„Kelet Párizsától” a „bűnös városig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 1. 1870-1930 (Budapest, 1999)

3. fejezet TÖRTÉNELMI KATAKLIZMÁK SODRÁBAN - Budapest hivatása a nemzetközi kereskedelemben. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara emlékirata (1920 december)

vállalatok özönlik el a várost, támogatják az ott letelepülő német vállalatokat, stb. Jelentékeny szerep jut Kassának is, melyen keresztül a német-román forgalom bo­nyolíttatik le. A román-magyar vasúti összeköttetések szünetelvén, Románia nyugati forgal­mát ma teljesen Cseh-Szlovákia és Jugoszlávia bonyolítják le. A román-magyar vasúti forgalom megindulásával azonban Magyarország előnye ismét érvényre fog jutni, mert Romániának igen nagy kerülőt kell tennie, ha Nyugat felé irányuló for­galmát hazánk megkerülésével akarja lebonyolítani. Ausztriának, épp úgy, mint Romániának kölcsönös érdeke a Magyarországon átmenő forgalom megindítása és fejlesztése, ami a legutóbbi magyar-osztrák kereskedelempolitikai tárgyalások során éppen Ausztria részéről hivatalosan is kifejezést nyert. A Jugoszlávián és Cseh-Szlovákián át vezető megkerülő vasútvonalak csekély teljesítőképessége, valamint a hosszabb szállítási úttal járó nagyobb költségek mi­att a Budapesten keresztül vezető vasúti és hajózási vonalak a jövőben is nélkülöz­hetetlenek Romániára nézve, s ezért e természetes előnyünket mielőbb gyümöl­csöztetnünk kell, nehogy az elzárkózás állandósulásával Románia forgalma a jövő­ben is mesterséges módon elkerülje Magyarországot. Az államhatárok módosítása dacára Jugoszláviával szemben nem kell lemonda­nunk arról, hogy e szomszédos ország külkereskedelmi forgalmának lebonyolítá­sában szerepünk legyen, mert a közvetlen vasúti és hajózási összeköttetések újrafelvétele után Jugoszlávia egyes iparcikkeket egy céltudatos magyar tarifapoli­tika mellett könnyebben vásárolhat, olcsóbban és jobban szállíthat. A belgrádi ke­reskedő a közvetlen vasúti forgalom felvétele után hamarabb juthat el Budapestre, mint Bécsbe vagy Prágába, s az Ausztriával, valamint Cseh-Szlovákiával való for­galom is Budapesten keresztül olcsóbban és könnyebben bonyolítható le. Amíg ma a jugoszláv kereskedő, sőt közvetlenül a vásárló közönség nagy része is Bécsben szerzi be szükségleteit, a jövőben ezt Budapesten teheti, annál is inkább, mivel a régi magyar-horvát és magyar-szerb kereskedelmi összeköttetések gazdasági fel­lendülésünk szempontjából eléggé meg nem becsülhető értéket képviselnek. Ugyanez áll természetesen az erdélyi és felvidéki kereskedőknek Budapesttel való összeköttetéseire is. [...] Különösen fontos a dunai hajózási forgalom szabaddátétele és fejlesztése Buda­pestnek a nemzetközi közvetítő kereskedelemben való biztosítása érdekében. A béke ratifikálása és megfelelő kereskedelmi és forgalmi szerződések megkötése után Budapestnek ismét el kell foglalnia a múltban biztosított domináló szerepét. 314

Next

/
Oldalképek
Tartalom