Petőfi Népe, 1993. szeptember (48. évfolyam, 203-228. szám)

1993-09-27 / 225. szám

1993. szeptember 27., hétfő Spártai Jjős lett a bajai testnevelő Tizedik alkalommal rendezték meg Görögországban a Spartathlon elnevezésű Athén-Spárta közötti 245 km-es futóversenyt. Az ultramara­tom 131 fős mezőnyében ott volt Németh Zoltán, a bajai II. Rákóczi Általános Iskola testnevelő tanára is. A kánikulában csak 49 futónak — köztük a bajai versenyzőnek — sike­rült a 36 órás szintidőn belül teljesí­teni a távot. Ezzel Németh Zoltán spártai hős lett. Teniszbravúr Nagy meglepetésre Magyarország férfi teniszválogatottja Davis Kupa osztályozó mérkőzésen legyőzte a sokkal esélyesebbnek tartott Argen­tínát, és bejutott a Világcsoportba. Az első napon Noszály és Krocskó nyert az egyesben. A párosban vi­szont szépítettek az argentinok. Va­sárnap Krocskó József 6:2; 6:4, 4:6, 6:3 arányban győzött Javier Frana el­len, s ezzel bebiztosította a sikert. Miután a továbbjutás kérdése eldőlt, Noszály és Mancim már csak két nyert játszmára vívta presztízsmér­kőzését. A Davis Kupában az egyes­ben veretlenségét idén őrző Noszály jól küzdött. Ezzel a magyarok 4:1 arányban nyertek. Menetelnek a iélegyháziak A férfi asztalitenisz klubcsapatok Szuper Ligájában ezen a hétvégén Szlovákiában szerepelt a Kiskunfél­egyházi Credo csapata. Az első mér­kőzésükön 6:4 arányban nyertek a Strojar Malacky ellen. Második ösz­­szecsapásukon 10:0 arányban bizo­nyultak jobbnak a Presov gárdájánál. Kaszparov vezet Londonban a Garri Kaszpa­rov—Nigel Short sakk párosmérkő­zésen, amelyet a The Times világ­­bajnoki címéért vívnak, a 9. partira került sor. A világossal játszó Kasz­parov az 52. lépésben győzött, s így már 7:2 arányban vezet. Ugyanakkor a 12. játszmával folytatták az orosz Anatolií Karpov és a holland Jan Tim t. i sakk párosmérkőzést a F y., ágbajnoki címéért. A parti az 51. «epésben döntetlenül ért véget, ezzel Karpov 7:5 arányban vezet. Kínai és svájci győzelem A nőknftl kínai, a férfiaknál pedig svájci egyéni és c .upatgyőzelemmel zárult a tatai edzőtáborban befejező­dött I. rendőr öttusa világbajnokság. A kétnapos viadalon 15 ország csa­pata vett részt. A nők egyéni bajnok­ságát a kínai Wang Tao szerezte meg, s miután őt négy honfitársa kö­vette az eredménylistán, így a csa­patversenyben is Kína bizonyult a legjobbnak Franciaország és Len­gyelország előtt. A férfiaknál a sváj­ciak értek el hasonló eredményt. A magyar együttes a 10. lett. Tekintélyes Vasas-előny A női kézilabda Bajnokcsapatok Európa Kupájában^ Vasas-Dreher együttese a legjobb 16-közé jutásért a svájci Brühl St. Gallen csapatát fo­gadta. A magyar bajnok 33-15-ös győzelmével tekintélyes előnyt szer­zett. A visszavágó október 3-án lesz. Szintén BEK-mérkőzésen, a legjobb 16 közé jutásért a Fotex Veszprém mindkét összecsapáson nyert a cip­rusi Nicosia ellen, s bejutott a követ­kező fordulóba. Papírforma pólóseredmény Vízilabda Magyar Kupa vissza­vágó mérkőzésen fogadta a KVSC az OB I-es Bp. Spartacus gárdáját. A múlt heti első találkozóhoz képest sokat javult a kecskemétiek játéka. Ez azonban a rutinos pesti csapat el­len kevés volt a győzelemhez. A má­sodik találkozót is a Spartacus nyerte, és 39-10-es összesítéssel to­vább jutott. A KVSC-ből Rehák ka­pus, Nagy R. (2), és Csák (2) nyújtott jó teljesítményt. Magyar ezüstérem Csaknem megvédte világbajnoki címét a dr. Galgóczy Tamás, Nyári Zsolt kettős a Svájcban rendezett 470-es hajóosztály vitorlázó Meste­rek Világbajnokságán. A magyar ket­tőst, amely tavaly a balatoni verse­nyen a legjobbnak bizonyult, ezúttal megelőzte a hazai pálya előnyét él­vező Bemasconi házaspár. SPORT FOGATHAJTÁS Lajosmizsére került a Sárfehér Kupa • Bárdos György, az Izsáki Sárfehér SE versenyzője a dobogó második fokára hajtott. Egyes-, kettes- és négyesfogatok részvételével rendeztek Sárfehér Kupa-versenyt Izsákon. Az egyesek között nem volt megyei hajtó, a ket­tesek tizenkét tagú mezőnyében vi­szont öt Bács-Kiskun megyei kísé­relte meg a dobogóra kerülést. Közü­lük is a Lajosmizse-Gerébi LK szí­neit képviselő Józsa Vendel volt a legeredményesebb, aki szoros küzde­lemben szerezte meg az elsőséget. A hat négyes ugyancsak kiélezett küzdelmet vívott, akik között a vára­kozásnak megfelelően a tápiószent­­mártoni Bozsik József bizonyult a legjobbnak. A legeredményesebb megyebeli hajtó, az Izsáki Sárfehér SE képviseletében szerepelt Bárdos György a második helyen végzett. Az összetett verseny végeredmé­nye, kettesfogatok: 1. Józsa Vendel (Lajosmizse-Gerébi LK) 103.1, 2. Benkő Sándor (Hódmezővásár­­hely-Mártély) 105.1, 3. Nagy Sándor (Interholding Kft.) 108,6 ponttal. Négyesfogatok: 1. Bozsik József (Tápiószentmártoni SE) 129,3, 2. Bárdos György (Izsáki Sárfehér SE) 138,6, 3. Fintha Gábor (Horto­­bágy-Epona) 150,4 ponttal. Prost már a Forma-1 világbajnoka A francia Alaint Prost (Williams- Renault) vasárnap az Estorilban megrendezett Portugál Nagy díjon ugyan „csak” második lett, de újabb 6 pontjával a hátralévő két futam - Suzuka, október 24. és Adelaide, no­vember 7. - eredményétől függetle­nül ő az idei Forma-1-es autós gyor­sasági világbajnokság győztese. Ez­zel negyedszer világbajnok. A Portugál Nagydíj a német Mi­chael Schumacher (Benetton-Ford) diadalával zárult. A harmadik helyet a brit Damon Hill (Williams-Rena­ult) szerezte meg. Már a rajt nagyon érdekes volt, hi­szen az edzéskirály Hill ugyanúgy nem tudott elindulni a felvezető kör­ben, mint augusztus közepén a mo­gyoródi Magyar Grand Prix-n csa­pattársa, Prost. Neki sem maradt más választása, mint a hiba elhárítása után beállni a mezőny végére hu­szonhatodikként. KOSÁRLABDA A nők férfias helytállása • Kosjár K. (szemben 15-ös számmal) harcol a lepattanó labdáért. UNIVER KSC— KSCSZEKSZÁRD 65—51 (37—20) NB I A-csoportos női mérkőzés. Kecskemét, 200 néző. Vezette: Váradi, Parádi. Univer KSC: Pasek 10, Kojár K. 9, Farkas 21, Kosjár L. 9, Iványi 14/6. Csere: Szabóné 2, Nagy H., Jáger, Kosa. Edző: Adamik Ferenc és Tóth Viktor. A két egymást jól ismerő csapat nagy taktikai csatát vívott, és a játék során többnyire a kecskemétiek el­képzelése érvényesült. Agresszív vé­dekezéssel mindjárt az elején alapo­san meglepték a szekszárdiakat. Az 5. percben 10—4, a 10. percben 21—7 volt az állás a Univer KSC ja­vára. A fordulás után a vendégek már jobban védekeztek. A szekszárdiak­nál csak Várkonyi és Králik szerzett pontokat, a kecskeméti csapatban pedig a Kosjár testvérek, Iványi és Pasek is képes volt pontszerzésre. A csapatból Farkas és Iványi mellett Kosjár L. játszott kiemelkedően. A Szekszárdból Várkonyi és Králik tűnt ki. Kitűnt: Farkas, Iványi, Kosjár L., ill. Várkonyi, Králik. FALCO SE—BAJAI BÁCSKA 77—65 (31—29) NB I A-csoportos férfimérkőzés: Szombathely, 600 néző. Vezette: Nagy J., Major. Bajai Bácska: Ágh 10, Dunai 2, Tamás 2, Vujadinovics 17/6, Greb­­nyev 18. Csere: Szabó 7/3, Korcsok 9, Csanyik. Edző: Kancsár Zoltán. A Privát Tours busza kétórás ké­séssel érkezett meg a bajai indulás helyszínére, ami kissé felborította a programot. Az ifjúsági csapat játéko­sai autókkal indultak el, hogy idejé­ben Szombathelyre érjenek. A mérkőzés végig nagyon szoros volt. A kevés kosár azt mutatja, hogy inkább védekezésben jeleskedtek a csapatok. Sokáig a hazaiak vezettek néhány ponttal, majd a 16. percben egyenlített a Baja, s rövid időre a ve­zetést is átvette. Ezután fordított a Falco, de jelentősen nem tudott el­húzni. A fordulópontot a 31. percben a ponterős Vujadinovics kipontozó­dása jelentette. Az öt személyiből há­rom támadó volt (!). Jellemző a ta­lálkozóra, hogy míg a Bácska össze­sen 14 büntetőt dobhatott, addig a Falco csak a második félidőben ti­zenhetet. A hajrában Ágh megsérült, ezért végleg le kellett cserélni. Ösz­szességében a nem túl látványos, de izgalmas mérkőzésen a szombathe­lyiek győztek, s továbbra is veretle­nek. Kitűnt: Krivacsevics 22/3, Kál­mán 10/6, Kertész 8, illetve Greb­­nyev, Vujadinovics, Korcsok. HONVÉD BAJAI SE TK— BALATEL KE 81—85 (35—42) NB I B-csoportos férfimérkőzés: Baja, Posta S. sportcsarnok, 700 néző. Vezette: Várnai, Kovács. Bajai Honvéd: Varga Gy., Csátal­­jai 6, Likár 20/6, Gorjanácz 14, Ko­vács 6. Csere: Kajtár 9/3, Jenei 7/3, Pergel 12/6, Szőke 2, Csányi I. 5/3. Edző: Pump Gábor. A vendégek magassági és erőfö­lényben voltak. A Honvéd csapata le­­támadásos taktikát játszott. Áz első félidő nagy részében a hazaiak vezet­tek 1-2 ponttal, de elhúzni nem tud­tak, mert nem volt türelmük a helyze­teket kijátszani. Látszott, hogy egy igazi irányító hiányzik a csapatból. Ä 19. percben 35-35-ös állásnál Pergel ellen szándékos hibát ítéltek, s ez­után szereztek előnyt a vendégek. A második félidőben hullámzó volt a játék. A vendégek 10-14 pont­tal elhúztak, majd a hazaiak felzár­kóztak. Ez többször megismétlődött, végül nagy küzdelemben vesztett a Honvéd. Kitűnt: Likár, Pergel, Gorjanácz, illetve Szafranov 26, Todeusz 17/9. BAJAI TK ELMA—NAGYKÖ­RÖS 62—53 (27—29) NB I B-csoportos női mérkőzés: Baja, Posta S. sportcsarnok, 400 néző. Vezette: Mustos, Szalontai. Bajai TK Elma: Kmetovics 16, Megyeri 2, Illés 9/3, Barna 10, Völ­­gyesi 4. Csere: Szabó 10, Mészáros 11, Hrabóczki. Edző: Nagypál Gá­bor. A találkozó előtt Horváth Máté szakosztályelnök köszöntötte az előző nap Nagyváradról leigazolt Mészáros Annamáriát, a csapat új centerét. Az első kosarat ugyan a Nagykő­rös szerezte, de azután Illés 5 pontjá­val a hazaiak átvették a vezetést. A félidő hajrájáig a Baja irányította a játékot, és vezetett is. Már úgy tűnt, biztos lesz a hazai siker, de rövidesen kiderült, hogy mégsincs lefutva a mérkőzés. Érthetetlenül kapkodni keztek a bajaiak, aminek az lett a kö­vetkezménye, hogy fordított a Nagy­kőrös, és ezzel feladta a leckét a baja­­iaknak. A II.' félidő elején főleg Szabó kosaraival 35-33-ra már újra a Baja vezetett. Javult a hazaiak véde­kezése, volt türelmük játszani, és en­nek köszönhetően megszerezték első élvonalbeli győzelmüket. Kitűnt: Kmetovics, Mészáros, Barna, Szabó, illetve Weichelt 19. RÖPLABDA A Goodmayer SC kiütéses vereségei KECSKEMÉTI SC— NYÍREGYHÁZA 3:2 (16,1, -10, -13, 8) NB I B-csoportos férfimérkőzés. Kecskemét, 100 néző. Vezette: Ta­kács, Békési. KSC: Kodácsi, Király, Jantovics, Pusztai, Tóth A., Sándor. Csere: Bardőczky, Kertész. Edző: Karagics Mátyás. Már az első játszma nagyon szoros küzdelmet hozott. Igaz, 11:11 után a KSC 14:11-re elhúzott, de innen egyenlített, sőt 15:16-ra vezetett a vendég együttes. Végül a KSC egyenlített, és a 17. pontot is megsze­rezte. A második játszmában a ven­dégek teljesen visszaestek, és mind­össze 1 pontot értek el, így 37 perc játék után már 2:0-ra vezetett a KSC. A biztos vezetés nem használt a csa­pat játékának. Két játszmán át Kara­gics edző képtelen volt rendezni a so­rokat. Hiba hibát követett, így a nyír­egyházi „öregfiúk” egyenlítettek. A döntő játszmában aztán magához tért a KSC, és végig vezetve biztosan nyert. Kitűnt: Király, Jantovics, Sándor, illetve Nagy A., Prékopa. BVSC—GOODMAYER SC 3:0 (9,12,3) NB I-es női mérkőzések. Buda­pest, 100 néző. Vezette: Semler, Otr­­ner. Goodmayer SC: Körmendi, Kormos, Kovács Gy., Mag, Pintér, Szabó R. Csere: Varga. Edző: Rap­­csányi István. A kecskeméti csapat két játszmán át komoly ellenállást fejtett ki a sok­kal jobb játékerőt képviselő BVSC-vel szemben. Végül a na­gyobb rutin diadalmaskodott. Kitűnt: Szabó R. GOODMAYER SC—AJKA SC 0:3 (-9, -13, -6) Kecskemét, 100 néző. Vezette: Zalánfi, Varga. Goodmayer SC: Körmendi, Kormos, Kovács Gy., Varga, Bez­­dán, Szabó R. Csere: Pintér. Edző: Rapcsányi István. Ä mezőnyben nagyon jól játszó és keményebben ütő Ajka az első két játszmában felőrölte a kecskemétiek ellenállását. A második játszmában több hosszú és látványos labdamenet tette érdekessé a küzdelmet, bár ezeknek a végén többnyire az Ajka szerzett pontot. Ekkor 13:13 állásig még jól tartotta magát a kecskeméti együttes, de a végére elfáradt, és rö­vid idő alatt biztosan nyert a vendég­csapat. Kitűnt: Kovács Gy., Szabó R, illetve Kovács M, Viasz, Simon. • Sándor, a KSC játékosa átejti a labdát az egyszemélyes sáncon. ASZTALITENISZ A hölgyek dupláztak EGER—K. SPARTACUS 11:7 NB I A-csoportos, férfimérkőzés, Eger. Győztesek: Kovács 3, Zoltán 2, Szabó 1 és a Kovács-Szabó páros. Az alapbajnokság egyik legjobb együttesével játszottak a kecskemé­tiek. A kínai játékossal fölálló egriek rendkívül egységes, jó egyéni játéke­rőt képviselő csapat. A párosok küz­delme l:l-re végződött. Ezt köve­tően fokozatosan elhúztak a vendég­látók. Sorsdöntő volt az eredményre, hogy mind Zoltán, mind Szabó kika­pott Marsitól. Az első két forduló után — bár szoros mérkőzéseket játszva — egyelőre nyeretlen a szö­vetkezeti csapat. K. SPARTACUS—TOLNA 5:13 NB I A-csoportos női mérkőzés, Kecskemét, Spartacus-terem. Győztesek: Szabó Anita 2, Sági, Gellér 1-1 és a Gellér, Erdélyi páros. A válogatottakat fölvonultató tol­nai gárda Balogh Ilonával az élen végig esélyeshez méltón játszott. Egyedül Szabó Anita tartott lépést a vendégekkel, s Szabó Gabriella ellen nyert is. A csapat jól küzdött, de győzött a nagyobb tudás, ami ezúttal a tolnaiak oldalán állt. K. SPARTACUS II.— TABÁN SE 11:7 NB I B-csoportos női mérkőzés, Kecskemét, Spartacus-terem. Győztesek:Truczka 4, Szabovik A. 3, Farkas 2, valamint a Szabovik A., Farkas és a Szabovik R„ Truczka páros. Az igen szorosnak ígérkező talál­kozón Truczka Tímea remek játékkal járult hozzá a végső győzelemhez. KÉZILABDA Bravúr Szabolcsban és a fővárosban NYÍRBÁTOR—KISKUNMAJSA 19—28 (9—12) NB I/B-s férfimérkőzés. Nyírbá­tor, 300 néző. Vezette: Andorka, Schóber. Kiskunmajsa: Molnár— Szakács 1, Bárány 8/3, Vizsnyiczai 1, Kiss 2, Újvári 11, Farkas 1. Csere: Kucsera 3, Szabó 1. Edző: Börcsök József. Hétméteresek: 3/3, illetve 4/3. Kiállítások: 8, illetve 12 perc. Nagy küzdelmet hozott a találkozó első negyedórája, de egyik csapatnak sem sikerült előnyt szereznie (6—6). A 17. percben a Majsa irányítóját, Vizsnyiczait szabálytalan szerelésért — Cserével — végleg kiállították. A hazaiak közül sokan azt hitték, hogy összeomlik a Majsa, de szerencsére nem így történt. Bárány Zsolt és Új­vári Zoltán parádés alakításai után a szünetig háromgólos előnyt sikerült szerezniük a vendégeknek. A fordulás után „még egy lapáttal” rátettek, és a tizenkét perc alatt lőtt 11 góljukra csak hárommal tudtak válaszolni a nyírségiek (12—21). A jól és helyenként látványosan játszó majsaiak tartották előnyüket. Kitűnt: Kiss A. 6/3, illetve Újvári (a mezőny legjobbja), Bárány, Mol­nár, Kucsera, Kiss I. BP.POSTÁS— KISKUNHALASI KSE 24—31 NB I B-s női mérkőzés. Budapest, 50 néző. Vezette: Alapi, Szabó. Kiskunhalas: Böcking— Burainé 15/9, Vass, Décsi 3, Vismeg 4, Cseri 2, Sávolt 4. Csere: Fritsch, Nagy 1, Csábi 2. Edző: Jürgen Böcking. Kiállítás: 2, illetve 4 perc. Jól kezdett a Halas! A 12. percben már 5 góllal vezetett, s bár ezt a haza­iak 7—7-nél kiegyenlítették, később újból rákapcsoltak a vendégek. így idegenben is győzelemmel mutako­­zott be az átszervezett halasi gárda. ’ Kitűnt: Vészeli 6/3 illetve Bura­iné, Vismeg, Sávolt. I