Szívós Erika: Az öröklött város. Városi tér, kultúra és emlékezet a 19-21. században - Várostörténeti Tanulmányok 14. (Budapest, 2014)
I. Az öröklött város - Az István tér lakói a 19-20. század fordulóján, avagy a zooming in módszere a társadalomtörténetben
34 Az öröklött város- jelentősen eltérhettek egymástól abban a tekintetben, hogy hogyan szabályozták a váló feleket megillető jogokat (s ezzel tulajdonképpen a felek döntési szabadságát). * * * Az itt olvasható tanulmány kísérlet arra, hogy hogyan lehet egy száz-százhúsz évvel ezelőtti, már sok tekintetben modem nagyvárosi miliőt úgy megragadni, hogy az elemzés a makrotörténeti megközelítésre és a mikrotörténeti módszerekre egyaránt támaszkodjon, mintegy fokozatosan haladva a nagyobb lépték felől a kisebb lépték felé. Tagadhatatlan, hogy a mikrotörténet szintjén a mozaikszerü képből számos kocka hiányzik; a helyi társadalom megjelenítése szükségképpen töredékes. Számos István téri lakosra nevén és foglalkozásán kívül nincs más adat, és még a rekonstruálni próbált egyéni történetek is többnyire hézagosak. Ám ezek az esettanulmányok minden hézagosságuk ellenére is alkalmasak arra, hogy életszerű anyaggal töltsék meg a statisztikai megállapításokból és kortárs megfigyelésekből kirajzolódó, nagyobb kontúrokat.