Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A nemesi megye - 53. II. Ulászló király Brandenburgi György kezére játssza a gyulai uradalmat (II. Ulászló oklevele, 1510)

Szerémi György: Levél Magyarország romlásáról, 1540-es évek. Kiadva: Monumenta Hungáriáé Historica. Második osztály: írók L.Wenzel Gusztáv: Szerémi György II. Lajos és János királyok házi káplánja emlékirata Magyarország romlásáról 1484-1543, Pest, 1857., 44-45. old. Latin. Juhász László (Szerémi György: Magyarország romlásáról, Monumenta Hungarica V., Magyar Helikon, 19Ő1., 54-55. old.) fordítása. - Szerémi történetírására 1. Szé­kely György: Élmény, néphit és valóság Szerémi művében (uo. 7-22. old.) c. tanulmányát. Az eseményekre 1. Fraknói Vilmosnak a Történelmi Társulat ülésén elhangzott előadását (Századok, 1877., 459-460. old.). A Szerémi által említett (enyingi Török) Imre a XV. század utolsó éveitől egészen Corvin János haláláig, 1504-ig gyulai várnagy volt. Mivel nagy összegű követelése volt Corvin Jánossal szemben, ura halálakor lefoglalta Gyula várát, s Frangepán Beatrix csak oly módon tudott Gyula birtokába kerülni, ha kiegyezett Török Imrével, aki Beatrixnak kedvelt híve lett. A Corvinokkal szembeni fellépése miatt Török Imrének tehát tényleg oka volt bosszútól tartania. Ugyanakkor Karácsonyi János (Békésvm. tört. I. 65. old. 2. jegyz.) „haszontalan mesé"-nek minősíti Szeréminek azt az állítását, hogy Corvin Erzsébet halálát Török Imre idézte volna elő. 53 Frangepán Beatrix halálával II. Ulászló király 1510-ben- kijátszva a törvényt ­a külföldi és idegen Brandenburgi György őrgróf kezére juttatta a gyulai uradalmat. Az adományozásban szerepet játszott az a körülmény, hogy György IL Ulászló ki­rálynak közeli rokona, unokaöccse volt. A legfontosabb szempont azonban politikai természetű; ezzel az adománnyal a király elérte azt, hogy az Erdély felé eső Gyula vára uradalmával együtt a Szapolyaiakkal szemben az 5 fennhatósági körzetéhez tartozzék. ...Meggondoltuk és sokszor meg sokáig elménkben forgattuk György brandenburgi őrgrófnak irántunk, gyermekeink és országaink iránt tanúsított nagy szeretetét és azon fáradalmakat meg költségeket, melyeket, mióta állan­dóan mellettünk van, - magát és vagyonát nem kímélve - elviselt. Hozzájárul ehhez, mégpedig nem jogtalanul az is, hogy őt, mivel szeretett édes nővérünktől született, hozzánk a rokonság és vér köteléke fűzi. Mindezeket jól tekintetbe véve, nem akarjuk megszegni az ország azon törvényét, mely egyebek közt tiltja, hogy Magyarországon külföldieknek örökségeket adományozzunk, s nem is szegjük azt meg, mert hiszen őméltósága a fent kifejtett okoknál fogva külföldinek és idegennek nem tartható... II. Ulászló király oklevele, 1510. márc. 22. Kiadva: GyO 56-57. old. Latin. Karácsonyi János (Békésvm. tört. I. 68-69. old.) fordítása. - Ez a körmönfont és hamis okoskodás terem­tette meg a jogi alapot arra, hogy Mátyás király és a Corvinok gyulai uradalmát Brandenburgi 81

Next

/
Oldalképek
Tartalom