„Kelet Párizsától” a „bűnös városig” - Szöveggyűjtemény Budapest történetének tanulmányozásához 1. 1870-1930 (Budapest, 1999)

3. fejezet TÖRTÉNELMI KATAKLIZMÁK SODRÁBAN - Budapest hivatása a nemzetközi kereskedelemben. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara emlékirata (1920 december)

produktív gazdasági munka csökkenéséről, s ezzel kapcsolatban a munkanélküli­ség növekedéséről. E folyamat megállítása, a főváros gazdasági helyreállítása és fellendítése politi­kai, gazdasági és szociális szempontból országos létérdek. [...] Intenzív nemzetközi kereskedelem alapfeltétele a belső kereskedelem szabad mozgása és fejlesztése. Maximális árak, az ezzel járó költséges jegy rendszer, köz­pontok, monopóliumok, privilegizált szövetkezetek, szindikátusok és beszerzési csoportok, a hivatásos kereskedelem kikapcsolásával és a forgalom bürokratizálá­sával nem teremthetnek kedvező talajt a nemzetközi kereskedelemre. Sem a hiva­talos árpolitika, sem az árvizsgáló bizottságok, sem az uzsorabíróságok, sem a botbüntetés nem képesek megszüntetni a lánckereskedelmet, sem a csempészést, mert ezek az áruhiány, a kötött forgalom és a rossz valuta tünetei. A drágaság tünet­kezelése pedig annál eredménytelenebb, minél erőszakosabb, és annál erőszako­sabb, minél eredménytelenebb. E szomorú circulus vitiosusból egyetlen kivezető út van: a szabad kereskedelem biztosítása. [...] Mindaddig, amíg a külkereskedelem és átmeneti forgalom mai, a magyar mező­gazdasági és ipari termelést, valamint kereskedelmet egyaránt sújtó korlátozásai hatályban vannak, addig Budapest (s az egész ország) nem felelhet meg a nemzet­közi közvetítő kereskedelem terén reá háruló feladatainak. A legsürgősebb feladat ezért — a béke ratifikálása alapján a szomszéd államokkal, valamint a többi álla­mokkal, megfelelő kereskedelmi és forgalmi szerződések megkötése, elzárkózás helyett a szabad forgalom és kereskedelem biztosítása, ez úton nemzetközi piaca­ink visszaszerzése, s újak meghódítása. A megszállott területek kereskedői nem csupán jól felfogott gazdasági érdekük­ben, de ezen túlmenőleg nemzeti érzésből is szívesebben fogják felkeresni Buda­pestet, mint Bécset, vagy Prágát. Hiszen természetes, hogy a közvetlen kereske­delmi összeköttetések felvételével a pozsonyi, kassai, nagyváradi, temesvári, ko­lozsvári, szabadkai, stb. magyar kereskedők sietve fogják Budapestet felkeresni, hogy régi összeköttetéseiket újból felvegyék. [...] Mezőgazdasági terményeink ilyképp nyugat felé, iparcikkeink pedig a Balkán felé gyorsan és könnyen lesznek értékesíthetők, s éppen a nemzetközi kereskede­lem szempontjából a legnagyobb jelentőséggel bír, hogy a balkáni országok ellátá­sára már régen berendezkedett kereskedelmünk külföldi tranzitó árukat is könnyen adhasson majd el a balkáni kereskedőknek, akik a már megszokott budapesti piacot nagyobb kerülő, költség és fáradtság nélkül kereshetik fel. 312

Next

/
Oldalképek
Tartalom