„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

I. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK „BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROSRÓL" - Szendy Károly a leendő Nagy-Budapest szociális igazgatásának feladatairól (1942)

A székesfőváros szociális gondozási rendszerében a gyermekek és a felnőttek védelmét szolgáló intézmények—sokrétű tagoltságuk ellenére — szorosan össze­függő, hatalmas hálózatot alkotnak, amelyhez a környékbeli szociális intézmé­nyek, miután sokkalta kisebbarányú szükségletek kielégítése céljára létsültek, nem hasonlíthatók. Az előadottakból kitűnt ugyan, hogy egyes környékbeli intézményeket Buda­pest szociális rendszerébe be lehet kapcsolni, s arra is rámutattam, hogy a környék­beli társadalompolitikai tevékenységgel összefüggő háztartási költségvetési téte­lek a székesfőváros hasonló célú előirányzataival egyesíthetők. Nagy-Budapest egységes társadalompolitikai igazgatásának kialakítása irányá­ban az első lépés tehát ily módon történhetik meg. A környék társadalompolitikai közigazgatásának továbbmenő korszerű meg­szervezéséhez azonban mélyrehatóbb változtatások is szükségesek. Ha figyelemre méltatjuk azokat az irányelveket, amelyek ma a közületek társa­dalompolitikai tevékenységét áthatják, megállapíthatjuk, hogy a törekvések napja­inkban a társadalom szociális munkájának megszervezésére és az állami, illetve a hatósági szociális szervezetek tevékenységi körébe való bekapcsolására irányul­nak. Ezen a téren már messze elöljár Németország és Olaszország, ahol minden tár­sadalmi réteget, minden korosztályt, a városi és a falusi lakosság minden tagját tu­datos és rendszeres szociális munkára nevelik. A székesfővárosban a társadalmi szociális munka megszervezése a szociális te­lepek feladata. Nagy-Budapest megalakulása azonban még fokozottabb mértékben teszi szük­ségessé a családok egyéni szociális és kulturális gondozásának szerves kiépítését, amelyet a társadalmi munka bevonása nélkül, mind a gondozásra utalt családok nagy számára, mind a feladatok sokrétűségére való tekintettel másképpen nem is lehetne megoldani. Az intézményes családvédelem produktív segélyezési rendszer nélkül el sem képzelhető, viszont a produktív segélyezési rendszer feltétele a csalá­di közösségek szociális, kulturális és erkölcsi viszonyainak alapos és személyes is­merete. Az egyéni gondozásban mint fontos tényező szerepel a családok eredete, demográfiai adatai (nyelv, vallás, családi állapot, kulturális viszonyok stb.) és fog­lalkozási tagozódása. Az 1930. évi népszámlálás idevágó és a bevezető részben ismertetett adataiból már kitűnt, hogy a Budapest környékét alkotó városok és községek népessége az 55

Next

/
Oldalképek
Tartalom