Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

II. Tanulmányok Szigetvár és környéke XVI-XVII. századi, történetéről, a város és a vár felszabadításáról - MAGYAR KÁLMÁN: Szigetvár és a dél-somogyi mezővárosok, várak kapcsolata 1526-1664 között (Különös tekintettel Babócsára és Kálmáncsára)

Báthori András somogyi, szabolcsi és szatmári főispán, királyi tárnokmester, er­délyi vajda és székely ispán somogyi hatalmi súlyának a meggyengülését dél-so­mogyi birtokainak a visszaszerzésével próbálta megakadályozni. 1563-ban somogyi uradalmait, így Babócsát és Kálmáncsát is visszavette a királyi, s ezáltal Zrínyi kezelése, irányítása alól. Vagyis a Szigetváron K-ről Ny-ra vezető nemzetközi út­vonal ezen két pontja nem a Zrínyiek érdekeltségéhez, birtokaihoz tartozott. (Gyakorlatilag azonban a három, egymással is szövetségben álló zászlósúr: Bá­thori, Zrínyi és Nádasdy bírta a Szigettől Kanizsáig terjedő fontos útvonal várait, illetőleg vámos helyeit.) 46 (1. ábra) A történeti források azt is bizonyították, hogy az 1526-1566 között Szigeten, majd Kálmáncsán és Babóesán keresztül Pettauba és végül Velencébe irányuló nagyarányú marhakereskedelem szervezői elsősorban a Báthori-mezőváros, Kál­máncsa gazdag tőzsérei, polgárai voltak. Kálmáncsa ezen tehetős emberei közvet­len kapcsolatban és érdekeltségben álltak a szomszédos Szigettel, illetőleg az ottani várkapitánnyal és a kamarai biztosokkal. Végső soron anyagi létük Sziget­vártól is alapvetően függött. 47 Ugyanakkor ez az akkori Somogyban legnépesebb­nek, leggazdagabbnak tartott mezőváros nem kis mértékben járult hozzá Szigetvár gazdasági erejéhez, illetőleg rohamos fejlődéséhez. Vagyis, ha az 1526-1566-os időszakot vesszük, akkor Kálmáncsa és Szigetvár kapcsolata alapvetően inkább kereskedelmi, gazdasági volt. (Ellentétben Babócsá­val, amelynek Szigettel katonai kapcsolata, stratégiai alárendeltsége jött létre.) Ugyanakkor a kálmáncsaiak is - az 1532-35 között felrobbantott kálmáncsai vár­kastély helyett - a szomszédságukban lévő hatalmas, korszerű vár, Sziget védel­mére és őrségének a jóindulatára számíthattak, jóllehet az ugyancsak közeli Babócsa várurának, Báthori Andrásnak is meg kellett fizetniük a jelentős földes­úri adót. 48 Ilyen előzmények után kell a későbbiekben megvizsgálnunk az 1566-1664 közöt­ti, vagyis a hódoltság kori Szigetvár, Babócsa és Kálmáncsa egymáshoz való vi­szonyát, illetőleg szerepét. Előtte azonban a fontos babócsai régészeti ásatások 49 eredményeit értékeljük.

Next

/
Oldalképek
Tartalom