Szita László (szerk.): Tanulmányok a török hódoltság és a felszabadító háborúk történetéből. A szigetvári történész konferencia előadásai a város és vár felszabadításának 300. évfordulóján, 1989 (Pécs, 1993)

I. Tanulmányok a török alóli felszabadító háború kérdéseiről - NAGY LÁSZLÓ: A török világ végnapjai Magyarországon (A török katonai kudarcok okai, 1683-1689)

A török világ végnapjai Magyarországon (A török katonai kudarcok okai, 1683-1689) Nagy László Amikor Kara Musztafa pasa nagyvezér, ez a mérhetetlen hatalmi ambícióktól fűtött férfiú 1683 nyarán Bécs elfoglalására indult, még senki sem sejtette - s nem is sejthette -, hogy ez a támadás lesz a nyitánya a magyarországi török világ végnapjainak. Arról, hogy milyen is volt ez a világ Magyarországon és Erdélyben, már a kortársak is eltérően vélekedtek, s eltérő álláspontok találhatók az újabb­és legújabbkori magyar történeti irodalomban is. Azt általában senki sem vitatja, hogy egy kezdetlegesebb fejlődési fokon álló nép hódítása mindig megzavarja az elfoglalt ország gazdasági fejlődését, és elpusztít számos termelőerőt. E megálla­pítás érvénye maradéktalanul áll azokra a balkáni országokra, amelyeket teljesen elnyelt a barbár oszmán hódítás áradata. Magyarországon és Erdélyben azonban a vitathatatlan gazdasági, társadalmi, politikai és kulturális hátrányok ellenére némiképpen másként alakult a helyzet. Elsősorban azért, mert a török a közép­kori magyar királyságnak csupán egy részét tudta maradéktalanul bekebelezni a birodalomba - és még e terület lakói is kedvezőbb helyzetben éltek, mint a bal­káni népek -, ugyanakkor Erdélyt a hozzákapcsolt területekkel - illetve Bocskai István és Thököly Imre felső-magyarországi fejedelemségét - a török hatalom a birodalom „külön státusú" részeként birtokolta, amelynek belső rendjét csak igen korlátozott mértékben befolyásolta. Magyarország kétségtelenül kuriózumnak számított az oszmán birodalmon belül. Többek között azért is, amint arra többen rámutatnak, mert a török feudalizmus súlyos vereséget szenvedett az elfoglalt te­rületeken is attól a magyar feudalizmustól, amelynek a hadseregét többször szét­verte, államát szétzúzta és területi integritását megsemmisítette. Persze még mindig további kutatásra szorul számos kérdés; így például az, hogy a török és a magyar uralkodó osztályok hosszú egymás mellett élése mennyiben „lazította fel" az oszmán társadalmat; vagy például hogy a török vazallusi állapot mennyit tor­zított a török-vazallus Erdély belső társadalmi, hatalmi struktúráján? Annyi azonban már ma is elmondható, hogy az elhúzódó török uralom és a vele járó háborúskodás óriási csapást jelentett nemzeti létünkre és különösen gazdasági, társadalmi fejlődésünkre. Ennek a világnak a fölszámolása vette kezdetét 1683­ban Kara Musztafa Bécs elleni támadásával. 1 Az oszmán hódítókra és elnyomókra végzetes hatású hadiakcióra olyan időszak­ban került sor, amikor Magyarország lakosságának döntő többsége elveszítette a

Next

/
Oldalképek
Tartalom