Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)

I. Az öröklött város - Terhes örökség. A történelmi lakónegyedek problémája a Kádár-korszakban a Klauzál tér és környéke példáján

TERHES ÖRÖKSÉG. BUDAPEST TÖRTÉNELMI LAKÓNEGYEDEINEK PROBLÉMÁJA A KÁDÁR-KORSZAKBAN A KLAUZÁL TÉR ÉS KÖRNYÉKE PÉLDÁJÁN Tanulmányomban a Belső-Erzsébetváros, azon belül is a Klauzál tér és környéke pél­dáján szeretném bemutatni azt, hogy hogyan változott a várospolitika a Kádár-korszak­ban; részben gyakorlati okokból hogyan került egyre inkább előtérbe a történelmi vá­rosrészek védelme, és milyen kísérletek, megoldások jellemezték a városrehabilitáció 1980-as évekbeli gyakorlatát. Arra törekszem, hogy ezt a gyakorlatot minél több szem­szögből láttassam, és ütköztessem a városfelújításban érintettek eltérő nézőpontjait. A cél a makro- és a mikroszint, a felülnézet és az alulnézet szembeállítása: a felülnézetet a fővárosi és a kerületi párt- és tanácsi szervek, illetve a háztömbfelújítást lebonyo­lító Ingatlankezelő Vállalat vezetése képviseli, az alulnézetet pedig a helyi lakosok. Mindennek kapcsán jól kirajzolódik az, hogy hogyan működtek valójában a helyi ha­talmi viszonyok, és milyen konfliktusok adódhattak a kerületi és a fővárosi vezetés között. Forrásaim között szerepeltek kerületi tanácsi és pártdokumentumok, például pártbizottsági ülések jegyzőkönyvei és mellékletei,1 egykori városszociológiai felmé­rések, valamint szakértői és lakossági interjúk. Városrendezési elképzelések az államszocialista korszakban (1950-1990) Út a városrehabilitációig Mielőtt rátérnék a Belső-Erzsébetvárosra, érdemes röviden érinteni azt, hogy hogyan is festettek a városépítés keretei a Kádár-korszakban, és hogyan jelent meg a várospoliti­kában a történelmi lakónegyedek problémája.1 2 A pártállam keretei között a várospolitikában, így a városépítészetben is a központi akarat érvényesült. A budapesti kerületi tanácsok a Fővárosi Tanácsnak rendelődtek alá, amely egyfelől az állam, másfelől az MSZMP budapesti pártbizottságának befolyá­1 Köszönettel tartozom Koltai Gábornak, aki Budapest Főváros Levéltárában a fővárosi párt- és tanácsi iratanyag szakértőjeként segítette munkámat, és hívta fel a figyelmemet a téma szempontjából megke­rülhetetlen forrásokra. 2 A hatalmi struktúra működéséhez, a párthatározatok szerepének megértéséhez ld. KORNAI 1993. A te­lepülésfejlesztés központosított mechanizmusaira ld. SZIRMAI 1994. Valamint igen jó összefoglalás: KÖRNER-NAGY 2002. főleg 144-146. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom