Békés Megyei Népújság, 1958. augusztus (3. évfolyam, 180-205. szám)

1958-08-22 / 197. szám

6 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG 1958. augusztus ZZ., péntek Minden tekintetben jobb volt a szovjet csapat Szlanyiszlavi Szpartak­Építők 5:1 (2:1) Vihar és sötétség miatt félbeszakadt Magyar B válogatott — Békés m. válogatott 5:0 (4:0) Békéscsaba, 7000 néző, vezette: Geréb. Békéscsaba, 5000 néző, vezette: ■BerccZky. Szpartak: Panteky — Bakianíe, Ossuki, Rippan — Damanszkl I, Sinkavznkó — Lantes, Damanszíki II, Golovej, Sipiga, Goloska. Ed­ző: Alekszandrov Ivanovics Stvano. Építők: Krátki — Szikora I, Po- pol, Lipták — Bohus, (Szikora II), Rieger — Pécsi, Sipos, Vékony, (Osgyán), Tóth, Farkas. Edző: Sajben János. A Szovjetunió II. osztályában szereplő Szpartak a vasárnapi MVSC elleni mérkőzésen megala­pozta jó hírnevét a labdarúgók tá­borában és Békéscsabán ezt ala­posan fémjelezte is. A száraz, forró melegben nehe­zen gördültek a támadások mind­két oldalon. Az É-pítők jobban és hamarabb kaptak lábra, de a közel 10 percen át tartó mezőny- fölényüket nem tudták góllá ér­vényesíteni. Fokozatosan feljöttek a vendégek, többet kezdeményez­tek, de az Építők védelme jóidéig fel :udta tartóztatni a megismét­lődő támadásokat. A 22. percben antes hosszú labdájára Sipiga kiugrott a vé­dők közül, egyedül tört a ka­pu felé és a kétségbeesetten kifutó Krátki mellett a jobb alsó sarakba ;guríí<jtt. Ezután változatos,; gp&íőpyjáték folyt, lassan kidomborodott a ven­dégek jobb erőnléte és nagyobb lövőkészsége. Az Építők csatárso­rában kevés volt a tervszerűség, sok volt a rossz labdakezelés. Minden labdát az ellenfél szerzett meg. A vendégek csatársora so­kat és veszélyesen lőtt kapura, Krátki jó érzékkel több veszélyes lövést hárított. A 37. percben Osszuk! kézzel ütötte maga elé a labdát a 16-oson belül. A büntetőt Far­kas értékesítette. Három perc múlva egy támadás során ka­varodás támadt a csabai kapu előtt és Sipiga újból eredmé­nyes volt. Fordulás után az Építők kezd­tek jobban. Osgyán az üres kapu szájában kapu fölé vágta a lab­dát. Azután többet támadott a Szpartak. A 60. percben Lantes laposan küldött szögletéből Sipiga szép gólt lőtt. Ezzel megpecsételődött az Építők, illetve a mérkőzés sorsa. A szov­jet csapat egyből történő adoga­tásaival, gyors támadásszövéssel teljesen uralta a mezőnyt. Az Épí­tők egyes játékosai, Farkassal az élen, nemcsak szinte teljesen le­álltak, hanem a nézők felé is in- dolensen viselkedtek. Ennek az­tán meg is lett az eredménye. A 75. percben Szikora II a ki­törő Lautest az ötös vonalán keményen szerelte, amiért a játékvezető 11-est ítélt, ezt Damanszkl I értékesitete. A hajrában sem változott a já­ték képe és a 82. percben Lan­tes beállította a végeredményt. A szovjet csapat helyenként e- gészen korszerűén játszott, csatá­rad bátran távolról Is jól lőttek kapura. Azonkívül a csapat min­den tagja lelkesen és nagy aka­rással játszott. A levonuló ven­dégeket a nézők nagy ünneplés­ben részesítették. Az Építőkből Krátki jól látta el feladatát. Sok veszélyes lövést hárított, a gólokat nem védhette. A védelemből Popot lelkes játéka dicséretet érdemel, A kapuson kí­vül Popot volt az, akinek játékán látszott az akarás. A többiek in­kább csak statisztáltak a pályán. Ilyen játékkal még az NB Ill-ban sem fognak boldogulni. — Jajj! Ránkesnek, — kiáltja kétségbe­esetten egy néni a tömegből és a fejünk felett kiugráló ejtőer­nyősökre mutat. A- kadnak, akik vele e- gyütt ijedten szede- lőzködnek, de a több­ség derül az eset fe­lett. Mikor aztán a fehér meg színes gombák, hangyáknak látszó utasaikkal messze sodródnak és újabb ejtőernyők bomlanak ki a reptér kék egén, a nemrég még ijedező néni már a legnagyobb nyuga­lommal szemléli 6- ket. Sőt ahogy lelke­sedése mindjobban lábrakap, megjegyzé­sekkel is fűszerezi a látottakat: az szépen ugrik, amaz vakme­rőn... Elsősorban a fiatalságot kell meg­nyerni a repülésnek, az igaz, de nem kö­zömbös az sem, hogy az édesanya, édesapa közelkerül-e a repü­lősport gondolatához, avagy viszolyog tőle? Biztatja, vagy tiltja-e gyermekét a bátrak sportjától? Ezért jó nézni az ilyen idős „belejövőket", mint ez a néni is. Alkotmányunk ün­nepén, a nagygyűlést követően ezrek vo­nultak a rekkenő hő­ségben mindenféle járművön, sőt még gyalog is a csabai reptérre, a Magyar Honvédelmi Sport- szövetség Békés me­gyei elnöksége ren­dezésében sorra ke­rült motorosrepülés, ejtőernyősugrás, vi­torlázó meg modellező repülő bemutató meg­tekintésére. Újabb hí­veket szerzett ez « nap a magyar repü­lésnek a fiatalok és felnőttek körében egyaránt. — A ren­dezés a körülmények­hez képest jó volt, a számok simán követ­ték egymást. Persze a hangszóró rendszere­sen működhetett vol­na, mert mikor mű­ködött, szórakoztatóan és okosan vezette be a közönséget a repü­lőjelenetek szépségé­be, rejtelmeibe. A egén J még kívülálló fiatalo- • kát sem kellett vol« ■ na „ne nyúlj hozzál", • „menj onnan" és ha- S sonló felkiáltásokkal ; elriasztani az ő meg- S nyerésükre felsora- j koztatott vitorlázógé- | pék mellől. Vártunk « helikopter meg lök- | hajtásos gépet is, mi- S ként más városok re- | pülőnapjain voltak. J A körrepülésre szín- j tén sokan pályáztak a : nézők közül, annak ; j jobb megszervezese is • jó propaganda lett « volna a repülés ügye \ mellett. Azonban mindezek- ■ tői eltekintve, a me- i gye minden részéből • kiözönlő érdeklődők • nagy élménnyel gaz- ; dagon távoztak s • még azok sem. bősz- : szankodtak, akiknek ; a zsúfolt buszok mi- j att gyalog kellett • visszatérniök a város- \ ba. Reméljük, jövőre S sem feledkezik meg ] az MHS megyei reze- ; tősége a repiilőnap ■ megrend ezé s é r ől! • — húr — J B VÁLOGATOTT: Kovalik, (Gellel) — Kárpáti, (Kóczián II), Szigeti, Dudás — Polgár, Kovács III, (Kleihán) — Szovják, Lahos, Bödör, Matesz, (Povázsay), Po­vázsay, (Szimcsák). Edző: Baróti Lajos. BÉKÉS MEGYE: Andó — Cser- nus, Pásztor, (Bielik), Perovszky — Bieli'k, (Mázán), Himer — Csi- csely. Csűri, Gazsó II, G'.zsó I, Basch. Edző: Vasvári Péter. Az egész megye labdarúgó já­tékosai és szurkolói nagy érdeklő­déssel várták a „jövendő váloga­tott csapatának” bemutatkozását. A nagy hőség ellenére már az elömérkőzés alatt megtelt a lelá­tó. Sajnos, rendezési hiba is be­csúszott, nem volt hangosbeszélő és így a nézők csak találgatták, hogy milyen összeállításban lép­nek a csapatok a pályára. Szinte fojtogató hőségben, pont­ban 5 órakor Bödör indította el a labdát. Élénk mezőnyjátékban telt el az első 5 perc. A hazai együtt- tes nagy lelkesedéssel Játszott, többször veszélyeztette a váloga- gott kapuját. A 13. p.-ben Csicsely magas, ívelt beadását Kovalik remek fogással lehúzta. A követ­kező percben formás támadás so­rán Szovják lapos beadását Lahos egyből laposán a jobb alsó sarok­ba továbbította, 1:0. Két perc múlva Polgár középein hosszú lab­dával szöktette Bödört, aki lefu­totta a hazai védelmet és a kifutó Andó mellett a hálóba lőtt, 2:0. A gyors akció tetszett a közönség­nek. A 18. percben ismét Bödör ugrott ki a védők között és góljá­val 8:0-ra alakult az eredmény. Ezután feljött a megyei váloga­tott. Csicsely gólhelyzetben hibá­zott, majd Csűri távolról alig lőtt mellé. A 22. percben egy gyors támadás során Bödör kapura lőtt, Andó csak öklözni tudta és a ki­pattanó labdát Povázsay a hálóba sodorta, 4:0, A következő percekben többször jól kombinált a megyei váloga­tott csatársora, de a támadások sorra elakadtak a válogatott vé­delmi vonalán. Közben sötét viharfelhő köze­ledett a pálya felé. A nézők nagy része elindult haza. Pár perc múl­va orkánszerű vihar olyan port csapott, hogy 50 méterre sem le­hetett látni. A mérkőzés félbesza­kadt és 20 perces szünet után, sze­merkélő esőben, szélben folytat­ták az I. félidőt. A széllel hátban játszó megyei válogatott több gól­helyzetet dolgozott ki, csak a ka- puralövés nem sikerült. A válo­gatottak kissé könnyedébben Ját­szottak, mint az elején. Szünet nélkül fordultak. Most már a B- válogatott játszott hátban széllel. Megyei csapatunk új összeállítás­ban, nagy lelkesedéssel játszott és jól védekezett. Az 53. peroben a hazaiak ka­puja előtt kavarodásnál Povázsay kb. 13 méterről lőtt védhetetlen góljával beállította a végered­ményt. Közben ismét nagyon be- borutt. Fehér labdával játszottak és közel negyedórái játék után sötétség miatt a Játékvezető le fújta a mérkőzést. film Békéscsabán Ä hamis levél — Csehszlovák film — A bírósági tárgyalóteremben a Brand-házaspár válópere fo­lyik. Brand színházi ügynököt, aki kicsapongó életet folytat, dr. Fio- ryna védi, Olga Brandovát, a híres színésznőt dr. Klimes képviseli. Olga ügyvédje igyekszik bebizonyítani Brand hűtlenségét, mert szeretné a házasságot a férfi hibájából felbontani. A tárgyalást a- zonban elnapolják, s még mielőtt befejeződnék a válóper, Brandot egy napon agyonlőve találják lakásában. A gyilkosságot először « felesége fedezi fel. A nyomozás folyamán — amelyet Dusek rend­őrhadnagy vezet — a gyanú Olgára terelődik. Dr. Klimes, aki ve zódik az asszonyhoz, hiába igyekszik alibit bizonyítani. A hal., eset után néhány nappal Olga levelet kap, amelyet Brand halála <?-'■ lőtt adtak fel, és amelyben a férj bejelenti feleségének öngyilkos - Sági szándékát. A rendőrség a levelet közönséges hamisítványnak tartja, s az eddigieknél még nagyobb eréllyel indítja meg a nyo­mozást... így kezdődik ez az izgalmas, új csehszlovák film, melyet a bé­késcsabai Brigád Mozi vetít. Új szarvasmarha hizlalást akcióhal indít az Állatforgalmi Vállalat. Szerződni lehet 70—300 kg súlyú, legfeljebb 18 hónapos korú, hizlalásra alkalmas bika- vagy tinóborjúra, vala­mint 50—280 kg-os üszőre és felnőttmarhára. Tinószer­ződés esetén a bikaborjút 4 hónapos koráig ivartalaníta- ni kell. ' alsó súlyhatár bikatinónál 430 kg, üszőnél 380 kg A felnőtt szarvasmarha hízlalási akcióban a kötések ké sőbb indulnak. AZ ÁTVÉTELI ARAK NEM VÁLTOZTAK: bika 10—16.— forintig, tinó 11—17.— forintig, üsző 9—14.— forintig, felnőttmarha 8.50-14.— forintig. Termelőszövetkezetek részére 10 darabon felüli egy­szerre leadott extrém és I. osztályú marha után 1.— forint, 20 darabon felül 1.50 forint mennyiségi felárat fizet a vállalat. Az átadásokat a szerződésben kikötött hónapban keli eszközölni. Tenyésztésre alkalmas, leszerződött üszőt a termelő átszerződheti, vagy visszatarthatja magának az előleg visszafizetése mellett. Bővebb felvilágosítást a községi felvásárlók és a járási kirendelt­ségek adnak. Békés megyei Állatforgalmi Vállalat, Békéscsaba. Apróhirdetések Mezőberényben eladó egészben vagy részben, nagyobb családi ház* 780 négyszögöl szöllős-gyümlöcsös beltel- ken. Cím: Zolván János, Tanácsháza. A Gyulai Gépíró és Gyorsíró Iskolá­ban (Kossuth tér 6.) a beiratkozás az T958 59 .tanévre naponta 10—12-ig tart. Jó állapotban lévő, 4 ajtós ,,Opel" sze- mélymélygépkocsi sürgősen eladó. Gyula, Gárdonyi u. 12. Eladó Gyulán, Kolozsvári ti. 9. számú ház nagy telekkel, beköltözhető. Békésen, Berényl u. 25. számú ház el­adó. Békéscsaba, Bartók Béla út 1. sz. »•* latti ház eladó, szeptemberi beköltö* zéssel. Megtekinthető egész napon át,: Gyulán keres bútorozott szobát orvos­tanhallgató. Békéscsaba, Kastély u. BozsókL Szombat-vasárnap esti felszolgáláshoz — alkalmi munkásként — keresünk pincért, vagy e munkakörben járta* férfi munkaerőt. Jelentkezés a Béké»* csabai Téglagyár kultúrotthonában. 125-ös ezüsttankos Csepel kifogástalan állapotban eladó. Mezőberénv,- Mátyás utca 19.