Kristó Gyula: Békés megye a honfoglalástól a törökvilág végéig. Nyolcszáz esztendő a források tükrében – Forráskiadványok a Békés Megyei Levéltárból 9. (Békéscsaba, 1981)

A török veszedelem torkában - 94. Gyula képe a Wittenbergben tanuló egykori gyulai deák emlékezetében (Szikszai Fabricius Demeter: Dicsőítő ének Gyuláról, 1563)

94 A Cantio feltehetően gyulai illetékességű szerzője mellett más litterátusok is éltek a végvárrá lett Gyulán. A zempléni eredetű Szikszai Fabriciusok - Balázs és Deme­ter - Gyulán végezték tanulmányaikat, majd mindketten Wittenbergben mélyítették el tudásukat. A Wittenbergből hazainduló Szikszai Fabricius Demeter 1563-ban bú­csúünnepségére írta a Gyuláról szóló dicsőítő éneket, mecénásai mellett meleg szavak­kal emlékezve meg a Körös parti városról. A megszépítő emlékek ellenére is jól tük­rözi e költemény Gyula gazdagságát, fényét a török ostromot közvetlenül megelőző években. Ezt Gyula is, melyet a kettős Körös árja övedz be, Látta, tanúja levén szép diadalmainak. Mert tudományom s jó erkölcsömnek Mecenásit Legfőbb mérvben a vár bírja elődei közt. Már ötször fordult meg az év, amikor Gyula engem Tápláló keblén ápola és neveié. S gyermekek elméjét s szívét képezve, nyerem meg A tudós tanoda tiszteletét s jogait. Jól van, mert hogy külföldet módom vala látni, Annak most teljesb mérveit érzi erőm. Mert külde a dús Gyula engem az albisi felbai = wittenbergi] révhez, S bőkezű és nyájas volt tanulásom iránt. Mig könnyű szekerén kétszer fordult az év meg, Es a harmadik év két hava is tovaszállt! És teneked, Kerecsényi László, most tiszteletedre, Akit a fegyver övedz, zengnek a lantidegek. Mint föld súlya, akként betölti királyi erődjét ­Nagyságos címed - ős Gyula várának, imé! Már nagy tisztesség készül néked, fejedelmi Férfiú, s betölti Északot s Armeniát. ltjaidat te magad kormányzód a tiszta tanokban, A te segélyed után nyerhetik a tudományt. Ésszel munkálsz, és fegyverrel vívsz a hazáért, És a török véres fővel iramlik odább. Zeng neked is szép hirű nemesség, mert tudományom Legfőbb oszlopa vagy, háladal, üdv s köszönet, 143

Next

/
Oldalképek
Tartalom