Petőfi Népe, 1969. szeptember (24. évfolyam, 202-226. szám)

1969-09-24 / 221. szám

Magyarország második Szovjetunió nyerte a női sakkcsapat világbajnokságot . Lublinban befejeződött a női sakkcsapat világbaj­nokság. A 13. fordulóban Magyarország l,5:0,5-re ki­kapott Csehszlovákiától. A 14. fordulóban a magyar csapat szabadnapos volt. A 15. fordulóban viszont le­győzte Romániát 2:0-ra és végeredményben a világ­bajnok Szovjetunió mögött Magyarország együttese a második helyet szerezte meg, ezüstérmet szerzett. A világbajnokság első négy helyezettjének ered­ménye már végleges, a to­vábbi helyeken a mérkőzé­sek alakulásától függően még lehetnek változások. Világbajnok: Szovjetunió 26 pont, 2. Magyarország 20,5 pont, 3. Csehszlovákia 19 pont, 4. Jugoszlávia 18,5 pont. A magyar csapatból kü­lönösen Verőci szerepelt kiválóan, 12 játszmájából 10 pontot .szerzett. Ivánka teljesítménye 12 játszmá­ból 10 pontot szerzett. Ivánka teljesítménye 12 játszmából 8 pont, Honfiné 4 játszmából 2,5 pont. Egy „sovány" győzelem után A Videotonhoz utazik a Dózsa AMIKOR a kitűnően bí­ráskodó Vadas György a K. Dózsa—MVSC-mérkőzés végét jelezte, úgy vonult az öltözőbe a hazai csapat, mintha vereséget szenve­dett volna. A stadionból tá­vozó szurkolók is nehezen ocsúdtak fel a látottak ha­tása alól. Az első félidő 2:0-ás eredménye után ke­vesen gondoltak volna arra. hogy a teljesen passzív fut­ballt játszó, csak a védeke­zésre összpontosító vasuta­sok rúgnak gólt, e a ha­zaiak a kínálkozó gólhely­zetek egész sorát ügyetlen­kedik el a miskolci kapu előtt. Márpedig ez történt. A második félidőben szem­betűnő volt. hogy a mis­kolciak a kétgólos hátrány ellenére sem változtattak eredeti taktikájukon. Ekkor is körömszakadtáig véde­keztek. lassították a játé­kot. „Altatták” a Dózsát! Ez a taktikájuk bevált. Ahogy teltek a percek, úgy lehetett látni, hogy a kecs­kemétiek minden támadást belül vezetnek, s ez ked­vezett a tömören védekező együttesnek. A meddő tá­madások után a fáradni lát­szó és elmerevedő közép­pályás játékosok mellett egyre többször jutottak szó­hoz a vendégek. Ekkor lát­szott. hogy milyen könnyen zavarba lehet hozni a kecs­keméti védelmet. Húsz perccel a befejezés előtt ment az első miskolci lövés a kecskeméti kapura, s máris 2:1 volt a mérkőzés állása. Még jó. hogy ez az eredmény már nem válto­zott a hátralevő időben . . . PYBER edző szélsők nél­kül állította fel a csapatot, s ez nem bizonyult ered­ményesnek. Szárnyaszegett volt a csapat, mert sem Pa- sek. sem Lódi. sőt Czéh sem vérbeli szélső. Az utol­só negyedórára beállt Bán- hídi több zavart okozott az ellenfél védelmében, mint a többiek mind, az addig eltelt időben. A fődolog, hogy végülis győzött a Dózsa, s a kő­vetkező fordulóra Székes- fehérvárra -a Videotonhoz úgv utazhat el. hogy még szoros versenvben van a tabella második helyéért:. Nehéz kilencven perc előtt áll a lila-fehér gárda. A vasévnantnál iobh iá+Zkknl jól kidolgozott taktikával, s e taktika maradéktalan megvalósításával nem tart­juk lehetetlennek az egyik bajnoki pont megszerzését. Ez igen szép fegyvertény lenne. A KTE nagyszerűen küz­dött Budapesten a Pénz­ügyőr ellen, és minimális, 2:1 arányú vereséget szen­vedett. A csapat továbbra is nehéz helyzetben van, hiszen most már hetek óta a kieső zónában tanyázik. Ez a rossz helyezés termé­szetesen károsan hat a já­tékosok hangulatára, s en­nek tudható be, hogy a Pénzügyőr ellen az utolsó negyedórában két ízben is nagy gólhelyzetet hagytak ki a csatárok. Mi úgy lát­juk, hogy a KTE házatáján lassan rendbe jönnek a dol­gok. és a csapat kilábal a bajokból. Ha a játékosok és a csapat vezetői össze­fognak, s a szurkolók is se­gítenek buzdításukkal az együttesnek, akkor nem le­het baj. A következő for­dulóban a Szegedi VSE-t látja vendégül a KTE. Nagy harcban, lelkes játékkal le­győzhetek a szegediek. Ez­zel pedig együtt járhat az önbizalom visszatérése is. Sportszerű felkészüléssel, kemény edzésekkel megfe­lelő formába lendülhet a lila-fehér gárda és győzel­mi reményekkel léphet pá­lyára. A FÉLEGYHAZI Vasas teljesítette előirányzatát, az egyik bajnoki pontot elhoz­ta Gyuláról, a MEDOSZ- tól. Az értékes döntetlen eredmény egyben azt is je­lenti a csapat számára, hogy már nyugodtan ké­szülhet a további felada­tokra, elképzelhetetlen. ho%' valami baj érje. A követ­kező ellenfél a debreceni Bocskai SE lesz. Félegvhá- zán mérkőzik egymással a két csapat. Ha nem lesz el­bizakodott a Vasas, akkor szén játékkal és győzelem­mel örvendeztetheti meg -zurkolóit, sőt kedvező °set- b<=-n megszerezheti a hato­dik helyet is. Ű"v látjuk, a csapat eavre jobban belő jön a játékba, s ez biztató a jövő szempontjából. Nem kizárt az sem. hogy a baj­noki szezon végén egészen előkelő” helyen végezzen a félegvházi együttes. Eh­hez azonban az szükséges hogv túl legven — máéhoz. zq gvŐ7tesen -- a követ kező bainoki fordulón t M. I. Egy tucat pontot szereztek a vendégcsapat!) Északon a Kunszentmiklós nyerte a rangadót Délen még eldöntetlen a bajnokság sorsa Kecskeméti MÄV— Tiszakécske 1:0 (0:0) Tiszakécske, 300 néző, vezette: Vargacz. A mérkőzés a tiszalkécs- kei csapat támadásaival telt el. Már az első fél­időben több gólos vezetés­re kellett volna szert ten­nie, de a csatárak elügyet- lenkedték a legjobb hely­zeteket is. A második fél­időt is hazai fölény jelle­mezte, de a sok kihagyott helyzet végül is megbosz- szulta magát, öt perccel a befejezés előtt Kávai el­húzott a védelem mellett és gyenge lövése a háló­ban kötött ki. 1:0. Kitűn- tektek: Simon, Karácsonyi, Gyöngyösi illetve Gyenes, Szőke, Bállá­Ifjúsági eredmény: 2:1 a Kecskeméti MÁV javára­Kiskunfélegyházi Vasutas— Kiskőrösi Spartacus 4:1 (2:1) Kiskunfélegyháza, 300 néző, vezette: Vágó­Az első félidőben egyen­rangú ellenfélnek bizo­nyult a Spartacus- A má­sodik félidőben a hazaiak mindvégig támadtak és a kiskőrösiek csak a jó for­mában levő kapusuknak köszönhetik, hogy nem szenvedtek súlyosabb vere­séget- Góllövők: Kratovill 2, Csanádi, Kutasi illetve Szentgyörgyi. Kitűntek: Kratovill, Tóth I. illetve Somogyi. Ifjúsági eredmény: 2:0 a Kiskunfélegyházi Vasutas javára. Mezőfi SE—Kiskunmajsa 2:0 (0:0) Kecskemét, 200 néző, ve­zette: Keresztes. A hazai együttes sokáig szinte egy kapura játszott, de a csatárok sorra el- ügyetlenkedték a gólhely­zeteket. A 66. percben Papp lefutott a labdával az alapvonalig, hátragurított Szóráthnak, aki belőtte a vezető gólt- 1:0- A 80- perc­ben egy kapu előtti kava­rodásból Papp talált a há­lóba- 2:0- Kitűntek: Méhes, Kállai, Papp illetve Pet- recz, Luczek, Kurucsai. Alpár—Radnóti SE 1:0 (0:0) Alpár, 150 néző. Alacsony színvonalú mér­kőzésen kiegyenlített játék folyt. A tartalékos hazai egüttes közvetett szabadrú­gásból szerzett gólt Koós révén a 75- percben­Kecskeméti Volán SC— Helvéciái MEDOSZ 1:1 (1:0) Helvécia, 100 néző, ve­zette: Tegzes­A 17. percben egy begu­rított labdát elvétett a ha­zai védelem és Kripóczki könnyedén továbbított a hálóba. 1:0. Szünet után a Helvécia vette át a játék irányítását. A 65. percben Vida lövését már az üres kapu torkából rúgta ki az egyik Volán-hátvéd. A 74. percben Németh F- ellen elkövetett szabálytalansá­gért szabadrúgást ítélt a játékvezető- Pongrácz 16 méteres lövése a kapufát súrolva hagyta el a játék­teret- A 80- percben Né­meth S- kiugrott a védők gyűrűjéből és a kifutó ka­pus mellett a hálóba lőt­te a labdát. 1:1. Ifjúsági eredmény: 4:0 a Volán SC javára. Kunszentmiklósi VÁV Vasas—Kecskeméti Egyetértés 2:1 (2:1) Kecskemét, Matkói úti pálya, 200 néző, vezette: Tóth. Gólok és góllövők A heti gólstatisztika a kö­zepesnél is gyengébb. A 30 csapat — egy mérkőzés el­maradt — mindössze 52 gólt (mérkőzésenként átlagban 1,75) ért el. Most is — mint már annyiszor — az észa­kiak voltak eredményeseb­bek. A megosztás 28:24 Észak javára. Érdekes, hogy a 30 csapat közül 10 csapat egy gólt sem tudott rúgni és pontot sem szer­zett. További 10 csapat rú­gott 1 gólt és ezzel 11 pon­tot kapott. Végül ugyan­csak 10 csapat lőtt egy gól­nál többet és ezzel 17 pont járt. Ez utóbbi tízből 5 csa­pat 2 gólt, 3 csapat 4 gólt, végül 1—1 csapat 6 és 14 gólt szerzett. A góllövőlista állása: Északi csoport: 34 gólos: Sebők (Dózsa). 32 gólos: Bravik (Mezőfi SE), 23 gólos: Bánhidi (Dózsa), 21 gólos: Bálint (Kmiklós) 18 gólos: Józsa (Mezőfi), 16 gólos: Linka (Dózsa), 15 gólos: Papp II. (Szánk), Kisjuhász (Lajosmizse), 13 gólos: Mezei (Klapka), Kiss (Egyetértés), Kratovill (Kf. Vasutas), 11 gólos: Szó- ráth (Mezőfi), Tormási (K. MÁV), 10 gólos: Szabó L. (Kmiklós), 9 gólos: Peller, Porhanda (Dózsa), Siffter (Egyetértés), Magyar (Egyetértés), 8 gólos: Jósa (Dózsa), Páncsics (Radnóti), Bella (Mezőfi), 7 gólos: Tóth (Tiszakécske), őrző (Klapka), Kovács II. (Egyetértés), Kocsis I. (La­josmizse), Lengyel (Alpár), Dobszai II. (Radnóti), Me­zősi (Kiskunmajsa), Zsákai (Volán). 6 gólos: Kiss (Dó­zsa), Tormási (Egyetértés), Nagy (Lajomizse), Besir (Alpár), Kávai (X. MÁV), Kozma (Kiskunmajsa) End­re II. (Volán). Déli csoport: 22 gólos: Csermák, Pintér (János­halma), 20 gólos: Horváth (Csávoly), 15 gólos: Füredi (Tompa), Szeitz (Cstijltés), 14 gólos: Gulyás (Katymár) 13 gólos: Oláh (Gábor A.), Jakubács (Cstöltés), Adám (Jánoshalma), 12 gólos: Hajzer (Császártöltés), Ma- ráczi (Jánoshalma), 11 gó­los: Bagó (Hajós), Állaga (Katymár), 10 gólos: Búj* dosó (Gábor A.), Dikán (Baja), 8 gólos: Harnos (Bácsolmás), Nagy (Sza­muely), Tényi (Gara), Pé­ter (Vaskút), Gyugel II. (H. MÁV), 7 gólos: Faddi (Gá­bor Á.), Vaias (Szamuely), Ledcnyi (Kecel), Szabó (Kecel), Sipőcz (Vaskút), Gémesi (H. MÁVi. 6 gólos: Karsai (Gábor A.), Barta (Baja), Horváth. Varga (Szamuely), Kábái II., Si- mity II. (Tompa). Fenyve­si L. (Jánoshalma), Ko­vács (H. MÁV). Az Egyetértés kezdte a játékot. Néhány perces vál­takozó támadás után a Va­sas került mezőnyfölénybe és Patai, majd Szabó L. révén gólhelyzeteket ha­gyott ki. A 25- percben Magyar lesgyanús helyzet­ben kapta a labdát és a hálóba talált- 0:1- A 30. percben Patai szögletrúgás­ból egyenlített. 1:1. Tíz perccel később ismét Patai volt eredményes. 2:1. A gólratörőbben és egysége­seben játszó vendégcsapat megérdemelte a győzelmet. Kitűntek: Szabó (a mezőny legjobbja), Patai, Huszár, Balogh illetve Siffter, Bo- zóki­Ifjúsági eredmény: 3:0 a Kunszentmiklós javára. Kecskeméti Dózsa II— Lajosmizse 14:0 (5:0) Kecskemét, 2000 néző, vezette: Tóth­A Dózsa mindvégig nagy fölényben játszott és szin­te tetszés szerint rúgta a gólokat. Góllövők: Sebők (2), Fajt, Gyifikó (2)­A Szánk—Klapka SE mérkőzés elmaradt­DÉLI CSOPORT Bajai Bácska Posztó— Gábor A. SE 4:0 (0:0) Baja, 300 néző. Jóiramú mérkőzésen a Bajai Bácska Posztó több helyzetet hagyott ki az el­ső félidőben. Szünet után ötletesebben játszottak a hazaiak és biztosan nyer­ték a találkozót. Góllövők: Pólyák 2, Miukovics, Bo­ros, Kitűntek: Báity, Katz. Kiskunhalasi MÄV— Császártöltés 2:2 (2:2) Kiskunhalas, 400 néző, vezette: Berényi. Az első 10 percben a MÁV támadott- Kovács az oldal­hálót találta el- Egy perc­cel később Hajzer szabad­rúgásból megszerezte a ve­zetést.- 0:1- A 32. percben Walter szabadrúgásból nö­velte a Császártöltés elő­nyét. 2:0. A MÁV a 36. percben Kőszegi révén, sza­badrúgásból szépített- 2:1. A 37. percben Tóth I. be­adását Gyugel II- lőtte a hálóba. 2:2- Szünet után a MÁV támadott többet, de csak három kapufát lőtt- Kitűntek: Kovács, Sava­nya, Sárkány illetve Ju­hász, Hajzer, Walter. Ifjúsági,eredmény: 2:0 a Kiskunhalasi MÁV javára. Katymár—Vaskút 2:0 (0:0) Katymár, 500 néző, ve­zette : Szál. Kitűnő játékvezetés r*el­lett nagy küzdelem alakult ki a két csapat között. Az 50. percben Patarcsity, a 67- percben pedig Gulyás rúgott gólt- 2:0. Kitűntek: Dunai (a mezőny legjobb­ja), Janity, Sinn, Alaga il­letve Matus­Ifjúsági eredmény: 2:1 a Vaskút javára­Csávoly—Hajós 1:0 (0:0) Hajós, 500 néző, vezette: Szabadi. Az első félidő kiegyen­súlyozott, küzdelmes játé­kot hozott- Szünet után a hajósiak 8-9 játékossal tá­madtak, de a csatárok nem tudták kihasználni a hely­zeteket. A 74. percben Horváth húzott el egy elő­revágott -labdával. Lefutot­ta a megritkult Hajósi vé­delmet és megszerezte a vezetést. 1:0. A 88- perc­ben Czobor a kiállítás sor­sára jutott. Kitűntek: Put- nik (a mezőny legjobbja), Szabó, Bíró illetve Majda- nics, Szeri, Ummenhoffer­Ifjúsági eredmény: 6:0 a Hajós javára­Bácsalmás—Gara 1:0 (0:0) Gara, 100 néző, vezette: Kemény­Hazai támadásokkal kez­dődött a találkozó. A ga- raiak szabadrúgásból gólt értek el, amelyet a játék­vezető előbb megítélt, ké­sőbb pedig semlegesített- A bácsalmásiak két pontot je­lentő gólját Bédics szerez­te a 40. percben szabadrú­gásból. A befejezés előtt néhány perccel Osztrogánc sipcsontrepedést szenvedett miután összeütközött a bácsalmási kapussal. Ifjúsági eredmény: 2:0 a Bácsalmás javára­Tompa—Kecel 4:1 (2:1) Tompa, 400 néző, vezet­te : Gerőházi. Közepes iramú mérkőzé­sen a helyzeteit jobban kihasználó tompái együttes megérdemelten szerezte meg a győzelmet. Góllö­vők: Budincsevies, Simit.y I. , Franciskovics, Kábái I-, illetve Kornóczi- Kitűntek: Ruttai, Bartha illetve Kecs­kés, Csillaghegyi­Ifjúsági eredmény: 3:0 a Tompa javára. Jánoshalma—Mélykút 6:0 (4:0) Jánoshalma, 1000 néző, vezette: Fekete- A mélykútiak bátortala­nul és mereven játszottak. A két csapat között nagy volt a tudásbeli különbség. A helyzetek alapján a Já­noshalma rrlég nagyobb arányban is nyerhetett vol­na. Góllövők: Pintér 3, Ádám 3- Kitűntek: Ságodi, Kovács, Ádám illetve Bc- nyi, Horváth. Ifjúsági eredmény: 4:2 a Mélykút javára. Szamuely SE—Szakmar 1:0 (0:0) Szakmár, 200 néző, ve­zette: Daubner- Tapogatózó játékkal kez­dődött a mérkőzés. A szak­mán együttes egyenrangú ellenfélnek bizonyult. A 30. percben Szigeti, 5 perc­cel később pedig Rózsaker­ti hagyott ki jó helyzetet- A 70. percben Vörös kifu­tott kapujából egy beívelt labdára, de nem érte el és így a szemfüles Vajas meg­szerezte a vezető gólt. A dönteten eredmény inkább megfelelt volna a játék képének. Kitűntek: Kaiser, Rigó iletve András, Tóth­A MEGYEI LABDARÜGÖ-BAJNOKSAG Állasa északi csoport 1. Mezőfi SE 22 17 5 — 83: 3 39 2. Kszmiklós 23 13 7 3 S2:18 33 3. Egyetértés 22 14 4 4 48:21 32 4. Alpár 22 11 6 5 45:35 28 5. Radnóti SE 23 8 7 8 42:33 23 6. K. MÁV 22 8 7 7 34:35 23 7. K. Volán 23 9 5 10 23:29 21 8. Lajosmizse 22 9 2 11 37:47 20 9. Kkmajsa 23 8 4 10 24:35 20 10. Tiszák. 22 8 4 10 25:38 20 II. Szánk 21 6 6 9 32:42 18 12. Helvécia 22 6 6 10 21:49 18 13. Kkfh. V. 22 5 6 11 30:53 1« 14. Klapka SE 22 6 3 13 37:43 15 15. Kisk. Sp.* 23 3 2 18 17:63 6 K. D. II.* 24 21 1 2 136:23 41 ♦Két büntetőpont levonva. DÉLI CSOPORT 1, Jánosh. 24 17 3 4 93:22 37 2. Szamuely 24 16 5 3 45:16 37 3. Császárt. 23 12 8 3 57:28 32 4. Tompa 24 9 12 3 43:21 30 5. Gábor A. 23 12 5 7 51:28 29 6. Baja 23 10 7 6 41:23 27 7. Bácsalm. 24 9 7 8 33:41 25 8. Vaskút 24 9 5 10 34:33 23 9. Csávoly* 24 9 6 9 42:35 22 10. Hajós Í4 5 11 8 35:46 21 11. K. MÁV 24 6 8 10 32:51 20 12. Katymár 24 7 4 13 42:71 18 13. Gara 24 7 4 13 29:67 1? 14. Szakmár 24 5 6 13 22:49 15 15. Kecel 24 4 8 12 23:55 16 16. Mélykút 24 1 7 16 13:53 9 •Két büntetőpont levonva. MEGJEGYZÉS: A Császár- töltés—-Bajai Bácska Poszt''” 2:l-es állásnál félbeszakad' mérkőzés eredményét nem szá­mítottuk be.