Tóth Ágnes: Telepítések Magyarországon 1945–1948 között. A németek kitelepítése, a belső népmozgások és a szlovák-magyar lakosságcsere összefüggései (Kecskemét, 1993 [!1994])

A magyar-szlovák lakosságcsere és a magyarországi telepítések összekapcsolódása - A szlovák-magyar viszony és a lakosságcsere (1945-1947)

Ezt megelőzően a Szlávok Antifasiszta Frontja már hónapok óta - 1945 második felétől -, főként a tiszántúli földnélküli nincstele­nek körében, erőteljes agitációt fejtett ki a Szlovákiába történő telepedés mellett. Ennek ellenére a Miniszterelnökség munkatársai 1946 első napjaiban tett tájékozódó útjuk során is még azt tapasz­talták, az emberek általában bizonytalanok, csak nagyon kevesen jelentkeznek kitelepülésre, a határozatlanok száma - akik ha kell, akkor mennek - a meghatározó. A vagyonosabbak, a biztos egzisz­tenciával rendelkezők és az öregek hallani sem akartak az elköltözésről. Kitelepülésre elsősorban azok hajlottak, akiket nem kötött a föld, valamint a fiatalok, akik részben nem tudtak, vagy pedig nem akartak elhelyezkedni. 292 A Csehszlovák Áttelepítési Bizottság tevékenysége gyakorlatilag az első napoktól kezdve - az egyezményben foglaltakkal ellentét­ben - nem a szlovák nemzeti öntudat felkeltésére irányult, hanem sokkal inkább a magyar gazdasági lehetőségek bírálatában és felelőtlen ígérgetésekben merült ki. Fő feladata természetesen mi­nél nagyobb számú magyarországi szlovák jelentkező biztosítása volt, hogy ily módon ugyanennyi szlovákiai magyar áttelepítését végrehajthassák. Tevékenységük nyomán 95 724 áttelepülésre jelentkezettett regisztráltak, akik túlnyomó többsége - 90%-a ­földművesek közül került ki. A jegyzékek átvizsgálásakor azonban a magyar szervek megállapították, hogy a jelentkezettek csaknem 1/4-e nem tud szlovákul, valamint ismeretlenek, fiktív személyek és már régen elhaltak is szép számmal - több mint tízezer személy ­fölkerültek a listára. 293 Az áttelepülésre jelentkezések során ismételten kiéleződő ellen­tétek igazán a nyár folyamán mélyültek el, amikor ismertté vált, hogy a csehszlovák kormány a lakosságcsere-egyezményben meg­határozott kereteken felül 200 000 magyar egyoldalú kitelepítését tervezi, és támogatásért fordult a párizsi békekonferenciához. A Csehszlovákiában maradó 300-400 000 magyar nemzetiségű lakost pedig - arra hivatkozva, hogy nagy számban vannak közöttük elmagyarosodott szlovákok - reszlovakizálni szerették volna. 294 Farkas Lehel, a Miniszterelnökség munkatársa békési útja során tárgyalt a várme­gye vezetőivel is. Szobek András a megye kommunista alispánja „az alföldi szlovák­ság számát mintegy l60 000-re becsüli, annak származását figyelembe véve. Ebből 5О-6О 000, de legfeljebb 70 000 vallja magát szlováknak. Szobek mindössze 5000-re teszi azoknak a számát, akik hajlandók lennének önként elhagyni Magyarországot ­írja Farkas Lehel jelentésében. - MOL. J.Gy. Miniszterelnökség iratai 2590/1946. 293 Szabó A., 1991. 59. 294 Balogh, 1988. 123.

Next

/
Oldalképek
Tartalom