Bácskiskunmegyei Népújság, 1954. október (9. évfolyam, 232-258. szám)

1954-10-06 / 236. szám

ira«yf>ipi>?i« Az ünnepi könyvhét1 Szikra-kiadványai Nagy Imre : „Egy évtized“. — Válogatott beszédek és írások I—II. kötet Fihni»merteié9 Két űr szolgája Truffaldinó, a parasztlegény békésen henyél az egyik velen­cei laguna partján. Békés nyugalmát csak egy belső hang zavarja még, méghozzá igen nagy mértékben. Korog a gyomra... — Valami kei'eset után kell nézni — fordult meg az agyá­ban. így történt, hogy Truffaldinó otthagyta kényelmes fekhe­lyét és buzgón nézett valami olyan elfoglaltság után, melynek eredményeként ki tudja elégíteni gyomrának egyre sürgetőbb követelését^ Itt kezdődik a bonyodalom! Sok kacagtató jelenet, félreértés és párbajozás után előkerül a szeretett férfi, aki nem más, mint Truffaldinó másik gazdája, E kiváló szovjet filmet, mely Goldoni vígjátéka alapján ké­szült, a kecskeméti Árpád Mozi tűzi műsorára október 7—13-ig. Jelenet a »Két úr szolgája« című szovjet filmből. Rí Ünnepi Könyvhét eseményei Kiskunfélegyházán Nagy Imre válogatott beszé­deinek és írásainak kétkötetes kiadása, fontos eseménye a ma­gyar könyvkiadásnak. A munka majdnem hetven beszédet, cik­ket és tanulmányt foglal magá­ban, s felöleli népi demokrá­ciánk egész időszakát 1945 ele­jétől 1954 nyaráig. A két kötet foglalkozik fejlődésünk összes fontos kérdéseivel, de elsősorban mezőgazdaságunk, dolgozó pa­rasztságunk és a munkás-paraszt szövetség problémáival. Az 1945—46-ból származó be­szédek, írások mindenekelőtt a nagy perről: a földreformról szólnak. Nagy Imre sokoldalúan indokolja bennük ,<i földreform szükségességét és halaszthatat­lanságát. A kötetből kitűnik, hogy amikor a reakció támadás­ba indult a föld visszavételéért, hogyan valósította meg a part jelszavát: földet vissza nem adunk! A fordulat évétől kezdve a fa­lusi osztályviszonyok kérdése, a középparaszttal való szövetség, a A mű első részében Méray Tibor a békés cpítőmunka meg­indulását írja le a koreai fegy­verszünet aláírása után. Bemu­tatja azt a hatalmas erőfeszítést, amellyel a koreai nép romba- döntött hazája felépítéséhez fo­gott, azt az örömet, lendületet, amelyet a béke adott ennek a sokat szenvedett népnek. Igen megrázó történeteket ír le a há­ború utolsó napjairól, amelyek­nek előzményei hosszú hetekre, hónapokra nyúlnak vissza. Ilyen a »Hűség« és az »Égy lépéssel feljebb« című novella. Igen jel­lemzően leplezi le az amerikai propagandamódszereket a »Ha­lál menet« című szatíra. A második részben kínai él­ményeiről számol be az iró. — Színes leírásokat olvashatunk Peking, Sangháj mai életéről, rövid, színes áttekintést ad Kína beszerző, értékesítő- és termelő- szövetkezetek fejlesztése, vala­mint a szövetkezetek mellett az egyéni parasztgazdaságok támo­gatása az, amivel a kötetek a legtöbbet foglalkoznak. Nagy Imre írásainak elejétől végéig központi kérdése a mun­kás-paraszt szövetségnek, népi demokráciánk alapjának erősí­tése. Fejlődésünk új szakaszá­nak új célkitűzéseit, eredmé­nyeit és nehézségeit mutatják be a munka 'utolsó részében azok a beszédek, melyeket Nagy Im­re 1953 júliusa óta, az új kor­mányprogramul meghirdetésétől mondott el. A két kötet több olyan beszé­det és cikket tartalmaz, melyek most kerülnek először nyilvá­nosságra, számos fontos írás pe­dig nehezen volt eddig megsze­rezhető. A kétkötetes gyűjte­mény igen komoly segítséget ad azoknak, akik népi demokráci­ánk 10 évének történetével, elvi kérdéseivel foglalkoznak. történelmének egyes korszakai­ról. Több cikk foglalkozik a pe­kingi békekongresszussal, az ázsiai népek problémáival, kul­turális és kereskedelmi kapcso­lataival, Színes elbeszélésben mutatja be, mit jelent a kínai nőknek a felszabadulás. Lcg- meghatóbbak azok a régi legen­dáié és új hőstettek, amelyeket a Huai áradásaival és a Nagy Csatornával kapcsolatban mond el az író. Az egész könyv színes, érdek- feszítő olvasmány. Nemcsak Ko­reával és Kípával kapcsolatos ismereteinket gazdagítja a könyv szerzője, hanem megsze­retteti velünk ezeknek az orszá­goknak a népét is. Egészében véve ez a könyv, mint Méray más írása is, nagy értéke publi­cisztikánknak. HIKEK JÁNOSHALMÁN a Petőfi ter­melőszövetkezet 25 holdas árpa- és 6 holdas rozsvetése már zöl­déi. Megkezdték a búza kereszt- soros vetését is. A községben lói halad a kukorica, napraforgó és burgonya beadása. A beadás­ban élenjárnak Csőke Antal, Madarász János, Kiss Ferenc, Binczki István dolgozó parasz­tok. * A MEGYE kiskereskedelmi szervei értekezleten tárgyalták meg a ke­reskedelem téli felkészülését. A ke­reskedelmi szervek már most fel­készülnek az áruellátásra és a szál­lítási problémák megoldására. Min­den szerv megkapta feladatát, amely­nek végrehajtása biztosítani fogja a lalu lakosságának jó áruellátását, a legzordabb időjárásban és útviszo­nyok között is, * ÁLLAMUNK több mint 20 millió forintos kölcsönnel segí­tette megyénk kisiparosait a megindulásban. * KECSKEMÉTEN az ünnepi könyvhét forgalma sokkal ma­gasabb, mint a tavalyi. Ba­ján a könyvhét első napján kö­zel 300 kötet fogyott el. Mindkét városban nagy érdeklődés nyil­vánult meg Mikszáth, Jókai, Móricz, Móra, Gárdonyi müvei iránt. Az ifjúság nagy érdeklő­dése kísérte a Verne-regényeket. Nagy számban vásárolták az olcsóregénytár kiadványait. Ba­ján az ünnepi könyvhét alkal­mával nyílt meg az Ady-könyv- tár könyvkiállítása a járási kullúrházban. , V * AZ MSZT ba jai járási szerve­zete az elmúlt hónapban 53 kis- gyülést tartott a. járás községei­ben. A kisgyűléseken kívül 3 mezőgazdasági ismeretterjesztő előadáson az őszi betakarítás, szántás-vetés gyors elvégzésének jelentőségét ismertették. AZ ÜGYÉSZSÉG vádat emelt társadalmi tulajdon hanyag ke­zelése címén Magyar Mihály és Kovács Mihály postaalkalma­zottak ellen, mert mint a posta­kocsi kezelői a kocsi ajtaját út­közben nem, zárták be és így lehetővé tették, hogy ismeretlen tettesek 54.000 Ft-ot tartalmazó pénzescsomagot ellophassanak. jai csapatnak. Innen kezdve az iram még fokozódik, de az eredmény at elsó félidőben már nem változik A második félidőben már az 5. percben egyenlít a Lokomotív, Gön­dör révén. 1:1. Majd a 8. percben Vas a vezetést is megszerzi, 1:2. A 23. percben az Építők cserélnek, Csilics jön be és már két perc múlva Megyei B) osztályú Vaskúti Traktor—Kunfchértó 5:1 (3:0) Vaskút Vezette: Felvidéki (Baja). 700 néző. Kunfeiiértó az első percben öngólt vét, majd öt pere múlva Csontos révén Vaskút újabb gólt ér el, 2:0. Majd Fehértó javíthatna, de a meg­ítélt 11-est mellélövik és ettől vég­leg megzavar útinak úgy, hogy a 2ü percben Csontos újabb gólt ér eh 3:0. A második félidőben tovább támad Vaskút és a 10. percben Varga ré­vén 4:0, majd a 23, percben Zónty góljával, 5:0. A 42,‘percben sikerül Fehértónak Barna révén szépíteni. 5:1. A mérkőzés végig nagyiramú, ke mény, de sportszerű volt. Bajai Vörös Lobogó II—Kclebiai EF'SK, Kelebia nem jelent meg, a mérkőzés elmaradt, Katymári ITSK—Bajai Dózsa 3:3 (2:1) ICatymár Vezette: Csákvári (Bács almás). 300 néző. Igen jó iramban kezdődik a mér kőzes és a gólok sorát Petres nyit­ja meg 11-esből, a 12. percben, 1:0. A 17. percben Maudoncsa 2:0-ra nö­veli. A 31. percben Márton fejes­góllal szépít 2:l-re. A második félidő 8. percében Or bán góljával egyenlít a Dózsa, 2:2. A 22. percben Maudoncsa révén Katymár ismét megszerzi a vezetést. 3:2. öt perccel a befejezés előtt Sza­kái góljával sikerül a bajai csapat­nak egyenlíteni, 3:3 és így az egyik pontot megszerezni. Igazságos eredmény. Bajai Dózsa ifi—Katymári EFSK ifi 1:0. Bajai Vörös Lobogó—Madarast EFSK 5:1. Bácsbokodi Kinizsi—Bácsalmási Pe­tőfi 3:3. Kecskeméti Honvéd II.—Kis- ktmmajsa 6:1 (3:0) Kecskemét, Vezette: Mihala. A technikailag fejlettebb kecs keméti csapat fölénye különösen a második félidőben domborodott ki A kiskunfélegyházi járási kultúrházban október 3-án dél­előtt ünnepélyes keretek között kezdték meg dr. Mezőssi Ká­roly tanítóképző főigazgató meg­nyitójával az Országos Ünnepi Könyvhetet. Este irodalmi előadássorozat első részeként ^Lírikusaink Ba­lassitól — Petőfiig« címmel Ke­resztesi Imre gimnáziumi tanár tartott előadást. A verseket a gimnázium növendékei adták elő. A sorozat további előadásai október hó 6-án «•Lírikusaink fejesgóllal egyenlít is, 2:2. A 35. percben Tiszavölgyi hatalmas lövé­sével vezetnek az Építők, 3:2. A 42. percben Várszegi kiugrik és egyen­lít. Halasi Lokomotív ifi—Bajai Építők ifi 5:1. labdarúgóbajnokság A lelkesen küzdő kiskunmajsaiak nem tudták megakadályozni a Hon­véd II. nagyarányú győzelmét. Soltvadkert—Izsáki Vörös Meteor 2:2 (2:1) Izsák. 500 néző. Vezette: Rácz. Nagy küzdelmet vívott a két csa­pat. Az egyenlő erejű csapatok küz­delméből igazságos döntetlen szüle­tett. Az első félidőben a vendégcsa­pat,’ szünet után a hazaiak támadtak többet és játszottak jobban. Garai Traktor—Bácsalmási Dózsa 3:2 (1:0) Bácsalmás. Vezette: Soós (Baja). 400 néző. Igen erősiramú mérkőzés. Ered­ményt a Tratkor ér el a 25. percben Páncsics lövéséből, 1:0. A második félidő 5. percében egyenlít -a Dózsa, Csirke lövésével, 1:1. A 16. percben 11 eshez jut a Dó. zsa, amit Bán értékesít, 1:2. A já­tékvezető Tóth Ernőt a Dózsából kiállítja, mert a földön fekvő ellenfe­lébe szándékosan belerúg. A Traktor Aladics révén egyenlít a 28. percben, 2:2 A 34. percben Kúlőczi berúgja a Trátkor győztes gólját, 3:2, Ettől kezdve kíméleten játék folyik. A megyei »A .«-osztály állása: 1. Km éti Dózsa 23 16 6 1 86:31 38 2 Bajai Építők 23 14 4 5 71:23 32 3*. Bácsalmás 23 14 4 5 87:34 32 4. Bajai VL 23 15 2 6 45:25 32 5 Khalasi D. 23 11. 6 6 51:33 28 6. K. Vasas 23 JL2 3 8 54:29 27 7. Khalasi Lók. 29 11 3 9 50:47 25 8. Kiskőrös 23 8 6 9 47:48 22 0 IC. Építők 23 7 6 10 26:32 20 10. Bacsbokod 23 6 5 12 30:54 17 11. Kai. Kinizsi 23 7 2 14 33:65 16 12. Tiszakécske 23 6 J 14 35:61 15 13. Madaras 23 4 3 16 25:83 11 14. Kméti VM 23 3 1 19 20:95 7 FELHÍVJUK a lótartó gazdák fi­gyelmét, hogy az F. M, rendeleté értelmében a kancák őszi fedeztetése október 1 én kezdetét vette és no- vember,30-ig tart. Minden üresen lévő kanca befedeztetése kötelező. A fe­deztetés helye: Mesterséges Termé­kenyítő Állomás, Kecskemét. Szt. László-város 1/a. 8011 Aranytól — József Attiláig« címmel Tóth Pál Zoltán előadá­sában, október 9-én »A mai ma­gyar irodalom« címmel Túrái Géza előadása. Ezen az estén Mesterházi Lajos iró, az írószö­vetség tagja beszél még az iró és olvasó kapcsolatáról. Az ünnepi hét nagy eseménye még a kecskeméti Katona József Színház október 8-i vendégjá­téka. Csizmarek Mátyás: »Bú­jócska« című darabját mulatják be, Csaba Gyula igazgató, Kiskunfélegyháza. OKTÓBER 3-10 Apróhirdetések VIRAGHAGYMAK, virág, konyha­kerti palántákról. — Kérjen díjmen­tes árajánlatot, Kereső kertészet, Makó. - ' 5109 ELVESZETT egy fekete nőstény vadászkutya. Megtalálója illő juta­lom ellenében értesítse tulajdonosát. Kecskés Istvánt. Kecskemét, Száva- utca 4/ az. 3310 KÖNYVELÉSBEN igen jártas, két gyakorlott munkaerőt azonnal felve­szünk. — AUatforgalmi, Kecskemét. Csongrádi-utca 2. sz. 3339 HÁZTARTÁSI alkalmazottat felve. szele. — Kecskemét, Batthyány-u. 4- sz. 1141 Bácskiskunmegyei NÉPÚJSÁG az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi-tér I sz. Telefon: 25—16. 26—19, 11—22,'20—97 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét, Széchenyi-tér 1. sz. Telefon: 22—09 Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—08 F, v.: Faragó Imre igazgató Már hal ponl a Kecskeméti Dózsa előnye a megyei bajnokságban Érdekes eredmények születtek a megyei labdarúgóbajnokság vasár­napi fordulójában. A bajnokság hajrájára egyedül a Kecskeméti Dózsa tartotta meg jő formáját, míg a többi bajnokjelölt, úgy látszik, lassan beletörődik abba, bogy ezt a bajnokságot már nem lehet elvenni a Kecskeméti Dózsától és a szokott­nál könnyebben veszik a játékot, nem. harcolnak azzal az elszántság­gal, akarattal, mint azelőtt. Ha meg­nézzük a vasárnapi megyei bajnoki eredményeket, akkor több érdekes eredményt találunk. Mint ismeretes, a bajnokjelölt Kecskeméti Dózsa csak nagy küzdelem után tudta kétvállra kényszeríteni a bajnokság hajrájára feljavult tiszakécskeiket. A Bajai Építők nem bírt a lelkesen harcoló és újra magárataláló Kis­kunhalasi Lokomotívval. Nagy meg­lepetésnek számít a Bácsalmási Pe­tőfi bácsbokodi döntetlenje. A két csapat között ennél az eredménynél sokkal nagyobb különbség van. A nagyszerű formában lévő bácsbokodi védelemmel azonban nem tudott megbirkózni a nagytechnikájú, de körülményesen játszó bácsalmási csatársor. Kiskunfélegyházán a K. Vasas újabb két pontot szerzett. A mérkő­zésen a Kecskeméti Építők teljesen egyenrangú ellenfél volt és a dön­tetlen a játék képének sokkal job­ban megfelelt -volna. A pályájától eltiltott Kiskőrösi Petőfi Boltvad ker­ten játszotta le bajnoki mérkőzését a Kiskunhalasi Dózsa ellen. Aki látta a két csapat összecsapását, annak nem meglepetés ez az ered meny. Kecskeméten biztosan győzte le a Kalocsai Kinizsi a Kecskeméti Vö­rös Meteort. Ugyanilyen biztos volt a Bajai Vörös Lobogó győzelme Ba­ján a Madarasi EFtíK felett. Az október 3-i bajnoki forduló te­hát tisztázta a bajnoki cím és a kiesés kérdését is. Nagyon kis való­színűsége van ugyanis annak, hogy a bajnokságból még hátralévő három forduló olyan eredményeket hozna, amelyek megfosztanák a Kecskeméti Dózsát a bajnoki címtől, hasonlóan nagyon kis valószínűsége van annak, hogy a Kecskeméti Vörös Meteor és a Madarasi EFSK csapata elkerüli a kiesést. Megyei A) oszlályú labdarúgómérkőzések jajai Vörös Lobogó—Madarasi EFSK 3:1 (2:1) Baja. Vezette: Magyar (János halma)* 1000 néző. A bájai csapat vezeti az első tá ínadásokat és enyhe mezőnyfölényt harcol ki. Madaras védelme jól ál! a lábán, és »olykor támad is. Egy ilyen támadásnál Kőhalmi hatalmat lövést küld a Lobogó hálójába. 0:1. A Lobogó erősít és a 22. percben Ah bért egyenlít. 1:1. A 20. percben 11 es Madaras ellen, ezt Lopajda ér­tékesíti. 2:1. A Lobogó tovább tá­mad, de eredményt elérni a félidő­ben már nem tud. A második félidő 18. percében Gur- jenác kapura lő és a labda a kaput mögött a vonalon túl jut. A 22. pere­sen a játékvezető Milasin O.-t kiállít­ja a partjelző megsértéséért. Innen a Lobogó tíz emberrel játszik. Bár a Lobogó győzelme megérde­melt. játéka nem megnyugtató. Ma­daras csapata fegyelmezett, jó benyo­mást keltett. Kiskőrösi Felöli—Kiskunhalasi Dózsa 2:2 (2:0) Soltvadkert. E00 néző. MB. Vezette; Grulicii. Igen érdekesen alakult a ;ioira.mu mérkőzés. A Kiskőrösi Petőfi ragadta magához a kezdeményezést és a félidő végéig a 2:0-ás vezetés meg­felel a látottaknak. Szünet után na­gyon rákapcsolt a kiskunhalasi csa­pat, fölénybe került és sikerült ki­egyenlíteni. Az eredmény igazságos­nak mondható. Kiskunfélegyházi Vasas—Kecs­keméti Építők 2:1 (2:0) Kiskunfélegyháza, 1000 néző, MB Vezette: Hammer. A Vasas multheti szép bajai győ­zelme után a félegyházi szurkolók jobb játékot vártak. Az első félidő­ben nem is volt semmi baj. Szépen gördültek a támadások és a befe­jezésekkel sem volt különösebb baj. 2:0-ás eredménnyel fordult a két csapat, szünet után engedett a Vasas az iramból és végül a szoros 2:l-es eredménnyel kellett megelégednie. A Kecskeméti Építők védelme köny- nyen megbirkózott a Vasas csatár­sorral. Bajai Építők—Kiskunhalasi Lokomotív 3;3 (1:0) Kiskunhalas Vezette: Szálkái (Kiskunfélegyháza) 800 néző. Igen erős -iramban kezdődik a mérkőzés. Változatos a játék, mind­két csatársor erélyesen rohamoz. Hol az- egyik, hol a másik kapu fo­rog veszélyben. A 20 percben Czeg- tédi szerzi meg a vezetést a ba Méray libor: „Fehér /olyant“