Bácsmegyei Napló, 1926. szeptember (27. évfolyam, 241-270. szám)

1926-09-09 / 249. szám

1926. szeptember 9.____________________ BÁCSMEGYEI NAPLÓ 9. oldal SPORT —ej a— SZOMBOR: Szombori Amatőr-Zsak 3:3 (3:2) (I. osztályú bajnoki. Biró Orcsics) A házi pályán az Amatőr váratlanul erős ellenfélnek bizonyult. Az Amatőr kezd és azonnal felnyomul. Az 5-ik perc­ben az Amatőr támadását faulttal állít­ja meg a ZsAK és a húsz méteres sza­badrúgást Csillag belövi (1:0). Kezdés után a ZsAK támad. A 7-ik percben Varga veszélytelen centerezését Sziklai hátra akarja adni kapusának, de éles hátraadása kapuba megy (1:1). Változatos játék következik ezután, majd Matarics szökteti Csillagot, aki­nek húsz méteres bombalövése védhe­­tetlen gólt eredményez (2:1). Erős iramú játékban a ZsAK több tá­madást vezet, azonban Klein kapus és Schmidt hátvéd mindent ártalmatlanná tesznek. A 39. percben Vukovics a bün­tetőterületen belül hendzet vét és a ti­zenegyest Katrijika gólba lövi (2:2). Két perc múlva Breuer centerezését Kat­­rinka üti le kézzel a ZsAK kapuja előtt, amiért a vasutas csapat ellen itél a biró tizenegyest. A biintetőrugást Háy érté­kesíti (3:2). A második félidő az Amatőr erős tá­madásával kezdődik. A szomboriak per­cekig bombázzák a ZsAK kapuját, de lövéseik kapu mellé mennek és a csa­társor túlsókat kombinál. Ezt a félidőt egyébként az Amatőr tiz emberrel kezd­te, mert Mérei csak a tizedik percben állt be. A ZsAK az első húsz perc után lendül támadásba és főleg Roglics ve­zeti az akciókat. A huszonharmadik percben Buchheimert szöktetik, Klein kifut, de már elkésve és Buchheimer az üres kapuba plasszirozza a labdát (3:3). A mérkőzés ZsAK támdássaí ért vé­get. A vasutascsapatban Roglics és Varga tűntek ki. Feltűnően gyengén játszott a halfsor. Az Amatőrből Klein, Matarics és Csányi, de különösen Csillag voltak jók, az utóbbi a mezőny legjobb embe­re volt. VRBÁSZ: Bácska—Vrbászi SC 4:1 (3:1). Bajnoki. Biró Krausz. Erős, helyenkint durva já­ték. Az első félidő első negyedórájában VSC fölény. A 19-ik percben Elszász megszerzi a vezetést. A gól után a Bácska kerekedett fölül és előbb Kulun­­csics I, majd Marcikics II. megszerez­ték az egyenlítést és a vezetést. A má­sodik félidőben a VSC visszaesett és a Bácska végig uralta a mezőnyt. Rudics és Marcikics II. újabb gólokkal biztosí­tották a Bácska győzelmét. A 36-ik percben a biró Kovácsot (VSC) durva játék miatt kiállította. A Bácskában Ku­­luncsics mint centercsatár kitünően ját­szott. A VSC nem volt a szokott jó. SZENTA: Szentai AC—Szuboticai Sport 5:2 (3:1). Barátságos. Noviszadi dijlövészet. Noviszadról je­lentik: A noviszadi céllövésze gylet szeptembr 12-ikén kezdi meg négy hé­tig tartó második dijlövészetét, amelyet két csoportban tartanak meg. Az egyik­ben olyanok vesznek részt, akik még eddig dijakat nem nyertek. Noviszadiak a vajdasági tenniszbaj­­nokságban. Noviszadról jelentik: Az e hó 9-ikén Szomborban megkezdődő vajdasági bajnoki tenniszversenyekre Noviszadról Flamann Péter és Cserno­­járov, a noviszadi tenniszjátékosok leg­jobbjai vesznek részt. Torzsai AND—Temerini Sport Klub 5:3. A torzsai csapatból Schick III. tűnt ki észszerű játékával, ki egymaga há­rom gólt lőtt, mig a temeriniek közül a center végzett eredményes munkát. A Szub. Sport Noviszadon. A Szubo­ticai Sport vasárnap Noviszadon ját­szik az 0(SKV-val. Sevics és Kricsko­­vics OSKV játékosai ezalkalommal ját­szanak kétszázadszor az egyesület szi­­np.ihp.n_ Az OSKV*_ a kitűnő játékosokat meleg ünneplésben fogja részesíteni. Előmérközést a Kovili Csaikás—OSKV II. játszanak. Budapesai sporteredmények. III. kerület—FTC 2:1. Mak—MTK 2:2 (1:0). Bilbao—Hungária 2:1 (1:0). Szél és nap ellen kezd a Hungária. A magyarok támadnak, de a spanyolok a támadást kivédik. A 35. percben a spanyol bal­szélső kenterét a balösszekötő a hálóba rúgja. Erős, de eredménytelen Hungá­­ria-offenziva indul. A második félidő ne­gyedik percében Braun lövését a spa­nyol kapus kornerre menti. A spanyol szélső veszélyes lefutása után a 18. percben Jemnitz kiegyenlít. A 27. perc­ben Kollár közvetlen közelről a kapu mellé lő. Mezőnyjáték után a spanyol jobbszélső lefut és kenterlöv.ését Kro­­pacsek hálójába ejti. Újpest—Ferencváros 4:2 (3:0). Ve­szélyes újpesti támadásokkal indul ,a já­ték s már az első percekben két gól éri Huber hálóját. Az elsőt Jeszmás, a má­sodikat Fog! II. lövi. Változatos játék után a 40. percben ismét Újpest jut gól­hoz Csontos révén. A második félidő­ben Schlosser 11-esét Újpest kapusa ki­védi. Fogl II.-őt durva játék miatt a biró kiállítja, Lassnként a Ferencváros kerül frontba, közben Újpest a negyedik gólját is berúgja. Ferencváros finisbe kezd, a 39. percben Kohut még egy gólt rúg és beállítja az eredményt. BTE uszóversenye: 200 m. mellúszás: I. Jung 3.3.2. II. Steiner 3.6. III. Weiler 3.8.2. 50 m-es gyorsuszás I. Gáborffy 28 mp. II. Tur­­novszky 28.2. III. Major 28.4. 3X100 m-es staféta I. MSC 3.23. R. MTK 3.23.4. 100 m-es mellúszás I. Steiner 1.3.8. 200 m-es gyorsuszás I. Jung 2.47.5. 1000 m-es úszás I. Halasi 14.34.4 (országos rekord). FTC nemzetközi athletikai versenyé. 800 m-es síkfutás: I. Rózsa 2.14 mp. II. Szigethy 2.1.5, III. Magdics 2.4.2. Tá­volugrás: I. Püspöki 705, II. Farkas 679, III. Takács 667. 100 m-es síkfutás: I, Fiunk 10.8, II. Hajdú 10.8. Sulydobás: I. Darányi 14.36. Diszkoszdobás: I. Mar­­valits 45.61. 3000 m. síkfutás: I. Grosz 16.16.4. 110 m-es gátfutás: I. Samdora 14.4. Gerelydobás: I. Szepes 63.9. KINTORNA —in— A csúnya, azonban idős hitves, vesze­kedés közben szemrehányást tesz férjé­nek: — Csak azért vettél el, mert nekem pénzem volt. — Nem igaz —> feleli a férj. — Hát? — Mert nekem nem volt pénzem. # — Hallotta? A szuboticai városi ta­nács pályázatot hirdetett uj vágóh'd építésére. A vállalkozónak ötven millió költséggel fel kell építeni a vágóhidat, ami aztán harminc év múlva minden kártérítés nélkül a város tulajdonába megy át. — Remélem, hogy az uj vágóhídon elsőnek a vállalkozót fogják levágni. * l — Megmondtad a tanítónak, hogy ki segített megcsinálni a francia leckét? — Igen. Megmondtam, hogy — És ő mit mondott? — Azt mondta, hogy most elengedi a büntetést, nehogy a mások butaságáért szenvedjek. Kohn és Kohnné a moziba mennek. Az előadás alatt Kohn észreveszi, hogy valaki a zsebében nyulkál. Nem akar­ván feltűnést kelteni, hátraszól az ille­tőnek: — Kérem uram, ne csiklandozzon. — Adolf — szól erre Kohnné — cserél­jünk talán helyet. Én nem vagyok clyan csiklandós» Közgazdaság Megakad a román bánáti búzaexport. Temesvárról jelentik: A bánáti gabona­­termés idei eredményéről még nincse­nek pontos adatok, az azonban máris kétségtelen, hogy ezúttal a tavalyi ter­més alig, egyharmadrésze kerülhet csu­pán exportálásra. Ennek a csekély fe­leslegnek a kiszállítását azonban rend­kívül módon megnehezíti az uj vasúti tarifa is, amely igen nagy mértékben drágítja meg a bánáti búzát. Az uj szál­lítási tarifának máris mutatkoznak a visszaható következményei, amennyiben a régebben nagy keresletnek örvendő bánáti búzában- az idén mindössze je­lentéktelen kötések történtek. A bánáti gazdák most memorandumban fordulnak a kormányhoz, hogy bizonyos könnyí­tésekkel tegye lehetővé számukra az amúgy is csekély feleslegü gabonater­mények értékesítését. — A csehszlovák parlament becikke­­lyezi a csehszlovák-magyar provizóriu­mot. Prágából jelentik: A kormány be­terjesztette a nemzetgyűlés ’két háza elé az ideiglenes magyar-csehszlovák kereskedelmi szerződést. A végleges szerződésre vonaatkozólag a tárgyalá­sok folyamatban vannak és a magyar követelések ügyében közeledés jött létre a tárgyaló felek között. Magyaarország kétszáz vámtétel leszállítását kívánja. A magyar delegáció vezetője Genfbe uta­zott és távoUétében a delegáció többi tagjai folytatják a tárgyalásokat. — Megtartották az árlejtést a topo­­lai föszolgabiróság székházának felépí­tésére. Szomborból jelentik: Az alis­­páni hivatal szerdán tartotta meg a topolai föszolgabiróság székházának fel­építésére kiirt versenytárgyalást, amely­re tiz pályázat érkezett. A legolcsóbb pályázat Hesch József apatimi építőmes­teré, aki 578.232 dinárért vállalkozik a topolai föszolgabiróság székházának felépítésére. A pályázat felett Rajics Szvetiszláv alispán fog dönteni. Mlroszavljevlcs Koszta lemondott ta­­rifábizottságl tagságáról. Noviszádról jelentik: Miroszavljevics Koszta, a no­viszadi kereskedelmi- és iparkamara volt elnöke, a tarifabizottsághoz és egyidejűleg a kamarához intézett bead­ványában bejelentette a tarifabizottsági tagságáról való lemondását. A kamara a legközelebbi ülésén tesz javaslatot Miroszavljevics tagsági helyének betöl­tésére. TŐZSDE-----.ge----­Beograd, szeptember 8. Zárlat: Páris * 167, London 277.75, Newyork 56.47, Brüsszel 157.5, Genf 19.94, Milánó 205, Berlin 13.46, Bécs 7.96, Prága 167.80, Budapest 7.96, Bukarest 275. A noviszadi értéktőzsde augusztus havi forgalma. Noviszadról jelentik: A noviszadi áru- és értéktőzsdén az ér­­tékpapirforgalom augusztus hónapban 210 darab érékpapirt tett ki, amelyek 165.000 dinárért keltek el. Főleg hadi­kárpótlási kötvények és Kereskedelmi és Iparbank-rószvények cseréltek gaz­dát. Szentai gabonaárak, szept. 8. A szer­dai piacon a következő árak szerepel­tek: Búza 245—250 dinár. Takarmány­­árpa 120—125 dinár. Sörárpa 135—140 dinár. Zab 125—127.50 dinár. Ótengeri 135—140 dinár. Ujtengeri decemberre 80—85 dinár. Tavaszi szállításra 100— 105 dinár. Csöves tengeri 40—45 dinár. Öbab 100—110 dinár. Ujbab 140-145 dinár. Rozs 150—152.50 dinár. Köles 85 —90 dinár. Muharmag 110—115 dinár. Heremag 1940—1960 dinár. Repce 320 —330 dinár. Irányzat: lanyha. Kínálat: csekély. Kereslet: gyenge. Csikágól gabonatőzsde, szept. 8. Bú­za szeptemberre 131, búza decemberre 134.25, búza májusra 139.75. Tengeri szeptemberre 76.125, tengeri december­re 83.375, tengeri májusra 90.125. Zab Beáztatás „Asszony* d i cséré t“- mosó porral, mosás „Szarvas“-szap­­pannal a fehérneműt tökéletes kímélés mellett fáradság nélkül a legnagyobb takarékossággal a legrövidebb Idő alatt vakitóan tisztára mossa. SCHICHT szeptemberre 36, zab decemberre 47.125, zab májusra 45.625. Rozs szeptemberre 92.125, rozs decemberre 97.875, rozs má­jusra 103.875. Newyorkl gabonatőzsde, szept. 8-án. Búza őszi vörös 140.50, búza őszi ke­mény 146. Liszt 700—750. Irányiját szi­lárd. Rádió-műsor —■a— (A város melletti szám a hullámhosszt jelenti) Csütörtök, szeptember 9. Bécs (351): 11: Koncert. 16.15: Hang­verseny. 20: Karének. Milánó (320): 16.35: Müvészdélután. 21.12: Koncert. 32: Jazzband. Zagreb (350): 17: Szórakoztató zene. 18.15: Egy óra a háziasszonynak. 20.45: Ária-est. 21.45: Hírek, közgazdaság. London (365): 16.15: Hangverseny. 18: Tánczene. 20: Szinielőadás. 22: Var riété. 22.30: Tánczene. Breszlau (418): 16.30: Koncert. 20.25: Szinielőadás. Velikikikindal rádiólerakatunk cime Servó János, ékszerész 9 KONRATH D. D. rádiószaküzlet Subotica Róma (425): 17.30: Jazzband. 21.25:' Hangverseny. München (485): 16.30: Harmónium-koncert. 19: Brahms-délután. 20:15: Tarka est Berlin (504): 16.30: Koncert. 20.30: Kamarazene. 21.30: A ma lírája. 22.30: Tánczene. Budapest (560): 9.30, 12 és 15: Hí­rek, közgazdaság. 17.15: Kamarazene. 20: Náni, Folinusz Aurél népszínművé­nek előadása. ÉHGYOMORRA FÉL POHÁR SCH MID T H A UER FÉLE jó étvágyat, kellemes közérzést és nrankakedvet biztosit. 3887 Főlerakat: Mineralija, M. Matié i Drog Novisad Ustavska ulica 29. Telefon 489.