Békés Megyei Népújság, 1961. augusztus (16. évfolyam, 179-205. szám)

1961-08-29 / 203. szám

1961, augusztus 29.; kedd NÉPŰJSÁG Meglepő eredmény Ssolnohon Iá játékkal győzött az Orosházi Kinizsi és a Bcs. Építők — Szarvas, Bcs. MÁV vereséget szenvedett idegenben Bcs. Építők — Szolnoki Kinizsi 4:0 (3:0) Békéscsaba; 2500 néző, vezette: Hor­váth. Építők: Knátki — Horváth, Popol, Szikora — Lonovics, Rieger — Pa táj, Mitykő, Szarvas, Farkas, Miklya. Szolnok: Balázs — Gajdos, Szabó, Gyémánt — Sermánd, Csákvári —Má- tyus. Munkácsi, Géczy, Horváth, Lé- vak Az Építők kezdték a játékot, s mind­járt támadólag is léptek fel. Az 5. perc­ben Szarvas jó helyzetben kapta a lab­dát, s védhetetlenül lőtt a hálóba. To­vábbra is az Építők támadtak többet, s majd a 15. percben egy támadásnál Pataj mintegy 5 méterről szép gólt fe­jelt. Ezután is mezőnyfölényben ját­szott a helyi csapat. Lonovics, majd Pataj lövése alig kerülte el a kaput. A 30. percben Farkas szépen futott el a balszélen; beadta a labdát, Miklya rá­lőtte, s az egy ellenfél lábát érintve a hálóba vágódott. Ezután a szolnokiak is támadtak; nagy kavarodás volt a csabai kapu előtt, de a védők az utol­só pillanatban menteni tudtak; A második félidőben sem változott a játék képe. A csabaiak többet támad­tak, bár ezek a támadások már néha erőtlenek voltak. A 8. percben Pataj nagy helyzetbe került, de mintegy 4 méterről csúnyán mellé lőtte a labdát. Ezután megismétlődött az első félidői eset. Farkas elhúzott a balszélen, be­ívelte a labdát, Mitykő rálőtte, s a lab­da újra egy védőjátékos lábát érintve, a jobb sarokba vágódott, Ezzel a 4:0-ás vezetéssel úgy látszik, megelégedtek ez Építők, mert ezután unalmas, csap­kodó lett a Játék; Jók: Popol, Horváth, Miklya, Farkas, illetve: a szolnoki csapatból egyedül a balösszekötőt lehet kiemelni, Martfűi SE — Szarvasi SC 3:1 (0:0) Martfű, 500 néző; MSE: Csendes — Böjti, Seres, Kovács <— Mészáros, Szűcs — Pálinkás, Nagy, VízftÉáhyó, Mikes, Mezőteleki. 8ZSC: Kondacs « Babvos, Csemus, Burázs — Patkós, Nádas — Antal, Já­ró, Szoboszlay, Kerekes II., Janurik, Edző: Benasik Mihály, Tapogatódzó játékkal induld mérkő­zés elején csak lassú mezőnyjáték folyt. A félidő közepe táján egy kis élénkség, amikor is Mezőteleki, majd Nagy hagyott ki gólhelyzetet. A ven­dégek is veszélyeztettek néhányszor, ott viszont Járónak volt gólszerzési al­kalma. Fordulás után éléhkebb lett a játék. Az MSE nagyobb erőbedobással ját­szott, de a szarvasi védők sokáig jól tartották magukat. A 65. percben Nagy baloldalról küldött váratlan lövését Kondacs elnézte, és Így vezetéshez ju­tottak a hazaiak, Fokozódott a hazai nyomás, és a 70. percben Vízhányó nagyszerű szöktetéséből Pálinkás nö­velte az előnyt, öt perc múlva megis­métlődött az előbbi akció, s már 3:0- ra vezettek a hazaiak. Ezután az MSE engedett az iramból, a vendégek rá­kapcsoltak, és a 85. percben egy jobb­oldali támadás átszállt a védők felett, és a jó ütemben befutó Kerekes II. védhetetlenül a hálóba lőtt. Jók: Mészáros, Seres, Pálinkás, il­letve: Patkós, Járó, Kerekes n. Gyulai MEDOSZ — Kecskeméti TE 5:1 (3:0) Gyula, 2000 néző, vezette: Géczi, MEDOSZ: Vidó — Szilágyi, Kántor, Kiss — Guti, Kurta — Csűri, Himer H. Himer I., Nagy II., Petrovszky. KTE: Nyári — Fekete, Soőe, Koczó I, — Gacs, Vas — Bense, Dezsőffy, Szabó I., Bartha, Szabó H. Edző: Se­res Lajos, Hatalmas lendülettel kezdett a ME­DOSZ, és már az első percben ered­ményt is értele el, egy mintaszerű tá­madás végén Himer I. leb, 14 méterről nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. A gyors gól után szebbnél szebb hazai támadások gördültek végig a pályán. A hazai csatársor Himer I. irányításá­val, és a nagyszerűen Játszó Kurta kez­deményezéseiből rengeteg gólhelyzetet teremtett, de a befejezéseknél rendre hiba csúszott be, Végül is a 22. perc­Javulást láthattunk kézilabda-csapatainknál Bcs. Mi — Bp. Beloiannisz 23:13 (14:9) NB H férfi, Békéscsaba, vezette: Szerdahelyi. Gd.: Gálik 7, Eperjesi, Boskó, Ledzényi 3—3, Varga, Giezei 2— 2, Megyik, Darida, Szabó: Közepes színvonalú mérkőzésen a MÁV csapata még ilyen arányban is megérdemelten győzte le a nem nagy erőt képviselő Beloiannisz csapatát. A helyi csapat védelme néha megingott, és ilyenkor a vendégcsapat gólveszé­lyes tudott lenni, és ezeket a helyzete­ket ki is tudta használni. Jók: Eperjesi H., Gálik, Boskó, Fu­rák; Megyei I. o. férfi Bcs. Vörös Meteor—Mezőberény 27:17 (16:7) Békéscsaba, 150 néző, vezette: Eper­jesi I. Gd.: Zsilák 7, Bielik 6, Zoltán 5, Sümegi, Szarvas, Farkas 3—3, illet­ve Kandé 7, Cservenák 5, Bánfalvi 5, Hegedűs 2. A hazai együttes megérdemelten győ­zött a lelkesen játszó herényi fiúk ellen; Bcs. Dimitrov—Orosházi Kinizsi 14:12 (7:6) <3 Orosháza, 200 néző, vezette: Veres I. Gd.: Reispach 4, Dervarics, Németh 3— 3, Szűcs, Gácsi 2—2, Illetve Fudala 6, Ambrus 4, Ugrai 2. A bajnokság szempontjából igen ér­dekesnek ígérkező mérkőzésen a Di­mitrov csapata 'szervezettebb Játékával megérdemelten győzött. Szarvas—Békés 34:13 (20:8) Szarvas. 100 néző, vezette: Czikkely. Gd.: Gulyás 10, Kluk 8. Cseri 6, Lá­zár 4, Veszter I., Veszter II. 3—3, il­letve Erdei, Köpe, Öreg 4—I, Balogh. A békési együttes nem állította ne­héz feladat elé az otthonában helyen­ként Igen jól játszó szarvasi fiúkat. Sarkad—Endrőd 18:16 (7:9) Sarkad, 100 néző, vezette: Misty úrik. Gd.: Boros I.; Nagy 6—«, Szenté, Ma­iét 3—3, illetve Németh, Danya 8—8 A kiesési rangadón a sarkadi fiúk nehezen győzték le az endrődi fiúkat. Bcs. Pamut—Bcs. MÁV IL 24:18 (11:8) Békéscsaba, 50 néző, vezette: Hra- bovsZkl. Gd.: Seben, Fabulya 6—6, Bé­csi, Timkó, Molnár 4—i, Illetve Tomka 7, Csicsely, Veres 4—4, Kiss III. A rutinosabb játékosokkal játszó Pa­mutszövő megérdemelten nyert a fia­tal MÁV-csapattal szemben; Bm. Sportiskola—Szeghalom 20:17 (6:9) Békéscsaba, 150 néző, vezette: Ki- szely. Gd.: Radnai 6, Palásti 4, Bohus, Rozsos 3—3 Vandlik, Gécs 2—2, illetve Jenovai 10, Kovács 4, Jenei 3. Megyei I. osztály NŐI Bcs. Kötött—Bcs. Pamut 6:4 (3:2) Békéscsaba, 50 néző, vezette: Márton. Gd.: Hegedűs 4, Várai 2, illetve Dara­bos 3, Simon. Közepes színvonalú mérkőzésen * © rutinosabb kötöttös lányok jobban ki­használva gólhelyzeteiket, tudták csak legyőzni a pamutos lányokat. Békés—Szarvas 8:6 (4:2) Szarvas, 100 néző, vezette: Czikkely. Gd.: Tuska, Kiss 3—3, Hégely 2, illetve Kovács 6. A békési lányok megérdemelten győztek az otthonukban gyengén játszó szarvasiak ellen; Békéscsabai MÁV—Gyula 12:3 (6:2) Békéscsaba, 150 néző, v.t Szarvas. Gd.: Andó 5, Bielik 3, Konkus, Okos 2—2, Illetve Kertes 3. (Folytatás a 6. oldalon) ben a szemfüles Csűri talált a hálóba. Továbbra is a gyulaiak irányították a játékot, és néhány szöglet után Hi­mer I. hanyattesve ritkán látott szép góllal növelte az előnyt. Fordulás után a vendégek kaptak jobban lábra, és a 48. percben Szabó II. közelről a hálóba fejelt. Ismét csak hazai rohamok következtek, és az 54. percben Himer H. kitört a védők kö­zött, és a léc alá bombázott. Két perc múlva a gyulai szurkolók újabb gólnak tapsolhattak. A hátralévő időben is a hazaiak irányították a játékot, de a csatárok rengeteg gólhelyzetet kihagy­tak; Jók: Kurta (a mezőny legjobbja), Hi­mer I., illetve Bartha, Nyári. További eredmények: Jászberényi Lehel—Szegedi Sparta­kusz 4:3, Csongrádi Petőfi—Szegedi VSE 4:2, Jászberényi Vasas—Hódmező­vásárhely 3:1, Szentesi KiiniZsi—Bcs. MÁV 4:1, Orosházi Kinizsi—Szolnoki MTE 3:1. NB III állása KB I-os eredmények • MM) Tatabánya—FTC 2:1, Szeged­ig1 \( B LJ I \ U. Dózsa 1:0, Bp. Honvéd—Komló U i W\ 1 > 5:0, Győr—Dorog 2:1, Pécs—Vasas Bl p B Jt ■- JL S 3:8, ózd—MTK 3:2, Salgótarján— £ Csepel 4:0. Megyénk hatodik lett a vidéki atlétikai bajnokságon Huszár ideje emelkedett ki a vidéki atlétikai bajnokság első napi eredményei közül szart, női gerelyhajításban a bé­késcsabai Légrádi a válogatott Lu­kácsáét és távolban Mlhályfi kö­1. Jászberényi Lehel 4 3 1 15:5 7 2. Jászberényi Vasas 4 3 1­10:6 7 3. Martfű 43­1 13:4 6 4. Bcs. Építők 4 2 2­12:4 6 5. Csongrád 4 3­1 8:6 6 6. Gyula 4 2 1 1 9:5 5 7. SZMTE 4 2­2 10:6 4 8. Szentes 4 2­2 9:7 4 9. Bcsabai MÁV 4 2­2 6:10 4 10. Sz. Kinizsi 4 2­2 6:11 4 11. Orosháza 3 111 5:4 3 12. HMTE 4 112 6:9 2 13. SZVSE 4 1­3 7:13 2 14. Kecskemét 4-13 4:10 1 15. Sz. Spartakusz 4 - ­4 6:12­16. Szarvas 3 - ­3 l:lo­A vidéki atlétikai bajnokság első napján a 17 számból 10 számban született jobb eredmény, mint tavaly. Az első nap legjobb eredményét Huszár érte el, meg­szorítás nélkül is egyéni csúcsot futott. FÉRFIAK: 10 000 m. (11): 1. Huszár (Békés) 30:07, 2. Tóth (Borsod) 31:30.2, 3. Radnai (Békés) 32:12, 4. Tanczin- ger (Fejér) 32:22. 110 m, gát (12): 1. Medovárszki (Békés) 15.5, 2. Berzy (Borsod) 15.6, 3. Mélykúti (Csongrád) 16.4. Súly (22): 1. Mi- hályfi J. (Bács) 15.25, 2. Bertók (Hajdú) 14.67, 3. Hevesi (Békés) 14.12, 4. Török dr. (Csongrád) 13.80. A vidéki atlétikai bajnokság küzdelmeit vasárnap Szolnokon bágyasztó melegben fejezték be. Ez is közrejátszott abban, hogy több számban a vártnál gyengéb­bek voltak az eredmények. Aradi nem tudott beleszólni az elsőség kérdésébe. A vasárnap meglepetései közé tartozott, hogy 200 méteren az ifjúsági Rábai kis különbséggel legyőzte a célegye­nesbe még előnnyel fordult Csi­Jől sikerült a honvédelmi nap Gyomén A műsor egyéni műrepüléssel kezdődött, melyben Katona elvtárs, a budapesti répülőklub tagia nagyszerű mutatványaival méltán érdemelte ki a közönség tapsát. Az egyéni mürepülés után a Mezőtúri Honvéd alakulat har­cosai puskaforgatást, gúlagyakorlatot és szabadon vála- . ott tornagyakorla- tokat mutatták be. Ezután ismét meg­jelentek a légben a repülőgépek, s Katona elvtárs vezetésével kötelék- műrepülést hajtottak végre. Mintha egymáshoz lettek volna fűzve a gé­pek, úgy tartották a távolságot, ami nagy gyakorlatot és fegyelmezettséget követelt a repülőgépek pilótáitól. Még be sem fejeződött a műrepülés, a há­rom repülőgép a búcsú-kört még le sem „írta”, amikor a kétfedelű szov­jet mintájú repülőgépre terelődött a nézők figyelme. A hangosbemondó ugyanis jelezte, hogy a mürepülés után ejtőernyős ugrást láthatnak majd a nézők. A kétfedelű gép célrafordulás után egy célugrót engedett ki. majd egy újabb forduló után négy ejtőer­nyős lebegett a nézők felett. A rendezőség nagyszerűen kapcsolta egybe az ejtőernyősugrást a harcászati bemutatóval. Az. ejtőernyősök ugrását már egy harci alakulat géppuskások- kal és puskásokkal biztosította. A híd irányából azonban támadás indult az ejtőernyős csoport megsemmisítésére. Géppuska ropogása, ágyúk tüze és gránátok robbanása keveredett a repü­lőgép zúgásába, s a támadó egységnek sikerült megfutamítania az ejtőernyős csoportot; Ezután a nagykátal MHS motoros akrobatái mutattak be látványos gya­korlatokat, majd a békéscsabai mo­dellező kör saját készítésű repülőgé­pekkel szórakoztatta a közönséget A rövid ebédszünet után 14 órakor a délelőtti nézőktől alig kevesebb érdek­lődő mellett rendezték meg a terep­gyorsasági motorversenyt. A versenyen részt vettek Békés, Csongrád és Bács- Kiskun megye MHS motoros verseny­zői. A mezőnyben klamagaslóan jő volt Técsi, a Csongrád megyeiek ver­senyzője, aki két egyéni számban lett első, majd a békéscsabaiak közül Var­ga, aki a 250-esek csoportjában vég­zett az első helyen. zepes eredménnyel is megelőzte F. Tóthot. A legszorosabb küzdelem a női súlylökésben alakult ki, a második legjobb dobás döntötte el a bajnokságot. A 10 kilométeres gyaloglásban az esélyes Kiss A; 6000 m után szúrás miatt vissza­esett. A második nap szépséghi­bája volt, hogy diszkoszvetésben az utolsó dobásoknál derült ki; hogy egy 20 dekával könnyebb szer került a szabályos szerek kö­zé és emiatt az egész versenyt meg kellett ismételni. FÉRFIAK: 5000 m.: 1. Fazekas (Borsod) 14:43, 2. Huszár (Békés) 14:58.8, 3. Fehér (Szabolcs) 15:02.6, 4. Ta­kács (Győr) 15:28. 10 km gyalog­lás: 1. Göri (Hajdú) 49:01.6, 2. Kiss A. (Heves) 49:28.8, 3. Novák (Bé­kés) $9:48j6. Magas: 1. Medovarsz- ki (Békés) 196, 2. Szarka (Komá­rom) 191, 3. Kovács N. (Komárom) 184. Kalapács: 1. Trényi (Csong­rád) 54.81, 2. Gulyás (Szabolcs) 52.72, 3. Hidasi (Békés) 49.77, 4. Lovász (Baranya) 48.69. NŐK: Gerely: 1. Légrádi (Békés) 43.65, 2. Lukácsné (Baranya) 42.96, 3. Ri­gó (Békés) 40.61, 4. Tóth K. (Bara­nya) 39.50. A megyék közötti pontverseny­ben: 1. Hajdú 110, 2. Baranya 97.7; 3—4. Borsod és Komárom 83—83, 5. Szolnok 72, 6. Békés 64 pont. Rádió- és televízió műsor SZERDA, 1961. AUGUSZTUS 30. KOSSUTH RADIO: 4.30 Hírek. 4.35 Vidáman, frissen! 8.10 Reggeli hang­verseny. 9.00 Mátyás király és a gyevi bíró. 9.20 Járóka Sándor népi zeneka­ra játszik, Makkay Klára és Szénási István énekel. 10.00 Hírek. 10.10 Köny- nyű zene. 10.30 Az L—30fi-os ügy. 11.30 Fúvósátiratok. 11.50 Napirenden. 12.00 Hírek. 12.15 Bemutatjuk új könnyű- és tánczenei felvételeinket, 13.00 Tiltott utak. 13.20 A színigazgató. 13.45 Vála­szolunk hallgatóinknak. 14.00 Szóra­koztató zene. 15.00 Hírek. 15.10 Közép- Azsia pusztáin. 15.40 Zimmermann: Gyermekszvit. 15.55 Chopin zongora­művek. 16.30 Vietnami útijegyzetek. 16.40 Holéczy Ákos és zenekara játszik, Pusztai Eta énekel. 17.00 Hírek. 17.15 Zenés ajándékműsor a tatabányai Vill­ás akna dolgozóinak. 17.55 Gondolat. 18.35 A Magyar Rádió népi zenekara játszik. 19.05 Kerekasztal... 19.20 Lili bárónő. 19.50 Jő éjszakát, gyerekek! 1 20.00 Esti krónika. 20.25 Jó estét, Ha- csek! 21,10 Tánczene, 22.20 Hírek, 22,15 Közvetítés Szófiából, a nemzetközi fő­iskolai játékokról. 22.30 Ügetőverseny- eredmények. 22.25 Kamarazene. 23.03 Könnyű zene futószalagon. 21.00 Hírek. PETŐFI RADIO: 5.00 Reggeli zene. 8.00 Hírek. 14.15 Kamarazene, 14.40 A sárkánytól az ősemberig. 15.00 Tánezene. 16.00 Hírek. 16,05 Ve­szabadsag mozi. Békéscsabai Aug, 24—30: Pedro kapitány vidám hadjárata. K. h. 6, 8, vas. 4, 6, 8. BRIGÁD MOZI, Békéscsaba. Augusz­tus 24—30: Szeptemberi szerelem. K, h. fél 6, fél 8, vas. fél 4, fél 6, fél 8; A békéscsabai SZABADSÁG és BRI­GÁD MOZI közli, hogy a késön ér­kezők csak a híradó utáni szünetben foglalhatják el helyűket, A Szabadság és a Brigád moziban inindeiAkedden éa pénteken délelőtt ll—1-ig elővételi pénztár, TERV MOZI, Békéscsaba, Augusztus 27— 30: Különös kirándulás. K. h,6 fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6, fél 8. BRIGÁD KERT-MOZI, Békéscsabái Aug. 28—30: Hogyan fedezték fel Amerikát. K.: 9. SZABADSÁG MOZI, Gyoma, Aug; 28— 30: Az osztravai gyors, K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. PARTIZÁN MOZI, Orosháza. Aug, 28—23: A gollövő zenész, K. h.: 6, 8; v.: 4, 6, 8. BÉKE MOZI, Orosháza; Augusztus 25—30; Ludas Matyi. K. h. fél 6, fél 8, vas.: fél 4, fél 6, fél 8. PETŐFI MOZI, Gyula. Augusztus 28—29: Az ismeretlen férfi. K. h.: 8, 8. v.: 4, 6, 8. ERKEL MOZI, Gyula. Augusztus 28—30: Kővirág. K. h.: fél 6, fa 8, v,: fél 4, fél 6, fa 8. réb Pál traktában. 16.30 Kantáta- 3 vörös OKTOBER MOZI, Mezőko* hangverseny. 17,20 Mosolyra hangsze­relve. 17.45 Az oszipov-együttes mű­sorából, 18.00 Hírek. 18,05 Orvosi taná­csok. 18.10 Verbunkosok, népdalok, csár­dások. 18.35 Rádió szabadegyetem. 19.00 Hírek. 19.05 Könnyű dalok, 19.20 Szé- csi vonósnégyes hangversenye a stú­dióban. 19.45 Mesterséges nyelvek. 20,00 Edinburghi Fesztivál. 21.45 Gyermekne­velés. 22.00 Részletek Kemény, Machek, Behár és Ljepin operettjeiből. 23.00 Hí­rek. TELEVÍZIÓ: 19.00 Ipari mozaik. 19.30 Hollandia, a víz országa. 19.45 Minia­i vácsháza. Aug. 28—30: Serdülő lá- 5 nyom. K. h.: 8, v.: 4, 6, 8. ! BASTYA MOZI. Békés. Augusztus £ 28—20: Kenyér és rózsák. K. h.: 6, 8; I v.: 4, 6, 8. • PETŐFI MOZI, Sarkad. Augusztus j 23—30: Seiler utca 8. K. h.: 8, v.: 4, 3 6, 8. ■ Táncsics mozi, Szarvas. Aug. ■ 23—30: Dr. Fausztot elvitte az ördög. 3 K. h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8. S ADY MOZI, Szeghalom. Augusztus j 28—30: öt perc a paradicsomban. K. 3 h.: 8, v.: 4, 6, 8. türfestészet. 20.10 A komoly zene ba- ! SZABADSÁG MOZI, Vésztő. Aug, rátainak. 21.00 Aranyfácán. TV-játék. ! 28—30' Az énekes csavargó, K, h,: 8; 22.00 Hírek. g V,; 6, 8, /