Viharsarok népe, 1952. augusztus (8. évfolyam, 179-204. szám)

1952-08-03 / 181. szám

6 {/ihattatok H&pe 1#52 ttugas^i'uü 3., DelsinkiSisiB összesen 16 olimpiai bajnokságot nyeri a Magyar népköztársaság Szombaton négy új magyar olimpiai győzelem született: labdarúgásban, vízilabdában, 400 nt-es női gyorsúszásban és nagyváltósúlyú ökölvívásban Új olimpiai csúccsal nyerte Gyenge Valéria a 409 méteres női gyorsúszást A 400 méteres női úszás eredménye: Olimpiai bajnok Gyenge Valéria (Ma­gyarország); 2. Novák Éva (Magyarország); 3. Kavamoto (USA). Helsinki. Az MTI kiküldött munka­társa jelenti: Szombaton délután került or a 400 méteres női gyorsuszás döntőjére. Novák Éván, Székely Éván és Gyenge Valé­rián, a háom magyar részvevőn semmi izgalom nem látszott. 16.25-kor ér vizet a nyolc test. Az első száz méteren Kavamoto, R. An­dersen és Schulz a sorrend, mögöttük a magyar lányok a 4., 5. és a 6. he­lyen következnek. Százötven méternél még mindig az amerikai és a dán lány halad az élen, de lassan a mieink is felnyomulnak. 170 méternél már No­Helsinki. Az MTI kiküldött munka­társa jelenti: Az angol Ellis játékvezető sípjelére a két csapat a következő ösz- szeállitásban kezd: Magyarország: Grosics — Buzánszky, Lóránt, Lantos — Bozsik, Zakariás — Hidegkúti, Kocsis, Palotás, Puskás, Czi- fcor. Jugoszlávia: Beara — Sztankovics, Horváth, Cmakovics — Csajkovszk’V Boskov — Ognijanev, Mitics, Vukas, Böbék, Zebet. Magyar támadásokkal indul a já­ték. \ magyar játékosok jól harcol­nak, nincs elveszett labda számukra. Ké­rőbb a jugoszláv balszárny veszélyeztet, 4« előbb Czibor, majd a mélyen hátra- hu/ódó Hidegkúti megszerzi a labdát és támadásba küldi ismét a magyar csatá­rokat. A magyar tábor csak úgy zug a «Rá, rá, hajrá» biztatástól. A magyar támadósor egymás, után rohamozza el­lenfele kapuját, de a jugoszláv védelem kézzel-Iábbal dolgozik. A 25. percben a jugoszláv balösszekötő a kaputól 22 mé­terre elkaszálja Hidegkútit. A szabadrú­gás Puskás lábáról Palotás felé száll, de a jugoszláv kapus az utolsó pillanat­ban ismét nagy szerencsével éri el a labdát. A magyar védelem Lóránttal az élen s/iMafalként hárit minden jugoszláv vák Kavamoto és R. Andersen között van, majd 250 méternél már Novák Éva az első. Hatalmas küzdelem folyik. 300 méternél a nagyszerűen úszó Gyenge Valéria veszi át a vezetést, majd nem sokkal később — 350 méternél — Gyen­ge Valéria, Novák és Kavamoto a sor­rend. Az utolsó métereken Gyenge nagy­szerűen haj*'ázik és biztosan szerzi meg az első helyet. 2. No rák Éva. A har­madik helyért nagy küzdelmet viv Ka- vffinoto és Green, végül is Kavamoto kis különbséggel jobbnak bizonyult. Szé­kely Éva csak a 6. helyse érkezik be. Ismét a magyar Himnusz hangjai csendültek fel az uszodában. Boldog elégedettség költözött a magyar szi­vekbe, hiszen a második helyet jelző á*r- bócon is magyar zászlót lengetett a szél. próbálkozást. A 30. percben a magyar csatársor támadása után a jugoszláv balhátvéd úgy akarja megállitani a magyar csatársort, hogy lefekszik a földre és fél percig is vonaglik. Amikor a játékvezető szabadrúgást itél a ju­goszláv csapat javára, az előbb még »sé­rült« játékos -rögtön felpattan és frissen vesz részt a játékban. A 34. percben Hidegkúti—Kocsis adogatás után a jobb­összekötőt a tizenhatoson belül tiszta helyzetben a jugoszláv jobbfedezet el­kaszálja. Ellis játékvezető azonnal ha­tározottan a 11-es pontra mutat. Puskás áll a büntetőnek és izgalmában a ju­goszláv kapus kezébe helyezi a labdát. Szép magyar támadás fut a 42. perc­ben: Puskás—Kocsis —Czibor a labda útja, majd Bozsikhoz kerül a labda, ő 20. méterről laposan lő, de a jugoszláv kapus másodszorra hallatlan szerencsé­vel megszerzi a jobb alsó sarokba tartó labdát. A második félidő elején a magyar csapat támadása bontakozik ki. Bozsik hosszú labdájával Palotás nagyszerűen kiugrik, az ötösről> éles szögből hatalmas lövést küld kapura, de a jugoszláv ka­pus szögletre menti a bal felső sarokba tartó labdát. Az 5. percben Palotás tör .ki a bal oldalon. Lövésébe Ko­csis beleteszi a lábát. A labda a hálóba pattan, de Kocsis lesállása miatt érvény­telen a góL A 8. percben a jugoszláv jobbösszekötő tör a kapu felé, de Lan­tos nagyszerű hátrahuzással ment. A ju­goszláv balszélső elfutása után a közép­csatárnak adja a labdát, akit 18 météfrre a kaputól akaszt a magyar védelem. A biró szabadrúgást itél. A balösszekötő lapos lövése elsuhan a sorfal mellett, de Grosics vetődve véd. A 10. percben Czi­bor feleslegesen cselezget. A jugoszláv jobbösszekötő elveszi tőle a labdát, Lan­tos szögletre ment előle. A be-rugás után újból szöglet lesz, végül azonban Ló­ránt felszabadit. A 16. percben Czibor nagyszerűen elfut, Puskásnak ad, majd újra Cziboré a labda, de a magyar balszélső hiába lövi a hálóba a labdát, mert a játékvezető a lövés pillanatában lesállást sipol. A magyár csapat most állandóan támadásban van. A jugoszlá- ■vok csak a .19. percben jutnak el a ka­punkhoz, de a támadásuknak csak egy •rosszul berúgott szöglet az eredménye. A 25. percben, magyar támadás után Kocsis nagyszerűen kiugrik a védők közül, két ellenfelet is kicselez, majd lövéare lendíti a lábát, de az egyik ju­goszláv védőjátékos hátulról csúnyán el­kaszálja. Kocsis elesik, de a kővetkező pillanatban már újra talpon van, ellen­tétben az első félidőbeli jelenettel, ami­kor a jugoszláv hátvéd szinészkedett. A közönségnek nagyon tetszik, hogy Kocsis nem fekszik el, nem szimulál, hanem azonnal lábraáll. A 26. percben megszületik az első magyar gól. Lantos szereli a fni térfelünkön a Jugoszláv jobbösszekötőt, Zakariásnak ad, majd Czibor és Puskás a labda útja. Czibor nagyszerű labdájával Puskás ellenállha­tatlanul tör kapura, lerázza magáról a védelmet, még a kifutó kapust is ki­cselezi és az ötösről a kapu közepébe lövi a magyar csapat vezető gólját. (1:0) Továbbra is lendületesen támad csapatunk. A magyar tábor lelkesen buzdítja csapatunkat és játékosaink úgy küzdenek, ahogy azt mindenki várta tőlük. Nem ismernek elveszett labdát. A 28. percben újra Puskás veszélyezteti a jugoszláv kaput, nagy lövését azon­ban ismét védi a kapus. A kitörő Pus­kás elől hazaadással mentenek, majd nem sokkal később, a 30. percben Czi- hort szerelik szögletre. Nagyon izgalmas a küzdelem. Csapatunk valósággal ka­pujához szegezi ellenfelét. A 44. perc- ben ismét siker koronázza a magyar csapat sorozatos támadását. A jobb­szárny lendületes támadása után Hideg­kúti átvágja a labdát Czibcrnak, ő re­mek ütemben szalag labdára és véd- hetetlenül vágja a hálóba. (2.0) A sta­dion nézőközönsége elismerően tapsol, a nagyszerű teljesítménynek. Játékosaink boldogan ölelik; csókolják egymást. Nem sokkal a második magyar gól után a játékvezető a mérkőzés végét jelzi. Ma­gyarország csapata tehát 2:0 arányban győzött Jugoszlávia csapata ellen és ez­zel az olimpiai bajnoki címet is meg­Szombatim délig olimpiai versenyzőink összesen 22 darab aranyérmet, 14 darab ezüstérmet és 32 darab bronzérmet szereztek Magyarország vízilabda csapata 4:0 (3:0) arányú győzelmet aratott az Egyesült Államok csapata felett és ezzel olimpiai bajnokságot nyert. ♦ ■ ♦ Papi» pontozással győzőit a döntőben és ezzel megnyerte az olimpiai bajnokságot. A Magyar Népköztársaság válogatott csapata nyerte a labdarúgó olimpiai bajnokságot, a döntőben 2;ö-ra győzött Jugoszlávia csapata elien A XV. nyári olimpiai játékokon rész­vevő magyar sportolók szombaton délig — egyénileg és csapatversenyekben — az alábbi L, II. és III. helyezéseket ér­ték el, illetve számszerűit a következő arany-, ezüst- és bronzérmeket sze­rezi-ék: viharsarok Ní:PE az MDP Béké-smegyei Pártbizottságának lapja. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Nagy Antal. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Békéscsaba, Szlálin-ut 7. I. emelet. Telefon: szerk.: 22-85, kiadóhiv.: 21-76 Békési Nyomda, Békéscsaba. Felelős nyomdavezető: Botyánszky Pál 12 első hely: Csermák József, Hódos Imre, Keleti Ágnes, Köröndi Margit, Székely Éva, Szilvási Miklós, Szőke Katalin, Takács Károly, Kovács Pál, öttusa csapat (Benedek Gábor, Szondy István, Kovács Aladár), kardcsa­pat (Berczelly Tibor, Gerevich Aladár, Kovács Pál, Rajcsányi László, Papp Bertalan, Kárpáti Rudolf), 4x109 méte­res női gyorsuszó váltó (Temes Judit, Szőke Katalin, Novák Ilonka, Novák Éva), összesen tehát 22 darab arany­érem. 9 második hely: Benedek Gábor, Kun Szilárd, Elek Ilona, Novák Éva, Novák Gábor, Parti János, Pólyák Im­re, Gerevich Aladár ,nói összetett torna (Köröndi Margit, Keleti Ágnes, Gulyás Káról yné, Zalai Lászlóné ,Tass Olga, Perényi Károlvné), összesen tehát 14 darab ezüstérem. 16 harmadik hely: Balogh Amb­rus, Földessy Ödön, Gurics György, Keleti Ágnes, Koondi Margit, Ko vondi Margit, Köröndi Margit, Né­meth Im'.e, Róka Antal, Szondy Ist­ván, Temes Judit, 1010 méteres kajak­kettős: Varga Ferenc, Gurovics György, férfi tőrcsapat (Bercelly Tibor, Berzsenyi Barnabás, Gerevich Aladár, Maszlay La­jos, Tilly Endre, Palócz Endre, Sáko- vics József), női kéziszer torna (Bodó Andrea, Daruházi Lászlóné, Gulyás Ká­roly né, Keleti Ágnes, Ko ondi Margit, Perényi Károlyné, Tass Olga, Zalai lászlóné), 4x100 méteres férfi váltó (Za- rándi László, Varasdi Géza, Csányi György, Goldo.ányi Béla), összesen te­hát 32 darab bronzérem. A* 5000 méteres síkfutás mezőnye. Elöl Anufrijef (szó jet), mögötte Zátopek hiír-»mszoros olimpiai bájtok (csehszlovák). Viharsarok Népe ♦♦♦»♦♦♦♦»»♦♦♦♦♦♦ ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ Tizenhat Lehelet írtak levelezőink augusztus 2-án arról, hogy milyen események vannak a megyében. Levelezőink általános kérdésekkel foglalkoztak. Inkább mennyiségi, mint minőségi Le­veleket írtak. Á; ellenség munkájával kevés levelezőnk foglalko­zott Ifj. Bíró János Gesztről megírta azt, hogy az ellenség- hogyan akart b Mulasztó munkát végezni a tszcs-ben. Auguszta* 20-ra Lett válla ásókról egy- levelezőnk tájékoztatott. Két levele­zőnk levelét kivizsgáljuk, a kivizsgálás eredményéről tájékoztat­juk levelezőinkéi. ** A békéscsabai Árpái strandfürdőben kedd őta nincs víz. Illetékesek a vSr«sl tisztiorvosra hivatkoznak, akinek vizsgálatától függ, hogy a Körös vize fürdésre alkalmas-e. Az illetékesek c sutái arról feledkeznek meg, bogy a tisztiorvost a vizsgádat mt geiíésőre felmerjék. Sokszáz békéscsabai dolgozó és spóroló tekint bizakodva a megej­tendő vizsgálat elé mert vizsgálat ide, vizsgálat oda, egyszer már illene fürödni is. Meghívó! A békéscsat ai MNDSZ Len- iei-utcai helyiségében vasárnap délután 5 óra'or mü. oros délután, lesz, tánccal egybekötve. Belépődíj 2 forint. Min­denkit szeretettel vár ;. Rendezőség. Egy szoba, konvhás házrész eladó, Bé- késcsaba, Illésházi-u. 6. Bővebbet az Ingatlanirodában. Egy s/.ép gyermek sportkocsi eladó, Békéscsaba, Erkel-u. 10, Apróliii'dctések Eladók: használt ajtók és ablakszárnyak nagyméretű: Békéscsaba, Menjánszki-u. 5 sz. Egy lcutágas eladó, B -késcsaba, Tanya 2193, Omaszta-dülő. Egy könnyű stráfkocsi, 15 mázsa teher* birásu eladó, Békéscsaba, Bferényi-u. 69. Elcserélném Hódmezővásárhelyen, a belvárosban lévő szoba, konyha és kam­rás lakásomat Békéscsabán hasonlóért. Viharsarok Népe nyomda, Békéscsaba, Pianinót, (kis/ongorát) bérelnék laká­somon 4 hónapra; Betlen színházi kar­nagy, Békéscsaba, VI.r Kárpát-u. 6 sz. Pianinót keresek megvt telre, Békési Fe­renc, Gyula, T.-u. 9. Egy mély gyermekkocsi eladó, Békés­csaba, Gálik J.-u. 3. Jóhangu hegedű eladó, Békéscsaba^ Bar­tók Béla-u. 14/a. Egy ház eladó, Béké csaba, Szélsősor 5/1 sz. Egy 250-es Puch motoi kerékpár, uj gu­mikkal eladó, Békéscsí ha, Vörösmarty- u. 10. Gépkocsivezető állást keres. Cím a bé­késcsabai kiadóban. Konyhaszekrény asztallal, sezlon, ebéd- lőbutor eladó, Békéscsaba, Berényi-o. 18, Frankó. Bérzongo' át keresek. ( im a békéscsa­bai kiadóban. Negyedes és feles préstégla eladó, Oros­háza, Báthori-u. 8. Vennék kb. 2 má/sa Glágos színű kő- port, (vakolathoz)^ Bé rés csaba, Csiki- u. 29. ww mEZOKEr Termelőit figyelem! Hullott almát mázsánként 5(1 Ft, vörösszilvát 70—80 százaié* os érett­ségi fokban legmagasabb napi áron, minden mennyiségben álvesz a Me­zőkéi. Vállalat. Szombat kivételével minden nap. Atvevöhelyek: békés­csabai, gyulai, orosházi, mezökovács- háxi kirendeltség, Békési, gyomai, szarvast. h>nI- gyesegyházi. mezőhegytsi nosíró-telepek. Ne hagyjuk a konzervipar részére lontos hullott almát kárba veszni, mert pénzt kapunk érte s ha a föl­dön hagyjuk megrohadni, a külön­féle gyiimöl s'aheíegségekfiek nyúj­tunk melegágyat. Egy fehér mély gyér nekkocsi eladó, Békéscsaba, V., Gyöng /ösi-u. 3, MOZI SZABADSÁG FILfv SZÍNHÁZ, Bé- késcsaba. Julius 31—aug isztus 6-ig: »Há­rom sürgöny«. BRIGÁD FILMSZÍNHÁZ, Békéscsaba. Julius 31—augusztus 3-ig: »Milliók sport­ja.« TERV FILMSZÍNHÁZ, Békéscsaba. Augusztus 2—4-ig: »Tel Vilmos.« PARTIZÁN FILMS; INHÁZ, Oros­háza. Augusztus 2—7-ig: »Csoda Milánó­ban.« BÉKE FILMSZÍNHÁZ, Orosháza. Augusztus 1—5-ig: «Eső után napsütés». PETŐFI FILMSZÍNHÁZ, Gyula. Julius 31—augusztus 6-ij: »Nagy kon­cert.« Felvételre keresüul gyakorlón lánc- és veiiilék­csévelonől ét Jelentkezési határ«« ő: augusz­tus 4., Békéscsabai Pannit- s/övő. 1