Bácskiskunmegyei Népújság, 1953. október (8. évfolyam, 230-256. szám)

1953-10-27 / 252. szám

A Kecskeméti Épíüeílakatosíparí Vállalat pártszervezete a termelés ellenőrzését az aktívák bevonásával végzi A kormányprogramra összegezi a gazdasági épi'.őmunka feladatait, arra serkenti pártszervezeteinket, hogy állandóan emeljék a gazda­ság irányításának színvonalát, tovább javítsák a pártszervezési és politikai munkát, meggyőzzék a do'gozókat és gondoskodjanak róluk. A politikai és. .gazdasági munka helyes összekapcsolása a kor­mányprogramul sikerrevi telének záloga. Ä Kecskeméti Epü.ctlaka- rosipari Vállalat pártszervezete az utóbbi időben ennek szellemében végzi termelést irányító, ellenőrző munkáját. A kollektíva aktivizá­lnának fokozásával lendít' előre ,! politikai ncvelörnunkát. az üzem­ben folyó versenyzést, a termelé­kenység emelését. A pártvezetöség a termelés technikai és gazdasági kér­déseinek ellenőrzésébe bevon­ja az aktivistákat is, A legutóbbi vezetőségi ülésen az é\i terv idő előtti teljesítéséről volt szó. Ennek tűimében vizs­gálták még a szakszervezet \ ersenyszervező, termelést irányí­tó munkáját és ezzel párhuzamo­san nézték meg, hogy az agitációs munka hogyan segíti elő az üzem­ben folyó versenyt. A pártvezetőség megállapítot­ta, hogy a szakszervezeti vezető- égben dolgozó kommunisták kö­zül Kovács Mihály sztahanovista, termelési felelős nem irányítja a versenyt, még mindig csak az ígéreteknél tart. Ennek tulajdonít­ható az is, hogy az üzemrészek­ben még mindig komoly hiányos­ságok vannak à versenynyilvános­ság biztosításánál. A szakszervezet kommunistái keveset törődnek a dolgozók érdekvédelmével. Bár az öltözőszekrények százát, ezrét készítik, ennek ellenére az üzem többszáz dolgozójának csak három Öltözőszekrénye van. _ A szakszervezet munkavedelm; fele­lőse, Horváth László keveset tö­rődik megbízatásával. Az aktívákkal elkészített be­számolót a tagság a taggyűlésén vitatta meg. À beszámoló lénye­gében véve jó! átfogta a termelés kérdéseit, a dolgozókról való gondoskodást, elősegítette a tag­ság aktivizálását a bírálat, az önbírá'.at növelését, a kezdemé­nyezést. A taggyűlésen a tagság SÓ százaléka hozzászólt. Horvátit •László elmondotta, hogy a vezető­ség ne egy-két nappal, hanem jóval előbb tájékoztassa a tagsá­got a taggyűlés idejéről ás napi­rendjéről, hogy jól fel tudjanak készülni. Helyes lenne, ha a párt­vezetőség azt is megvizsgálná, hogy a gazdaságvezetők, a ter­melés alsó parancsnokai politikai­lag hogyan fejlődnek, ki tö­rődik nevelésükkel, olvasnak:« sajtót és hogyan használják fel. Mészár Rozita elmondta, hogy Dömötör Pál agit.-prop. titkár kevés gyakorlati segítséget ad a propagandisták felkészüléséhez. Dömötör elvtárs arról szólt, hogv addig nem lehet a termelékenysé­get megfelelően emelni, amíg a műszaki vezetés nem Biztosít egyes munkákhoz időben anyagok Helyteleníti; hogy ilyen esetek­ben az egyik nap négy, a másik nap 12 órát kell dolgozni. A taggyűlés színvonalas volt. A határozat a párttagság tevé­kenységének eredménye volt, s ezért minden kommunista teljes felelősséget érez végrehajtásáért. A tagság aktivitása bebizonyí­totta. hogy a kollektíván elkészí­tett beszámoló, az aktívák bevo­nása helyes, elősegíti, a pártszer­vezet kommunistáinak helyes kez­deményezését, eszmei szmvorw Iának 'emelését, mély egyik bizto­sítéka a kormányprogrami» végrehajtásának. A kommuirsták példás helytál­lása a termelésben, segítségül* a gyengébbek felé, elméleti szín­vonaluk emelése, a dolgozókkal való törődés elősegítette a versenykedvet, lehetővé tette, hogy trösztön bdü! az utolsók kö­zül a második helyre kerültek fel. A kormányprogramul elhangzá­sa óta a pártszervezeti élet foko­zatos javulása lehetővé tette, hogy a termelés állandóan emelkedjen Október 10-től 20-ig 123 százalék­ra teljesítették a tervet. Az egy főre eső termelési értéknél pedig 114 százalékot értek e , A pártvezetőség és a kom­munisták minden erejükét arra összpontosítják, hogy idő előtt befejezzék negyedik negyedéves tervüket, csökkentsék’ az önköltsé­get, ezzel segítsék a kormány­programul megvalósítását. Nagyszerű küzdelemben gyűzütí a Kinizsi Kecskeméti Kinizsi—Békéscsabai [piti 3:2 (2:2) KECSKEMÉT KULTURÁLIS ÉLETÉBŐL Kecskeméten megindultak a já- ási kultúrversenyre az előkészü­letek. Mintegy 50 kultúrcsoport vesz majd részt a versenyen, amelynek helyi bemutatója decem­ber 21-én lesz. A kultúrversenye.i részt vesz a napokban megalakult városi tanács népi együttese is. Az együttes népi zenekara a vá­rosi tanácsházán állandó próba­termet kapott, ahol az üzemek zenekarai is próbálhatnak. A zenei állandó bizottság állította össze a népizenészek névsorát. A népi zenekar megszervezésével lehető­vé vált, hogy a táncegyüttes ze­nére próbálhat és szerepelhet A tánccsoportot Migléczi Béláné, a színjátszócsoportot pedig Oláh György tanítja. A kultúrmunka összehozta a járási és városi ta nácsot. Most együttesen készül­nek első bemulatójukra. A tánc­csoport munkájába 'bekapcsoló­dott a szakérettségis kollégium 12 diákja is. * A Katona József Színházban nagy sikerrel adják elő a ..Nem magánügy" c. bohózatot. A darab iránt oly nagy az érdeklő­dés, hogy előreláthatólag a bemu­tatást egy-két nappal meg keli hosszabbítani. Közkívánatra két napra műsorra tűzték a ..Luxem­burg grófja" c. daljátékot is. A bemutatókkal párhuzamosan ha­ladnak a ,,Boci-boci tarka" és Schiller ..Ármány és szerelem" v. klasszikus darabjának próbái is. A ,.Boci-boci-tarkára" olyan nagyméretű az előkészítés, hogy a színház próbatermei kevésnek bizonyultak. A SZOT kultúrtermét is igénybevették erre a célra. A darab Tardon játszódik, a színház onnét szerezte be nagy költséggel a népviseleti ruhákat. A ía’u képe lesz a díszlet. A két sze­replő „bocit" a kecskeméti Kossuth tsz bocsátja tendslke- zésre. A darab november 3-án ke­rül bemutatásra. Nagy a készülődés Schiller ,t;Ár­mány és szerelem" c. darabjára is. A színház meghozatta Schiller életéről szóló tanulmányokat, a művészettörténeti irodalmat. * ,r,Jó munkáért — szép muzsi­kát" a mottója annak a kezdemé­nyezésnek, amely minden yasar- tiap délután 5—6 óra között a legjobb dolgozóknak a MOICÉP hangoshíradóján keresztül dalo­kat küld. A hangoshíradón komoly zenét közvetítenek ismertetés­sel. Legutóbb a példamutató ta-. nácstagoknak is dalokat. küldtek szép Klasszikusokat ismertető hang­versenyt rendeznek havonta egy­szer az általános iskolák tanulói részére. A hangverseny az iskolai tanulmányok kiegészítésére szol­gálnak. A tankönyvek csak rö­viden foglalkoznak egy-egy klasszikus zeneművésszel. A tan­anyaghoz kiegészítésképpen hang­verseny keretében csendülnek fel az örökszép zeneművek. Az elő­adás részben hanglemezről, rész ben a zeneiskola tanárainak jé tékából tevődik össze. Kecskémé1 az első vidéki város, amely jlv- mődon ismerteti a klasszikus ze­nét az ifjúsággal. A kecskeméti zene' általános iskola zenegépet kapott. Ebben az évben két tanerővei is bővül) az iskola neveiőkara. Négy év­vel ezelőtt csak két tanár tanítói (, most már tíz. A növendékek sza­ma közel jár rnár a 350-hez^-k A megyei könyvtár a pártokta- tás munkáját kívánja elősegíteni ízzal, hagy kis brosúrát készít, amely a párttörténet anyagát a/ ogves. fejezetekhez ajánlott szép- irodalmi művekkel szebbé és é* dekcvsebbé teszi. Ugyancsak a pari- történet anyagához kapcsolódik az a szép'rodaírni szöveggyűjte­mény, amely november hó fo­lyamán jelenik meg. A I* 11 ö II s It D E T id S E K BÁRMILYEN színű csempét keresek megvételre. — Szeged, Topolya-sor 11. sz. ' 904 KÉSZÍTEK hálószobát, konyha­bútort kedvező fizetési feltételek­kel — Zana testvérek. Kecskemét, Borz-utca 16. sz. 90S ELADÓ ház. Kecskemét, Miklovics- falu, IV.-u. 8. sz. alatt — Érteke­zés: Kossuth-körüt 1. sz. 909 KECSKEMÉTEN, Puskin-utca 18. sz 'ház sarki része eladó. — Érdeklő­dés: Ladányi utca 8. sz. 899 FRANCIA nyelvet tanít született párizsi francia nő. — Kissné, Kecs­kemét, Koháry-utca 3. sz. 901 ELADÓ egy férfiöltöny, mikádó, kályha, birgerli, csizma és egy sötétháló — Kecskemét, Czollner- tér 36. sz. 906 JÓÁLLAPOTBAN lévő 125 köbcen­tis,. lemezvillás motorkerékpár, üt- lámpás Telefunken-rádió eladó. — Érdeklődni lehet: Kecskemét, Kis faludy-utca 2. sz. 905 FELVESZÜNK kőműves, ács, állványozó segédmun kás férfi, női dolgozókat budapesti munkahelyre. Vidéki dolgozók ré szere megfelelő szállást, étkezte tést biztosítunk — Jelentkezés: 23/2. Építőipari Vállalat, Bp., Rozs nyai-út 6. sz. 1153 íjUmSa« A.ui noKOS gyap.iúan ■ a ? ból készült fekete télikabát eladó. Érdeklődés : Kecskemét, Luther udvar, házfelügyelőnél. 886 ELADÓ Kecskemét, Kölcsey-utca 16. sz. ház. — Érdeklődni a helyszí­nen, vagy a tulajdonossal lehet hetipiackor és vasárnap 11 órától .1 óráig. Zimay László-u. 6. sz. 884 FÉRFI munkaerőt (.segédmunkást) villamosvágányépítési munkára fel veszünk Nagy-Budapest területén. Dolgozóinknak munkaruhát, kedvez ményes, étkezést, villamosutazási igazolványt és a vidékieknek műn kásszóllást biztosítunk. — Jelentke zés :a Fővárosi Vasútépítő Vállalat munkaerőgazdálkodási csoportjánál, Budapest. VII.. Akácfa-u. 15. sz., IV, emelet 41*. H64 FORÇAI,MI könyvelőt azonnali be lépésre keres a Kunszentmikló3i Sütőipari Vállalat. 4S Bácsáiskunmegyei NePUJSAü az MDP Bácskiskunmegyei Bizottsága napilapja Felelős szerkesztő: KŐ VARI PÉTER Szerkesztőség: Kecskemet, Széchényi tér 1. sz. Telefon: 26—19. 11-22 és 20—97 Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF Kiadóhivatal: Kecskemet, Széchenyi-tér L sz. felelőn: 22—03 Bácskiskunmegyei Nyomda V. Kecskemet. — felelőn: 24—03 Keléiös: B'aragó Imre Kecskemét, 4000 néző. Vezette: Hentz. Kecskeméti Kinizsi: Kőrös — ívlaté, Uzsoki II., Seres — Uzsoki I-, Ónodi — Kreis* (Daubner), Csordás, Szabó, Laczi, Nagy. Edző: Dragolo- vics. Békéscsabai Építők: Csepregi — Kocziszky, Czikkely, Gyuris — Pa­lotai IV.. Fülöp — Csicsely, Szabó, Weiner, Vígh, Labos (Bohus). Edző: Németh József. Váltakozó játékkal telnek az első percek. A vendégcsapat támad töb­bet. Már az elején feltűnő, hogy a békéscsabai védők durva, erőszakos játékkal igyekeznek maguknak ,.te­kintélyt“’ szerezni. A 8. percben a Kinizsi-védők szabadon hagyják Csicselyt, aki közeli nagyere iá lő ■véssél megszerzi a vezetést (0:1). A Kinizsi még ugyanabban a percben válaszol. Kezdés után Csordás tör előre, Lacziiiák. ad, aki kiugratja Nagyot és a szélső nagy lövése a kapufáról vágódik a hálóba. (1:1) A gyors egyenlítés felvillanyozza a Kinizsit és néhány szép támadást vezetnek, mégis a vendégcsapat ér el gólt a 20. percben. A Kinizsi kapuja előtt pattog a labda egy sarokrúgás után. Szabó hirtelen rálövi és a labda a lábak között a meglepett Kőrös mellett a hálóba vágódik. (1:2>. A 23 percben Csordás nagy lové sét alig tudja szögletre tolni Csep regi. A 24. percben Nagy beadását Kocziszky kézzel üti le. A 11 est Laczi gyengén gurítja és a kapus könnyen védi. A 35. percben egyenlít a Kinizsi Csordás és Kreisz adogatás után Csordás 20 méterről váratlanul . lö­vésre szánja el magát, és a labda a későn vetődő kapus alatt a hálóba jut. (2:2) A második félidőben ^ nagy harc indul meg a győztes gólért. A 10-• perctől kezdve a hazai csapat jut nagy fölénybe A csatárok nagy erő vei rohamozzák a békéscsabai kapui és egymásután küldik a nagy lövé­seket. Ebben a játékrészben csak ?> szerencse menti a vendégcsapa' kapuját. A 30. percben a Kinizsi cserél. Mindenki csodálkozik, * hogy a II. félidőben feljavult Kreiszt cserélik ki. ugyanakkor Csordás sé rülten és Laczi gyengén játszik. Az utolsó percekben lanyhul az iram. Mindkét csapat belenyugszik már a döntetlenbe, amikor a labda a kaputól 25 méterre álló Nagyhoz kerül. A szélső hirtelen hatalmai jobblábas lövéssel a hálóba küldi a labdát. (3:2). A Kinizsi a második félidőben mutatott játék alapján rászolgált a győzelemre A békéscsabaiak kü­lönösen a mezőnyben játszottak jól. Teljesítményüket azonban lerontja védőjátékosaik durva és kíméletlen játéka. Ebben különösen Fülöp ,.je leskedettA A Kinizsiből Kőrös az elején bi­zonytalankodott., a második íélidő- ben az egész védelemmel együtt biz­tosan állt a lábán. A csatársorból Csordás, Nagy . és a II. félidőben Kreisz játéka emelkedett ki. A ven­dégcsapatból Csicsely, Palotai IV. és Czikkely mutatott jó játékot. Értékes pontot vesztett a Vasas K. Vasas—Szolnoki Lokomotív 1:1 (1:0) Kiskunfélegyháza. 3000 néző. NB II. Vezette: Siklósi. Góllövő: Reis- ner, Varga. K. Vasas: Horváth — Benkő, Kanyó, Németh — László, Zsibrita — Szöllősi, Reisner, Iványi, Pugy- ner (Herédi), Oskó. Sz. Lokomotív: Horváth — Istváni, Dobos, Bozóki — Lazányi, Kiss — Tanácsos. Varga, Csábi, Pintér I?» Iván. A hazai csapat támadásai vezetik be a mérkőzést Már az első negyed­óra azt a képet mutatja. hogy mindkét védelem kitűnően áll a lá­bán. Valamivel többet támad a Vasas az első húsz percben és a ve­zetést is megszerzi. Jobboldali tá­madás után Szöllősi jó beadását Reisner védhetetlentil lövi a hálóba. 1:0. A gól után továbbra is a Vasas rohamoz és a'25. percben Iványit gólhelyzetben felvágják. A meg­ítélt Il-est Oskó csúnyán fölérúgja. A felidő végéig változatos a küzde­lem, egyik védelmet sem tudják a csatárok áttörni Szünet után az első negyedórában ismét a Vasas a többet kezdeménye­ző. Több veszélyes helyzet alakul ki a szolnoki kapu előtt, azonban a puha Vasas-csatárok kezdeménye­zéseit könnyen rombolja szét a védelem. A 20. percben születik meg —■ furcsa körülmények között — a? egyenlítő gól. A szolnokiak a 11-es magasságából partot dobnak és 3 labda érintés nélkül jut a hálóba, Ez szabálytalan, a játékvezető azon­ban hosszú vita után megadja 3 gólt, mért szerinte hozzáértek 3 labdához. 1:1 Ezután változatos küz delem alakul ki, mindkét csatársor előtt több alkalom nyílik a góllö­vésre, de a mérkőzés végéig mái nem változik az eredmény. A Vasas nem játszott rosszul ezen a mérkőzésen, de messze elmaradt o múlt héten Budapesten mutatoti formájától. Ez vonatkozik elsősorban a csatársorra, mely ismét körülmé­nyesen igyekezett a helyzetekei megoldani. Súlyos hiba volt a 11-e.- elhibázása. A csapat, bár erre sem mi oka sem volt, kissé könnyer. vette a mérkőzést, túlságosan biz tos volt a győzelemben. Jók: Kanyó, ^sibrita, Szöllősi, il letve Dobos, Kiss, Csábi Szerdán Kiskunhalason megisméííík a mérkőzést öacsaiinási Pel—Ktíeiiiéti Honvéd 2:1 (2:0) Bácsalmás, 2500 néző. Vezette: Palásti. Góllövő: Dertül, Aradi, Trauznitz. B. Petőfi: Harczi — Petrity, Piu­kovics, Schlarb — Büröcz, Horváth — Dertül, Nincsevics, Foicz, Sevc- idcz (Aradi), Szántó. K. Honvéd: Igonda— Helyes, Ha­tár, Kripli — Traunitz, Sáros — Hús. Mátyás, Bata, Daum, Pecsenyovszki Kiegyensúlyozott játékkal kez­dődik a mei kőzés, valamivel töb­bet támad a hazai csapat, de a jól záró védelmeket egyik csatársor sem tudja áttörni. A 20. percben szerzi meg a vezetést a Petőii. Horváth Foicz elé játszik, ő. Dertülhöz továb­bít, aki megszerzi a vezetést. 1:0. Ezután fokozódik az iram és Har- czinak is sok esetben kell bravúro­san védeni a Honvéd-csatárok lövé­seit. A 28. percben újabb gólt ér el a hazai csapat A Honvéd kapuja előtk pattog a labda és Szántó lá­báról a gólvonalon túlra jut a labda. A Honvéd-vcdők tiltakoznak a gól megadása ellen, sikertelenül. 2:0. A 30. percben Daum nagy lö­vését Harczi védeni tudja, az ellen­támadás során Igonda Foicz lövé­sét teszi ártalmatlanná. Szünet után a Petőfi a többet tá­madó, de, mindkét kapu sokszor forog veszélyben. A 14. percben A komlói Nzénbiínra^zHÍi Tröszt ■nemeihez nagy számban felvesz, dolgozókat. A szorgalmas, jó dolgozókból 3 hónap alatt betanított munkasokat, egy éven belül szakmunkásokat, vájárokat képezünk ki. Kereset a bányász kollektív szerint. Földalatti munkánál ehhez minden dolgozónak 20—30 százalék földalatti pótlék jár. Minden komlói dolgozó ehhez külön fizetésének 10 százalékát »komlói pótlék« ennén kapja. A nős és családos dolgozók, családfenn­tartók, évi 40 mázsa ingyenes illetményszénben részesülnek. A hiány nélkül dolgozók minden év eltelte után egy teljes rend -hűségruhát« és földalatti pótlékkal növelt alapkeresetének 3—5 százalékáig terjedő összegben hűségjutalmat kapnak. Napi 8.70-ért háromszori, minőségileg is felemelt, bőséges ellátást biztosítunk. Legényszállás díjtalan. A nem önkényesen kilépettek és nem elbocsátottak— orvosi vizsgálat után — nyomban szerződést köthetnek és 600 forint toborzási jutalmat kapnak. Á bevált és igényjogosult dolgozók és akik kitanulják a vá- járságot, jövő év első negyedében, a vájárok még ez évben lakást kaphatnak. A minisztertanács határozata szerint, a Komlóra mun­kára jelentkezőket az üzemvezetők kötelesek elengedni, . Jelentkezni lehet Komlón a Szénbányászati Trösztnél, vagy Budapesti Kirendeltségen (Budapest, V., Tanács-krt. 10.) KOMLÓI SZÉNBÁNYÁSZATI TRÖSZT, Szántó lövése alig megy mellé, egy perc múlva pedig Harczi bravúré san védi Daum lövését. Ezután kiegyensúlyozott ismét a játék, na talmas iramú a küzdelem. A 30 percben a B Petőfi bebiztosíthatná a győzelmét, azonban Foicz a ka­pust is kicselezi és mégis az" üres kapu mellé gurít. A 45. percben váratlanul gólt ér el a vendégcsa­pat. Traunitz váratlanul kapura lő és a jól eltalált labda a hálóba jut 2:1. Ezzel véget Is ért a mérkő­zés. A két mérkőzés alapján, miután az eredmény döntetlen (Kecskémé ten a Honvéd győzött 3:2 arány ban) új mérkőzést kell a két csa­patnak játszania A döntő összeess pásra szerdán délután semleges pályán, Kiskunhalason kerül sor. A Bácsalmási Petőfi teljesen megérdemelten győzött. Lényegesen többet és veszélyesebben támadott ellenfelénél, messze túlszárnyalta multheti Kecskeméten mutatott já tékát. A K. Honvéd mélyen szo­kott formája alatt játszott, különö­sen a csatársorának játéka voll széteső. A B. Petőfiből Harczi. Schlarb, Foicz, a Honvédből pedig Határ, Mátyás és Daum játszott jól NB II. DÉLI-CSOPORT EREDMÉNYEI: Budapesten: Vasas Dinamó—Makói Vasas 2:2 (1-1), Szegedi Lokomotív —Légierők 3:1 (2:0), Kőbányai L-— Vasas Izzó 0:0, Makón: Szegedi Pe­tőfi—Ceglédi Lokomotív 3:0 (0:0), Gyulán: Gy. Építők—Bp. Előre 1:1 (1:1). Orosházán; O. Kinizsi—Bp Szikra 2:0 (1:0), Kiskun fő légy há­zán : K. Vasas—Szolnoki Lokomotív 1:1 (1:0), Kecskeméten: K. KinizäJ —Békéscsabái Építők 3:2 (2:2). NB II. DÉLI-CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Vasas Izzó 25 18 7 — 58:10 25 15 6 4 51:18 26 12 8 6 44:33 26 13 3 10 36:36 26 11 6 9 35-31 26 9 9 8 35:37 25 9 8 9 35:34 26 8 9 9 38:40 25 26 9 6 11 29:39 24 26 8 6 12 34:36 22 26 6 10 10 37:45 22 26 7 7 12 39:45 21 26 6 8 12 25:35 21 26 7 7 12 29:46 21 26 7 5 14 32:44 19 Légierő 3. Bp Előre 4. Békéscsaba 5. Bp Szikra 6. Dinamó 7. Orosháza 8. Sz. Petőfi 9. Kecskemét 10. Gyula 11 Szolnok 12. Kkfháza 13. Kob. Lók. 14. Cegléd 15. Szeg Lók 16. Makói Vasas 26 5 9 12 28:50 19 ELADÓ alighasznált 125-ös Csepel. Kecskemét, Kupa-u 28 sz. 891 ÜZEMASZTALOST keresünk azon. nali belépéssel, állandó munkára. — tiazdasá-n Gőzmalom, Kecskemét. 4?