Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - MAGYAR KÁLMÁN: Szigetvár és a dél-somogyi mezővárosok, várak kapcsolata 1526-1664 között (Különös tekintettel Babócsára és Kálmáncsára)

vagy Zrínyi sógora épített ki magának új birtokközpontokat. Vagyis legkésőbb 1552-re a Babócsától Ny-ra eső útvonalszakasz összes jelentősebb somogyi vára a Zrínyiek kezébe került 40 (3. ábra). Babóesán és Szigetváron a Pernesziek, Báthori íámiliáriusai voltak a várkapitá­nyok, így 1554-ben a Báthoriak régi familiáriusa, Perneszi Egyed öt bég támadá­sától védte meg Sziget várát. Tehát Sziget és Babócsa - a Pernesziek révén ­ekkortájt a Báthoriak politikai, hatalmi érdekeit szolgálták. Végső soron, mint a Ferdinánd-párt fő emberei magukra és Dél-Somogyra vonták a török meg-meg­újuló támadásait. 41 Vagyis az 1547-től egyre sűrűbben bekövetkező török táma­dások ellen Szigetvár, illetőleg a Babócsa környéki várak védik meg Dél-Somogyot. így 1550-ben Báthori András babócsai őrsége a Somogyra támadó pécsi Dervis bég seregét verte meg. A menekülő török csapatot pedig - Ötvös régi kapitánya - Alya Mátyás koroknai várkapitány éppen Kálmáncsehinél sem­misítette meg 42 (3. ábra). Az 1555-ös nagyobb török támadás is a fontos útvonalon fekvő, Szigetvárt Ny-i irányból védő Babócsa várát érte először. Miután Babócsa elfoglalásával a török sereg biztosította magát a közvetlen támadástól, 1556-ban nagyobb ostromot in­dított Szigetvár ellen. A Zrínyi és Nádasdy vezetésével megjelenő felmentő sereg cselből éppen Babócsa ostromát kezdte el. Ezzel Szigetvár ostromából elvonták a legjelentősebb török seregeket, akiket Babócsa alatt vertek meg. 43 A súlyos pusztulások után a király kezébe kerülő Babócsa újjáépítésére 1557­1562 között került sor. Ferdinánd tehát a Báthori javak jövedelmeit Szigetvár és a somogyi déli végvárvonal környékének jelentős megerősítésére fordította. Belő­lük vált minden szempontból a legfontosabbá az a Szigetvár, amelyhez ellátó-kör­zet gyanánt nagyobb baranyai, tolnai és somogyi uradalmak, illetőleg azok gazdag mezővárosai, sőt városai is tartoztak 44 (3. ábra). Gyakorlatilag ebben az időben Babócsa és a környék várai: Vízvár, Bélavár, Berzence stb. Szigetvár ún. főkapi­tányainak a fennhatósága alá tartoztak. Ezeket még tovább gyarapította 1561-től Zrínyi Miklós szigetvári főkapitánnyá való kinevezésekor a csurgói és más somo-. gyi uradalmaival, várashelyeivel (3.ábra). Zrínyi irányításával a dél-somogyi végvárrendszer ebben az időben sikeresen szállt szembe a török támadásaival. 1562-ben Zrínyi vezetésével éppen a babócsai őrség arat jelentős győzelmet a törökön Monoszlónál. 45 *

Next

/
Oldalképek
Tartalom