Draskovich József: Implom József összegyűjtött kisebb írásai és életművének bibliográfiája – Gyulai füzetek 2. (Gyula, 1991)

IMPLOM JÓZSEF ÖSSZEGYŰJTÖTT KISEBB ÍRÁSAI - I. Régészeti írások - Gyula város története. Az őskortól Gyulamonostoráig (1214-ig)

tárnak fel. A sírok a jellegzetes avar edénytöredékek és sírmellékletek, gyön­gyök, fülbevalók, vasékek mellett az avar temetőkre legjobban jellemező öntött bronz övgarnitúrák is előkerültek. Három sírban is találtunk ilyen övdíszítmé­nyeket, bronz csatot, indadíszes szíjvégeket és egyéb övvereteket. Ezek múzeu­munk legszebb darabjai közé fognak tartozni. A rendkívül nagy jelentőségű avar temető feltárása tovább folyik. Az elért eredményekre még vissza fogunk térni. (Békés, 1937. aug. 22. 5. p.) GYULA VÁROS TÖRTÉNETE AZ ŐSKORTÓL GYULAMONOSTORÁIG (1214-ig) A MOCSÁRVILÁG. Évezredeken át végtelen mocsárvilág volt a Körösök környéke. A Fehér-Körös vize a mai Gyulavári felől folyt a mai gyulai vár tájékára, ahol két ágra szakadt. A mai Gyula város területén az Élővízcsatorna medrében folyt a nagyobbik ág (a tulajdonképpeni Fehér-Körös, a Nagy-Körös), a volt megyehá­za, a mai városi"tanács udvara végén, a Népkert déli szélén pedig a kisebbik ág (a Kis-Körös), amelynek medre nyomokban még ma is látható. A két ág a mai város nyugati szélén egyesült, közrefogva egy hosszú szigetet, melyre a mai Belváros és Józsefváros települt. A Fehér- és Fekete-Körös a mai Békés fölött egyesült. A Körösök vidékét sűrűn behálózta a sok ér és fok, melyeknek már ré­gen elsimult medrébe árvizek és belvizek (vadvizek) idején még ma is felnyomul a víz. A Körösök évről évre kiöntötték, és elárasztották a mélyebben fekvő területe­ket, a mai Siórét, Pejrét, Tavaszrét, Nagycsattogó, Szlányirét, Bánom és Nagy­fenék nagy részét. Az amúgy is csekély esésű folyó vizének lefolyását a mocsá­ri tölgyesek, a vízbe dőlt fatörzsek, a szinte áthatolhatatlan nádtorlaszok na­gyon meglassították. A megrekedt víz a környéket elmocsarasította. Ez a hatal­mas, soha le nem folyó víztömeg hozta létre azt az ingoványos nagy tavat is Gyula és Sarkad közt, melyet még a XVIII. században is Sarkadi-tó néven emle­gettek. A vizek, mocsarak mentén feltorlódott, hátasabb helyeken rengeteg vad, a folyókban, erekben, mocsarakban töméntelen hal, rák, teknősbéka és vízi szár­nyas élt. AZ ŐSKORTÓL GYULAMONOSTORÁIG. A Körösök ma már régen eltűnt ágai és mocsarai közt levő földhátakon és dombosabb helyeken már évezredek óta folyamatos az élet. 31

Next

/
Oldalképek
Tartalom