„A nagy válságtól” „a rendszerváltásig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 2. 1930-1990 (Budapest, 2000)

IV. fejezet ÚJJÁÉPÍTÉS, ÚTKERESÉS — ÚJ KONCEPCIÓK, ÚJ VÍZIÓK - Előterjesztés Budapest városfejlesztési programja tárgyában. (1947 január)

lért-hegy sziklatömbje Budapest egyik legdekoratívabb jellegzetessége. Ugyan­ilyen tájképi jelentőségű a Várhegy is. A rajta elhelyezett épületek szerencsés elosztása, a királyi palota egységes tömege páratlan hangsúlyt ad a pesti oldalról tá­ruló kilátásnak. A Várhegytől északra pedig a Rózsadomb kertes, lombos vidéke ellensúlyozza a dunai épületsorokat. A Duna általában 300 méternél szélesebb sáv­ja a két városrészt elválasztja ugyan,de a város tájképi egységét nem bontja meg, hanem inkább kiemeli mindkét oldal jellegzetességeit. Budapest, mint város, min­den jellegzetességével ebből a dunai látképből alakul. [...] A két különböző jellegű városrész szerves egységbe kapcsolását a jó ritmusban elhelyezett hidak is elősegítik. A Duna-hidak elhelyezését ezért, városkép szem­pontjából is, azok kialakult eredeti elrendezésében kell fenntartani. Az elpusztult hidak újjáépítésénél azonban a főváros távlati képe és a partról szemlélhető dunai városkép szempontjából is megfelelő formai és szerkezeti megoldásokat kell alkal­mazni. A hidaknak eredeti elrendezésében való megtartására vonatkozó követel­mény nem érinti az Erzsébet híd városrendezési okokból esetleg északabbra tör­ténő újjáépítését, de kizárja az új híd létesítését a Margit híd és a Lánchíd között, ahol a Duna szabad vízfelülete, az Országház és a szemközti Várhegy által kiala­kult városkép zavartalan fenntartása kívánatos. Ezért az ostrom alatt elpusztított hi­dak helyreállítása után az ideiglenes kényszermegoldásként épített Kossuth hidat a jövőben lebontani szükséges. 177 A fővárost keresztülszelő Duna domináns helyzetéből következik, hogy a he­lyes elvek szerint keresztülvitt városrendezésnek a Duna-partok építészi kihangsú­lyozására kell törekedni, kihasználva a budai hegyek hátterét és a pesti síkság ellentétét, nemkülönben a hidakkal megszabott tagozódást, és ezért a partokra ke­rülő építményeket összhangba kell hozni nemcsak egymással, hanem környezetük már meglévő hangsúlyos elemeivel és az átellenes oldal tömeghatásaival is. A Duna-partokon alkalmazkodó beépítési módnak a partok vonalát architek­tonikusan ki kell hangsúlyoznia, ami helyenként szabadon álló épületek tömegei­nek ritmikus elhelyezésével is biztosítható, úgy azonban, hogy a szabadon álló be­építésű sáv ne bontsa meg az összefüggően beépített területek között az építészeti kapcsolatot. 177 A Kossuth híd az Országház déli oldalánál hidalta át a Dunát. Lebontására 1960-1963 között került sor. 329

Next

/
Oldalképek
Tartalom