Bácskiskunmegyei Népújság, 1954. június (9. évfolyam, 128-153. szám)

1954-06-02 / 129. szám

JUiviíi ívtak Lw&Uzeitik az elmúlt héten Megyénk ipari, mezőgazdasági és értelmiségi dolgozói nagy lendülettel tovább iokozzák a kongresszusig elért munkasike- reiket. Levelezőink már az el­múlt héten arról számoltak be, hogy a pártkongresszus új erőt adott. Megyénk dolgozói hírül­adták, úgy dolgoznak, hogy a kongresszus napjaiban elért eredményeiket túlszárnyalják. * RAJNOHA ARPÁDNÉ, az Alföldi Kecskeméti Konzerv­gyár ÜB-elnőké a következőket írja: A kongresszusi munkaver­senyben üzemünk május 22-re teljesítette havi tervét. Az elért eredményeink további munkasi­kerekre buzdítják dolgozóinkat. A borsó- és paradicsomfeldolgo­zó gépegységek kijavítása után, újítás bevezetésével, hozzáfo­gunk egy nagykapacitású dió- szurkálógép elkészítéséhez. Gé­peink rendbehozásával felkészül­tünk a nyári idényre, ' * BAGl DÖMÖTÖR, a Kecs­keméti Cipőgyár dolgozója a következőkről értesít: Első ne­gyedéves tervünkön felül 2000 pár gyermekcipővel többet gyár­tottunk. Üzemünk exportgyár­tásra kapott megbízatást, amit örömmel fogadtunk. A kon­gresszusi verseny alatt üze­münkben 25 dolgozó kapott sztahanovista oklevelet. A III. pártkongresszus újabb erőt adott ahhoz, hogy termelésünket to­vább fokozzuk. * KIRÁLY ISTVÁN, a vaskúti gépállomás traktorvezetője a kö­vetkezőket írja: Azzal a felhí­vással fordulunk a megye összes gépállomásaihoz hogy példánkat követve gépierővel igyekezzenek a növényápolást minél előbb el­végezni. Elhatároztuk, hogy gé­pjeink karbantartási és javítási munkálatait nagyrészt befejezzük és a Dózsa, Kossuth termelőszö­vetkezeteknek segítséget nyúj­tunk a kukoricakapálásban. Ze- torainkhoz kapcsolt lókapáink­kal 100 kataszteri hold három­szori megkapálását vállaljuk. HANGYA LAJOSNË Bács- borsódról a következőket jelenti A közelmúltban jólsikerült nő' napot tartottunk. Unnék eredmé nyc, hogy a l'alu MNDSZ-asszo- nyai élenjárnak a beadási köte­lezettségek teljesítésében és a növényapolási munkák elvégzé­sében. Kovács Sándorné és Ta­mási Mihályné már egészévi to jás- és baromfibeadási kötele zettségét teljesítette. NEMCSÔK PIROSKA, a Kecs­keméti Kinizsi Konzervgyár dol­gozója levelében arról ír hogy a tésztaüzem DISZ, Augusztus 20 és Május 1 műszakok a kon­gresszusi verseny során 100 szá­zalékon felül teljesítették tervü­ket. TÚRÁI ERZSÉBET, a Kecs keméti Cipőgyár dolgozója le veiében hírül adta, hogy az üzem DlSZ-fiataljaV a III. pártkon­gresszus tiszteletére tett felaján lásaikat teljesítették. Már kongresszus első napjaiban Adorján Rózsa 125, Kovács Fe renc 156, Tamási Lidia 136 Mayer Katalin 163 százalékra teljesítették napi tervüket és jó munkával készülnek június 6-ra az ifjúsági béketalálkozóra. * BABITY FERENCNÉ, a Ba­jai Vöröskereszt dolgozója a kö­vetkezőket írja: Az idei gyer­meknap alkalmával három is­kolának mosdófelszerelést ad­tunk. Ezzel is tisztaságra akar­juk nevelni a gyermekeket. BLASKOVITS ANTAL, a me­gyei tanács dolgozója arról ír levelében, hogy május 27-én Kecskeméten, a Rákóczl-úton már kora este, 19 órakor, fel­gyújtották a villanyokat. Ugyan ezen a napon a Klapka-utcában is egész, napon át égett a vil lány. — Helyes lenne — írja levelében —, ha a Villamosener­gia Szolgáltató Vállalat komo­lyabb intézkedéseket tenne í villamosenergia takarék osság te­rületén. Az illetékesek ne enged jék meg, hogy kárbavesszék a nehezen előállított villanyáram. MEGYÜNK fMiíM­A CSÁTALJAI termelési bi­zottság elnöke, Fábián József naponta járja a határt. Szemé­lyesen győződik meg a növény­ápolási munka előrehaladásáról. Több dűlőben elmaradtak a nó- vényápolássál. Ezért a termelési bizottság ülésén javasolta, hogy azok földjére, akik a növény- ápolással elmaradnak, a követ­kező feliratú táblát hegyezzék: »Ez a kukorica gazdáját várja, hogy megkapálja.-“ * A KECSKEMÉTI -Patyolat« Vállalatnál különösen a vegy­tisztító- és festő-brigád dicse­kedhet szép eredménnyel. A kongresszusi versenyben maga­san túlszárnyalták terveiket. A minőségi munkában Berende Já­nos mutat példát. ♦ A BAJAI Gyapjúszövetgyár műszaki üzemfenntartói határ­idő előtt végeztek egy Jazaszárí- tógép üzembehelyezésével. Erre a gépre már nagy szükség volt, mert az üzemben lévő már nem felelt meg a növekvő termelési követelményeknek. A gép felr állításában eredményesen műkö­dött közre Ács István, Lozsányi József lakatos, Józan Lajos cső­szerelő, Varga Pál, Tinusz Antal bádogos. Szabó Zoltán, Miklós- halmi Pál mérnök. (Borkovics István.) * A KECSKEMÉTI Teherfuva­rozási Vállalatnál szép ered­ményt értek el a "Ribakov« fu­varozási mozgalomnál. A válla­lat az elmúlt évben az utolsók között volt, ma ennek a moz­galomnak köszönheti, hogy az első helyre került. A vállalatnál már 15 sztahanovistát neveltek és elnyerték a területi verseny­zászlót is. (Szabó István.) * A BAJAI Mészégető Vállalat dolgozói megfogadták, hogy 12 tonna meszet terven felül állíta nak elő. A dolgozók a vállalt 12 tonna helyett 36 tonnát termel­tek ki. Ez idő alatt még elértek 14.5 százalékos fűtőanyagmegta­karítást is. A munkában dereka­san kivette részét Bognár Lajos és Bognár György brigádja. Ezek terven felüli teljesítésüket 344 százalékra fokozták. * A KECSKEMÉTI 64/1 Építő­ipari Vállalatnál a Boros-brigád 7 tagja és a Kovács kiszolgáló- brigád 7 tagja négy nappal a vállalt idő előtt végzett munkár jával. * A BAJAI alsódunai nádgaz­daság dolgozói a stukatúrszövés- ben elért 120 százalékos teljesí­tésük mellett naponta 156 teker­cset gyártottak. Holczer Pélerné naponta 35, Széwald Györgyné 32 és Németh Mária 30 tekercs előállítását érte el. A pallóve­rők között, Gyurákovics Júlia és Novak Anna 186—186, Halász Kató és Kovács Katalin 172— 172 százalékot teljesített. A VASKÚT! Kossuth terme­lőszövetkezet 30 holdas száraz es öntözéses kertészetében a dolgo­zók a palánták kiültetésénél ér­tek el szép eredményt. A cukor­répa kapálásánál a Borbás- és a Huber-brigád van egymással éles versenyben. A termelőszö­vetkezet a kongresszusi héten több mint 10 ezer csomó retket küldött a piacra, Sporthír 195-1 június 6-án Kecskeméten sze­repel a magyar utánpótlás váloga­tott, ellenfele a Kecskeméti Dózsa, Kecskeméti Honvéd és a Kecskeméti Építők csapataiból összeállított Kecskemét válogatott lesz. A magyar utánpótlás összeállítása a kővetkező lesz: Komáromi — Rajna, Henni II. Sólyom — Szabó. Csernai — Csóka, Varga, Láng, Kovács, Fenyvesi. — Tart. : Kleibán, Vilezsál. Jelentkezési felhívás sport-segédoktatói tanfolyamra Az Országos Testnevelési és Sport Bizottság az 1954—55-ös oktatási év­ben 15 sportágban (asztalitenisz, at­létika, birkózás, kajakozás, kenuzás, kosárlabdázás, kézilabdázás, ke rékpározás, ökölvívás, sízés, teke, tenisz, torna, súlyemelés, vízilabdá zás) segédoktatói tanfolyamot ren­dez. A jelentkezési nyomtatványokat jú nius hó 30-ig kell a Megyei TSB hez eljuttatni. Hiányosan kitöltött, vagy határidőn túl beérkezett kér­vényeket nem veszünk iigyelembe A felvételi vizsga idejéről, helyéröl, majd eredményéről a megyei TSB-k kiértesítik a jelentkezőket Érdeklő­dőknek részletes felvilágosítást ad­nak a helyi TSB-k, a megyei TSB, valamint az OTSB káderkepző osz­tálya. Bódis István, személyzeti szervezési előadó IDOOüuuüuuüüljüUüüOúQü'J Mozik műsora KECSKEMÉT, VÁROSI MOZI 2-án, szerdán: Eltáncolt aranyak Uj, regényes csehszlovák film Előadások kezdete; 6 és 8 óra Telefon: 23—96. KECSKEMÉT, ÁRPÁD MOZI 2-án, szerdán: Iímbcrrablók Magyarul beszélő, izgalmas csehszlovák film Előadások kezdete: fél 6 és fél 8 óra Telefon: 22—22 BAJA, URANIA MOZI 2 án, szerdán: A balett gyöngyszemei Színes szovjet film Részletek: Hattyúk tava, Bahcsiszeráji szökőkút. Előadások kezdete: fél fi és fél 8 és Párizs lángjai c. balettekből órakor Telefon: 49 KALOCSA, OTTHON MOZI 2-án, szerdán; Varázsbolt Magyarul beszélő, színes szovjet rajzfilmsorozat Előadások kezdete: 6 és S óra Telefon: 114. KISKUNHALAS, FÁKLYA MOZI 2 án, szerdán: Szerzője ismeretlen Csehszlovák filmvigjáték Előadások kezdete: 6 és 8 óra Telefon: 137. KISKUNFÉLEGYHÁZA, PETŐFI MOZI 2-án, szerdán: Déryné Zenés, táncos magyar film Előadások kezdete: 6 és 8 óra KISKÖRÖS, PETŐFI MOZI 2-án, szerdán: Fekete ház Uj angol film Előadás kezdete: D óra FIGYELEM! FIGYELEM! A magyar-angol labdarúgó- mérkőzésről készült riport- filmet kíséröműsorként a kecskeméti ÁRPÁD és VÁ­ROSI. a bajai URÄNIA és a kiskunfélegyházi PETŐFI mozi mutatja be! OOOO0000O0000000OOOO© Apróhirdetések BUDAPESTI állandó munkára ku­bikos és férfi segédmunkásokat fel­veszünk Munkásszállást, munka­ruhát adunk, családfenntartóknak napi 10 forint különélési pótlékot fi­zetünk A felutazás vasúti költségét alkalmaztatás esetén visszatérítjük. Négyhetenkénti haza- és visszauta­zás vasúti költségét viseljük. — Jelentkezés: Budapest. V., Bcl­grád-rkp 13—15. Fővárosi Útépítő Vállalat munkaügyi osztályán. 5061 A NAGYKŐRÖSI Konzervgyár keres megvételre jókarban lévő. használt, tűzmentes szekrényt, tizedes mérle­geket., lószerszámot és irodabútorokat Ajánlatokat kérjük a Nagykőrösi Konzervgyár, beruházási csoport, — Nagykőrös. címén küldeni. Telefon: 25—903. mellék. 3168 Bácskiskunm egyel NÉPÚJSÁG az MDP BácsKiskunmegyci Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét. Széchenyi tér 1 sz. Telefon : 25—16. 26—19, 11-22, 20—97 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét. Széchenyi-tér 1. gz Telefon: 22—09 Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 Felelős; Faragó Imre igazgató Ä megyei labdarúgóba.) nokságf eredményei Megyei A) osztály Kecskeméti Dózsa—Bácsalmási Petőfi 3:2 (1:1) Bácsalmás, ibOO uezo. Vezette: Paidi (Pécs). Végig nag> iramú, magasszínvonalú méntozés voit. A vezetést a K. Dó­zsa szerezte meg Horváth révén a lb. percben. U:u.) A 22. percben Folcz szép lövessél egyenlített. (1:1.) A 27. percben Köves és a 2t/. perc­ben Fuies hagyott, ki nagy helyze­tet. A II. félidőben már u. 6. perc­ben Foicz szerezte meg a vezetést a bácsalmási csapat szamara. (1:2). A 16. percben Pulai helyett Berente állt be a Dózsa csapaiabu., aki hama­rosan szép fejesgólt szerzett. (2:2.) Ezután változatos játéK alakúit k.i és végül Köves szerezte a Dózsa győztes gólját. (3:2.) A mérKtízest a Dózsa jobb csatár­játéka döntötte el. A Petőfi sokkal többet támadott, ae jobbszarnya gyengének bizonyult. Különösen rreppári hagyott ki sok jó helyzetet. Mindkét csapat végig dieséreiremél- tóan, szépen és sportszerűen küzdött a pályán és hasonlóan viselkedett a közönség legnagyobb része is. Azon­ban elöiorüult egy igen sajnálatos eset is. Jaszonovics Lajos nevű néző súlyosan inzultálta a Megyei TSB jelenlévő ellenőrét. Az ilyen eset nem méltó Bácsalmás sportszerető közönségéhez és semmi esetre sem használ a Bácsalmási Petőfi labdarú­gócsapatának. Bácsbokodi Kinizsi—Kecskeméti Építők 2:1 (0:0) Bácsbokod, 600 néző. Vezette: Há­mori. Lelkesebben, szebben játszott a ha­zai csapat és megérdemelten győ­zött Szabót, a K. Építők kapusát a 1Ï. félidő 10. percében sportsze­rűtlen magatartásáért kiállította a játékvezető. Tiszakécskc—Kecskeméti Vörös Meteor 4:2 (2:0) Kecskemét, 300 néző. Vezette: Bíró. Mindkét csapat a kiesés ellen küzd és így nagy küzdelem alakult ki a pályán. A Tiszakécske jobban szer­vezte meg a védelmét és a támadó- sora is eredményesebb volt. A kecs­keméti csapatból csak Szrenka nyúj­tott jó játékot. Kiskunhalasi Lokomotív—Kis­kőrösi Petőfi 6:0 (1:0) Kiskunhalas Vezette: Grulich. Az I. félidőben még tartani tud­ta magát a Kiskőrösi védelme, de a szünet után teljesen összeroppant és a Lokomotív tetszés szerint érte el a gólokat. Kiskunfélegyházi Vasas—Bajai Vörös Lobogó 1:0 (1:0) Kiskunfélegyháza. Vezette: Pallós. Vasas támadásokkal kezdődött » mérkőzés. De a kedvező helyzeteket nem használták ki a csatárok. A mérkőzés egyetlen gólja a 30. perc-, ben esett. A tétovázó Vasas védelem mellett Horváth hálóba fejeli a labdát. 1:0. A második félidőben i3 a Vasas támad, de tehetetlen csatá­rai a legjobb gólhelyzeteket is ki-* hagyják. A bajaiak keményen véde-4 keznek. Szórványos lefutásaik min« dig veszélyesek a Vasas kapujára. Jók: Tóth I., Nagy !.. Veiling* Horváth, illetve Zalai, Zsibrita, Rej­tő. Bajai Építők—Madarasi EFSK 8:0 (7:0) Baja. Vezette: Kiss Jenő (Kiskun- félegynáza). 800 néző. Az első percben Pallós góljával l:0-ra vezet az Építők. A 10. percben Rápity, a 18.-ban Tisza völgyi revén már 3:0. Tovább is nagy a nyomás, de Madaras jói védekezik A 30. perctől azonban ismét esnek a gó­lok. Rápity, a 37. percben Tiszavöl- gyi, a 40.-ben Qnódy és közvetlen a félidő vége előtt ismét TiszavolgyL Igv 7:0 ra fordulnak. A második félidőre további gólok sorát várja mindenki, ehelyett Ma­daras támad lelkesen a nagy ered­mény ellenére. A 19. percben egy váratlan akciót Onódy góllal fejea be. 8:0. Innen végig a maradasi csa­pat támad többet, de eredménytele­nül. Kalocsai Kinizsi—Kiskunhalasi Dózsa 2:1 (1:1) Kalocsa. Vezette: Hammer (Baja)* 1000 néző. A hőség ellenére is hatalmas iram­ban kezdődik a mérkőzés. A Dózsa» támad többet és a 15. percben si­kerül a vezetést is megszerezni. A 28. percben egyenlít. Kalocsa.. Mind­két kapu többször forog veszélyben, de. az eredmény a félidőben már nem változik. A második félidő elején a Dózsa több formás támadást vezet, de csak egy kapufát ér el, más eredményt nem. A 32. percben váratlan Kinizsi gól születik. A kapu felé guruló labdát a Dózsa kapusa elvéti és az a gólvonalon túl jut. Ekkor néhány magáról megfeledkezett Dózsa já­tékos a partjelzőhöz rohan, kitépik kezéből a partjelző zászlót és kiha­jítják az úttestre. Erre a .játékve­zető 12 perccel a befejezés előtt lefúj­ja a mérkőzést. Megyei B) osztály ÉSZAKI CSOFORT Kunszentiniklós—Kiskunfélegy­házi Lokomotív 3:3 (2:1) Kunszentmiklós. Vezette: Szűcs B. A nagy lelkesedéssel küzdő hazai csapat megérdemelten szerezte meg az egyik pontot. Izsáki Vörös Meteor—Kecske­méti Kinizsi II. 2:2 (2:1) Kecskemét. Vezette: Gyarmati. A hazai csapat több támadást ve­zetett, de a támadósor gyakran kö­rülményesen és lassan adogatott. Lajosmizse—Kecel 3:3 (2:2) Lajosmizse. Vezette: Mácsai. A Lajosmizse háromszor vezetett, de Kecel mindig egyenlíteni tudott. Kecskeméti Petőfi—Soltvadkert 2:1 (0:1) Kecel. Vezette: Szabó. A szünet után feljavult Fetőfi nagyobb arányban is győzhetett volna, ha a támadók ki tudják hasz­nálni a biztos helyzeteket. Kecskeméti Honvéd—Kalocsai Fáklya 1:1 (1:0) Kecskemét. Vezette: Laukó. A rangadó változatos és kemény küzdelmet hozott. Az eredmény igaz­ságos. Kecskeméti Vasas—Kiskunmajsa 3:0 (0:0) DÉLI CSOPORT Kunfehértó—Kelehia 3:0 (0:0) Kunfehértó. Vezette: Kákonyi. A kunfehértói támadósor a szünet után nagy iramot diktált és három­szor is sikerült, a keményen védekező Kelebia védelmét áttörni. Mélykút—Jánoshalma, 2:1 (1:1) Mélykút. Vezette: ónodi. Két egyenlő erejű csapat közül a valamivel jobb támadósorral ren­delkező csapat szerezte meg a győ­zelmet. Vaskút—Kiskunhalasi Kinizsi 4:2 (3:1) Vaskút. Vezette: Firányi. Minden részében jobb volt. a Vas­kút és különösen az első félidőben mutatott jó játékot. A Kinizsi csak a II .félidőben jött fel. Bajai Vörös Lobogó II.—Bajai Dózsa 4:1 (2:0) Vezette: Jung (Bácsalmás). 300 né­ő Â Lobogó támad és a Dózsa csak ritkán és széteső támadásokkal kí­sérletezik. A 20. percben Milassin II., majd a 42. percben Ménesi ered­ményes és 2:0 al fordul a Lobogó. A második félidő is hasonló az elsőhöz, mikor is Zimmermann ré­vén a. Lobogó már 3:0-ra vezet. Egy váratlan lefutás u!án Rapesák szépít a 17. percben 3:1. Innen a Dózsa kissé feljön, de csatárai tehetetlenek. A mérkőzés a 27. percben végleg el­dől, mikor Gyurákovics H-esével4li­re alakul az eredmény. A Lobogó győzelme még ilyen arányban is megérdemelt volt» Garai Traktor—Dávodi Vörös Lobogó 2;1 (0:1) Vezette: dr. Sásdi. 1000 néző. A járási rangadónak számító mér­kőzés hatalmas iramot, óriási és kemény küzdelmet hozott. Az első félidő 10. percében Sírok révén a Lobogó szerzi meg a. vezetést. A félidő végefelé Sírok megsérül és kiáll. A második félidőben a mérkőzés változatlanul heves. A 15. percben a Traktor Földes révén egyenlít. 1:1. Tíz perccel később Pancsics éred ményes és ezzel a Traktor 2:l-re ve­zet. Vaskúti EFSK—Kiskunhalasi Kinizsi 4:2 (4:1) Vezette: Firányi (Baja). 800 néző. Az első félidőben Vaskút, a má­sodik félidő legnagyobb részében a Kinizsi támadott. A megyei labdarúgó »A« osztály bajnokságának állása: 1. Kméti Dózsr. 11 8 3 — 39:12 19 2. Bajai Építek 12 7 3 2 47: 8 17 3 B. almási P 11 7 1 3 46:18 15 4. Kkfházi Vasas 12 7 1 4 26:13 15 5. Khalasi Lók. 11 7 1 3 31:17 15 6. Bajai VL 11 6 1 4 26:14 13 7. Khalasi D. 11 5 2 4 16:13 12 8. Kai. Kinizsi 11 5 1 5 16:31 11 9. Kméti Ép 11 4 2 5 17:16 10 10. Kiskőrösi P. 11 3 3 5 17:30 9 11. Tiszákécske 12 3 2 7 19:36 8 12. B. bokodi K. 12 3 1 8 16:34 7 13. Madaras 12 2 1 9 11:47 5 14. Kméti VM 10 1 — 9 9:47 2 Fenti táblázatba, a Kalocsai Kini­zsi-Kiskunhalasi Dózsa félbeszakadt 2:l-es mérkőzés eredményét is be­számítottuk. MEGYEI »B" OSZTÁLYOK ! ÁLLASA: Északi csoport 1 Kai Fáklya 8 6 11 2. K. Honvéd 8 5 12 3. Kecel 8 5 13 D. Kméti Vasas 9 5 — 4 5. Lajosmizse 10 4 2 4 6. Kiskunmajsa 9 4 14 7. Izsák 9 4 14 8. Kiskunf. Lók. 10 3 3 4 9. K. Kinizsi II. 9 3 2 4 10. Soltvadkert 8 3 14 11. Kméti Petőfi 8 3—5 12. Kszentmikl 9 117 32:12 13 27:15 11 24:17 11 22:19 10 15:18 10 10:12 9 13:17 15:24 23:18 19:12 12:18 15:45 Déli csoport 1. Kunfehértó 2. Dávod Gara Mélykút Bajai VL II. Vaskút Bajai D Jánoshalma B.-almási D 10. Khalasi K. 11. Kelebia 12. Katymár 9 5 3 1 30: 9 13 9 5 1 3 28:13 11 2 5 9 5 fi 4 9 3 9 3 8 4 — 7 2 2 7 2 1 9 1 2 8 11 21 :)3 11 1 3 14:13 11 1 1 16:11 9 3 3 17:19 9 4 13:15 8 4 15:19 8 5 13:16 fi 4 14:18 5 6 23:29 4 6 8:39 3 A Bácsalmási D — Katymár mérkő­zés eredménye még nem érkezett be,