„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

I. fejezet KONCEPCIÓK ÉS VÍZIÓK „BUDAPEST SZÉKESFŐVÁROSRÓL" - Szendy Károly a leendő Nagy-Budapest szociális igazgatásának feladatairól (1942)

említett szempontokból tekintve, nagyon változatos képet mutat. Ez a változatos­ság megnehezíti az egyéni gondozást, általában a társadalomszervező munkát. Nagy-Budapest szociális igazgatása ezért kerül komoly társadalompolitikai fel­adatok elé, amelynek megoldásánál nem lesz elkerülhető a szociális munkát kiegé­szítő gondozás fejlesztése, annál is inkább, mert a környék népessége — eredetét és kulturális színvonalát tekintve — sokkal nagyobb eltéréseket mutat, mint a székes­fővárosé. Az átlagszínvonal emelése, a népességnek az erre hivatott szervek munkáj ával a magyar kultúrközösségbe való intézményes beillesztése, az egyes társadalmi réte­gek közötti kiegyenlítődés, a szociális munkához kapcsolódó népművelő munkát tehát elengedhetetlenné teszi. A szociális telepeket ily módon a környéken is ki kell építeni, éspedig tervszerű fokozatossággal. Először ama vidékeken, amelyek kifejezetten gyáripari jellegűek (Újpest, Kis­pest, Pestszenterzsébet). Sorrendben utoljára maradhatnak az úgynevezett kertvá­rosok, pl. Rákosliget, amelynek a lakói — kevés kivételtől eltekintve — tisztvise­lők és nyugdíjasok. A telepek munkaközösségeinek megszervezésénél természetesen figyelemmel kell lenni a különleges adottságokra. Azokon a helyeken, ahol már működnek az Országos Nép- és Családvédelmi Alap által szervezett munkaközösségek, vagy társadalmi bizottságok, ezeket át kell venni és a megváltozott viszonyokhoz alkal­mazkodva tovább fejleszteni. Az új munkaközösségek megszervezésénél kiindu­lópontul szolgálhatnak a lakótelepek, amelyek mindig már bizonyos zártabb egy­ségeket alkotnak, és amelyekhez azután, mint központokhoz, hozzá lehet kapcsol­ni a távolabbi környéket. Ilyen hullámgyürüszerüen épülhetnek ki a hivatásos és az önkéntes szociális munkát irányító és végrehajtó munkaközösségek. [...] Szendy Károly: Tanulmány Nagy-Budapestről, megalkotásának előfelté­teleiről és lehetőségeiről. Bp., 1942. 143-145., 151-157. p. 56

Next

/
Oldalképek
Tartalom