Petőfi Népe, 1972. július (27. évfolyam, 153-178. szám)

1972-07-25 / 173. szám

Kiütközött a fáradtság' VÁRPALOTAI BÁNYÁSZ—KECSKEMÉTI DÓZSA 3:0 (1:0) Kecskemét, Széktói Sta­dion, 500 néző, vezette: Asztalos. Várpalotai Bányász: Pa­lotai — Süke. Csapó II., Bertalan — Kisbej, Kerkai — Krausz, Ocskó, Berta (Orbán II. 66. percben), Lakics, Horváth L. (Szekér 63. percben). Edző: Terbe Beniamin. Kecskeméti Dózsa: Gór — Herbály (Oláh 9 76. perc­ben), Gyiffkó dr. Gyorsa — Diószegi, Lutz — Csík, Molnár, Pasek, Kiss II., Zsidai (Tóth a szünetben). Edző: Piber István. Dózsa-rohamokkal kez­dődött a játék. A 3. perc­ben Zsidai beadása leper­dült Molnár lábáról. A 4. percben Csík ügyesen cse­lezett a szögletzászló köze­lében, maid lövésszerű be­adását csak nagy üggyel- bajjal hárította a várpalo­tai kapus. Ezután Berta, majd a másik oldalon Lutz lőtt távolról pontatlanul. A 8. percben nagy gólhelyzet Előkészíteti mérkőzések Kecskeméti Dózsa II.— Mezőfi SE 3:3 (1:2) 300 nézte vezette: Vé­kony. K. Dózsa II.: Kurucz — Kecskés, Lévai, Kreidli — Kovács, Szántai — Padlás, Oskolás, Palotai, Botka, Koós. A nagy melegben nem bírt egymással a két egyen­lő erejű csapat, bár mind­ketten nagyon küzdöttek. Góllövők: Palotai, Koós, Padlás, illetve: Tóth 2, Kovács. Mezőfi SE—Kecskeméti TE 4:3 (2:1 1:1, 1:1) Szombaton délután négy­szer 30 perces előkészületi mérkőzést játszott a két NB III-as csapat. Az első két harmadban az első csa­patok szerepeltek és ekkor l:l-re állt a találkozó. Ez­után mind a Mezőfi SE, mind pedig a KTE sokat cserélt. nyári totó kupa NB I. B-csoport 1. Várpalota 3 3--------8-1 6 2. Oroszlány 3 2 1 — 13-7 5 S. Kecskemét 3 1114-6 3 4. Dorog 4 1 — 3 14-12 2 5. FÖSPED 3 --------3 1-14— D orogi AC—FÖSPED Szállí­tók 7:1. Déli csoport 1. KKFSE 3 2-18-44 2. Szegedi D. 3 111 3-2 3 3. Vác 3 1114-43 4. Kkfháza 3 1—24-92 Váci Híradás—Szegedi Dózsa 1:1. Tolónyeremények A 30. heti totónyeremé­nyek az illeték levonása után a következők: 13 és 13 plusz egy talá- latos szelvény nincs, 12 ta- lálatos 16 darab, nyeremé­nyük egyenként 47 427 fo­rint. A 11 találatos szelvé­nyek száma 291 darab, nyereményük 1043 forint, a 10 találatosoké 2649 darab, a nyereményük 172 forint. A 31. hétre átmenő ju­talomösszeg 210 788 forint. A telitalálat: 2, 2, 1, 2, 2, 2. x, 2, 2, x, x, 1, I és x. (MTI)! maradt ki a kecskeméti kapu előtt. Horváth közép­re lőtt labdája Gyorsáról az ötösön álló Bertához pattant, aki annyira meg­lepődött, hogy az ajándék­labdát gyengén Gór kezé­be gurította. A 15. percben Berta 25 méteres nagy ere­jű lövése Gór kezéből szögletre pattant. A 24. percben Pasek ugrott ki, de a döntő pillanatban el­csúszott. A következő percben Zsidai kapás-lövé­sét védte Palotai. A 32. percben égy előreívelt lab­dánál Pasek a 16-osnál összeütközött a várpalotai kapussal, aki nagy igyeke­zetében saját játékosát, Csapó Il-őt ütötte le, úgy, hogy 2 percig ápolták. A félidő utolsó 10. percében a várpalotaiak többet tá­madtak és a 40. percben a vezetést is megszerezték. Lakics vezette fel a labdát és mikor látta, hogy a Dó- zsa-védélem hátrál, mint­egy 25 méterről kapura lőtt. A labda a jobb oldali lécről Ocskó elé pattant, aki a sarokba lőtte. 1:0. A 43. percben Csík beadá­sa okozott még némi iz­galmat, de a labdát Pasek eleredte a feje mellett, Zsidai pedig elhibázta. Szünetben cserélt Piber edző és a láthatóan lám­palázzal küzdő Zsidai he­lyett Tóth állt be a kö­zéppályára és Molnár hú­zódott ki a bal oldalra. A 48. percben Herbály futott fel a jobb oldalon, beadá­sát Tóth a jobb kapufa tö­vére fejelte, ahonnan ki­felé pattant a labda. A 60. percben Kiss II. könnyelmű átadását Ker­kai elcsípte, majd né­hány lépést tett vele, és 20 méterről óriási lövést zúdított a bal felső sa­rokba. A labda a kapu­fáról pattant a hálóba. 2:0. A 65. percben Gór mesz- szire kifutva lábbal rúgta el a labdát Lakics elől, majd néhány perc alatt még kétszer hárított ha­sonló módon. A 75. percben Lakics hatal­mas bombája zúgott el a felső kapufa mellett. A kecskeméti csapat erőtlen támadásokat vezetett, és komoly helyzetet nem tu­dott kialakítani. A 93. perc­ben Diószegi távoli lövését védte Palotai, majd Mol­nár futott el a bal oldalon, de beadása Pasek mögé szállt. A 95. percben Molnár a jobb­összekötő helyén ugrott ki hatalmas lövését Palotai szögletre tenyerelte. Az utolsó előtti percben gyors baloldali támadást vezettek a vendégek. Orbán II. be­adása átszállt a védők fö­lött. Szekér az ötös sarkán le­kezelte, hatalmas lövését Gór nagy bravúrral ki­ütötte, de a labda ismét Szekér elé került, aki másodszorra már nem hibázott. 3:0. A Nyári Totó Kupa rangadójának számító mér­kőzésen a várpalotaiak majdnem a teljes első csa­patukat szerepeltették, a Dózsában viszont négy újonc is helyet kapott. Az eredmény szempontjából azonban nem ez volt a döntő, inkább, hogy a Vár­palota frissebb játékot mu­tatott. A kecskemétieken nyilván most jött ki a két­hetes edzőtábor fáradt­sága. Az elején még bizta­tóan játszott a csapat, és néhány kecsegtető helyzet alakult ki, amiből sajnos, nem sikerült gólt elérni. A szünet után lényegesen többet támadott a Várpa­lota és bár három gól kü­lönbség valójában nem volt a két csapat között, a mérkőzést mégis megérde­melten nyerték. A kecske­méti csapatban csak Gyiff­kó dr. és Gór mutatott jó formát. A középpályán elég szürkén játszottak a kecskemétiek, a támadó­sor rutinos játékosai pedig sokat álldogáltál!. Az új játékosok közül Herbály tetszett a legjobban, bár a második félidőt már nem bírta erővel. Gyorsa a vé­gén lendült bele. Ügyesen mozgott a szünet után be­állt Tóth és Csíknek is akadtak jó megoldásai. Zsidai nagy lámpalázzal küzdött, ennél bizonyosan többre is kénes. Szabó Zoltán Fischer vezet Reykjavikban Az izlandi Reykjavikban vasárnap magyar idő sze­rint 18 órakor megkezdő­dött a Szpasszkij—Fischer sakk-világbajnoki páros döntőmérkőzés hatodik játszmája. Ezúttal sem ment azonban minden si­mán. Az amerikai sakko­zó ugyanis ismét tiltako­zást jelentett be a kame­rák miatt, így elképzelhe­tő, hogy a tv-közvetítése- ket szüneteltetni fogják. Az izlandi szervezők ter­mészetesen nem örülnek ennek az új incidensnek. Most egyik játékos sem volt pontos. Lothar Schmid nyugatnémet döntőbíró az üres színpadon indította meg az órát, s a kétezer­nél több néző izgatottan várakozott. Kilenc perc telt el, ami­kor az ezúttal világossal játszó Fischer megjelent, elfoglalta helyét fekete székében és vezérszárnyi futó előtti gyaloggal meg­tette az első lépést. Ezt az úgynevezett an­gol megnyitást az ameri­kai eddigi pályafutása alatt mindössze kétszer al­kalmazta. Szpasszkij két perccel később érkezett meg, üd­vözölte ellenfelét és a fő­Magy safáozi, de... Retooird'közöniség, 2500 néző előtt szervizte meg a győzelmet vasárnap Reykjavikban Bobby Fischer, a sakkvilágbajnoki döntő hatodik játszmájában a védő Borisz Szpasszkij ellen. A rendkívül érdekesen alakult játszma után az amerikai nagy­mester, előző győzelmeihez ha­sonlóan, most is tánclépéisben hagyta ei a dobogót, s nem sokkal később már beszállt isárgaszínű terepjáró gépkocsi­jába, amelyet újabb követelés­ként a napokban kapott a ren­dezőktől. (Szpasszkij hosszabb ideje ilyen kocsit használ, s ezért kért Fischer is hason­lót .. .) Szpasszkij még néhány per­cig a sakkasztal mellett ma­radt, aztán ő is elhagyta a ter­met, szemmel láthatólag meg­viselte az újabb vereség. Hír- ügynökségek szakértőik elem­zései alapján most olyan jóslá­sokba bocsátkoznak, hogy Fi- schert nem lehet megállítani, és akárcsak Táj manóv, Pét-- rotszjan és Harsén ellen, most is megszerzi a győzelmet. Je­lenlegi versenyzése egyébként rendkívül hasonlít ahhoz, aho­gyan Petroszjant legyőzte. Seniki sem vitatja Fischer rendikívüli tudását, s azt sem, hogy nagy bravúr 0:2-ről 3,5:2,5-re „fordítani”, de min­denki mérlegeli azokat a kö­rülményeket, amelyek esetleg hozzájárulhattak Szpasszkij idegállapotának megromlásá­hoz. (Lehet, hogy ez a feltevés téves, s a szovjet világbajnok idegei jók, de Fischer mindent megtett, hogy különböző ma­nővereivel megzavarja ellenfe­lét.) Nyugati jelentéseik ismételten beszámolnak Fischer különböző igémyeirőíl), és a versenyek köz­beni viselkedéséről. Így például Lothar Schmid, a világbajnoki döntő nyugatnémet főbírája közölte, hogy az amerikai sak­kozó kérésére kedden már nem Súlyos vereség Szentendrén KOSSUTH KFSE—KISKUNFÉLEGYHÁZI VASAS 6:2 (3:1) Szentendre, 400 néző, vezette: Kovács II. F. Kiskunfélegyházi Vasas: Hluchány — Gulyás, Sánt- ha, Tímár, Dondó — Sze­gő, Görög (Iványi) —Ger­ber, Farkas, Karsai, Rigó (Jemei). Edző: Vereb Ist­ván. A tartalékos Vasas el­len az NB Il-es együttes a teljes csapatát szerepel­tette. A17. percben Pogács 18 méteres lövéssel szer­zett vezetést. 1:0. Két perc múlva Karajos közelről lőtte a másodikat. 2:0. Szép Vasas-támadás után Görög 10 méterről lőtt a hosszú sarokba. 2:1. A harmadik hazai gól erő­sen vitatható. A magas fű­ben nem lá'#zott jól az alapvonal. A labda a Va­sas-védők szerint már túl volt a vonalon és min­denki leállt. A, játékv.eze­tő azonban nem sípolt és a beadást Antoni a háló­ba vágta. 3:1. (Régi dolog hogy a sípszóig kell ját­szani.) A fordulás után mind­inkább kidomborodott a hazaiak nagyobb tudása. A 60. percben Karajos nagy lövése talált utat a Vasas hálójába. 4:1. A 67. percben ismét Pogács volt eredményes. 5:1. A 76. percben a Reménységtől átigazolt Jernei elfutott és pontos beadását Karsai lőtte kapura. A kapus ki­ütötte a labdát. Karsai most Gerber elé adta, aki nagy erővel vágta a háló­ba: 5:2. A 85. percben Erőss állította be a vég­eredményt. A Kossuth KFSE jobban játszott mint a Vasas, bár a visszavá­gón - teljes csapattal ­az eredmény nyilván szo­rosabb lesz. Jók: Sánta, Hluchány, Jemei. Kezdődik a labdarúgó MNK Az MLSZ elkészítette a Magyar Népköztársasági Kupa versenykiírását. A selejtezőkön az NB I. B-s, NB Il-es, NB III-as és me­gyei X. o. csapatok indu­lása kötelező, de részt ve­hetnek az alacsonyabb osz­tályú csapatok is. Az NB I-esek a második forduló­ban kapcsolódnak be. A megyei selejtezőket no­vember 27-ig be kell fe­jezni. Az elődöntő október 4-én kezdődik, a döntőre pedig 1973. rpájus 1-én ke­rül sor. * , játszanak a mostani márvány sakkasztalon, mert az Fischer szerint túl fényes, tükröz és a vonaliak sem egyformák. így aztán a hetedik fordulótól már azon a fatáblán mérkőznek, amelyet egy alkalommal már használtak, amikor a kisterem­ben játszottak. Meglepő az a nyilatkozat, amelyet W. Lombardy, Fischer szekundánsa tett a UPI tudósí­tójának. — Én Szpasszkij helyében nem lennék hajlandó addig játszani, amíg nem cserélik ki Fischer székét ... Arról van ugyanis szó, hogy Fischer 470 dolláros székén., amelyet kérésére New York­ból szállítottak az izlandi fővá­rosba, állandóan forog, és ezzel zavarja ellenfelét. De az sem nevezhető sportszerűnek, hogy az amerikai nagymester a játszma közben állandóan a fü­lét, körmét, vagy orrát pisz­kálgatja ... Gudmundur Thorarinsson hétfőn a DPA munkatársának igen izgatott és éles hangú nyi­latkozatot adott: — Ha a hetedik játszmát is a tv-kamerák nélkül kell lebo­nyolítani, a televíziós társaság­gal fel kell bontanunkba szer­ződésünket — mondta. — Nem is a pénzről, hanem az alapel­vekről van szó. Ennek a „bo­hózatnak” egyszer, s minden­korra vége kéül, hogy legyen! A tudósító a nyilatkozathoz nem fűz kommentárt... (MTI) bírót, majd a sötét bábuk mögött — összpontosítva Fischer első lépésére —, válaszolt a megnyitásra. A játszana lefolyása: Fischer Szpasszkij 1. c4—e6 2. Hf3—d5, 3. d4-H Hf6. 4. Hc3—Fe7 5. Fg5—0—0 6. e3—h6 7. Fh4—b6 8. cd:— Hd5: 9. Fe7:—Ve7: 10. Hd5:—ed: 11. Bel—Fe6 12. Va4—c5 13. Va3— Bc8 14. Fb5—a6 15. de:—be: 16. 0—0—Ba7 17. Fe2—Hd7 18. Hd4— Vf8 19. He6:—fe: 20. e4—d4 21. f4—Ve7 22. e5—Bb8 23. Fc4—Kh8 24. Vh3—Hf8 25. b3—a5 26. f5— ef: 27. Bf5:—h7 28. Bcfl—Vd8 29. Vg3—Be7 30. h4—Bbb7 3L eG—Bbc7 32. Ve5—Ve8 33. a4— Vg8 34. Blf2—Ve8 35. B2f3—Vd8 36. Fd3—Ve8 37. Ve4—Hf6 38. Bf6:—gf: 39. Bf6:—Kg8 40. Fc4— Kh8 41. Vf5 sötét feladta. A páros mérkőzés állása a hatodik játszma után: Fischer—Szpasszkij 3,5:2,5 Világos a közép játékban, a királyszárnyon erős tá­madáshoz jutott, amit szép minőségáldozattal döntő erejűvé fokozott. Sötét ki­rályállása az áttörés után a továbbiakban már nem volt tartható. A párosmérkőzés 7. játsz­májára kedden este, magyar idő szerint 18 órakor ke­rül sor. Ekkor Szpasszkij világbajnok vezeti a vilá­gos, Fischer a sötét bábu­kat. Ä Kecskeméti Városi Sakkszövetség közli az ér­deklődőkkel, hogy a folyó havi egyéni villámbajnoksá­gát 28-án (pénteken) 17.30 órakor rendezi meg az Építők versenytermében (Rákócziváros 23.) nevezni a helyszínen lehet. 5 \ Átigazolások Ä megyei labdarúgó­szövetséghez az alábbi át­igazolási kérelmek érkez­tek be: Schon István, a KELTEX SE-ből, a Hajósi FSK-hoz. Szécsi Imre, a Mihályteleki Tsz SK-ból, a Kisszállási Tsz SK-ba. Bótha Tibor, a Szegedi Ki­nizsi SK-ból, a Kecskemé­ti Dózsa SK-ba. Csík Jó­zsef, Alpári Tsz SK-ból, a Kecskeméti Dózsa SK-ba. Vízin József, a Tompái MEDOSZ SK-ból, a Csiké- riai Tsz SK-ba. őrző Ist­ván, az Izsáki Klapka HSE-ből, a Szabadszállási Radnóti HSE-be. Kisjuhász Gyula, a Kecskeméti Dó­zsa SK-ból, a Szegedi EOL-ba. Gyöngyösi Sán­dor, a Kecskeméti MÁV SK-ból, a Nagymányoki Brikett SK-ba. Mezei Gá­bor, az Izsáki MEDOSZ SK-ból, a Tatabányai Bá­nyász SC-be. Mészáros András, a Kecskeméti Mű­szaki Főiskola SK-ból, a Szentesi Vízmű SK-ba. Réger Gyula, a Kecskemé­ti Műszaki Főiskola SK- ból, a Liptódi Tsz SK-ba. Mócza József, a Kecske­méti MÁV SK-ból, a Hel­véciái MEDOSZ SK-ba. Mészáros József, a Helvé­ciái MEDOSZ SK-ból, a Kecskeméti Fémmunkás SK-ba. Villám Sándor, a Helvéciái MEDOSZ SK- ból, a Kecskeméti Fém­munkás SK-ba. Bállá Mi­hály, a Tiszakécskei FSK- ból, a Kecskeméti Fém­munkás SK-ba. Kovács István, a Hetényegyházi FSK-ból, a Kecskeméti Fémmunkás SK-ba. Kislő- rinc György, a Lajosmi- zsei FSK-ból, a Kecske­méti Fémmunkás SK-ba. Simon László, a Városföl­di MEDOSZ SK-ból, a Kecskeméti Volán SC-be. Nagyhegyesi Antal, a Kecs­keméti Mezőfi HSE-ből, a Kecskeméti TE-be. Guba­csi Tibor, a Kecskeméti Volán SC-ból, a Kecske­méti Dózsa SK-ba. Kul- man Ferenc, a Hetényegy­házi FSK-ból, a Kerekegy­házi FSK-ba. Baksa Lász­ló, a Lakiteleki FSK-ból, a Nyárlőrinci MEDOSZ SK-ba. Bartha Imre, a Vá­rosföldi MEDOSZ SK-ból, a Lakiteleki FSK-ba. Bu- « gán László, a Szabaduzál- ■ lási Radnóti SE-ből, a Kis­kunhalasi MEDOSZ SK-ba. Zsákai Vilmos, a Kecske­méti Dózsa SK-ból, a Ganz-MÁVAG SK;ba,