Szita László (szerk.): Előadások és tanulmányok a török elleni visszafoglaló háborúk történetéből 1686-1688 (Pécs, 1989)
Előadások és tanulmányok - Ludwig Hüttl: Miksa Emanuel bajor választófejedelem és Magyarország visszafoglalása az oszmánoktól (fordította: dr. Meláth Ferenc)
esetén Ferdinánd Maria, mint a legidősebb ősanya régensnői örököseként, aki házasságával nem mondott le egészen a trónöröklésről, jogosnak érezte az osztrák Habsburg örökséget, egészben vagy részben igényt tartott rá. 10 Mivel a bajoroknak nem volt elegendő eszközük az örökség birtokba vételére, Ferdinánd Maria a francia királlyal szövetkezett abban a reményben, hogy annak segítségével az eljövendő örökségét biztosítsa. 11 11. A politikai fordulat Az a reménység, amelyen a bajor politika a 17. század kései hatvanas és korai hetvenes években alapult, mindenesetre nem vált valóra. I. Lipót császár harmadik neje a Pfalz Neuburgból való Eleonóra Magdolna 1678. július 26-án egy fiúnak, a későbbi I. József császárnak adott életet. így az Ausztriát és az örökös tartományait a közeljövőben birtokba venni és örökölni Franciaország segítségével, tárgytalanná vált. A bajor politika újraorientálása ismét lehetővé vált. Ehhez még egy személyi változás is járult. 1679. május 26-án Ferdinánd Maria választófejedelem váratlanul elhunyt. Legidősebb, de még kiskorú fia helyett gyámként az elhunyt testvére, Maximilien Philipp von Leuchtenberg herceg vette át a régensséget. Jóllehet egy francia nővel kötött házasságot Maximilian Philipp, soha nem helyeselte testvére franciabarát politikáját, a császár hű híve volt. A müncheni udvar francia ügyvivője, Denis de la Haye sürgette őt testvére eddigi irányának folytatására, de hasztalanul. A császári diplomácia viszont igyekezett a kedvező helyzetet kihasználni, hogy elbocsássa a bajor-francia szövetség megalapítóját, Caspar Schmid kancellárt. A herceg néhány hónapos államigazgatása alatt nem akart a jövő választófejedelme döntéseinek elébe vágni. 12 Maria Anna Christina bajor hercegnő házasságát a francia dauphinnel nem tudta megakadályozni, ugyanis a folyó tárgyalások már eléggé előrehaladottak voltak. Egy bajor-francia szövetség megújítását, amely a megegyezés értelmében tíz év múlva lejárt, elvetette. Határozottan és eredményesen foglalt állást Miksa Emánuel házassága ellen egy francia hercegnővel, ahogy azt XIV. Lajos kívánta. Az újbóli egyesülés politikája, amelyet a francia király a béke kellős közepén elhatározott, a müncheni udvarban nagy felháborodást keltett és azoknak az erőknek adott ösztönzést, akik az I. Lipóthoz való jó viszony újbóli helyreállítását, a Franciaországtól való elfordulást igényelték. Az újbóli egyesítés a rokon pfalzi területek vonalát is érintette. Miksa Emánuel, az új választófejedelem, aki 1680. július 11-én hivatalosan átvette az uralmat választófejedelemségében (mely alsó- és felső-bajorországi tarto-