Petőfi Népe, 1964. október (19. évfolyam, 230-256. szám)

1964-10-15 / 242. szám

Török Ferenc előnye 19 pontra csökkent Az egyre izgalmasabbá váló Bttusaversen-y negyedik számát a 300 méteres úszást szerdán délután a Nemzeti Üsző Csar­nokban rendezték meg. A szint­idő 4 perc volt, ennek teljesí­téséért 1000 pont jár, szokás szerint másodpercenkint 5 mí­nusz, vagy plusz pontot adtak. Török Ferenc dr. az első cso­portba került, nem keltett csa­lódást: 4:03,3 percet mutatott a stopperóra, amikor célba ütött. Tehát jobb eredményt ért el mint eddig bármikor. Az utol­só futamban úszott Török dr. legveszélyesebb ellenfele a 37 éves Novikov. Ideje 3:49,5 perc, ami 1055 ponttal egyenlő. Nagy harc lesz holnap a fu­tásban — mondta az úszóver­seny után Hegedűs dr., a ma­gyar csapat kapitánya — Tö­rök előnye csak 19 pont, de jó formában van, s a futás' az egyik legerősebb száma. Hozzá kell tennem azonban, hogy No­vikov még mindig a régi, s nem lehetetlen, hogy holnap futás­ban kellemetlen meglepetést okoz. Az úszás egyébként a svédek fölényét hozta. Miután a szov­jet csapat mindhárom verseny­zője kitűnő futó, a csapatbaj­noki aranyérmet már aligha le­het elvenni tőlük. Egyéniben pedig az itt levő szakemberek véleménye szerint — az utóbbi évek legnagyobb versenyére le­het számítani Török Ferenc dr. és a szovjet versenyzők között. öttusa 300 méteres úszás eredményei: 1. Jahnson (svéd) 3:45,2, 2. Junefelt (svéd) 3:46,2, 3. Lillienwal (svéd) 3:49,2... 16. Török O. (magyar) 4:03 .:. 23. Török F. dr. (magyar) 4:08,3, és 28. Nagy (magyar) 4:12,7. Az úszó csapatversenyben Magyar- országgal holtversenyben 2885 ponttal a 7—8. helyen végzett. Az összetett egyéni bajnok­ságban Török Ferenc dr. áll az első helyen, pontszáma 3990. A második helyezett Novikovnak 3971 pontja van. Nagy I. 3938 ponttal a negyedik helyen áll. Az összetett csapatversenyben Magyarország 11 005 ponttal harmadik. Kajdi remekül kezdett Szerdán este végre sor ke­rült Kajdi János bemutatkozá­sára is. A magyar Európa-baj- nok nem keltett csalódást, mindössze 2:52 percet töltött a szorítóban, s a vezetőbíró már­is véget vetett a küzdelemnek, Kajdi döntő fölénye miatt. Könnyűsúly: Kajdi (magyar) — Ramparsad (nepáli) döntő fölény az első menetben. Rejtő lldikő a legjobb négy között Vízilabdában keserves győzelem Vízilabdában megkezdődtek a középdöntő két csoportjának mérkőzései. Az első mérkőzést Magyarország és Hollandia csa­pata vívta. Magyarország—Hollandia 6:5 <3:0, 1:2, 1:1, 1:2) A mérkőzés előtt Laky Ká­roly, a csapat edzője elmondta, hogy kétgólos győzelemmel is kiegyezne, de arra biztosan nem számított, hogy végül is csak nagy keservesen, 6:5 arányban nyeri meg válogatottunk ezt a találkozót. A spanyol Manguilott bírás­kodása mellett a magyar csa­pat, Boros — Mayer, Pócsik — Felkai — Dömötör, Rusorán, Kárpáti dr. összeállításban kez­dett. A labda kézről kézre ván­dorolt és 3,5 perc alatt már 3:0 volt az eredmény. Ekkor a ma­gyar csapat sajnos, engedett az iramból. Rusorán góljára a hol­landok kettővel válaszoltak, s így 4:2 állásnál kezdődött a harmadik negyed. 4:3-ra feljöt­tek a hollandok és nagyon ke­mény lett a játék. Sok szabály­talanság közben a negyed végén Gyarmati ért el gólt. Az utolsó részben tovább durvult a játék, KOSÁRLABDA A torna egyik legnagyobb megle­petését szerdán a magyar csapat szolgáltatta a japánok elleni mér­kőzésen. Az esélyes magyar csapat az első félidőben 26:24-re vezetett is, de a második félidő végén teljesen összeroppant és 17 pontkülönbségű, súlyos vereséget szenvedett. Japán —Magyarország 58:41 (24:26). Továb­bi eredmények: Szovjetunió—Puer­to Rico 82:63, Egyesült Államok— Uruguay 83:28. Olaszország—Kanada 66:54, Jugoszlávia—Peru 73:64. , vitorlázás A finn-dinghy hajóosztályban a magyar Finátzy György a harmadik futam után 1938 ponttal a 11. he­lyen áll. kerékpár Hollandia csapata nyerte az or­szágúti kerékpáros csapat olimpiai bajnokságot, megelőzve az esélyes Olaszország csapatát. A Juszkó, Mé­száros Mahó és Stámusz öszeállí- tású magyar csapat a 1B. helyen végzett. SÜLYEMELÉS Szerdán a váltósúlyú súlyemelők léptek a küzdőtérre. Az olimpiai bajnokságot a csehszlovák Hans Zdrazlla nyerte 445 kg-os világ­csúcs-beállítással. A magyar Huszka Mihály 420 kg-os teljesítményével a hatodik helyet szerezte meg. műugrás Férfi műugrásban az olimpiai baj­nok az amerikai Ken Sitzberger lett 159,90 ponttal. Az első három he­lyen amerikai versenyző, jiégzett, egymást követték a kiállítások. 5:4-re vezettünk, majd Pócsik emberelőnyből 6:4-re emelte az gólők számát. Az utolsó pilla­natban a holland Vriend talált a hálóba, így 6:5-ös gólarány- nyal ért véget a mérkőzés. — A 3:0-ás vezetés után csa­patunk érthetetlenül leállt — jegyezte, meg a mérkőzés után Laky Károly. A játékvezető na­gyon egyéni felfogásban bírás­kodott, nem szabott határt a kemény játéknak. Csütörtökön a jugoszlávok ellen gyorsabban kell játszanunk, mert másként nem érhetünk el eredményt. A középdöntő további ered­ményei: A-csoport: Románia— Németország 5:4, Szovjetunió— Olaszország 2:0. B-csoport: Ju­goszlávia—Belgium 6:2. A csa­patok a selejtezőkből magukkal vitték az egymás elleni eredmé­nyeket. Ragyogóan játszott röplabda-válogatottunk Magyarország—Japán 3:0 (12, 8, 12) Nyugodtan elmondhatjuk férfi röplabdacsapatunkról: olyan, mint a tokiói időjárás — szeszélyes. A csehszlovákoktól elszenvedett vereség után aggódással néztünk a csapat szerdai mérkőzése elé. A házi­gazda japán csapatnak igen jó volt a híre. Kellemesen csalód­tunk. Olyan ragyogó játékkal rukkolt ki az együttes, amilyet már régen láttunk a fiúktól. Harminckilenc induló rész­vételével megkezdődött a női tőrvívás egyéni versenye. Az el­ső fordulóban hat csoportban vívtak, s a legjobb négy-négy versenyző került tovább. A ma­gyarok biztosan vették az első akadályt, s valamennyien beke­rültek a második fordulóba. Itt Juhász és Sákovicsné biztosan jutott tovább, Rejtő azonban csak holtverseny után harcolta Id a legjobb 16 közé való ju­tást. A női tőrverseny egyéni nyolcaddöntőjében már egyenes kieséses rendszerben folyt a küzdelem. Rejtő Ildikó és Ju­hász győzött, s így bejutott a legjobb nyolc közé, Sákovicsné sajnos, kiesett. A legjobb négy közé már csak Rejtő Ildikó került. A női tőr­vívás döntője csütörtökön 17,30- kor (magyar időszámítás sze­rint 9,30-kor) kezdődik. Befejeződött a férfi tőrvívás egyéni döntője. Az első helyen meglepetésre a lengyel Franke végzett, megelőzve két francia vívót. Kamuti Jenő dr. az ötö­dik helyet szerezte meg. A spanyol Loren megverte a magyar bírót Példátlan eset történt az olimpiai ökölvívó tornán, a pehelysúlyú Hsu Hung Cseig (tajvani)—Loren (spa­nyol) mérkőzésen. A mérkőzést ve­zető magyar Sermer György bíró többször figyelmeztette a sokat sza­bálytalankodó spanyol versenyzőt, majd a második menet 2:52 percé­ben sorozatos szabálytalanság miatt leléptette. A spanyol Valentin Loren nem hagyta annyiban. Először ugyan még a sarokba vonult, de onnan hangosan kiabált a magyar bíróra. Amikor ezt is megunta, ütésre ké­szen megindult Sermer felé, aiki Emil Zátopek véleménye Emil Zátopek, csehszlovák olimpiai bajnok cikket írt a Pravdában. Zátopek elmondja véleményét az atlétikai viada­lokról. 5000 méteren rendkívül nagy a bajnokjelöltek száma. „Véleményem szerint a nagyon erős francia futónak, Minchel Jazynak, nem kis erőfeszítést kell majd tennie, hogy legyőz­ze a három kiváló szovjet fu­tót és állja a versenyt más or­szágok futóival szemben. Ami pedig a maratoni futást illeti: ha az utóbbi hónap eredményei Amerikai sikerek az uszodában Az úszócsarnokban a férfi 400-asok hét időfutamával kez­dődött meg a nap versenye. A 49 résztvevő nagy csatát vívott, és a legjobb eredményt az ame­rikai Schollander érte el 4:15,8 perces olimpiai csúcsával. A német Wiegand 4:17,2 perccel új Európa-rekordot állított fel. Három magyar indult Katona, Szlamka és Bodnár, mindhár­man kiestek. Megkezdődött a női 100 mé­teres pillangóúszás versenye is. Egervári Márta a harmadik futamban 1:10,3 perces idővel tovább jutott. Tíz ország válogatottja sze­repelt a 4x100 m-es női gyors­úszó váltó két időfu’tamában. Magyarország 4:13,4 perces idő­vel jutott döntőbe. A váltótag­jai: Turóczy, Frank, Erdélyi és Dobayné voltak. Szerdán este hatalmas érdek­lődés mellett rendezték meg a három úszószám döntőjét. A 4x100 m-es férfi gyorsváltóban az amerikai váltó első embere, Clark 52,9 mp-es teljesítményé­vel beállította a francia Gott- valles világcsúcsát. Az ameri­kai váltó valamennyi tagja ki­tűnően úszott és káprázatos új világcsúccsal értek elsőnek cél­ba. A francia váltót Canavese korai indulása miatt ' kizárták. Így második helyre a néme­tek kerültek, a bronzérmet pe­dig az ausztrálok szerezték meg. Ugyancsak ragyogó versenyt hozott a 100 m-es női hátúszás döntője. Az esélyes amerikai versenyzők és a francia Caron küzdelméből az amerikai Fer- buson került ki győztesen. Az amerikai versenyző világcsú­csot ért el, Caron pedig Euró- pa-rakorddal mindössze 0,2 másodperccel lett második. A szerdai utolsó döntő a 400 mé­teres férfi vegyesúszás volt. Ebben már Kosztolánczi révén mi is érdekeltek voltunk. A magyar versenyző, sajnos el­maradt a hazai teljesítménye mögött, nem tudott 5 percen belül úszni, s végül a 7. he­lyen végzett. Az olimpiai baj­nokságot az amerikai Dick Roht nyerte 45,4 perces új vi­lág- és olimpiai csúccsal. A szerdai napon tehát csak az amerikai versenyzők nyertek olimpiai bajnokságot. PETŐFI NÉPE A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja. Főszerkesztő: dr. Weither Dániel. Kiadja a Bács megyei Lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Mezei István Igazgató Szerkeszt 5ség: Kecskemét, Városi Tanácsház Szerkesztőségi telefonközpont: 26-19, 25-16. Szerkesztő bizottság: 10-38. Vidéki lapok: 11-22. Kiadóhivatal: Kecskemét, Szabadság tér 1/a. Telefon: 17-09. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető: a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési dij 1 hónapra 13 forint. Bács-Kiskun megyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 11-85. Index: 25 065, . ­alapján következtetünk, a harc főként a japán és az etióp ma­ratoni futók között bontako­zik majd ki.” ugyan hátrált, de mindjárt egy ütést kapott. A spanyol versenyző segédje közéjük vetette magát, meg­próbálta visszatartani a magáról megfeledkezett ökölvívót, de csak néhány pillanatig, s utána ketten kezdtek vitatkozni a bíróval és Lo­ren újból megütötte Sermert. A közönség és a szorító közelében levő vezetők elképedve figyelték a nem mindennapos eseményt, s közben Loren harmadszor is ütött. A bot­ránynak a ringbe ugró holland bíró, Ben Bril vetett véget, elkapta a spanyol ökölvívót, s a sarokba lök- döste, ebben aztán segítséget nyúj­tott neki az ugyancsak ringbe ug­rott John Gittins bíró is. A Nemzetközi ökölvívó Szövetség szerdán foglalkozott Valentin Loren súlyos sportszerűtlenségével, s örök­re eltiltotta az ökölvívástól. Edzőjét — aki nem lépett közbe határozot­tan — kizárta az olimpia résztvevői közül. Az olimpiai falu bejárata. Idegeneknek tilos a bemenet! Az olimpiai játékok Csütörtökön ismét zsúfolt az olimpiai játékok program­ja. 12 sportágban lesznek ver­senyek, s összesen 17 számban avatnak bajnokot. Evezésben 7, atlétikában 4, úszásban 3, mű­ugrásban, lövészetben és vívás­ban 1—1 aranyérem talál gaz­dára. A részletes program a következő: 8.30 óra: Vívás: férfi tőrcsapat selejtező. 9.00 óra: Sportlövészet: nagy­öbű sportpuska 120 lövéses olimpiai bajnoksága. 9.30 óra: Sportlövészet: korong­lövészet első része. Toronyugrás: női selejtező. Üszás: 400 m női vegyes- •úszás időfutamok, 4x100 m férfi vegyesváltó időfutamok. 10.00 óra: Atlétika: 100 m női előfutamok, női magasugrás selejtező, férfi diszkoszvetés selejtező. Gyeplabda: csoportmérkőzé­sek. 11.00 óra: Atlétika: 400 m női előfutamok, rúdugrás selejte­ző, 100 m középdöntők, riöi csütörtöki műsora magasugrás döntő. Röplabda: férfi mérkőzések. Vitorlázás: 4. futam. 13.00 óra: Vízilabda: középdön­tő mérkőzések. 14.00 óra: Ökölvívás: újabb for­dulók. Labdarúgás: csoportmérkőzé­sek. Evezés: hét szám döntője. 14.15 óra: Atlétika: 400 m gát középdöntői, 100 m női elő­futamai, diszkosz döntő, 800 m középdöntői, 20 km-es gyaloglás, 100 m döntő, 3000 m akadály előfutamai. 15.00 óra: Öttusa: terepfutás. 17.00 óra: Toronyugrás: női döntő. Úszás: 100 m női pillangó középdöntői, 400 m jérfi gyors döntő, 200 m mell döntő, 4x100 m női gyorsváltó döntő. Röplabda: férfi és női mér­kőzések. 17.30 óra: Vívás: női tőr egyéni döntő. 19.00 óra: ökölvívás: újabb __ forduló.