Szita László (szerk.): Előadások és tanulmányok a török elleni visszafoglaló háborúk történetéből 1686-1688 (Pécs, 1989)

Előadások és tanulmányok - Ludwig Hüttl: Miksa Emanuel bajor választófejedelem és Magyarország visszafoglalása az oszmánoktól (fordította: dr. Meláth Ferenc)

mányokból, valamint Felső-Pfalzból állt), már nem XIV. Lajos királyságában látta a „német Libertät" (szabadság) védelmezőjét, hanem I. Lipót császár­ban látta a német fejedelmek jogainak legitimális védőjét. Ezzel összefüggés­ben Bécs és München a következő hónapokban és években hosszadalmas tár­gyalásokon kísérelte meg a hosszabb ideje fennálló kétoldalú bizonytalansá­got tisztázni, és számos véleménykülönbséget rendezni. 13 Sőt, a 40 éves Lipót császár 1681-ben feleségével és udvarának egy részével a bajor iVIária-búcsú­járóhelyre, Altöttingbe utazott, hogy a most már 19 éves bajor választófeje­delemmel, Miksa Emánuellel személyesen is találkozzék és megvitassa a nem­zetközi helyzetet. 14 Búcsúzásakor a császár egy drága kardot ajándékozott Miksa Emánuelnek, aki megígérte, hogy azt a birodalom védelmére fogja használni. A bajor diplomácia ettől kezdve támogatta a császári birodalmi politikát a folytonosan ülésező birodalmi gyűlésen Regensburgban, de egyidejűleg fenn­tartotta a kapcsolatait Franciaországgal, hogy mindkét oldalra mérséklőleg hasson. El kellett kerülni a háborút Franciaország és a birodalom között. Ha Franciaország mégis megtámadná a birodalmat, akkor a bajor választófejede­lem, Miksa Emánuel nem maradna semleges. München és Bécs Caspar Schmid bajor kancellár mellőzésével tárgyalt - aki bár még hivatalban volt, már sem­mit sem tanácsolhatott, mivel a mellérendelt kancellárhelyettes, Johann Baptist Leydel szoros kapcsolatot szorgalmazott Béccsel — egy védelmi szövetséget Franciaország ellen. III. Az oszmán veszedelem A döntést egy védelmi szövetség megkötéséhez Bécs és München között végül a növekvő török veszély hozta meg. A császár egy kétfrontos háborútól félt, és kész volt engedményekre, hogy szövetségeseket szerezzen. Reményei, hogy a Magas Porta betartja a fegyverszünetet a megállapított időpontig, nem teljesültek. Bécs félt az oszmánok előrenyomulásától a Habsburgok által uralt Felső-Magyarországon. Bécs elleni támadással még nem számolt a császár. A közös helyzet alapján - Franciaország és az oszmán birodalom felől fe­nyegető veszélyek miatt - 1683. január 26-án egy közös védelmi szövetség megkötésére került sor I. Lipót császár és Miksa Emánuel bajor választó­fejedelem között. 15 Számos titkos záradékot is tartalmazott, öt évig kellett érvényben lennie, és egy bajor segítséget irányzót elő, ha Franciaország a császárt és a birodalmat megtámadná. Ha az oszmánok megkezdenék a há­borút, a választófejedelem segítséget ígért azzal a feltétellel, hogy Francia­ország felől nem várható támadás. A szerződés határozatai megmutatták, mi­lyen erős volt a félelem egy kétfrontos háborútól, és mindkét fél az erők szét-

Next

/
Oldalképek
Tartalom