Draskovich József: Implom József összegyűjtött kisebb írásai és életművének bibliográfiája – Gyulai füzetek 2. (Gyula, 1991)

II. Helytörténeti cikkek, tanulmányok - A szabadságharc emlékei a Városi Múzeumban. (Schrőder Gotthárd honvédőrmester emlékirata)

Kedden pihentünk. Szerdán délelőtt jött a rendelet: délután két órakor az egész hadtest készen álljon felszerelve. Három órakor jöttek a főtisztek, Gu­yon és Vysocki ezredesek, az őrnagyok és századosok. Végiglovagoltak a sorrend előtt. Guyon többször megállott a rend előtt és kérdeztette: Volt-e enni és in­ni elég? Guyon az mondta, hogy holnap lesz egy kis mulatság. Bezzeg szép kis mulatság lett." Az események megértése végett itt meg kell jegyeznünk, hogy Görgey február 3-án ért Lőcse alá. Minden oldalról körül volt zárva. Nem maradt más választá­sa, mint áttörni a németektől megszállva tartott Branyiszkón és a Sajó völgyé­ben elvonulni. A Branyiszkó-hegy megvételével a Guyon-hadtestet bízta meg. "Két órakor vonultunk Branyiszkó felé. Láttuk a németeket a hegyen. Az or­szágutat, amely a hegyoldalon kilencszer fordult meg, a német hadtest szállta meg. A hegyen egy csárda volt. Guyon ezredes kiadta a rendeletet, hogy a 113. és 114. zászlóalj, háromszáz vadásszal és három ágyúval támadásra indul. Felvonultunk a hegyre és a déli ol­dalon" foglal tunk védőhelyet. Mink oldalt vonultunk a németeknek. A háromszáz vadász a másik oldalon vo­nult fel. Három ágyúlövés jelezte a támadás kezdetét. Guyon és egy tábori lel­kész (a katonák által rajongásig szeretett Erdősi Imre) emelték a feszüle­tet... Honvédgyalogság előre! - jött a jelszó. Előre: dupla lénung, hátrál­ni: kartács. Tíz órakor kezdtük a támadást kelet, dél és nyugat felől, a vadá­szok hátunk megett, a völgy felől. A németek zavarba jöttek. Se jobbra, se bal­ra, mert mindig az országúton voltak. Mi pedig oldalt tüzeltünk. Este hat óráig tartott az ütközet. Akkor levonultunk az országútra. Ott vol­tak halva, négy, öt egy rakáson. Ott feküdtek szegények megfagyva. A német Eperjesig vonult, Eperjesről pedig Kassáig." Schröder Gotthárd 48-as manipuláns őrmester feljegyzéseit lapozgatva, a resz­ketegen folyó, öregbetűs sorokból felénk sugárzik a nyolcvan év előtti német származású gyulai mesterlegény izzó hazaszeretete. És ez a hazáért lobogó tűz halálig kísérte. Holtig büszke volt rá, hogy ott volt Iglón, Branyiszkón és 1849. február 26-27-én Kápolnánál, amelynek elvesztéséért ő is, mint annyi hon­védtársa, Görgeyt okolta. Mert Görgeyt nem szerették honvédéi. Nyers, rideg természetét szívtelenségre, sőt gonoszságra magyarázták. Róla minden mendemon­dát készpénznek vettek: "Görgeynek mondták a főrangú tisztek, hogy Kápolnánál baj van. Görgey csak azt felelte: Végezzék!" Tehát a szájról-szájra kelt hí­resztelés szerint Görgey nem akart segíteni. Sőt úgy tudták, hogy a kápolnai vesztett csata után Dembinszky lecsatolta kardját és Görgey lába elé vetette 75

Next

/
Oldalképek
Tartalom