Petőfi Népe, 1972. szeptember (27. évfolyam, 206-231. szám)

1972-09-05 / 209. szám

A vártnál nehezebb gpzelem Kecskeméti Dózsa — Várpalotai Bányász 2: I (2:0 Kecskemét, 2000 néző, Vezette: dr. Demeter. Kecskeméti Dózsa: Gór Gyorsa, Diószegi, Kreid- li — Makay, Lutz — Pad­lás, Molnár, Szabó, Pasek, Botka (Csík a 65. percben) Edző: Piber István. Várpalotai Bányász: Pa­lotai — Síiké, Csapó, Kis- bej — Berta, Bánó — Ocs- kó (Mártái az 59. percben), Kerkai, Lakics, Király, Horváth E. Edző: Terbe . Benjámin. Tovább támadott a Dó­zsa és ebben a játékrész­ben a Bányász játékosai elég sokat szabálytalankod­tak. A 28. percben Lutz nagy lövését Palotai remek vetődéssel ütötte ki. Aztán Botka elvette a labdát Sü- kétől. Szabó Molnárt indí­totta, a lövés azonban el­suhant a kapu előtt és a kapufa tövénél ment ki. A 32. percben újabb nagy, tűzijáték következett. Bot­Lutz, a második hazai gól szerzője fejjel hárít, ezúttal a kecskeméti kapu előtt. Az első taps a 2. percben csattant fel, amikor Lutz hosszan ívelt előre és Sza­bó magasra ugorva fejelte a labdát a kapu fölé. A 4. percben Horváth E. távoli lövésével fejeződött be az első várpalotai támadás. A labda magasan fölé ment. Mindjárt utána Gyorsa tört előre a jobb oldalon. Be­adását Pasek Botka elé perdítette, aki azonban nem jól találta el a labdát. Pa­sek és Lutz cselezett feles­legesen, majd a 9. percben Molnár futott el a bal ol­dalon, de beadását a vele együtt futó Kreidli elhi­bázta. A következő percben is­mét Molnár viharzott el a bal szélen. Bekanyarodva már az ötös táján éppen lőni készült, amikor Süke hátulról átlökte a labdán. A játékvezető nem látta szabálytalannak az esetet. A 17. percben Molnár 20 méterről váratlanul kapu­ra lőtt. Palotai már verve volt, de a labda a jobb ka­pufán csattant. A 17. percben érdekes góllal szerezte meg a veze­tést a kecskeméti csapat. Diószegi a fél pálya köze­lében elrúgta a labdát Hor­váth E. elől. A labda már messze járt, amikor a vár­palotai csatár belerohant Diószegibe és a földre te­rítette. A közönség felzú­dult a csúnya sportszerűt­lenség láttán, de a hábor­gást örömkiáltás váltotta fel. A játékvezető ugyanis — nagyon helyesen — előnyszabályt alkalmazott. Lutz felsimerte a lehető­séget és egyből indította Padlást, aki kiugrott a védők közül és a kiindu­ló Palotai lába között a hálóba vágta a labdát. };0. ka lövését a kapus kiütötte. Lutz kapásból küldte ismét kapura, A labda a jobbol­dali kapufa belső lapját ért, aztán végiggurult a gólvonalon és kifelé per­dült A 37. percben Lutz lövése a kapufát érintve ment ki. A félidő utolsó öt percé­ben a Várpalota is felélén­kült. Király lövését húzta le Gór, majd Lakics éles, lapos lövését védte elve­tődve a kecskeméti kapus. A félidő utolsó percében szöglethez jutott a kecske­méti csapat. Padlás ívelte be és Lutz keresztbe futva a 16-osról remekül fejelte a felső sarokba. 2:0. A második félidő is Dó- zsa-támadással kezdődött. Szabó szép cselekkel tört előre, de amikor Pasek elé tálalt, az rosszul találta el a labdát. A Dózsa-játékosok úgy látszik elégedettek voltak a kétgólos vezetéssel, mert a pálya középső harmadát tel­jesen átengedték és a Vár­palota élt is a lehetőséggel. Az 54. percben Horváth E. a jobbösszekötő helyén vitte fel a labdát. Elhúzta a rátámadó Diószegi mel­lett és Lutz sem tudta sze­relni. A szélső a 16-osról lőtt. Gór egy pillanattal elké­sett és a labda a jobb kapufa mellett a hálóba vágódott. 2:1. A kecskeméti csapat na­gyon visszaesett. Néhány hibás átadásból veszélyes Bányász-támadás bontako­zott ki. A 64. percben Lutz labdáját csípték el, majd a 68, percben Szabói rossz labdájával Mártái megug­rott a bal szélen. Diószegi csak az ötösön tudta sze­relni. A 77. percben a kitö­rő Horváth E-t Kreidli a 16-os vonalánál buktatta. Viszonzásul egy perc múl­va Horváth E. két lábbal beletaposott Kreidlibe, amiért sárga lapot kapott. Az utolsó öt perc ismét a kecskemétieké volt. A 87. percben Csík beadását Pa­sek ügyesen Szabó elé fe­jelte. A lövés azonban egy védőn irányt változtatva szögletre pattant. Padlás szögletét Szabó bombafe­jessel küldte kapura, a lab­da azonban — az egyéb­ként lesen álló«— Molnár­ról a kapu fölé pattant. A mérkőzés úgy indult, hogy a kecskeméti csapat biztos győzelmet arat. Az első félidőben nagyon egy­oldalú volt a játék és a Dó­zsa-játékosok a két gólon kívül még kapufákat is lőt­tek. A helyzetek alapján akár 4 gól előnnyel is for­dulhattak volna. A szünet után viszont nagyon meg­változott a játék képe. A Dózsa lefékezett, kiengedte kezéből az irányítást és eb. bői majdnem baj lett. A végén még örülhettünk az egygólos győzelemnek. A csapatból Górnák ke­vés dolga volt. A második félidőben néhányszor jól jött ki, de a gólnál „ár­nyékra” vetődött. A hátvé­dek nagy harcot vívtak a kemény várpalotai csatá­rokkal. Diószegi volt a leg­jobb, de Gyorsa bemutat­kozása is jól sikerült. Ma­kay tiszta, sportszerű já­tékkal jól őrizte a veszé­lyes Lákicsot. Lutz és Sza­bó játszott a középpályán. Az első félidőben jól, a szünet után kissé elfárad­tak. Mindketten sokszor vállalkoztak lövésre. Elől az első félidőben Molnár na­gyon jól játszott, de a szü­net után ő is eltűnt. Szabó Zoltán AZ NB L B. ALLASA 1. Dunaújv. 4 3 1 — 8-1 7 2. Pénzügyőr 4 3 — 1 7-5'6 MÁV DAC 4 3 — 1 8-6 6 4. MA VÁG 4 2 1 1 10-5 5 5. Békéscs. 4 2 1 1 5-3 5 Debrecen 4 2 1 1 6-4 5 7. Kecskemét 4 1 3 — 5-4 5 Haladás , 4 1 3 — 7-6 5 9. Szolnok 4 2 — 2 6-5 4 Oroszlány 4 1 2 1 5-4 4 11. Miskolc 4 1 2 1 4-8 4 12. Dorog 4 1 1 2 6-6 3 13. Bp. Spart. 4 — 3 1 3-4 3 Volán 4 1 1 2 6-7 3 15. Szekszárd 4 1 1 2 4-7 3 16. Eger 4 ­2 2 3-8 2 17. Várpalota 4 — 1 3 4-8 1 18. ^KV Előre 4 ■ 1 3 1-7 1 MÄV DAC—Pénzügy6r 2:1 O roszlány—Misk olc 0:0 Haladás VSE—Volán 2:2 Dunaúj vár os—Doro g 2:1 Békéscsaba—Eger 3:1 Ganz-MAVAG—Bp. Spart. 2:1 Szekszárd—BKV Előre 3:0 Debrecen—Szolnoki MTE ISO Az MNK párosítása A szerdai MNK-forduló- ban a következő párosítás­ban mérkőznek a csapatok: Kiskunfélegyházi Vasas— Kiskunhalasi MEDOSZ, Izsáki MEDOSZ—Kecs­keméti Dózsa, Hercegszán­tó—Bajai Vasas MTE. A Fájsz, erőnyerő. Kiskunhalas, 1000 néző, vezette: Tóth L. Kkh. MEDOSZ: Dömény — Juhász, Tóth IV., Rádi, Lévai — Vaszari (Tóth III.), Szőke — Mészái'os, Kocsis, Csányi, Oláh. Edző: Virágh István. Bocskai SE: Répánszki — Kiss I., Magyar, Csatá­ri, Kiss II. (Németh) — Váradi, Nagy — Andorkó, Vajda, Gócs, Dóczé (Mol­nár). Edző: Lévai Antal. Pályaavatóval kezdődött a bajnoki mérkőzés. A 3. percben Vaszari távoli lö­vése suhant el a léc fö­lött. Egy perccel később Oláh átadását Kocsis nagy erővel lőtte kapura. A 7. percben Mészáros szögle­tét Lévai a kifutó kapus Kecskeméten megváltoz­tak a megyei sportorvosi rendelő hivatalos órái. Az új rendelési időpontok a következők: Hétfőn: 15—18 óráig. Kedden: 14.30—20.30-ig Csütörtökön: 14.30—19.30 óráig. fölött lőtte a léc fölé. A vendégek a 10. percben vezették első támadásukat. A 17. percben nagy tömö­rülés keletkezett a Bocskai SE kapuja előtt, s Oláh estében lőtt labdája a ka- iou közepében kötött ki. 1:0. Két perccel később Gócs szöktetésével Vajda elhúzott és a kifutó Dö­mény mellett lőtte, kapuba a labdát. 1:1. Váltakozó játékkal folyt a mérkőzés. A 22. percben a hajdúbö­szörményiek veszélyeztet­tek, tje a halasi védők felszabadítottak. A 30. percben egy korszerű tá­madás végén Lévai szök­tette Oláht, aki lefutotta védőjét, s beadását Kocsis bombázta a hálóba. 2:1. Pénteken: 8.30—12.30 óráig. Szerdán és szombaton nincs rendelés. A sportorvosi rendelés változatlanul a Bánk bán utcai rendelőben folyik. A 33. percben Oláh tört kapura, de Kiss I. az utol­só pillanatban mentett. A 38. percben Szőke már csak a kapussal állt szem­be, de elhamarkodott lö­vése célt tévesztett. Szünet után is a ME­DOSZ kezdett jobban, a Bocskai SE csak szórvá­nyosan támadott. Az 55. percben Gócs távoli lövé­sét védte i Dömény. A 65. percben Csányi távoli lövé­sét nehezen mentette Ré­pánszki. Három perccel később Lévai remek lab­dával futtatta Szőkét, aki átjátszotta védőjét, de ez­úttal is elhamarkodta a lövést. A 88. percben Csányi—Kocsi összjáték végén önfeláldozóan men­tett az ellenfél kapusa. Már-már úgy látszott, hogy a MEDOSZ győztes­ként hagyja el a játékte­ret, amikor a 89. percben Andorkó beívelését az őri­zetlenül hagyott Gócs a hálóba vágta. 2:2. Végig nagy iramú csatát vívott a- MEDOSZ, de az egyik pontot elvesztette — a vendégek örömére, s a hazai szurkolók bánatára. Jók: Tóth IV., Lévai, Sző­ke illetve Magyar, Gócs, Répánszki. Szalai László ♦ A sportorvosi rendelés ói időpontjai Kecskeméten A páros mérkőzés utolsó estéje Pénteken este ismét zsú­folásig megtelt Reykjavik- ban az a bemutatóterem, ahol a sakk világbajnoki párosmérkőzést játszották. A 2500 néző izgatottan vár­ta, meghozza-e a végső győ­zelmet Fischer számára a függőben hagyott 21. játsz­ma. Az amerikai kihívó szokása szerint késett, Szpasszkij viszont nem je­lent meg a’ színpadon. Lothar Schmid vezető bíró ekkor felnyitotta a borítékot és a táblán meg­tette Szpasszkij függőlépé­sét, majd felállt, a közön­ség felé fordult és beje-^ len tette, hogy a világbaj-’ nők telefonon értesítette őt a játszma feladásáról. „Fischer a 21. játszma nyertese és a világbajnok” — közölte a közönséggel a vezetőbíró. A 2500 néző hangos ovációban tört ki, Fischer néhány pillanatig szégyenlősen mosolygott, majd megfordult és kisie­tett a színpadról. Szpasszkij higgadtan, tár­gyilagosan szólt vereségé­ről. Kijelentette, hogy nincs letörve, utóvégre a sakk sport és most Bobby volt a jobb, ő lett az új világ­bajnok. senyzőnél megduplázzák az angol milliomos Slater ál­tal felajánlott 125 000 dol­lárral. A huszadik század sakkvilágbajnokai a következők voltak: . 1892—1921: dr. Emanuel Lasker (Németország). 1921—1927: Jose Raul Ca- pablanca (Kuba). 1927— 1935: dr. Alexander Alje- chin (Franciaországba emigrált orosz). 1935—1937: dr. Max Euwe (Hollandia). 1937—1946: Aljechin: 1948—1957: Mihail Botvin- nik (Szovjetunió). 1957— 1958: Vaszilij Szmiszlov (Szovjetunió). 1958—1960: Botvinnik. 1960—1969: Tig­ran Petroszjan (Szovjet­unió). 1969—1972: Borisz Szpasszkij (Szovjetunió). 1972— : Bobby Fischer (Egyesült Államok).' 1948-at kivéve, amikor Botvinnik a vb-címért ki­írt nemzetközi tornát meg­nyerte, a világbajnok min­dig az előző védő legyőzé­sével szerezte meg a cí­met. AZ NB n. KELETI CSOPORT Állasa 1. Budafok 3 3--------12-3 6 2. Sz. Dózsa 3 2 1 — 5-2 5 SZVSE 3 2 1—3-0 5 4. FÖSPED 3 12—6-34 5. MGM 3 2—1 5-3 4 6. Kkhalás 3 1116-53 7. Cegléd 3 1117-73 BEAC 3 1114-43 Bp. Építőik 3 — 3 —> 2-2 3 Láng 3 1111-13 11. ni. kér. 3 111 6-11 3 12. HajdúböSz. 3 — 2 1 3-6 2 13. Gyula ' 3 — 1 2 4-6 1 Szol. MÁV 3—1 22-4 1 15. B. VTSK 3—1 23-7 1 16. KISTEXT 3-121-61 Debreceni EAC—Szol. MÁV 1:1 Ceglédi VSE—Gyulai MED. 3:2 FÖSPF.D—KISTEXT 3:0 Budafok—Békéscsaba 2:0 Szegedi VSE—MGM Debr. 1:0 m. kér.—Bp. Építők 0:0 Szegedi Dózsa—Vasas Láng 1:0 Totótáj'ékoztató A 36. heti Totó-nyere­mények az illeték levoná­sa után a következők: 13 találatos 34 darab, nyereményük egyenként 15 427 fbrint. Ebből 13 plusz 1 találatos 26 darab, a nyeremény és a jutalom együttes összege 22 899 fo­rint. 12 találatos 753 da­rab,1 nyereményük egyen­ként 464 forint, 11-es 7348 darab, nyereményük 48 fo­rint és 10 . találatos 39 326 darab, nyereményük 17 fo­rint. A közölt adatok tájékoz­tató jellegűek. MAGYARORSZÁG—JUGOSZLÁVIA 4:2 Az újdonsült világbaj­nok, Robert Fischer, úgy nyilatkozott, hogy nagyon jól érzi magát és nem fá­radt ki. Szívesen vállalna újabb meghívásokat, de még nem kötelezi el ma­gát sehová. Valószínűleg ott lesz azonban a néhány hét múlva kezdődő szkop­jei sakk-olimpián, mint az amerikai csapat elsőtáblás versenyzője. A jelenlevő nagymeste­rek többsége megérdemelt­nek minősítette Fischer győzelmét. Reykjavikban most már csak a párosmérkőzés utol­só felvonása volt hátra. Max Euwe rövid ceremó-' nia keretében vasárnap át­adta a 78 125 dolláros díjat Fischernek és a 46 875 dol­lárt Szp.asszkijnak. Az ösz- szeget később mindkét ver­Izgalmas jelenet a döntőt megelőző legnagyobb erőpróbáról, a kitűnő erőt képviselő jugoszláv együt­tessel vívott vasárnapi müncheni vízilabda mér- kőzésrő’ PályaaraiMraX'a sreMiiiiyel KISKUNHALASI MEDOSZ —HAJDÚBÖSZÖRMÉNYI BOCSKAI SE 2:2 (2:1)