Békés Megyei Népújság, 1961. augusztus (16. évfolyam, 179-205. szám)

1961-08-15 / 191. szám

G N ÉPÚJ S Afi 1961. augusztus IS., kedd Jól szerepeltek úszóink az országos versenyen Békéscsabám augusztus 10-én országos úszóversemyt rendeztek. A verse­nyen az Özdi Kohász, Miskolci Spartakusz, Szegedi VSE, Gyulai Helyiipari SK, Szarvasi SC, Békéscsabai Spartakusz, Békéscsbai VTSK, s a Békéseea-. bad Kötöttárugyár versenyzői indultak. Megyénk úszói közül különösem a Békéscsabai Kötöttárugyár úszói szerepeltek löt; Eredmények: 80 m újonc Hú gyors; 4. Farkas And- •áfe (Bes. Spart.) 35.8 TOP, 6, Gönczi Atti­la (Bes. Spart.) 39. 50 m újonc lány mellúszás: 2. Gom­bos Edit (Bcs. Kötött) 44.8 mp, 3. Bohus Hona (Bcs. Spart.) 47.4. 100 m serdülő fiú gyors: 1-. Marik Hfcszio (Bcs. Kötött.) 1:11.4 p, 2. Hajdú László (Bcs. Kötött) 1:12.8, 3. Szász László (Bcs. Spart) 1:15.4 p. 100 m serdülő leány meUúszás: 1. Gábor Edit (Bcs. Spart.) 1:36.1 p, 2. Szi­lágyi Mária (Bcs. Spart.) 1:39., 3. Mik- 106-Éva (Bcs. Kötött) 1:30.8. 100 m felnőtt női mellúszás: 2. Ká­nya Klára (Bcs. Kötött) 1.52 p. 50 m gyermek leány meUúszás: 1. Tóth Erzsébet (Bcs. Kötött) 46.5 mp, 2 Taiub Eva (Bcs. Sport.) 50.3. 100 m férfi gyors: 2. Zahorám Jenő (Bcs. Kötött) 1.10 p. 100 m serdülő fiú hátúszás: 1. Rátái József (Bcs. Kötött) 1.22 p. 100 m felnőtt férfi meUúszás: 2. Ka- pony Miklós (Bcs. Kötött) 1:27.2 p 50 m újonc fiú hátúszás: 4. Gajdács Attila (Bcs. Spart.) 49.8. 50 m leány pillangó: 1. Tőül Erzsé­bet (BCS. Kötött) 51.5. 100 m női gyorsúszás: 1. Gáspár Ervin- *é (Bcs. Kötött) 1:24.2. 50 m gyermek fiú gyors: 3: Gajdács Attila (Bcs. Spart.) 42,7. 50 m gyermek lány gyors: 1. Tóth Erzsébet (Bcs. Kötött) 39. 2. Taub Éva (Bcs. Spartakusz) 46.B; 50 m újonc fiú mellúszás: 2. Takács Dénes (Szarvas) 43.8; 50 m újonc leány gyors: 3. Bocskai Erzsébet (Bcs. Spart.) 45 mp. 5. Hur- sán Hona (Bcs. Kötött) 46, 6. Gombos Edit (Bcs. Kötött) 49 mp. 100 m serdülő fiú meUúszás: 1; Ma- tó(k Sándor (Szarvas) 1:31.9, 3, Zsilák Károly (Bcs. Kötött) 1:38.4; 100 m. ifjúsági férfi gyors: 1; Marik István (Bcs. Kötött) 1:10.6, 2. Bömer István (Bcs. K.) 1:18; 3; Zsíros Béla (Gyula) 1:20.4. 100 m serdülő leány gyors: 1-, Miklós Júlia (Gyula) 1:32.4, 3. Szilágyi Mária (Bcs. S.) 1:38: 100 m ifjúsági férfi hát: 1. Zahorén Jenő 1:25.2, 2. Marik István 1:27.8, 3. Bömer István 1:44. (Mindhárom Bcs. Kötött.) 4x50 m serdülő fiú vegyesváltó: I. Bcs. Kötött. 2.34, 2. Szarvas 2:38.1. 4x50 m újonc fiú vegyesváltó: 3. Bcs. Spartalcusz 3:22.8. 4x50 m újonc leány vegyesváltó: 1. Bcs. Kötött 3:22.8, 3; Bcs. Spartakusz 3:47; ' 5x50 m növekvő női gyorsváltó: 2. Bcs. Kötött 3:36.2, 3, Bcs, Spartakusz 4 P; 10x50 m férfi korosztály nélküli gyorsváltó: 1. Bcs. Kötött 5:35, 3. Bcs. Spartakusz 6:40. 100 m ifjúsági női meUúszás: 3. Tas- nódi Erzsébet (Gyula) 1:47; Újai világ- és Európa-csúcs úszásban Philadelphiában az amerikai női úszó bajnokságon a 100 m-es pillangó­úszásban a 15 éves Suan Doerr 1:08.2-vel világcsúcsot állított fel. A régit egy nappal korábban a kanadai Stewart érte el l:08.8-cal Reutlingben, az NSZK üszóbajnokságán, a 200 m-es férfi gyorsúszásfoan Gerhard Hetz 2:04.7 mp-cel megdöntötte az Európ<a-csúcsot. A régit Wiegand (NDK) tartotta 2:04.8-cal. Mezőkovácsháza folytatja jő szereplését a megyei L osztályban (Folytatás az 5. oldalról.) Sáros, nehéz talajom kezdtek a csa­patok, s mindjárt az első percben a vendégek 11-eshez jutottak, s azt érté­kesítették. A gól letörte a gyulavári csapatot és az állandó mezőhegyesi ro­hamokat nem bírták. Így már az első félidő hetedik percében 4:0 volt az eredmény Mezőhegyes javára. Ezután lanyhult az iram, s a félidő végéig nem változott az eredmény. Szünet után továbbra is a MEDOSZ kezdeményezett, s újabb két góllal, 6:0-ra alakította az eredményt. A gyu­lavári csapat mezőnyben egyenrangú ellenfélnek bizonyult, a kapu előtt azonban csatáraik elrontották a hely­zetüket. A mérkőzés végig sportszerű keretek között folyt le. Jók: Zomborácz, Borbély, Rizsányi, illetve Gúti, Forgács, Kertész. Góülövők: Zomborácz (3), Rizsányi, Borbély, Cziüíbauer (öngól). Mezőhegyesi Kinizsi—Sarkad! MSE 1:1 (0:0) Mezőhegyesi Kinizsi: Árgycián — Kemény, Csete, Erős — Sajti, Kiss — Dúl, Mezei, Tompa, Varga. Edző: Fretykó Mihály. Sarkadi MSE: Ko­vács — Somogyi, Boldog, Boros — Ba­logh, Kovács — Kede, Fábián, Torma, Mikes, Sajti n. Edző: Tamási Károly. Közepes színvonalú játékot hozott a lsét csapat találkozója. A Mezőhegyesi Kinizsi 80 percen át támadott, de csa­társora a kapu előtt tehetetlennek bi­zonyult. Igaz, ebben nagy része van az igen jól védekező sarkadi védelemnek is. Az első félidőben egyik csapatnak sem sikerült gólt elérni. Szünet után továbbra is a Kinizsi támadott, s Sajti két játékost kicselezve, ‘mintegy 30 méterről hatalmas lövéssel megszerez­te a vezetést. Ezután a Sarkadi MSE ti vezetett veszélyes támadásokat lyek során Torma egyenlített. Jók: Csete, Kiss, Tompa,- illette Tor­ma, Boldog, Balogh; Sarkadi Kinizsi—Békéscsabai VTSK 0:0 Sarkad, 200 néző. S. Kinizsi: Erdélyi — Burázs, Juhász, Zsilák — Szabó, Kovács — Szoboszlai, Kiss I., Kiss II., Tóthi Mózes. Edző: Házi István. Bcs. VTSK: Csepregi — Gyócsá, Kubik, Piuhár — Novák, Va­sas — Kiss, Békészki, Kriskó, Bócsik, Kukukk. Edző: Perlaki Pál. A mérkőzés előtt esett az eső, amely erősen feláztatta a talajt. így mindkét csapat játékosai sok hibával játszottak. Különösen a VTSK csatársora bizony­talankodott kapu előtt. Az első félidő­ben Bócsák, a második félidőben pedig Kriskó hagyott ki nagy gólhelyzetet. A játék képe alapján a VTSK közelebb állt a győzelemhez, amelyet meg is érdemelt volna. Jók: Szabó, Kiss I.; Mózes, illetve Novák, Kubik, Fltuhár. Békés—Gyoma 1:0 Békésszentandrás—Medgyes- egyháza 0:0 R megyei 1. osztály állásé l. Mezőkovácsh. 2 2 a 7:0 4 2. Békés 2 2 *­5:1 4 3. Mezőh. MEDOSZ 2 2­­9:2 4 4, Med gyesegyháza 2 1 1­2:0 3 5. Bcs. VTSK 2 1 1­2:0 3 6. Békésszentandrás 2 1 1­4:1 3 7. Sarkadi MSE ü 1 1­5:2 3 8. Elek 2 1 ** 1 1:4 2 9. Csorvás 2 1 e l 3:5 2 )Ü. Sarkadi Kinizsi 2 ■i 1 l 0:1 1 11. Mezőhegyesi K. 2 m 1 l 1:3 1 12. Tótkomlós 2­1 l 3:6 1 13. Végegyháza 2­1 1 3:6 1 14. Battonya 2­­2 3:5­15. Gyoma 2­­2 0:4­16. Gyulavári 2 * 2 0:8 •­NB I-es eredmények MTK—Újpesti Dózsa 4:3, Szeged—Salgótarján 3:1*. Pécs — Győr 1:0, Dorog — Tatabánya 3:2, Ózd — Vasas 2:1, Ferencváros — Bp. Honvéd 3:0, Csepát — Komló 3:2 Nagyszerű játékkal győzött a Bcs. Építők — A többi NB III-as csapataink gyengén játszottak — Békéscsaba, sán. Bcs. Épíiök: Krátki — Horváth, Po- poi, Szakóra — Lonovios, Rieger — Mik- lya, Farkas, Sipos, Mitykó, Pataj. Sze­ged: Uhrin -- Juhász, Batki, Tóth Hl. — Balázs, Hcűli — Tóth Hl., Rábai, Ke- renyi, Meszler, Halász. Szemerkélő esőben, csúszós tal<ajű pályán kezdődött a mérkőzés. Szeged vezette az első támadást, azonban az a 16-oswál megakadt. Ezután az Építők rohamoztak, de Máikiya lövése csak az oldalhalót találta. Egy újabb támadás­nál a szegedi védelem a kapu torkából mentett. Továbbra is az Építők támad­tak többet és a 19. percben mintegy 20 méterről szabadrúgáshoz jutottak. Po- polnak gurították le a labdát, aki véd- hetetlenül lőtt a bal alsó sarokba. A gól után megjött a közönség hangja is. A nagy biztatásra az Építők ferge­teges támadásokat vezettek. A 30. perc­ben Szikora a saját 16-osáról vitte fel a labdát, nem támadta senki és a bal hátvéd mintegy 30 méterről hatalmas lövést küldött* a kapura, s a labda a hálóban kötött kL Ezután is az Építők támadtak többet, az eredmény azonban már a félidőig nem változott. A H. félidőben mindenki azt várta, hogy a volt NB H-es szegedi csapat erősít. Azonban ez nem így történt. Az Építők játszottak mezőnyfölényben és több veszélyes helyzetet teremtettek a szegedi kapu előtt. Égy jó támadás­nál Miklya elfutott a jobb szélen, telje­sen egyedül állt a kapussal szemben, kapuralövésre azonban Patajnak gurí­totta a labdát, aki lesen állt, s így odalett a kínálkozó alkalom. Ezután a mérkőzés legszebb gólját láthatta a közönség. Egy beadásnál Sipos három ember közül kiugorva, jó érzékkel csúsztatta a Labdát fejjel a jobb alsó sarokba Ezután a szegediek Is vezet­tek támadásokat, azonban ez komoly veszélyt nem jelenített az Építők kapu­jára. A mérkőzés utolsó percében 11- eshez jutottak az Építők, amit Farkas értékesített. Az Építők csapatából Krátki ezen a találkozón biztosan védett. Egy-két ki­futásnál azonban bizonytalankodott. Horváth, mint minden mérkőzésen, most is j 0*1 tartotta a szélsőjét és egy alkalommal biztos gólba tartó labdát rúgott ki. Popol a pihenő után jól mu­tatkozott be, s biztosan játszott a kö­zéphátvéd poszton. Szikora a mezőny legjobbja volt, s a gólja dicséretet ér­demel. Lonovics többször hozta fel a labdát, s indította támadásba csatár- társait. Rieger az egyik legjobbja volt a csapatnak, sokat küzdött, s jó labdá­kat adott a csatároknak. Miklya ezen a mérkőzésen nem úgy játszott, nrnt azt megszoktuk tőle, s nem ment neki a góllövés sem. Farkas sokszor keltett der ülést a jó cseleivel s magabiztosan játszott. Sipos az eddigi mérkőzéstől eltérően, biztosan játszott, jól cselezett és a góljáért minden dicséretet meg­érdemel. Mitykó is sokat mozgott, cse­leivel sokszor becsapta a védelmet. Pataj nem sokat volt foglalkoztatva, hiszen a támadásokat inkább a jobb szélen erőltették az Építők. Egy-két jó elfutása azonban most is volt a bal- szélsőnek. A szegedi csapatból Tóth in. és Rábai játszottak jól, a védelem sokszor kihagyott, a csatárok viszont sokat pepecseltek és cselezgettek 16- oson belül is. Lesán játékvezető műkö­désén meglátszott a jó rutin és ki­sebb tévedésektől eltérően, jól vezette a mérkőzésit; Bcs. Építők — Szegedi VSE 4:0 (2:0) 2500 néző. Vezette: Le­Csongrádi Petőfi — Gyulai MEDOSZ 2:1 (0:1) Csongrád, 1500 néző, vezette: Aümási. Csongrád: Pusztai — Borda, Kálmán, Bánfi — Vérségi, Vifcor — Puskás, Gaál, Magony, Busa, Papcsák. Edző: Szili. Gy. MEDOSZ: Vidó — Pálmai, Pász­tor, Kiss — Szilágyi. Kurta — Gyet- vai, Himer n.; Himer I., Nagy H., Csűri. Nagy lelkesedéssel kezdett a Petőfi és tíz. percen keresztül mindkét kapu többször forgott veszélyben. Utána fe­lülkerekedett a MEDOSZ és a 15. perc­ben egy gyors támadásból Nagy II. ka­pura lőtt, az egyik védőről a labda lepattant és az elvetődő kapus mel­lett az ellenkező sarokba esett a labda. A gól után néhányszor veszélyeztetett a Petőfi, de a kitűnően védekező gyu­Orosháza, 2000 néző, vezette: Lenkei. Lehel: Sándor — Fortuna, Pancsics, Fehér — Józsa, Nagy I. — Fülöp, Fe­kete, Paha, Nagy IH., Lugosi. Edző: Kolláth Ferenc. Kinizsi: Jandsó — Perjési, Fiam, Sza­bó — Papp, Berta — Csömör, Cziráki, Békési, Túri, Bogár. Edző: Dombóvári András. A végig élénk iramú mérkőzésen a vendégek részéről erőteljes játék folyt. Már az 5. percben a J. Lehel megsze­rezte a vezetést, Nagy IH. jól eltalált lövése a hálóban kötött ki. Három perc múlva Bogár lövésébe Fortuna bele­nyúlt és a labda a hálóba esett. Vál­tozatos lett a játék, s mind a két ol­dalon több gólhelyzet maradt ki; Fordulás után sem változott a játék képe. A 60. percben Nagy IH. kiugrott a védők között és az összefutó Jandsó és Szabó között a hálóba talált. A két orosházi játékos az összeütközésnél megsérült, Szabó csontrepedéssel vég­legesen kiállt. A tíz főre csökkent ha­zaiak nagy lelkesedéssel támadtak, a 74. percben a kiugró Csömört a kapu előtt felvágták, a megítélt büntetőt Bé­kési értékesítette. A hátralévő időben mind a két oldalon akadt gólszerzési lai védelmi-vonalat nem tudták a ha­zai csatárok áttörni. A hazai mezőny- fölény állandósult; Fordulás után a hazaiak kezdemé­nyeztek többet, Gyula főleg a védeke­zésre ügyelt nagyon. A 65. percben a kiugró Busát a 16-oson belül felvágta Pálmai, a 11-est Kálmán biztosan ér­tékesítette. Nagy lelkesedéssel táma­dott tovább a Petőfi, ismét Busa ugrott ki, de ismét csak szabálytalanul tudták feltartóztatni, a megítélt büntetőt Kál­mán lőtte az előbbihez hasonlóan; a jobb felső sarokba; A hajrában is a Petőfi kezdeménye­zett többet és veszélyesebb is volt. Jók: Kálmán, Gál, Busa, illetve Vidó (a mezőny legjobbja), Pásztor, Szilágyi. alkalom, de a csatárok biztos gólhely­zetben hibáztak. Jók: Páncsics, Paha, Nagy I., Fülöp, illetve Perjési, Fiam, Szabó, Papp. Martfűi SE — Bcs. MÁV 5:1 (0:1) Martfű, liOOO néző, vezette: Kun; MSE: Csendes — Molnár, Seres, Ko­vács —■ Szűcs, Mészáros — Pálinkás, Nagy, Vízhányó, Mikus, Mezőteleki. B. MÁV: Unyatyinszky — Moravsz- ky, Bláhíut, Pécsi — Loss, Marik — Csicsely, Petényi, Gazsó, Kovács, Be- lanka H. Edző: Hankó György. Széllel támogatva a vasutasok egé­szen jól kezdtek, de a sorozatos táma­dásokat a csatárok sorra elrontották. Csak a 23. percben tudták támadásai­kat eredményre váltam. Egy kapu előtti kavarodásnál Petényi a lábak között a hálóba talált. A gól után fo­kozatosan mezőny fölény be került a hazai csapat, de a MÁV szívósan, nagy önfeláldozással védekezett. Fordulás után nagy lendülettel kez­dett az MSE, és már az elején Mikus kiegyenlített. A góltól szárnyakat ka­pott a hazai együttes, és ezután ellen­állhatatlanul rohamoztak a martfűiek, 4 percenként estek a gólok, Miku% Vízhányó, Nagy, Pálinkás talált & hálóba. A gyors gólok után a vasutasok kö­zül néhány elvesztette lelki egyensú­lyát és többször csak durvasággal^ sportszerűtlenséggel tudták fékezni a hazai támadásokat. A játékvezető saj­nos mindent elnézett. Jók: Szűcs, Mikus, Vízhányó, Molt nár, illetve Pécsi, Marik, Csicsely; Szolnoki MTE — Szarvasi SC 5:2 (2:0) Szolnok, 1500 néző, vezette: Pengő. SZMTE: Sárkány — Tóvizi I., Zalai — Török, Danka — Tóvizi H., Pallai* Papp, Willisch, Cs. Farkas. Edző: Szán­thó József. SZSC: Ecsédy — Bobve«; Ceermisj Szító — Patkós, Nádas — Janurik* Járó, Szalontay, Kerekes H., Burázs* Edző: Bencsik Mihály. Kezdés után azonnal fölénybe kerül­tek a hazaiak, és a 8. percben Wililisch 20 méteres szabadrúgásából meg is szerezték a vezetést. A gól után még erőteljesebben támadott az SZMTE. A 15. percben 18 méterre a vendégek ka­pujától Willisch futott neki a szabad­rúgásnak, de éles lövése a védőktől visszapattant a mezőnybe. Gyors el­lentámadásnál a szarvasi csatárok el- ügyetlenkedték jó helyzetüket. To­vábbra is a hazaiak uralták a mezőnyt* de a szarvasi védelem mintha magá­ra talált volna, jól állta a megismét­lődő rohamokat. A 34. percben Tóvizi H. a jobb oldalról beadott, melyet Papp fejjel a hálóba továbbított. Fergeteges hazai támadás vezette be a H. félidőt, már az első percben Papp távoli lövése a hálóban kötött ki. A harmadik gól sem törte meg a vendé­geket, akik a mezőnyben szépen ado­gattak, de a kapu előtt erőtlenek vol­tak a szarvasi csatárok. Az 55. perc­ben a szarvasi 16-osrói szabadrúgást küldött Tóvizi H. és a labda a sorfal felett a hálóba esett; Továbbra is az SZMTE támadott többet, a 75. perc­ben Pallai kicselezve a védőket, a há­lóba gurított. A mérkőzés utolsó ne­gyedében nagyon kiütközött az SZSC gyenge erőnléte; Jók: Danka, Sári, Willisch, ill.: Járó* Kerekes H.; Csernus. További eredmények: Szolnoki Kinizsi—Szegedi Spartak* 3:1; Jászberényi Vasas—Kecskeméti TB 2:1; Szentesi Kinizsi—MEDOSZ-Hódme­zővásárhelyi MTE 3:1; NB III. állása 1. Martfű 22-­10:1 4 2. SZMTE 22-­8:1 4 3. Jászberényi Lehel 211­9:2 3 4. Bcs. Építők 2 11­6:2 3 5. Jászberényi Vasas 2 11­3:2 3 6. Szentes 2 1-1 4:3 2 7—8. Csongrád 2 1-1 3:4 2 7—8. HMTE 2 1-1 3:4 2 9. Sz. Kinizsi 2 1-1 3:6 2 10—11. Bcs. MÁV 2 1-1 2:5 2 10—11. SZVSE 2 1-1 2:5 2 12. Kecskemét 2-11 3:4 1 13—14. Gyula 2-11 2:3 1 13—14. Orosháza 2-11 2:3 1 15. Sz. Spartakusz 2 - - 2 2:5 “ 16. Szarvas 2 - - 2 0:12 * BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG \z MSZMP megye! bizottsága és a megye! tanács lapja. Felelős szerkesztő: Cserei Pá) szerkesztőség: Békéscsaba. Szabadság ‘ér 19., III. em. Telefon: 21—36, 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó" /állaiat, Békéscsaba, Szt. István tér 3« Felelős kiadó: Lehőczky Mihály; Telefon: 10—21; Békés megyei Nyomdaipari Vállalat Békéscsaba; Felelős nyomdavezető: Kendra György Terjeszti a Magyar Posta: ^ őfizet he lő . a postahivataloknál és a kézbesítőknél; Jászberényi Lehel — Orosházi Kinizsi 2:2 (1:1)