Békés Megyei Népújság, 1958. október (3. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-28 / 254. szám

6 BÉKÉS MEGYEI NÉPÜJSAG 1958. október 38., kedd A legtöbb mérkőzésen nagy küzdelem, közepes színvonalú játék Döntetlenül végződött a Gyula — Békéscsaba rangadója A forduló kiemelkedő mérkőzése volt a két örök rivális, Gyula—Békéscsaba találkozója. Az elmúlt évek, évtizedek során sok szép küzdelmet, ragyogó játékot hozott már a két vetélytárs egy- egy mérkőzése. A vasárnap] találkozó is nagy küzdelmet hozott. Mindkét oldalon gyenge, ötlette- len, a mérkőzés legnagyobb részében széteső veit a csatársor játéka. A tabella élén álló Kinizsi csak nehezen győzött otthonában. Annál örvendetesebb a mezőkovácsházi együttes nagyszerű, győzelme. Nem tudott otthonában győzni a Békéscsabai Agyagipar a lelkesen és helyenként egészen jól játszó MÄV HMTE ellen. Csak némi szerencsével győzött a H. Dózsa az utóbbi időben sok balszerencsével játszó Bcs. iMÁV-Bocskai ellem. A Szegedi Spartakusz jó játékkal biztosan győzte le a gyengén szereplő Mezőhegyesi M—t, Kiskunhalason jól kezdett a Kinizsi és már úgy látszott, hogy Makó otthagyja a két pontot, amikor a fordulás után a Vasasok negyedóra alatt megfordították a mérkőzés sorsát. Kecskemét ismét a régi betegségébe esett, állandóan támadott a Szegedi Építők ellen és mégis egy váratlan lefutásból a vendégek szerezték meg a mérkőzés egyetlen gólját. A vasárnapi fordulónak volt egy biztató jelensége is. Most már minden csapat végre belátta, hogy „hajtani" kell a mérkőzésen, mert különben a küzdelemben mindig alul fog maradni a kényel­mesen játszó együttes. Ügy látszik, a volt NB II-esek is megkapták a kelló leckéi, mert vasárnap kü­lönösen Gyulán volt nagy küzdelem, de nem maradtak el sokkal a többiek sem. Vasárnap még nagyszerű idő, jó pálya volt, de ezután jönnek az őszi-téli, sáros, nehéz talajon lejátszandó mérkő­zésék, ahol bizony jó erőnlétre és még nagyobb küzdeniakarásra lesz szükség, mint amennyit a va­sárnapi mérkőzéseken láttunk. Békéscsabai Építők—Gyulai MEDOSZ 1:1 (1:0) Gyula, 2500 néző, vezette: Tóth. Békéscsaba: Csepregi — Popol, Fü- ltip, Farkas — Bohus, Rieger — Pécsi, Betkó, Vékony, Balogh, Szlkora II. Ed­ző: Sajben János. Gyula: Horváth — Kiss, Szilágyi, Petrovszky — Szabó III, Fodor — Kur­ta, Csűri, Himer II. Himer I, Nagy. Edző: Vasvári Péter. Mindkét csapat idegesen kezdett, sok volt a rossz labdaleadás. Az első líz percben Gyula *. .fölényt har- eolt ki. Utána fokozatosan feljöttek az Építők és a félidő hátralévő ré­szében jobban, egységesebben és ve­szélyesebben támadtak. A 18. percben Vékony elfutott a jobbszélen és szé­pen ívelt beadását Szikora Ií a hálóba fejelte. Ezután a játék nagyrészt a két tizenhatos között folyt. Gyula kap­kodott, a csabai együttesnek alkalma lett volna növelni előnyét, de csa­tárai számtalanszor lesen maradtak a taktikázó gyulai védők mellett. Szünet után Gyula lendületesebben, jobban játszott, percekig ostromolták a csabai kaput, amíg' végül a 60. perc­ben Petrovszky távoli szabadrúgását Csűri tovább fejelte a kapu felé és a labda a rossz ütemben kifutó Csep- regi felett a kapu közepébe esett. Ez­után Gyulának még volt gólhelyzete, de a csabai védelem jól állt a lábán. A hajrában mindkét csapat megszerez­hette volna a győzelmet jelentő gólt. A két ellentétes félidő igazságos e- redményt hozott. Jók: Fülöp. Popol, Vékony, illetve Kiss, Szilágyi. Fodor.-o­O. Kinizsi—Kiskunfélegyházi Építők 1:0 (0:0) Orosháza, 1500 néző, vezette: Bálim. Kinizsi: Polgár — Szőke, Perjés!, Adász — Szabó, Dudás — Kollár, Ku­nos, Túri, Bogár, Basch. Edző: Csonka Béla. Építők: Cseh — G. Marton, Marto- novics — Parádi I, Palatinusz, Szabó Cl — László, Szabó III, Istvánffy, Rádi, Parádi II. Edző: Soltész Dezső. A hazai együttes csak az első fél­időben játszott meggyőzően. A mér­kőzés további részében a vendégek teljesen egyenrangú ellenfélnek bizo­nyultak. Fordulás után az Építők többször ve­szélyeztettek; Polgár két esetben is csak az utolsó pillanatban tudott men­teni. A 60. percben Basch elfutott a halszélen, magasan ívelt beadását Cseh csak érinteni tudta és a befutó Kollár laposan az üres kapuba gurí­totta. Ezután mindkét csapatnak akadt még gólhelyzete, de a csatárok sorra hibáztak. Jók: Polgár, Perjés!, Adász, Szabó, Illetve G. Marton, Martinovics, Szabó II. Szabó III.-O­Mezökovácsházi Petőfi—Nagy­kőrösi Kinizsi 5:1 (2:1) Mözőkovácsháza, 803 néző, vezette: Uékási. PdVőfi: Kiss — Csepregi, Gyuris, Ju­hász — Herjeczky, Bánylk — Serfőző, fvcsrtmegl, Tóth, Kálmán. Baksa. Edző: r*tf0z!lnger Ferenc. Kinizsi: Erdélyi — Soós, Szabó I, Szarnék — Csikós, I. Kovács — Kor- nylk, Baksai, Aszódi, Csikós H. Decsi. Edző: Karai Ambrus. Az első félidőben változatos, élénk, kiegyensúlyozott játék folyt. Mindkét kapu többször forgott veszélyben. Szünet után is hasonló a helyzet, amíg a 63. percben a hazaiak újabb gólt nem értek el, sőt néhány perc • alatt még két góllal terhelték meg a I vendégek hálóját. A mérkőzés vége- felé esett az iram és a színvonal. Góllövők: Serfőző 2, Kálmán I, Kert- megi I, Baksa I. Jók: Csepregi, Bányik, Serfőző. il­letve Szabó, Kovács, Komyik.-o Bókéscsabai Agyagipar—Hód- mezővásárhelyi MÄV MTE 1:1 (1:0) Békéscsaba, 1200 néző, vezette: Rácz. Két ellentétes félidő, mindkét csapat sok gólhelyzetet kihagyott. Góllövők: Kukuk, illetve: Zsótér.-f >­Hódmezővásárhelyi Dózsa—Bcs. MÄV-Bocskai 3:2 (1:1) Hódmezővásárhely, 1500 néző, vezette: Szelei. Dózsa: Enyedi — Albert, Gilicz I., Szántó — Gilicz III., Hell — Tóth, Ri- sáky, Hauser, Suhajda, Kávássy. Edző: EmŐdi. MÁV: Andó — Bánki, Gyócsi, Marik — Simon, Békészky, — Csicsely, Mázán. Simon I., Szarvas, Sovány. Edző: Szilassy Vilmos. Élénk, változatos játékú negyedóra után Mazáti szerezte meg a vasutasok­nak a vezetést, amire a Dózsa csak a 40. percben tudott Gilicz III. góljával vá­laszolni. Szünet után Dózsa kezdett job­ban, a 60. percben Kávássy megszerezte a vezetést, de negyedóra múlva Sovány kiegyenlített. A 87. percben egy kapu előtti keveredésnél Hauser lövése a há­lóba talált. Döntetlen Igazságosabb lett volna. Jók: Hell, Risák, illetve: Andó (a me­zőny legjobbja). Simon II.-0* Szegedi Spartakusz—Mezőhegyesi MEDOSZ 3:1 (2:0) Szeged, 1600 néző, vezette: Hegyes?. Spartakusz: Kollár — Hamcsek, Apró, Bcszprémi, Juhász, Sóti — Kiss, Török, Károlyi II., Konó, Károlyi I. — Edző: Pólyák József. MEDOSZ: Balogh — Ko­csis, Müller, Pálhidai — Bán, Csizmás — Sajti, Molnár, Tóth. Vigli, Császár. Edző: Harangozó. Változatos játék után fokozatosan fel­jött a Spartakusz és a mezőfölényt a 22. percben Károlyi II., majd 35. percben Károlyi I. értékesítette góllá. Szünet után a Spartakusz nagy lendülettel kez­dett és a 48. percben Károlyi II. góljá­val növelték előnyüket. Az utolsó félórá­ban Mezőhegyes feljött, sokat támadott, de csak a 75. percben sikerült Császárnak szépítenie Jók: Juhász, Károlyi II., illetve: Bán, Vigh.-O­Makói Vasas—Kiskunhalasi Kinizsi 2:1 (0:1) Kiskunhalas: 1000 néző, vezette: Me­cseki, Vasas: Tóth IT., Juhász, dr. Szöcs, Kiss — Szél, Varga — Sándor, Marcsiba, Tóth I., Szopori, Tolnai. Edző: Sajtos István. Kinizsi: Bakos — Tóth, Várhegyi, ITornyák, — Swerla, Hír — Csernák, Csányi, Vass, Jáger, llödör. Edző: Ki­rály István. Nagy lelkesedéssel kezdett a Kinizsi, fö­lénybe került, de a nagy erővel védekező Vasas kapuját csak a 28. percben Csányi tudta bevenni. Szünet után sokáig válto­zatos volt a játék, majd a vendégek erő­sítettek s negyedóra alatt Szopori nem­csak kiegyenlített, de pár perc múlva Marcsika a győzelmet jelentő gólt is megszerezte. A mérkőzés aránylag ke­mény, a végén sokszor durva volt. A vendégek némi szerencsével vitték haza a két pontot. Jók: dr. Szűcs, Kiss, Tolnai, illetve: Swerla, Tlir, Tóth.-O­Szegedi Építők—Kecskeméti TE 1:0 (1:0) Kecskemét, 1500 néző. vezette: Jánosi. Szeged: Lenkova — Rácz, Övár?, Enesey — Bóka dr., Szántó — Bilcsik, Tanács, Csabai, Gréczy, Jánosi. Edző: dr. Szó* kclai István. KTE: Pintér — Donecska, Fekete, Berta — Mészáros, Vass — Szűcs, Dezsőffy, Bitó, Dovicska, III.. Barta. Edző: Molnár Ferenc. Lendületes hazai, meddő támadások után gyors ellentámadásba kerültek az Építők. A 18. percben a tizenhatosnál szabadrúgáshoz jutottak, ebből fejelte Csabai a győzelmet jelentő gólt. Ezután ismét a KTE támadott állandóan, de a szegedi védők mindent romboltak. Fordu­lás, a KTE nyomasztó fölényben játszott, de nem tudták bevenni a védekezésre be­állított vendégek kapuját. Legalább dön­tetlen felelt volna meg a játék képének. Jók: Lenkova (a mezőny legjobbja), dr. Szűcs, Tanács, övári, illetve: Berta, Vass, Doricska III, NB III Délkeleti csoport 1. Orosháza 9 8 1 ­15:4 17 2. Mezőkovácsháza 9 5 3 1 19:10 13 3. Szegedi Építők 9 6 1 2 16:13 13 4. Gyulai MEDOSZ 9 5 2 2 21:10 12 5. Bcsabai Építők 9 5 2 2 18:10 12 ü. Szeg. Spartakusz 9 5 1 3 12:6 j: 7. Makó 9 4 2 3 17:3 10 8. Hódmezőv. Dózsa 9 4 1 4 12:16 9 9. Kiskunfélegyháza 9 3 2 4 13:13 8 10. Kiskunhalas 9 2 3 4 11:16 7 11. Nagykőrös 9 3 1 5 16:27 7 12. Bcs. Agyagipar 9 1 4 4 14:21 6 13. Bcs. MÁV Bocskai 9 2 1 6 16:18 5 14. Kecskeméti TE 9 1 3 5 5:10 5 15. Mezőhegyes *9 t 3 5 9:22 5 16. Hmvhelyi MÁV MTE 9 l 2 6 7:17 4 Nemzetközi mérkőzések Magyarország B—Románia B 6:1 Magyarország utánpótlás—Románia utánpótlás 2:2. Magyarország ifj.—Románia ifj. 4:4. Magyarország—Románia 2:1. Tíz film, tíz kép (Tíznapos képrejivény verseny) DIJAK: Egy darab I. díj 50 darab mo­zijegy. Egy darab II. dí j 30 darab mozijegy. Egy darab III. díj 20 darab mozijegy. öt darab IV. díj 10—10 darab mozijegy. A megfejtést együtt keli be­küldeni november 8-ig. ft. Szelvény (Beküldendő) Név: _____________ L akhely__________ A film ríme: Kit ábrázol: Isz-ek, dolgozó parasztok, egyéni termeik! A szerződéses felnőtt szarvasmarha hízlalási akció állandó magas jövedelmet biztosít! OKTÓBER 31-IG KORLÁTLAN MENNYISÉGŰ FELNŐTT SZARVASMARHÁRA KÖT SZERZŐDÉST 1959 JANUÁRI ÁTADÁSRA az Állatforgalmi Vállalat. A szerződéskor 1000 Ft kamatmentes előleget, az átadás­kor magas vételárat fizet a vállalat. MIELŐBB keresse fel a községi állatfelvásárlókat, és KÖSSÖN SZERZŐDÉST felnőtt szarvasmarhára Békés megyei Allatforgalmi Vállalat. Közlemény A Körös ladányi Eimegyenge Be- I gészségügyi vonalon jártas) férfi tegeket Gondozó Szociális Otthon I ápolói állásra. Jelentkezés Szeghal- 1959. január l.-i hatállyal pályáza- \ man, Járási Tanács VB. egészség­től hirdet 2 szakképzett (vagy e- ] ügyi osztályánál. A/tvőhirtlelétieh j Ház eladó. Újkígyós, Gyulai u. 77. Gyomán, főútvonalon S szoba, előszo­ba, hall. fürdőszoba, WC, megfelelő mellékhelyiségekkel ellátott, parkettás, alápincézett, palatetős, modern ház fi­zetés! kedvezménnyel 240 ezerért el­adó. Egyelőre egy különbé) áratú szo­bán kívül a többi helyiség beköltöz­hető. Érdeklődni: Kerekes Károly, Gyoma. A hunyai Uj Élet Termelőszövetkezet me- ' zőgazdászt vesz fel tsz-tagnak. Fizetés az elnöki Járandóság 80 százaléka. Je­lentkezni Hunyán. az Uj Élet Tsz irodá­jában. BÉKÉS MEGYEI NÉPP.ISAG Az MSZMP Békés megyei Bizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőség: Békéscsaba, Jé.sef A. u. 4., I. em T.: 22—96. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat. T.: 10—?L Terjesztik a Békés megyei postahivatalok. Előfizetési díj tgy hó»-a: 11. —Ft. Előfizethető a postahivataloknál és a kézbesítőknél. Papírszakos boltvezetőt alkalmaz a Békéscsaba és Vidéke Körzeti Föld­mű vess réve ikerét. Jelentkezni: Sza­badság tér SS. alatt. Békés megyei Nyomdaipar1 Vállalat. Békéscsaba. Felelős nvomdav.: Kendra Gvőrat