:0 az Épí­tők javára. Két perccel később Miklya futott el a szélen, azonban beadását mentették a szolnoki védők. Az első veszélye® támadást a 14. percben ve­zették a vendégek. Szögletet értek el, Krátfci azonban biztosan húzta le a labdát. A 15. percben szabadrúgáshoz jutottak a szolnokiak, ami azonban nem okozott különösebb gondot Krát- kinak. A 16. percben gólhelyzet adó­dott a vendégek számára is, azonban az utolsó pillanatban Vári menteni tu­dott. Ekkor kissé alábbhagyott a ven­dégek ' nyomása, s az Építők is veszé­lyeztettek. A 17. percben Sipos nagy­szerű labdát kapott hátulról, egyedül futott, s már csak a kapussal állt szem­ben, amikor az beievetődéssel menteni tudott. Üjból a szolnokiak percei kö­vetkeztek, melynek során a 33. percben a bizonytalankodó Popol mellett Bán­hídi kiegyenlített. A félidő hátralévő részében eléggé színvonalatlan játék folyt. Szünet után nagy lendülettel kezdett a hazai csapat. A csatárok az első fél­idei játékkal ellentétben többet változ­tatták helyüket, ami zavarba hozta a vendégek védelmét. Egy ilyen helycse­ré® támadás végén a 6. percben ismét Sipos volt eredményes, tovább támadt az Építők, s a tizedik percben Pataj alig fejelte fölé a labdát. A 11. percben pedig Farkas előtt adódott gólhelyzet, de elvétette azt. * Egy perc múlv a Mity­kó három védőt kicselezett, lövésre szánta el magát és a jól eltalált labda Solti feje fölött a hálóba hullt. Ebben a játékrészben jobban játszott az Épí­tők, és éppen ezért hideg zuhanyként hatott a 16. percben az ismét védelmi hibából esett szolnoki gól. Míg a véde­lem elég gyengén játszott, addig a csatársor tagjai egymás után vezették támadásaikat. A 31. percben ismét Mitykó lőtt kapura, a labda kipattant a kapusiról és a szemfüles Miklya közel­ről a hálóba gurított. Állandósult ez­után a csabai fölény. A vendégek tá­madásait a lassan magára találó véde­lem hárítani tudta. A 29. percben Sipos nagyszerű egyéni játék után talált a hálóba. Hat perccel később pedig Mik­lya rúgta a hatodik gólt. A szolnokiak ennek ellenére nem adták fel a küzdel­met, míg a hazai védelem a biztos győ­zelem tudatában könnyeliműsködött. A 43. percben Horváth gyengén gurított haza, s Pallai a labdát elérte, Krátki mellett is elfutott és közelről a hálóba lőtt. Az utolsó percben egy ártalmat­lannak látszó támadás során Willisch beállította a végeredményt. A kezdésre már nem volt idő. Jók: Sipos, Mitykó, Lonovios, Mefcve Karafcas, Willisch, Zalai. Majnár József Orosházi Kinizsi — Kecskeméti TE 2:2 (1:0) Kecskemét, 700 néző. V.: Bállá. Orosháza: Jandzsó — Perjési, Nagy I„ Fiam — Papp. Dudás — Nagy F., Berta, Csömör, Cziráki, Békési. Edző: Dombóvári András. Kecskeméti rohamokkal kezdődött a mérkőzés. Mintegy 20 percig szinte ál­landóan a Kinizsi térfelén folyt a já­ték. A hazaiak csatársora azonban nem tudta áttörni a keményen védekező orosházi védelníet. A 20 perces kecske­méti támadás után a Kinizsi vette át a játék irányítását. A 30. percben Cso­mór távoli lövéséit a kapus kiejtette, s a szemfüles Békési megszerezte a ve­zetést. A félidő hátralévő részében váltakozó mezőnyjáték alakult ki, s egyik kapu előtt sem volt gólhelyzet. Inkább a védelmek küzdelme volt az utolsó tíz perc. A második félidőben a Kinizsi irá­nyította a játékot. A 10. percben Csö­mör néhány csel után váratlanul ka­pura lőtt, s a labda a meglepett kapus mellett a hálóba hullott. A kecskemé­tiek elkeseredetten támadtak, s a 15. percben 11-eshez jutottak. A büntetőt a hazaiak értékesítették. A Kinizsi ez­után az eredménytartásra törekedett, támadásaikban nem volt átütő erő, ami viszont a hazaiaknak kedvezett, s át­vették a játék irányítását. A 40. perc­ben egyenlítési alkalmuk is volt, ózon­ban Jandzsó szabálytalankodása miatt megítélt H-est mellé lőtték. Már úgy látszott, hogy orosházi győzelemmel ér véget • a mérkőzés, amikor fél perccel a befejezés előtt a nagyszerű hajrát ki­vágó kecskemétiek egyenlítettek. Jók: Perjési, Nagy, Dudás, Csömör, Cziráki, Békési. Dimák B. Ferenc Szegedi VSE—Szarvasi SC 5:2 (2:0) Szeged, 600 néző. V.: Závodsaki. Szarvas: Kondacs — Bobvos II., Szí­tó, Burázs — Szűcs, Gáspár — Járó, Patkós, Szaiontai, Kerekes H., Bobvos I. Edző: Bencsik Mihály. Változatos, eléggé élénk iramú mérkő­zésit láthatott a mintegy 600 főnyi né­ző. A megfiatalított szarvasi csapat nagy lelkesedéssel játszott, de a ruti­nosabb szegediek éllen nem tudtak jobb eredményt elérni. Mintegy 30 perces szegedi támadás után súlyos 'ka­pushibából szerezte meg a hazai csa­pat a vezetést. Kondacs kiejtette a lab­dát és a mellette lévő Rábai a hálóba lőtt. Ezután a szarvasiak is vezettek néhány támadást, azonban azok erőtle­nek voltak és a jód tömörülő szegedi védelem támadásukat hárítani tudta. A 42. percben újból kapushibából kapták a szarvasiak a második gólt. Kondacs már fogta a labdát, de kezéből kifejel­ték azt, s a labda a hálóba esett. A második félidőben nagy lelkese­déssel támadott a vend égegyüttes. Mintegy 30 percig a szarvasiak támad­tak, de a lövésekkel nem volt szeren­cséjük. Míg végül egy formás támadás során Szaiontai kicselezte a védőket, egyedül tört kapura és szépített. A 60. percben azonban ismét a szegediek értek el gólt. Szító fölöslegesen sza­bálytalankodott a 16-oson belül, s a megítélt 11-est a hazaiak értékesítet­ték. A változatosság kedvéért néhány perc múlva a szegediek szabálytalan­kodtak, Patkóst a 16-oson belül felvág­ták. A büntetőt Szaiontai lőtte a há­lóba. Nyolc perccel később Patkós a mérkőzés legnagyobb gólhelyzetét hagyta ki. Kerekes II. nagyszerűen ment el három védő mellett is, és a tisztán álló Patkósnak gurította a lab­dát, aki három méterről mellé lőtt. A szarvasi lendület ezután alábbhagyott és a szegediek a 80., illetve a 90. perc­ben lőtt góljukkal 5:2 arányban győz­tek. Jók: Kerekes II., Szaiontai. Patkós. Csabai Pál Martfűi SE — Gyulai MEDOSZ 1:1 (1:0) Gyula, 1500 néző. V.: Magyar. MSE: Csendes — Papp, Seres, B. Ko­vács — Sütő, Szűcs — Böjti, Miikus, Mező teleki, Mészáros, Molnár. Edző: Mancza János. MEDOSZ: Vido — Gye­pes, Pásztor, Petrovszky — Gúti, Fodor — Boruzs, Himmer H., Hi mmer I., Nagy IT., Nagy I. Nagy lendülettel kezdett a hazai csa­pat. a nyolcadik percben a védők ke- zezése miatt 11-eshez jutottak. A bün­tetőt azonban elidegeskedté^k. Ugyanis Himmer I. a kapufát találta el. A ki­hagyott 11-es érthetetlenül nagyon megzavarta a gyulai csapatot, míg va­lósággal szárnyakat adott a vendégek­nek. A 33. percben egy hosszan előre­vágott labdával a bizonytalankodó Pásztor mellett Mezőteleki elfutott és a kimozduló Vidó mellett a hálóba gu­rított. A gól után a gyulai játékosok még jobban idegeskedtek. A félidő be­fejezéséig egyetlen gólheflyzetet sem tudtak teremteni Csendes kapuja előtt. Fordulás után mindjárt az első per­cekben ismét i veszélybe került a gyu­laiak kapuja. ’Mezőteleki megismételte első félidei bravúrját, de éles szögből leadott lövését ezúttal nem kísérte sze­rencse, s a labda a kapufáról vágódott az alapvonalon túlra. Ezután lassan magára talált a MEDOSZ is és átvette a játék irányítását. Egyik támadás után a másikat vezették, de a jól tö­mörülő martfűi védelmet nem tudták áttörni. A 61. percben Papp kézzel há­rított a 16-oson belül, a 11-est Gúti a bal sarokba lőtte. Kiegyenlítés után nagy hajrába kezdett a MEDOSZ, de a lelkesen és önfeláldozóan játszó Martfű védelmét nem tudták áttörni. Jók: Seres. Sütő, Mezőteieiki, illetve Gyepes, Gúti, Fodor. TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Bcs. MÁV-Bocskai—Szolnoki Kinizsi 4:2 (a tudósítást Szolnokról nem adták le), MEDOSZ Hódme­zővásárhelyi MTE—Jászberényi Lehel 5:1, Jászberényi Vasas— Szentesi Kinizsi 5:8, Csongrádi Petőfi—Szegedi Spartakusz 8:2. Bányai A bajnokság állása 1. Bús. Építők 12 9r 3 _ 35:1)1 21 2. J. Vasaß 12 9 2 1 34:10 20 3. Gyula 12 7 3 2 27:13 17 4. HMTE 12 6 3 3 24:16 15 5. J. Lehel 12 6 3 3 25:18 15 6. Martfű 12 6 2 4 30:18 14 7. SZMTE 12 5 3 4 27:18 13 8. Szeg. VSE 12 6 1 5 26:22 13 9. Csöng rád 12 4 3 5 30:26 Hl 10. Orosháza 12 4 3 5 20:19 11 11. Bcs. MÁV 12 4 2 6 19:32 10 12. Sz. Kinizsi 12 2 4 6 16:36 8 13. Szegedi Sp. 12 3 1 8 14:35 7 14. Szentes 12 3­9 13:30 6 15. Szarvas 12 3­9 18:43 6 16. Kecskemét 12 1 3 8 17:28 5 0!csóbb és kényelmesebb Vegye igénybe Ön is a Szarvasi Ruházati Ktsz házivarrónő­szolgálaíát Hívásra házhoz megyünk, s szükség esetén varrógépet is viszünk! Rendelésfelvétel: Szarvas, Hunyadi út 1. Telefon: 269. 556 / Rába és Skoda gépkocsi­alkatréssek eladók. MÉH Vállalat SZEGED, Tábor utca 7/b. 65538 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP megyei bizottsága és a megyei tanács lapja. Felelős szerkesztő: Cserei Pál Szerkesztőség: Békéscsaba, Szabadság tér 19., III. era. Telefon: 21—96, 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Békéscsaba, Szt. István tér 3. Felelős kiadó: Lehoczky Mihály. Telefon: 10—21. Békés megyei Nyomdaipari Vállalat Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Kendra György. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. HÍREK — ELNÖKSÉGI ülést tart no­vember 21-én Békéscsabán a Ha­zafias Népfront megyei elnöksé­ge. Az ülésen a sarkadi járás népfront-bizottságának irányító munkáját vitatják meg. — MEGJELENT a Szarvasi Fel­sőfokú Óvónőképző Intézet első évkönyve. Az igen tartalmas és szép kivitelű évkönyv országszerte elismerést keltett. — JÖL DOLGOZÓ pártonkívüli termelőszövetkezeti tagokat hív­nak meg a november 16-i MSZMP vezetőségválasztó taggyűlésre a békéscsabai Május 1 Termelőszö­vetkezetbe. — TÍZEZER FORINTOT fordí­tanak a sportpálya korszerűsíté­sére a jövő évben Körösladány- ban. A korszerűsítésre a község- fejlesztési alapból biztosítják a szükséges összeget. — HELYREIGAZÍTÁS. Egy pártmunkás naplója című sorozat­ban 1961. november 2-án közölte a Népújság Pásztor elvtárs szemé-' lyére vonatkozó részt. A közöltek- böl úgy tűnik, mintha Pásztor elv­társ rendszeresen laza erkölcsi életet élne. Ez nem áll fenn és az elkövetett hiányosságait az elmúlt időszakban igyekezett kiküszöböl­ni. Gelencsér József. — KOREA forradalmi mozgal­mainak történetét dolgozzák fel a Koreai Tudománoys Akadémia Történelemtudományi Intézetének munkatársai. A kétkötetes könyv az 1830—1945 közötti időszak ese­ményeit öléli féL Apróhirdetések AZ Aiföldd Üzemi Vendéglátó Vállalat Békéscsaba, 10. sz. üzemegysége szak­képzett cukrászt keres azonnali belé­pésre. Jelentkezés: Gábor Áron u. 3. szám alatt írásban vagy személyesen. 52875 Gyulán, Sittye u. 36. számú ház be­költözéssel eladó. 50756 Tolósúlyos piaci mérleg hitelesítve, rö­vid rúddal, nagy tányérral 10 kg-os 240,—, 20 kg-os 280,— forint. Krammer Ferenc, Baja, Bezerédi tt. 3. 8647 Dugattyúgyürű készítése minden mé­retben: Matúz, Tórökszentmiklós. Hu­nyadi tér 6. 57972 Eladó 402-es Moszkvics gépkocsi. Gyo- ma. Tompa Mihály út 10. szám. 20700 Kifogástalan „Erika" írógép eladó. Érdeklődni: Gyulai Hirdetőben. 50757 — A vegyszeres gyomirtás és je. lentősége címmel klubvitát rendez november 16-án, délután 2 árakor Békéscsabán a TIT agrártudomá­nyi szakosztálya. Előadást tart dr. Győrffy Béla egyetemi kandidá­tus. /VWVVVVVVVWVVvVVVVWi Hátha valaki nem olvasta Mottót Nincsenek régi hírek, csak öreg embe­rek vannak. Egy újszü­löttnek minden hír új. Egy kocsit lekapcsoltak A poklok minden átkát szórták Kétegyházán az utasok a MÁV illetékesei fejére. Az történt ugyanis, hogy a Lő- kösháza—Békéscsaba között közlekedő motorvonatra úgy ti' ’lak felszállni az utasok, hogy egyesek a csomagok kö­zött húzták meg magukat. Az emberek „kikezdték” egymást, vitatkoztak, de a piacra utazók kosarában lévő tyúkok is ki­kezdték a diákok tízórais ta- sakjalt. Egy hete még három kocsi­ból állt ez a motorvonat, s ak­kor is zsúfolásig teltek voltak. Néhány napja azonban egy ko­csit lekapcsoltak. Az egyensúly azonban nem állt be, mert a kocsik ugyan megfogyatkoz­tak, dte az utasok maradtak. S azóta a csomagoknak nincs helyük. (M.) ÚWWWWWWiAWlAáAV — TITKÁRI értekezletet tart november 14-én, ma délelőtt Bé­késcsabán a megyei nőtanács. Az értekezleten a járási titkárok meg. beszélik a Nemzetközi Demokra­tikus Nőszövetség budapesti ülésé­ből adódó feladatokat. — IFJÚSÁGI termelőszövetke­zet alakult a méhkeréki általános iskola Balcescu úttörőcsapatában. Az úttörők kisállattenyésztéssel, növénytermesztéssel és háziipari anyagok készítésével foglalkoznak. Többfelé kisebb eső Felhős, párás, enyhe idő. Többfelé esővel, egy-két helyen zivatarral. Mér­sékelt déli, délkeleti széL Várható leg­alacsonyabb éjszakai hőmérséklet 5—10, legmagasabb nappali hőmérséklet 10— 14” fok között. yWVWWAAA/VWAA/WSAA/VWSAAA/WW^/W^W» Állami vállalatok, szövetkezetek, kisiparosok figyelem! Telepünkön (Békéscsaba, vasútállomás, TÜZÉP-telep után) különféle haszonvasféleségekel értékesítünk. VÁSÁROLHATOK: 20—30 mm-es szögvas 1—3 m-es szálakban 35 mm-es Z-vas 1—3 m-es, 3—50 mm-es laposvas 1 m-től, Durvalemez 8—30 mm vastagságban 1 m 2-től, Cső 75 mm 4—8 m-es szálakban, Használt sín 7, 23,5, 34 kg/fm. 3—8 m-es hosszban Fentieken kívül található telepünkön különböző méretű szögvas, laposvas, gömbvas, finom-, közép- és durvalemez, dróthuzal stb. Kohászati Alapanyagellátó Vállalat Békéscsaba, vasútállomás. Telefon: 14—86. 568