Petőfi Népe, 1962. július (17. évfolyam, 152-177. szám)

1962-07-24 / 171. szám

A jobb erőnlét döntött OROSZLÁNYI B ANY ASZ—KECSKEMÉTI DÓZSA 3:3 (3:1) Kecskemét, 2000 néző, vezet­te: Boronkay. Oroszlány: Fekete — Köteles, Gurszky, Imre (Koza) — Galam­bos, Macsuli — Gór, Csinos, GaL góczi, Takács, Nagy. Edző: Bá­náti Rezső. K. Dózsa: Czéh — Cserkó, Ha­tár, Kolhmayer— Morvái. Csor­dás e= Gyenes. Vékony. Szappa­nos, Tisza, Ézsi. Edző: Molnár Ferenc. . Sokat ígérőén kezdett a kecs­keméti csapat és már a második percben megszerezhette volna a vezetést: Szappanos elfutott csalj, a kapussal állt szemben, de a kapus elrántotta. A 11-est Csordás lőtte — mellé! Vékony két nagy lövésért kapott tapsot. A 11. percben Szappanos jó lab­dát adott Ézsinek. s a szélső a kimozduló kapus mellett a rövid sarokba vág­ta a labdát. 0:1! A 14. percben Gyenes a kapu szájából fölé lőtt. A 32. percben egyenlített a Bányász. Gál góczi erős lövése kapufáról pattant vissza Csinos elé, aki védhetet­­lenül a hálóba helyezte a lab­dát. Czéhnek sok dolga akadt. A 40. percben az oroszlányi Nagy mintegy 20 méterről csavart lö­vést eresztett meg a kecskeméti kapura. A labda az elmozduló Czéh mellett a hálóba hullt. 2:1! Szünet után Tisza kiállt és Kerepesi jött be, akinek nagy­erejű lövését Fekete alig tudta szögletre tolni. A 8. percben Vékony 25 mé­teres váratlan lövésére Fe­kete későn nyúlt. 2:2! Negyedóra eltelte után a Dózsa visszaesett és ismét a vendégek irányítottak. A kecskeméti csa­pat szórványos támadásait a jobboldalon erőltette. A 35. perc­ben Csinos átjátszotta a Dőzsa­­védelmet és a kifutó Czéh fö­lött a hálóba emelte a győztes gólt. 3:2! Erős ellenfelet kapott a Kecs­keméti Dózsa első komoly elő­készületi mérkőzésére. Az orosz­lányiam kitűnően erősítettek és komoly szerepet játszanak majd a Nyugati csoportban, főleg a GaJambos-Maesuri, fedezetpár uralta a mezőnyt. A Dózsáról nehéz véleményt mondani a vasárnapi mér­kőzés után. Ügy érezzük. hogy túl magabiztosan lép­tek a pályára. Erre semmi okuk nem volt! A mérkőzés sorsát az oroszlányiak jobb erőnléte döntötte el. Mind­két félidőben csak az első 15— 20 percben volt egyenrangú el­lenfél a Dózsa. A közvetlen vé­delem nem játszott rosszul. A két újonc hátvéd, Cserkó és Kolhmayer bejátszotta magát a csapatba. Czéhnek a második gólnál balszerencséje volt. A két fedezettpár közötti különbség döntő volt. A csatársorban Vé­kony és Szappanos javuló for­mát mutatott, míg Gyenes és Tisza nem érte el átlag formá­ját. Ézsit változatlanul elhanya­golták! Miért?! A mérkőzés előtt a Kecske­méti Dózsa II. csapata szép és eredményes játék után 7:1 (3:1) arányban győzte le a Kecske­méti Épületlakatost Kecskemét. 800 néző, vezette: Rozsnyai. KTE: Vitkovics — Palincsár, Fekete, Jónás II. — Gacs, Vass — Szabó, Lengyel, Kasza, Laczi II., Barta. Edző: Kosa Károly. A nagy melegben bágyadtan kezdtek a csapa­tok és így is folyt le az egész mérkőzés. A KTE támadásai javarészt a jobboldalon gördültek, de az első félórában egyik részről sem akadt komolyabb ered­mény. A 31. percben a fürge Lengyel jó labdát adott Bartá­­nak, aki nem hibázott. 1:0! KTE-támadásokkal ért véget a félidő. Fordulás után beállt a esa-Szombaton és vasárnap ren­dezte meg a tenisz-szövetség megbízásából Kecskeméten a Kecskeméti MÁV az országos ifjúsági férfi tenisz-csapatbaj­nokságok egyik döntőjét a Szék­tói sporttelepen. A verseny a győrieknek ho­zott sikert, mert minden . ellen­felükkel szemben győztek és a döntőben a balatonbogláriakat 6:0 arányban verték meg és ez­zel bejutottak az országos dón-Hétvégi sporteredmények Labdarúgás. Nemzetközi mérkő­zések: Bp. Vasas—Kairói Zamalek 4:0 (3:0), MTK—Real Oviedo 3:2 (1:2), Szegedi EAC—RTS Wilzew 10:2 (8:0. Vívás. A Buenos Aires-i vívó vi­lágbajnokságok során Magyarország megszerezte az első világbajnoksá­got: Női tőrcsapatunk a Szovjetunió és Olaszország előtt az első helyen végzett. A döntőben 9:4 arányban győzött a magyar csapat a Szovjet­unió ellen. A világbajnok csapa­tunk tagjai: Juhász Katalin, Rejtő Ildikó, Kovácsné, Nyári Magda, Gu­­lácsy Mária és Marosi Paula. Atlétika. Diósgyőrött hármas via­dalon atlétanőink kitűnő eredmé­nyeket elérve győztek Románia el­len 64:40, Olaszország ellen 69:35 arányban. — A magyar nemzetközi maratoni bajnokságot ismét Szalai Béla (MTK) nyerte 2:34:22,2 idővel. A nagy érdeklődéssel várt Egyesült Államok—Szovjetunió viadal első napja után az amerikaiak 83:75 arányban vezetnek. Az első nap leg­jobb eredményét Conolly érte el a kalapácsvetésben 70,67 m világcsúcs­­eredménnyel. Tenisz. A magyar nemzetközi baj­nokságon a férfi egyesben Javorsky Gulyás ellen 5:7, 6:1, 6:4, 6:1 arány­ban győzött, míg a női egyesben Körmöczi remek küzdelemben 6:1, 4:6, 6:4 arányban győzte le a szov­­jet Dmitrij evát. Torna: A Budapest—Bukarest if­júsági tornaviadalon csapatunk 275: 270 arányban győzött. Totóeredmények: 1, 2, 2, x, 1, 1, 1, 1, 2, 2, I, L Brume! világcsúcsot javított Vasárnap folytatták az Egyesült Államok—Szovjetunió válogatott férfi és női atlétikai viadalt. A nap leg­nagyobb teljesítménye a szovjet Brumel nevéhez fűződik, aki magas­ugrásban 2,26 méterre javította a saját (2,25) világcsúcsát! A legtöbb férfi" és női számban megdőlt az idei legjobb eredmény, s több telje­sítmény közel volt a világcsúcshoz. A pontverseny a várakozásnak megfelelően alakult. A férfiak küz­delméből az amerikaiak kerültek ki győztesen 128:107 arányban, míg a női versenyt a szovjet atléták nyer­ték 66:41 arányban. győzőit a Bajai Építők Baján 1000 néző előtt a Bu­dapesti Építő Vállalat csapatá­val játszott barátságos labdarú­gó-mérkőzést az Építők együt­tese és 3:0-ás félidő után 5:3 arányban győzött. Góllövők: Czeglédi (4), Kreisz, illetve Re­ményi (11-esből), Bányai (öngól), AbrudbányaL patba TJzsoki II. és Dobránszky, majd később Kocsis. KTE-táma­dásokkal indult a félidő, de ezek hamar elgyengültek. A 17. percben Fekete kezezett, s a büntetőt a jobbhátvéd a há­lóba helyezte. 1:1! A következő percben Laczi II. nagy lövése kerülte el a vendégek kapuját, Váltakozó mezőnyjátékkal feje­ződött be a mérkőzés. A nagy melegben nem ala­kulhatott ki jó játék. Minden­esetre a KTE-nek sokat kell még javulnia a bajnokság rajt­jáig. ha eredményesen akar szerepel­ni az NB Ill-ban. A csapatból jók voltak: Vitkovics, Jónás II., Lengyel. tőbe. Á kecskeméti fiatalok lel­kesen küzdöttek, de nagyobb tudású és rutinosabb ellenfeleik tudása előtt meg kellett hajol­­niok. A verseny végső sorrendje a következő: 1. Győri Vasas ETO, 2. Balatonboglári MEDOSZ. 3. Szombathelyi Haladás. 4. Pécsi VSK, 5. Tatabányai Bányász. 6. Kecskeméti MÁV. 7. Székesfe­hérvári Vasas. Nem afakulhatott ki jő játék a kánikulai melegben KECSKEMÉTI TE—BUDAI SPARTACUS VEGYES 1:1 (1:0) A győriek diadalmaskodtak a teniszbajnokságon Két izgalmas forduló Az Asztal s-emlékverseny szom­bati és vasárnapi fordulóját feszült érdeklődéssel követték a sakkbará­tok, akik között egyre több a fő­városi és vidéki vendég. Itt jártak dr. Bély Miklós és Sillye Jenő mesterek, Sillye Jen öné női mester; Cigoj Gyula, a vasutasok sakkszö­vetségének elnöke, s néhányan el­jöttek a tavalyi debreceni verseny rendezői közül is — utólagos ta­pasztalatcserére. Vasárnap a Pénz­intézetek Sakköre csapata szemlélte meg a XI. fordulót, délelőtt pedig barátságos mérkőzést játszott a Vö­rös Meteor együttesével. A találko­zón a budapesti csapat 8,5:3,5 arány­ban győzött. A szombati fordulón a legnagyobb érdeklődés a Honfi—Portisch játsz­mát kísérte; Portisch éles küzde­lem után győzött: Honfi—Portisch: 1. e4, c6 2. d4, d5 3. ed:, cd: 4. Fd3, Hc6 5. c3, Hf6 6. h3, Honfi a legutóbbi bajnokságban két ízben is kísérletezett ezzel a passzív folytatással, amelynek gyen­geségét Portisch a következőkben igen erélyesen kiaknázza. 6. —, e5! 7. de:, He5: 8. Ve2, Vc7! 9. Fb5f, Fd7 10. Fd7:f, Hfd7: Az e5-huszár nyomása nagyon kel­lemetlen. Világos feladja a sánco­lást. 11. Kfl, Ve6 12. Hd2, Fd6 13. Hgf3, 0—0 14. He5:, He5: 15. Hf3, Bae8 16. NAGYMESTEREK HeS:, Fe5: 17. Vd3, dl! 18. el. Vg* 19. Vg6:, fg: A csere nem enyhítette világos helyzetét. Most a nyílt í-vonal dönt. 20. Fd2, Fg3! 21. Fel, d3 22. Bdl, Ff2:! 23. Ff2:, Be2 24. Bd3, B8f2:t 25. Kgl, Bg2:f 26. Kfl, Bef2f 27. Kel, Bb2: Világos feladta. Gyors győzelmet aratott Pietzseh Is a rósz formában levő Robatsch ellen. íme a játszma: Pietzseh—Ro­batsch: 1. e4, g6 2. <14, Fg7 3. HC3, Í6 4. Ff4, Hd7 5. Vd2, C6 6. 0—0—0, Va5 7. Fc4, bo 8. Fb3, Hb6 9. Hf3, Hc4 10. Ve2, Fa6 11. Fc4:, be: 12. es, d5 13. e6, f6 14. g4, Fh6 15. Vd2, Ff4: 16. VÍ4:, go A most következő huszáráldozat eldönti a játszma sorsát. 17. Hg5:, fg: 18. Vf7t, Kd8 19. Vg7, Hf6 20. Vh8:f, He8 21. h4, Bb8 22. hg:, Bb2: 23. Bh7:, Kc7 24. Ve8:, Vc3: 25. Ve7:f, sötét feladta; mert elvesz a b2-bástya. Sötét egy tempó­val elkésett. Nagy küzdelem folyt Bilek és Hol­mov között. Bilek szép támadóállást épített ki. Különböző kombinációs lehetőségek mutatkoztak számára; ezek azonban sok Idejét felemész­tették, s végül Is Időzavarba jutott. Az ellentámadást Holmov erőtelje­sen hajtotta végre. Pirc gyalog­előnyt szerzett Pogáts elleni játsz­májában, s azt a végjátékban pon­tosan érvényesítette. Lengyel győ­zött Fazekas ellen, s ezzel javította esélyeit a nemzetközi mesteri cím elérésére. Érdekesen alakult a Szabd—Szily játszma. Szabó nagymester élesen támadásra játszott, két gyalogért tisztet áldozott, s már nyert állásra tett szert, amikor egyetlen elsietett lépése miatt Szily veszélyes ellen­­támadáshoz jutott. A játszma dön­tetlenül végződött, de Szabó a játsz­ma befejezése után megmutatta; hogy Szily nyerhetett volna. Az izgalmas játszmát holnapi számunk­ban közöljük. Vasárnap elsőnek a Radovici— Pietzseh játszma fejeződött be dön­tetlen eredménnyel. Radovld eddig minden játszmában döntetlenül vég­zett. Robatsch igen gondosan ját­szott Szabó nagymester ellen és biz­tosította a döntetlent. A Haág—Pirc játszmában fordulatos küzdelem után örökös sakk vezetett döntetlenre. A többi játszma függőben maradt, s azokat hétfőn délelőtt folytatták. Otthoni elemzés alapján Lengyel feladta Portisch elleni játszmáját; Pogáts pedig a Bilek ellenit. Há­rom játszmában tovább tartott a küzdelem. Sok bonyodalom és köl­csönös időzavar után döntetlenül végződött a Szily—Paoli játszma. Honfi minőségelőnnyel küzdött a nyerésért Holmov ellen, aki igen szívós védekezőnek bizonyult. Kilenc órai játék után a hadállás a követ­kező: Világos: Kh2, Vg3, Fe5, gya­logok: 14, g2, h3. Sötét: Kg8, Vg6; Bc6, gyalogok: g7 és h5. Követke­zik sötét 61. lépése. A mérkőzést végül Is döntetlené adták. Fazekas hátrányos végjátékban sokáig tartotta magát Kolarov ellen; de a bolgár mester végül Is érvé­nyesítette anyagi előnyét. <T. L.) Lapzártáig a hétfő esti fordulóról a kővetkező eredményeket Jelentették: Lengyel— Holmov döntetlen, Kolarov—Portisch 1 öntetlen; Paoli—Pirc döntetlen. Ma délután a 13. fordulóban az alábbi játsz­mákra kerül sor: Robatsch— Paoli. Radovoci—Szily, Fazekas —Szabó, Portisch—Pietzseh; Holmov—Kolarov, Pogáts—Len­gyel. Haág—Hong, Pirc—Bilek.