Bácskiskunmegyei Népújság, 1954. április (9. évfolyam, 77-102. szám)

1954-04-13 / 87. szám

Diadalmasan végződött a magyar labdarúgás „válogatott" vasárnapja Hatalmai» küzdelemben győzött a magyar csapat Magyarország—Ausztria 1:0 (1:0) Vasárnap délután Becsben a Práter-stadionban 65 ezer néző 'előtt játszott nemzetközi labda­rúgó mérkőzést Magyarország és Ausztria labdarúgó válogatottja. A válogatott mérkőzés előtt ez ifjúsági válogatottak küzdöttek a győzelemért. Magyarország ifj.—Ausztria ifj. 6:0 (3:0) A magyar ifj. válogatott: Ko- valik — Rajna, Henni II.. Duilás .— Szabó, Kleibán — Győrvári, 1‘rohászka, Orosz, Pamnier, Ka­lács. Ausztriai válogatott: Mauler — Pflug, Hasenkonf, Habndorf — (lappért, Kral — Vuga, Konors.i, Koller, Pfeiffer, Fiedler. A magyar ifjúsági labdarúgó válogatott ezen a mérkőzésen várakozáson felüli teljesítményt nyújtott. Az első tíz perc után kezében tartotta a játék irányí­tását. A csatárok ötletes húzá­sokkal közelítették meg az oszt­rákok kapuját, felőrölték az el­lenfél védelmét és megérdemel­ten szerezték meg a győzelmet, Az ifjúsági mérkőzés után ke­rült sor a két ország válogatott­jának mérkőzésére. A váloga­tott csapat. Magyarország: Grosics — Bu- íánszky, Lóránt, Lantos — Bo- esik, Zakariás — Budai II., Ko­csis, Hidegkúti, Puskás, Czibor. Ausztria: Zéman — Stotz, Happel, Hanappl — Ocwirk, Gicsscr — Hulla, Wagner, Dienst, Koller, Schlcger. A magyar, válogatott kezdett, az első támadást is mi vezettük. A 10-ig percben a magyar csa­társor komoly támadásba len­dült: Hidegkúti—Czibor—Kocsis volt a labda útja. A ll-ik perc­ben Hidegkúti próbálkozott le­véssel, s a labdát Zéman csak nehezen tudta kiütni szögletre. A 19. percben a jobb oldalon ál- íó Puskás középre húzódott és mintegy 25 méterről hatalmas lövést küldött Zéman kapujára. A labda nagy' erővel pattant ki a kapufáról. Továbbra is ide- oda hullámzott a játék, egyszer ;iz osztrák válogatott, egyszer a magyar csapat kezdeményezett. A közönség közben nagyszerű párharcot láthatott Pus sás és Ocwirk között. Az osztrákok cgyre-másra indítják el támadá­saikat, de védelmünk jól állta az ostromot, még a legveszélyesebb akcióknál is gyorsan, Időben lé­pett közbe. A 43-ik perc meghozta a ma­gyar válogatott vezető gólját. — Puskás indította el az akciót, kitűnő érzékkel továbbította a labdát Cziborhoz, ő néhány .ri­pest tett vele, átadta a másik ol­dalra Budainak. A befutó Budai a labdát a jobb kapufa felé rúgta. Kocsis és Happel egy - szerre futott a kapura tartó lab­dára. Happel lábbal érte el előbb — onnan pattant a labda a gól­vonalon túlra. 1:0 Magyarország javára! A szünet után az oszt­rákok nagy erővel folytatták a küzdelmet, azonban a magyar védelem jól állt a .ábáo és rendre rombolta az osztrákok támadásait. Magyaréiozág válogatottja igen nehéz feladatot oldott meg vasár­nap. Az osztrák válogatott most is igen jó teljesítménnyel ugrott ki és nagy ellenfelének bizo­Magyarország B A magyar B-válogatott ötle­tes, szép játékkal győzte le a jó képességekkel rendelkező oszt­rák B-válogatottat. A gólokat Szilágyi I., Szusza, Sándor, Ma­chos és Sándor lőtte. Linzben a Magyarország IV. —Fclsö-Ausztria mérkőzés 4:1 (2:0) arányú magyar győzelemmel végződött. Szegeden az Utánpótlás vá­logatott—Bécsi liga mérkőzés 2:2 (2:2) arányú eldöntetlennel végződött. Sztálinvárosban a Magyaror­szág V.—Alsó-Ausztria mér­kőzés 0:0 nyúlt a magyar válogatottnak. A magyar válogatottból ezúttal a védelem vette ki elsősorban a részét. A támadósor halvá­nyabban játszott. Az osztrák vá­logatottból kimagaslóan legjobb játékos Ocwirk volt. Tőle induit el a legtöbb osztrák támadás, ugyancsak ő akadályozta meg leginkább a magyar akciók ki­bontakozását. Válogatottjaink méltán lehet­nek büszkék a bécsi küzdelem­re. A mérkőzés sok tanulságot is hozott. Ezek nagyon haszno­sak, különösen most, amikor új és nehéz feladatok előtt állnak legjobb labdarúgóink, Ausztria B 5:0 (3:0) arányban végződött, Második mérkőzését is megnyerte ifjúsági labdarúgó válogatottunk Magyarország ifj.—Anglia ifj. 3:1 (2:0) A FIFA nemzetközi labda­rúgó tornáján a magyar csapat vasárnap játszotta második mérkőzését Düsseldorfban, Ang­lia csapata ellen. A magyar ifj. válogatott ezen a mérkőzésen is főleg az első félidőben nyújtott jó játékával győzte le Anglia ifj. válogatott labdarúgóit. A gólo­kat Karikó (2), Higgs (öngól) és Gregory rúgták, SIKKI^KOLA GYALOGOK HARCA A VÉGJÁTÉKBAN Ha a végjátékban mindkét félnek szabad gyalogja van, az a fél nyer, amelynek gyalogja két lépéssel előbb ér az utolsó sorra, tehát két lépéssel előbb alakul át vezérré. Ha egy lé­péssel előbb érkezik, csak abban a kivételes helyzetben nyerhet, ha sak­kal elnyeri az ellenséges vezért. Példa erre J. Berger alábbi végjátéka: Ha vildrios indul, döntetlen. Sötét indul és nyer. Mindkét fél gyalogja négy lépésben érkezik az utolsó sorra. Ha világos 1. a5 lépéssel indul, sötét nem felelhet gyaloglépéssel, mert 1. —, g4-re 2. a6, g3 3 a7, g2 4. a8V, glV 5. Va7j követ­kezik és világos nyer. A ívom loi Szénbányászait Tröszt bányaüzemeihez nagy számban felveszünk dolgozókat, Jelentkez­het mindenki, aki 18. évét betöltötte, de 42. életévét nem haladta meg és egészséges, A szorgalmas dolgozókból egy éven belül szakmunkásokat, vájárokat képezünk ki, Kereset a bányászati kollektív szerint. Ezenfelül minden dol­gozó fizetése 10 százalékát komlói pótlék címén megkapja, a nős es családfenntartók évi 40 mázsa illetményszénben részesülnek, egy év eltelte után saját tulajdonukat képező hűségruhát kapnak es minden évben a bányásznapon — alapkeresetük 3—5 százalé­káig terjedő összegben — hűségjutalmat. Ezek a kedvezmények azonban csak azokat illetik, akik igazolatlanul nem mulasztanak. Napi 8.70 Ft-ért háromszori bőséges kosztot biztosítunk. — Legényszállás díjtalan. A családos dolgozók részére —. amennyi­ben megfelelően dolgoznak — :z év végéig lakást biztosítunk. Mindazon dolgozók, akik nem önkényesen kilépettek és nem elbocsátottak, orvosi vizsgálat és beosztásuk után szerződést köt­hetnek és a földalatti munkára szerződött dolgozóknak 600 Ft, toborzási jutalmat fizetünk ki. A bevált dolgozók a rendelkezé­seknek megfelelően utóbb vájártanfolyamra jelentkezhetnek és vájárok lehetnek. Az M. T. határozata szerint a Komlóra jelentkezőket a vál­lalatok és üzemek —. kivéve a bányavállalatokat «-= kötelesek elengedni. Jelentkezni lehet Komlón (Szénbányászati Tröszt, munkaügyi osztály), Budapesten (Bp., V., Tanács-krt. 10.), Baján (Kossuth Lajos-utca 21.), Zalaegerszegen (Sütő-u. 4.), Szolnokon (Főtér, va­lósi tan ács, földszint 2.). Akik ezen helyeken jelentkeznek, a vál­lalat költségén utazhatnak Komlóra, $043 Komlói SzénKtfiyászati Tröszt, 1. aő-re sötét helyes válasza 1. —, Kilő ! és 2. a6-ra Kc6. Ha pedig 1. aő, KdSl-re világos 2, Kbő-tel válaszol, akkor 2. —, Kd6Í következik és 3. Kb6 után sötét g4 lépéssel döntetlent tart. Ha sötét van lépésen, akkor min­denképp nyer. Gyalogja indul s bár csak egy lépéssel előbb alakul át vezérré, nyer Vblf, Kaö és Válj után. A gyakorlati játék szempontjából igen fontos Durás alábbi végjátéká­nak ismerete: A nyerés csak 1. Kc51 lépéssel ér­hető el. Ez a lépés lehetővé teszi, hogy ha sötét gyalogjával indul, ak­kor világos királya még fel tudja tartóztatni. Amikor a sötét gyalog g4-mezöre ér, akkor világos Kd4 lépéssel még utoléri. Amikor a gyalog g4re érke­zik, akkor a d4—-g4—gl—dl négy­zetbe kell lépni az ellenséges király­nak. Sötét állása kedvezőtlenebb, mert Cia gyaloggal lép, világos is meg­indul, de sötét nem tud 2. b4 után a b4—b8—Í8—f4 négyzetbe lépni. Sötét ezért 1. KcSl-re Kg6 lépéssel akarja feltartóztatni a világos gyalogot, de 2. b4, Kf7 3. bál, Ke7 tvagy Ke8) után 4. Kc6! következik és a világos gyalog bárom lépésben alakul át ve­zérré, sötét csak öt lépésben. Ha pe­dig sötét 4. —, KdS lépéssel válaszol, akkor 5. Kb7!, g5 6. Ka7, g4 7. b6, g3 8. b7, g2 9. b8Vf következik és vilá­gos nyer. E példát többször át kell játszani, mert a gyakorlati játékban gyakran alkalmazható tanulságokat nyújt. Tekintettel a bevonulási négyzet ismeretének fontosságára, adunk még egy példát: Világos Kel, gyalog b4, sötét Kc3. Ha ebben az állásban világos lép, akkor 1. Ii5 ! nyer, de ha sötét van lépésen, akkor 1. —, Kd4 eléri a be­vonulási négyzetet s ezzel döntetlent ér el, mert a gyalogot utoléri is ki­üti. Az alapállásban dl—d8—hí—hS a bevonulási négyzet s ebbe lép sötét 1. —, Kc3-mal. Ha előnyomuló gyalogunkat saját királyunkkal nem támogathatjuk, ak kor mindig meg kell vizsgálni, hogy az ellenséges király mikor és hogyan érheti utol elönyomuló szabad gyalo­gunkat. A KECSKEMÉTI Épületlakatosipari Vállalat felvesz; diszpécser, technikus, rajzoló-szerkesztő, időelemző, laka­tos művezető, utókalkulátor és gép­gyorsíró munkavállalókat, valamint épületlakatos és szerkezeti lakatos saatawkásokat. ; 3129 Javult a. Honvéd támadósora Kecskeméti Honvéd- 3:1 Kecskemét, 1500 néző. Vezette: Reinwarth. K. Honvéd: Pintér — Kindlinger, Bajza, Kripli — Szalai, Czimmer- man — Csobai, Marczika, Hajós, Szivák (Zsikla), Pecsenyeczki. — Edző: Pólyák József. K. Lokomotív': Kelen —■ Sipos, Bencze. Paliaga — K. Nagy, Kovács — Besenyei, B. Nagy, Podhorszki, Povázsai, Péter. — Edző: Szűcs Gyula. Kezdés után változatos játék ala­kul ki, melynek során a Honvéd tá­madásai majdnem mindig veszélye­sek a kapura, ugyanakkor a vendég­csapat sokat tologat és a 16-osnál to­vább csak ritkán jut el. A kecskeméti támadósor, különösen Hajós, Csobai és Pecsenyeczki egymásután küldi, a szép lövéseket a Lokomotív kapujá­ra. A félidő második részében feljön a kőbányai csapat is és Pintér két­szer is véd nehéz lövéseket. A 41. percben egy ártatlannak látszó labdá­ra Pintér lassan jön ki a kapuból. B. Nagy beugrik és bár Kindlinger feltartani igyekszik, Pintér kezéből a kapuba gurítja a labdát. (0:1.) A 45. percben egy hosszú labdával Há jós ugrik ki. Kiszorítják az alapvo­nal felé és lövés helyett ügyesen a befutó Marczika elé gurít, aki a kapu-Kőbányai Lokomotív (1:1) közepébe lövi a labdát. (1:1.) Szünet után a Honvéd teljesen be-1 szorítja ellenfelét. Egymásután rú-i dúlnak a nagy lövések Kelen kapuja ’ ra. de sok a pontatlan lövés is. AÍ 20. percben a bágyadtan mozgó Szia vák helyett Zsikla áll be és ez meg-« gyorsítja a támadásokat. A 23. perc-j ben egy jobbszélröl jövő beadási Pecsenyeczki elé kerül és a szélső, jobblábas bombalövésével szemben tehetetlen a kapus. (2:1.) Továbbra is egykapura játszik at Honvéd és a 30. percben Szalai 30. méteres lövésére a kapus rosszul ug« rik fel és az fölötte a felső sarokba pattan. (3:1.) Ezután is végig a Honvéd, támad. A Honvéd csapata ezen a mérkőző-« sen összehasonlíthatatlanul jobb já­tékot mutatott, mint az előző héten. Sokat javított a csatársoron Hajói* és a szünet után beállt Zsikla lendü­lete. Csobai is jól játszott, de sok­szor feleslegesen hagyta el a he­lyét. A csatársor legjobbja Pe­csenyeczki volt. A fedezetek nagyon» sok jó'labdát adtak előre. A közvet­len védelem, Bajzával az élen, mindiü? szilárdan állt a lábán. A kőbányai csapat szétesőeu játszott, a támadó­sorban nincsen átütőerő. B Nagy és Sipos dicsérhető. Gyenge napot fogott ki a Kinizsi közvetlen védelme Vasas Generátor—K. Budapest, 200 néző. Vezette: Nagy Emil. Vasas Gén.: Makiári (Németh II.) — Bosnyák, Menoző, Acs — Németh 111., Tóth — Pauer, Németh I, Ul- inan, Kassai, Molnár. —Edző: Szojka Kornél dr. K. Kinizsi: Kőrös — Máté, Uzsoki 11., Bitó — Uzsoki 1., Kolarics — Englert, Dombóvári, Szabó, Nagy (Krivi). — Edző: Kósa Károly. Azonnal a Kinizsi lendül támadás­ba, mégis a hazai csapat ér el gólt. A 8. percben Uzsoki II. könnyelműen szabadon hagyja Ulmant és az nyolc méterről védhetetlen gólt lő. (1:0.) Továbbra is a Kinizsi támad és a 22. percben Dombóvári lövését csak kézzel tudják a védők menteni. A 11-est Kolarics értékesíti. (1:1.) Ez­után feljön a hazai csapat és ismét könnyelmüsködik a védelem. Bitó elengedi a jobbszélsőt, akinek lövé­sét Kőrös először kiöklözi, de Ulnian lövését már nem tudja védeni. (2:1.) A 36 percben Uzsoki II. szerelését a játékvezető szabálytalannak minő­síti és 11-est ítél, ezt Acs belövi. (3:4.) A 42. percben ónodi—Szabó összjá- ték után az előbbi szép gólt lő. (3:2.) A II. félidőt a Kinizsi úgyszólván teljesen végig támadja. A Generátor teljesen beszorulva kilenc emberrel védekezik. A kecskeméti csatárok, bár jól építenek, nem eléggé hatá­rozottak a kapu előtt. Englert beadá­sát ónodi három méterről a kapus kezébe lövi, majd Nagy ront el jó helyzetet. Englert szép beadását Sza­bó kapásból a belső kapufára lövi és a labda onnan a kapus mögé pat­tan. A 30 méterre lévő játékvezető nem ítél gólt. A hátvédharmas most is könnyelmüsködik. Máté és Bitó „közös erővel’* elengedik a balszél­sőt és az megszerzi a negyedik gólt. (4:2.) _______________________ K inizsi 4:3 (3:2) A 36. percben Englert gyors lefu­tása után szépen ad középre és Sza­bó szépít az eredményen. (4:3.) A Kinizsi vereségéért elsősorban » hátvédhármas okolható. Nem fedez-, ték szorosan a csatárokat és köm nyelműsködéseikkel biztos pontokat engedett ki a Kinizsi a kezéből. A támadósor ezen a mérkőzésen is iga zolta javuló formáját. Különösen En giert játszott jól és a védője nem tud­ta tartani. Kívüle Szabó és ónodi ját­szott átlagon felül. AZ NB II. DÉLI CSOPORTJÁNAK EREDMÉNYEI : Légierők—Bp. Előre 3:1 (3.0). Gyula—Szegedi Petőfi 1:0 (0:0), Bp. Szikra—Cegléd 1:0 (0:0). Békéscsaba—Orosháza 5:1 (3:0). Vasas Dinamó—Szolnoki Lók. 1:9* (0:0). Sortex—Szegedi Lók. 5:2 (1:1). A DÉLI-CSOPORT ALLÁSA: 1. Bp. Szikra S 4 X 8: 2 9 2. Békéscsaba 5 3 2 11: 3 8 3. K. Honvéd 5 4 — 1 9: 6 8 4. Légierők 5 3 3 1 13: 6 7 5. Vasas Dinamó 5 3 1 1 8: 4 7 6. Vasas Geuer. 5 2 1 2 7: 8 3 7. Bp. Előre 5 2 1 a 6: 6 •3 8. Szegedi Lók. 5 2 1 2 7: 9 5 9. Sortex 5 2 3 10:10 4 10. Gyula 5 1 o 1 6: 7 4 11. Kőbányai Lók. 5 2 — 3 6: 9 4 12. K Kinizsi 5 3 1 3 9:12 3 13. Cegléd 5 1 1 3 ü: 9 3 14. Szeg. Petőfi 5 1 1 3 4:10 lő. Orosháza 5 1 1 3 3: 8 3 16. Szolnoki Lók. 5 — 3 3 1: 4 2 A pró hirdetések HIVATALSEGÉDNÖT, aki ta­karítást is vállal, felveszünk. — önéletrajzokat a kecskeméti ki­adóba kérünk. — KECSKEMÉTI Kertészet Vállalat parképítési és kertészeti munkákra munkavállalókat alkalmaz. — Jelent­kezés naponta 11—12 óra között, Jó- kai-utea 28. sz. alatti irodában. 3126 FUTÓSZŐNYEG, hibátlan, 90 széles, cinfürdőkád, kis hibával, cipő, trá­gya eladó. — Kecskemét, Katona Jó- zsef-utca 9. sz. 426 ELADÓ világos hálószobabútor 4200, kihúzható asztal 4 székkel 700. — La- josmizse, Tarnay-u. 7. sz. 423 ELADÓ elfoglalható családi ház. — Kecskemét, Bajcsy-Zsilinszky-út 42. sz, ________________________ 430 E LADÓ Kecskemét, Széchenyi város 20—a. alatti 260 négyszögöl fásított házhely egy szobával. — Értekezés: Kádár-utca 1. sz. 429 KECSKEMÉTEN, Ilajagos-utca 6. sz. házrész 5000-ért, hiányos felépítéssel eladó. — Értekezés: Kecskemét, Kö­rösi-hegy 38, sz,__________________428 Ú TTISZTÍTÓ és kocsis munkásokat felvesz a Köztisztasági Vállalat. — Kecskemét, Deák tér 4. sz. 3125 KÉSZPÉNZÉRT vásárol legmagasabb áron bútort, ruhaneműt, porcelánt. — Bizományi Áruház, Kecskemét, Nagy­kőrösi utca 22. sz. 3121 SZőLöNYITó embereket keresek 2 hold szőlő nyitásához. — Kecskemét, Jókai-utca 6. sz, 431 BUDAPESTI állandó munkára kubi­kos- és férfi segédmunkásokat felve­szünk. Munkásszállást, munkaruhát adunk. Családfenntartóknak napi 10 Ft különélési pótlékot fizetünk. A felutazás vasúti költségét alkalmaz­tatás esetén visszatérítjük Négyhe­tenkénti haza- és visszautazás vasúti költségét viseljük. — Jelentkezés: Budapest, V„ Belgrád-rkp. 13—15. sz Fővárosi Útépítő Vállalat munka­ügyi ' osztályán. . 5015 A KECSKEMÉTI Épületlakatosipari vállalat épületlakatos es szerkezén lakatos szakmunkásokat azonnal felvesz. 3103 BUDAPESTI munkahelyeinkre ál­landó munkára felveszünk kőműves,, ácsszakmunkásokat és építőipari se­gédmunkásokat. Dolgozóink 3 forin­tos áron napi egyszeri étkezést kap­nak, vidéki dolgozóink részére in­gyenes szállást biztosítunk. A család- tenntartők, akik naponta nem tudnak Hazatérni családjukhoz, napi 6 forint különélési pótlékot kapnak A négy­hetenkénti hazautazást biztosítjuk. Egyéves szerződéskötés esetén 200 forint jutalmat adunk a leszerződött dolgozóinknak. Vidékről jelentkező dolgozóinknak a felutazási költsé­get a vasútjegy átadása ellenében visszatérítjük — Jelentkezni lehet;! az K. M. 22/5. Építőipari Vállalatnál,! Budapest, XIII., FóU'út 58. sz. alatt. ’ 5042 rtAJ ZOLóT keresünk gyógyszertári* edények címkéinek átfestésére (szig­nálására), valamint perfekt gyors- írónőt, azonnali belépésre. — Gyógy-.- szertár Vállalat, Kecskemét, Jókai-u.; 14. sz. ____________I____________3122 R ÉT haszonbérbe kiadó, Márlaváros- ban. 5 hold. — Góró, Kecskemét, Simon István-u. 18. sz. 422 ELADÓ konyhaszekrény, 6 asztal, 10 szék. — Kecskemét, Kisfaludy-utca 15. sz. 420 ELADÓ 350-es DKV. — Kecskemét. Sétatér-u 13. sz. 423 Bácskiskunmegyei NÉPÚJSÁG az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Felelős szerkesztő: liöVAlU PÉTER Szerkesztőség: Kecskemét, Szécnenyi tér X ez. Telefon: 23—16. 26—19, 11—22, 20—97 Felelős kiadó: NÉMETI JoZSEF Kiadóhivatal: Kecskemét. Széchenyi-tér 1 sz Telefon: 22-09 Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemét — Telefon: 24—09 Felelős: Faragó Imre igazgató