Békés Megyei Népújság , 1957. május (2. évfolyam, 100-125. szám)

1957-05-14 / 110. szám

6 BÉKÉS MEGYEI NEPOJSAG 1957. május 14.. kedd Gyenge csatársor — Jó védelem Békéscsabai Előre—Egri SC 2:0 (0:0) Szögletarány 8:3 (2:1), Békéscsaba, 4000 néző, vezette: Szentesi. Góllövők: 46. p. Csicsely, 50 p. Portörő. Békéscsaba: Andó — Weiner, Portörő, Farkas — Gálik, Rieger — Csicsely, Gyeb- nár, Szabó, Vékony, Sipos. Edző: Kalmár György. Eger: Madaras — Pusztai, Usztóczky, Tomsó —- Bádor, Boros — Takács, Híd­végi, Nagy, Husi, Hanus. Edző: Ján Ala­dár. A szeszélyes időjárás a mérkőzés kez­detére megjavult annyira, hogy a mér­kőzés végéig sütött a nap. Sokan voltak kiváncsiak a sorsdöntő mérkőzésre. Nem annyira szép, mint inkább nagy küzdel­met várt minden szurkoló. Már az első percekben mindkét kapu veszélybe került. Takács nagy szögből lőtt, erős lö­vését Andó jó érzékkel hárította. Váltako­zó, élénk iramú játékkal telt el az első tíz perc. A csabai csatárok csak a 16- osig jutottak el, itt senki sem vállalko­zott a kapuralövéssel és a sok tologa­tással sorra elvesztették a labdákat. Mintha az Előre kezdeményezett volna többet. A 12. percben Rieger—Vékony— Gyebnár a labda útja, az utóbbi egy csel után átemeli a labdát a tisztán álló Szabó elé, aki sokáig készülődött a lö­véshez. Báder közbelépett és Madarashoz tolta a labdát. Továbbra is támadnak a csabaiak. Hiába a sok heyzet, az erőtlen csatársor nem tudja eredményre váltani. A 17. percben Szabó kiteszi Csicselyt, a szélső lerázta védőjét szépen beívelte a labdát, amelyet a lesen álló Gyebnár há­lába fejelt. Sokan nem hallották a játék­vezető füttyét, örülnek a gólnak. A követ­kező percekben újabb biztató helyzet ala­kult ki. Gyebnár, amikor két védőt Is ki­cselezett lövés helyett tóív'áblfcjítiéite’ a labdát, de ez már akkorára Madaras bir­tokába került. A sok eredménytelenségtől visszaesett a csabai együttes. Eger veszé- jeztetett, a hazai védelemnek akkor sok munkája akadt, mert a csatársorból sen­ki sem Jött hátra segíteni. A 22. percben Nagy felső sarokba tartó lövését Andó Jól hárftotta. A következő percben Han- nus megugrott, jól ívelt keresztlabdáját Hídvégi alig lőtte mellé. Hosszabb egri támadássorozat után beigazolódott, hogy a vendégek csatársora a csabaihoz hason­latos. A 35. percben a kiválóan játszó Bá­der Jól irányított labdáját Hídvégi tisztán kapja, de hat méterről Andó kezébe gu­rított. A csabai védelem magárahagyatva hősiesen küzd előbb Portörő nagyszerű, ügyes szereléséért, majd pár perc múlva a most lényegesen Jobban játszó Gálik remek becsúszásaiért hatalmas tapsot kapott, Váltakozó Játékban telt el a fél­idő hátralévő része. SZÜNETBEN elégedetlenül tárgyalják a szurkolók a hazai csatársor erőtlen, pe­pecselő játékát. Mindkét öltözőben az ed­zők a csatársorok gyenge játékát kor­holják. Hátha a második félidő többet hoz reménykednek a nézők. Az Előre vál­toztatott, Weiner helyet cserélt Szabóval. Alig kezdtek játszani, máris megszüle­tett a várva-várt gól. A 46. percben a jobbszéien lefutó Gyebnár cselezései köz­ben szögletet harcolt ki, ő rúgja be, a félmagas labdát Weiner kapásból továb­bította a kapuba. Madaras csak öklözni tudta, nagy kavarodás támadt. a szemfüles Csicselyhez került a labda, aki ezúttal biztosan értékesítette. Nagy lendülettel támadtak a hazaiak. Ismét szögletet értek el az 50. percben, ezt Csi­csely nagyszerűen beívelte és a jó ütem­ben kiemelkedő Portörő remek fejeléssel a hálóba továbbította. Közel tíz perces csabai me­zőnyfölény után feljött Eger Is, de a ha­zai védelem Idejében közbelépett. A 70. percben Takács beadásszerü, jól irányított felső sarokba tartó lövését Andó nagysze­rű érzékkel fogta. Nagy tapsot kapott ér­te. Ezután bizony tovább esett a játék színvonala és mindkét oldalon akadtak kemény szerelések. A hazaiak még né­hány szögletet értek el, de az egriek most már nagyon vigyáztak Portőröre. más pedig nem vállalkozott fejelésre. A mérkőzés játékszínvonalán meglát­szott, hogy a „sereghajtók" rangadója volt A csabai védelem ezúttal is Jól látta el feladatát, csatársor különösen az l. fél­időben erőtlenül, gyengén játszott. Az egri csapatról is majdnem ugyanazt le­hetne megállapítani. Szinte mindketten egymás hibáiból éltek. Az Előre többet kezdeményezett és győzelme megérdemelt. Egyénileg Andó nagyszerű védéseivel igazolta jó formáját. A védelem oszlopa Portörő volt, biztosan szerelt, nyugodt­ságával hagy hatással volt társaira. Wei­ner megtette kötelességét. Farkason meg­látszott, hogy még nincsen rendben. A fedezetpár ezúttal igen jó volt a védeke- ^ zésben különösen örvendetes, hogy Gá- j Ük ennyire feljavult. Jól látta el felada- ! tát Rieger is. Kár, hogy inkább csak vé­dekeztek és nem vettek részt többet a tá­madás felépítésében. A csatársor ezúttal is gyengén játszott. Sok volt az egyéni vállalkozás, ami sajnos mindig kudarc­ba fulladt. Még sok javítanivaló van e csapatrésznél. Egerből a védelem és a fe­dezetek játéka dicsérhető. A csatársor itt is sokat pepecselt. A játékvezető megen­gedte a kemény játékot, de szabálytalan­ság esetén azonnal közbelépett. Jól veze­tett, a partjelzők is kifogástalanul mű­ködtek. NB lll-ba jutasört Békéscsabai MÁV Bocskai—Szeghalmi Hunyadi 4:1 (2:1) Szeghalom, 500 néző, vezette: Balczó. MAV-Bocskai: Unyatyinszky —• Gyó- csi, Sovány, Pécsi — Kovács, Simon — Szarvas III., Békészky, Virág, Cson- tors, Bárki. Szeghalom: Varga — Vékony, Ste- fanik, Turkucz — Vígh I., Halász — Tóth, Csiszár, Vígh II., Csiga, Rigó. Edző: Sipos András. Nagy lendülettel kezdett a hazai együttes, többet támadtak, mezőnyfö­lénybe kerültek, mégis a vasutasok szerzik meg a vezetést egy váratlan lefutásból, Virág révén. Nem sokáig késik a kiegyenlítés. A 25. percben jól helyezett szabadrúgásból Vígh II. gólt lőtt. Váltakozó játék alakult ki és ft félidő utolsó percében Virág újabb góljával a vezetést is megszerzi a MÁV. Szünet után fokozatosan kidombo­rodik a Bocskai jobb erőnléte és a visszaesett, tervszerű ti énül játszó ha­zaiak ellen még több gólt is elérhetett volna. Békészky és Szarvas III. góljaival növelte a vendég együttes előnyét és megérdemelten győzve hagyta el a pá­lyát a nézőközönség tapsai között. Jók: Gyócsi, Sovány, Békészky, Csontos és Virág (a mezőny leglobb- ja), illetve Halász, Vígh H. Gyulai TE—Mezőhegyesi MEDOSZ 4:0 (2:0) Gyula, 800 néző, vezette: Géczy. Gyula: Oravecz I., — Bőd, Rehák, Nagy I. — Gabiik, Tövisháti — Nemes I., Oravecz II., Krizsán, Nagy II., Ju­hász. Edző: Varga István. Mezőhegyes: Horváth — Rizsányi, Sári, Müller — Pálhidai, Zomborácz, — Bessenyei, Farkas, Szabó, Vígh, Bán. Edző: Mátyás Tamás. A labdarugó NB I állása 1. Vasas 7 5 2 — 20: 4 12 2. MTK 7 5 — 2 24 : 7 10 3. Ferencváros 8 8 3 2 11: 9 9 4. Csepel 7 3 2 2 8:10 8 5. Salgótarján 7 3 3 2 18:18 7 6. U. Dózsa 7 3 1 3 9:10 7 7. Tatabánya 7 2 3 2 7:9 7 8. Dorog 7 3 1 3 10:14 7 9. Pécs 7 3 1 3 4: 8 7 10. Bp. Honvéd 7 1 2 4 10:14 4 11. Szombathely 8 1 2 5 11:21 4 12. Szeged 7 1 2 4 7:15 4 A legközelebbi mérkőzések. Szom­bat Újpesten: Újpest—Salgótarján. Va­sárnap.' A Népstadionban: Bp. Hon­véd-Tatabánya és MTK—FTC. Szom­bathelyen : Szombathely—Pécs-Bara­nya. Esztergomban: Dorog—Csepel. Szegeden: Szeged—Vasas. NB II. keleti csoport MEGYEI IFJÚSÁG! BAJNOKSÁG Nyugati csoport í Keleti csoport 5 — 2 14: 6 10 1. Bcs. MÁV Bocskai 7 4 2 1 17: 8 18 2. Mkházi TE Petőfi 7 1 12: € 10 3. Mhegyesi Hunyadi 114:11 8 4. Orosházi MÁV 4 11:13 5 3. Szeghalmi H; 4 5:13 3 6. Gyulai TE 5 4:20 2 1 7. Gyomai Hunyadi | 1. Mezőhegyesi K. I 2. Szarvasi H. j 3. Sarkadi Kinizsi 14. B. Erftlébeth. SK. 5. Orosházi MTK 6. Tótkomlósi MTK 7. Gyulavári H. 7 7 7 4 2 7 3 2 7 2 1 6 11 7—2 5 1 1 23; 7 11 5 -»• 2 18: 8 10 4 1 2 18: 9 9 3 — 8 3: 7 6 214 7:28 S 2—5 10:13 4 5 5:16 3 Hatalmas lelkesedéssel kezdett a ha­zai együttes és védelmi hibából Ju­hász révén már az első percekben ve­zetést Is megszerzik. Ezután váitoza tos. élénk iramú lesz a játék és Ri­zsányi öngóljával növekedik a GYTE előnye. Szünet után egy ideig kiegyen­súlyozott játék folyt, de Nemes újabb gólja után teljesen visszaesett a ven­dégcsapat. A csapkodó, unalmas játé­kot Nemes újabb gólja sem tudja megszépíteni. Mezőhegyes játéka csa­lódást keltett Gyulán. Jók: Nagy I., (a mezőny legjobbja); Gabiik, Nagy II.; illetve Sári, Vígh; Zomborácz. A játékvezető kifogástalanul veze­tett. Gyomai Hunyadi—Mezökovacstiázi 1E Petőfi 2:2 (1:0) Gyorna, 600 néző, vezette: Simon I. [ után sem tudtak eredményt elérni, Gyoma: Nagy — Tabán, Szén drei, * csak a félidő utolsó percében, amikor- Timás — Gerlai, Gulyás — Zöld, Pa- : is Zöld 11-esből gólt ért el. taki, Barabás, Putnoki, Fekete. Edző: j Szünet után Mezőkováesháza tárna- Vattai Albert. j dott többet és Kálmán góljával nem­Mezőkováosháza: Budacsik — Szó- csak egyenlítettek, hanem Sári révén kol, Gyuris, Lukács III. — Pozsár, Lu- ; vezetést is megszerzik. Ezután a Petőfi káos II. — Tóth, Kertmegi, Sári, Kál- J visszaesett, feljött a Hunyadi, nagy mán, Zsilá'k. Edző: Tóth Zoltán. i hajrát vágott ki és 80. percben Zöld Lendületes, hazai támadásokkal in- i góljával sikerült kiegyenlíteni, dúlt a mérkőzés, Petőfi inkább véde- j Jók: Szendrei, Tímár, Zöld, illetv kezett. Hosszú hazai mezőnyfölény \ Gyuris, Pozsár, Tóth. Gyulavári Hunyadi—Békéscsabai Erzsébethez SK 2:2 (2:1) Gyulavári,' 300 néző, vezette: Hor-J fokozta az eredményt. A félidő utol' váíh. Gyulavári: Kovács — Darvas!, Kla- váos, Nagy — Sás, Berecaky — So­mogyi, Arató, Szigeti, Túri, Székely. Edző: Freibengár István. Erzsébétbely: Gyebrovzsky «- B»- gylraky, Bteliik, Gajdács — Gsatorday, Mockran — Vári, Vasas, Farka«, Mfty* kó, Kukuk. Edző: Szabó József. A megfiatalított hazai csapat nagy lelkesedéssel kezdett és már a 12. percben Túri góljával vezetéshez ju­tott. sőt a só negyedórájában feljött a BESK és az egyik szögletrúgásból kifolyólag, kavarodás támadt a hazai kapu előtt és a szemfüles Kukuk gólt ért el. Szünet után a vendégek erősíteni tudtak, de a Hunyadi nem sokáig bír­ta az iramot, visszaesőit'.1'A félidő má­sodik felében a vendégek támadtak többet és Farkas révén nemcsak ki­egyenlítettek, hanem a hajrában majd­nem a győzelmet is megszerezték. Jók: Kováos, Klavács, Nagy, iUetva Bielik (a mezőny legjobbja). Gajdács; 0. percben Szigeti góljával Mitykó, Kukuk. Mezőhegyesi Kinizsi—Sarkadi Kinizsi 2:1 (1: 1 1 Jubilális lovasverseny lesz Békéscsabán május 25—26-án 1. Diósgyőr 29 21 4 4 84:22 46 2.BVSC 29 18 6 5 55:19 42 | 3. KISTEXT 29 17 4 8 64:39 38 4. Bp. Spartacus 29 14 10 5 58:41 38 5. Debrecen 29 15 6 8 42:30 36 ! 6. Kecskemét 29 14 8 7 44:29 36 ; 7. Szolnok 29 12 8 9 65:51 32 8. Miskolc 29 11 10 8 33:30 26 9. Salg. SE 29 9 8 12 32:38 Ú 1 10. Ózd 29 9 8 12 38:46 26 1 11. Pereces 29 10 4 15 33:61 24 12. Bp. Meteor 29 8 5 16 33:55 21 | 13. Békéscsaba 29 5 8 16 23:54 18 i 14. Pestm. Dózsa 29 5 8 16 32:54 18 ■ 15. Nagybátony 29 5 5 19 37:66 IS 16. Eger 29 3 9 17 33:78 15 NB. IH-BA JUTÁSÉRT Nyugati csoport 1. Szarvasi’ Hunyadi 7 6 1 — 18: 7 13 ; 2. Orosházi MTK 7 4 1 2 19:10 9 i 3. B. Erzsébetit. SK 7 3 1 3 14:12 7 1 4. Mezőhegyesi K. 7 3 — 4 8:10 8 5. Tótkomlósi MTK 6 2 2 2 5:8 61 6. Sarkadi Kinizsi 7 2 — 5 8:15 4 j 7. Gy.vári Hunyadi 7 1 1 5 6:16 3 Keleti csoport 1 l; Bcs. MÁV B; 7 6 — 1 17: 5 12 I 2. Gyulai TE 7 6 — 1 16: 7 12 3. Mkházi TE Petőfi 7 4 1 2 17:11 9 4. Mezőhegyes! Hj 7 3 4 9:13 6 | S. Szeghalmi H. 7 2 1 4 10:14 5 [ 8. Orosházi MÁV 8; * 1 5 8:15 8 | T. Gyomai Hunyadi T f 5 8:1T 8 j Tíz éve annak, hogy rendszere­sen megrendezik városunkban az év első országos lovasbajnokságát. A most sorrakeriilő országos lo­vasbajnokság, amint már koráb­ban közöltük, kibővül és egyben nemzetek közötti lovasverseny is lesz. Értesülésünk szerint nagy lel­kesedéssel készülnek hazánk leg­jobb lovasai a versenybe, de nem kisebb felkészüléssel jönnek hoz­zánk a román „Recolta“ Sport- egyesület válogatottjai sem. A jubilális versenyt különösen nagy gonddal készíti elő a Mező- gazdasági- és Erdészeti Dolgozók szakszervezete és a Magyar Lo­vasszövetség. Külön érdekessége a lebonyolításra kerülő versenyek­nek, hogy teljesül Békéscsaba és környéke lovassportszerető közön­ségének az a kívánsága, hogy e versenyeken fogadásokat tehesse­nek. A rendező bizottság gondos­kodott arról, hogy a verseny szin­te valamennyi számára a totaliza- tőrök a helyszínen rendelkezésre álljanak. Az I»1 ser év“ Somlay bérlete május 18-án érvényes JÓKAI SZÍNHÁZ Mezőhegyes, 600 néző, vezette: Bol­dizsár. Mezőhegyes: Juhász — Mlskolcsik, Loose, Erőas — Kováos, Sípos — Ár­vái, Dull, Sajti, Mészáros II., Kemény. Szabó Jószef. Sarkad: Cserháti — Hangyái, Kiss I.; Burázs — Pólyák, Szabó — Mózes I., Kiss Ili,- Mózes II.; Mózes Hl. Edző: Vasvári Péter* Váltakozó, helyenként alacsony szín­vonalú volt a játék és inkább csak küzdelem folyt. A hazai együttesnek több gólhelyzete volt, de csak a 43, percben sikerült Dull révén ered-, ményt elérni. Szünet után Sarkad többet támadott, mégis a hazaiak értek el hamarább eredményt és Sajti góljával növelték előnyüket. Továbbra is a vendé; kezdeményeztek többet és a 78. pei ben Mózes U. nagyszerű góljával si­került szépíteniök. A hajrában a ha­zaiak játszottak ismét jobban, de csak lesgólt tudtak elérni. Jók: Loóss. Kovács, Sajti, illetve Kiss I.; Mózes I., Pólyák, Lték ­Szarvasi Hunyadi-Orosházi MTK 3:0 (1:0) KERES A SZARVASI DIGÖZÓ GÉPÜZEMÉHEZ AGRO- NÓMUSOKAT, GÉPÉSZTECHNIKUST és MŰVEZETŐT! Feltételek: Agronómusoknál mezőgazdasági egyetem, de leg­alább mezőgazdasági technikum, és 5 éves gyakorlat. Gépész- technikusoknál iskolai végzettség és legalább 3 éves gyakorlat. Művezetőnél: lakatos, szerelő vagy esztergályos szakképzett­ség és 10 éves gyakorlat, amelyből 5 év művezetői. Fizetések az új ipari műszaki bérek szerint. Jelentkezés írásban vagy személyesen a vállalat központjá­ban a munkaügyi osztályon, megjelölve előző működési helyeit, DEBRECEN, Vöröshadsereg útja 54. Jelentkezésnél az igazoló okiratokat be kell mutatni. Orosháza; 1500 néző, vezette! Va­dász. Szarvas: Kecskés — Szilagyik, Gser- nus, Csonki — Kerekes II., Burázs — Podani, Bodnár, Sebő, Kerekes I,; Papp. Edző: Frobszt Elemér. Orosháza — Landy — Komóczy, Adász, Bodzsár — Szabó; Kollár — Szökő, Perjési; Gazsó, Túri, Basoh. Edző: Harangozó Sándor.; Már az első percekben balszeren­csésen játszott az OMTK. A megítélt ll-est Gazsó nagy erővel Kecskés ke­zébe lőtte. Ez fellelkesítette a Hunya­dit, amely inkább védekezett; Szinte állandósult a hazai fölény, de a jól tömörülő szarvasi védelem mindent hárított. A vendégek csak szórványo­san támadtak. A 34. percben a kaputól 20 méterre szabálytalankodott az OMTK védelme. A szabadrúgást Kere­kes I. végezte el és jól helyezett lö­vésével a hálóba küldte a labdát. To« vábbra is az OMTK támadott többet; de csatárai sorra kihagyták gólhely­zeteiket. Szünet után ismét az OMTK táma­dott többet, most sem tudott ered­ményes lenni csatársora, sőt Sebő nagyszerű góljával tovább növelte a vezetést. Váltakozó játékban telt el az utolsó negyedóra, ahol ismét a vendé­gek voltak eredményesebbek és Kere­kes beállította a végeredményt. Az eddig veretlen Hunyadi némi sze­rencsével, de megérdemelten győzött a mezőnyben többet támadó, teljesen egyenlő nagy riválisával szemben. A szarvasi együttes játékában volt terv- szerűség, míg az OMTK-nál nem volt meg a támadások befejezője, csatár­sora sokat pepecselt a kapu előtt. Jók: Kecskés (a mezőny legjobbja), Csernus, Sznagyik. Kerekes I., illetve > Adász, Szabó, Kollár. A 19. heti Totó-eredmények 1. Ferencváros—Újpesti Dózsa 1:2 2 3. Vasas—Tatabányai SC 4:0 1 3. Salg. BTC—Szomb. Haladás 5:4 1 4. Drogi AC-^Bp. Honvéd 3:1 1 5. Szegedi EAC—MTK 1:4 2 6. BVSC—DVTK 0:1 2 7. Pereces! TK—KISTEXT 3:2 1 8. Ganzgyár—Pénzügyőrök 1:2 2 9. Rennes—Reims 1:1 X 10. Noce—Lens 8:2 1 11. Starsbourgh—St, Etienne 1:1 X 12. Jugoszlávia—Olaszország 6:1 1 BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Kiadja a MSZMP Békés megye) Intézőbizottsága Szerkesztőség: Békéscsaba, József Attila u. 4. 1. emelet Telefon: 20—35, 22—96 Békés megyei Nyomdaipart Vállalat. Békéscsaba Felelős nyomdav.: Kendra György