A Pécsi Székeskáptalan pecséthasználata (1700-1845) - Baranyai történelmi közlemények 2. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve, 2006-2007 (BML, 2007)
Tanulmányok báránya megye és a pécsi egyházmegye történetéből - SÁNDOR LÁSZLÓ Az 1848 előtti baranyai lutheránus (evangélikus) kisiskolák szerveződése a Dunántúli Evangélikus Egyházkerületben
gyülekezet tanítója Linde Gusztáv is az apjánál, testvérénél, majd a bátaapáti ludimagisternél tanult, mielőtt iskolahivatalt vállalt. 43 Espereskerületi tanítóképzőt tehát ő sem végzett. A praeoransok feladata elsődlegesen a hitélet előírt szabályainak betartatása volt, a gyermekek tanítása inkább csak kiegészítő rendeltetésként van jelen e teendők mellett. A canonica visitatiókban olvasható nacionáléjuk is az „isteni szolgálat módjának" leírásával kezdődik, meghatározva benne a hétköznapi, vasárnapi és ünnepnapi könyörgéseket, énekeket, episztolákat és evangéliumokat, nem különben a lelkipásztoroktól rendelt prédikációs könyvekből való egyházi beszédek felolvasását. Stólabevételeik értelmezéséből konzekvens, hogy a temetés, a jegyesség kihirdetése, a gyóntalanok felkészítése, az egybekelők házassági szerződéseinek megírása és nem egy helyen a filiális egyházközség számadásainak vezetése szintén rájuk hárult. A praeorans mesterek esetében a tanításért járó jövedelmet - érdekes módon - szintén a stóladíjak között sorolták fel. 44 A katolikus befolyás alól szabadulni kívánó telepes ágostai evangélikusok saját vallásközösségi életük kialakításának érdekében eleinte csak előkönyörgői állomás engedélyezéséért folyamodtak a felsőbb hatóságoknál. Ennek elnyerését elég hosszadalmas procedúra előzte meg, mivel biztosítani kellett a praeorans mesterek eltartásának minden ingó és ingatlan feltételét. A községlakók először mindig a földesurat keresték fel, hogy hajlandó-e allodiális földjéből olyan belső fundust kihasítani, ahol iskola- és imádságos házat építhetnének, s ami egyúttal a tanító lakását is szolgálhatná. A mesteri javadalmak kiegészítő tartozékának számított a külsőségekben kimérhető uradalmi szántók és rétek, az elegendő tűzifa és a tanító szarvasmarháinak szabad legeltetésének joga is. Ez szintén a donátorok jóindulatától függött, akik ellenszolgáltatásként rendszerint szerződésben rögzített nyári gyalognapszámot és a tanítók kinevezésének előzetes engedélyezését kérték cserébe. Az első tanító behozásának valós ügyintézése csak mindezek tisztázása után indulhatott el a bürokrácia egyházi és világi fórumainál. 45 Baranyában a lutheránus iskolák és mesterházak jelentős része - épp a filiák nagy száma miatt - egy fedél alatt volt az oratóriumokkal. Építési anyaguk vályog és kő, fedésük szalma, terjedelmük öl mértékegységből átszámítva 78 és 170 négyzetméter közé tehető. 43 „...Diákit dornt, apudpatrem et apud fratrem Gábrielem Linde, tunc Magistrum. in Apáti..."Jelzete OEL Egyh. jkv. T-B-BS. 1829. Hidegkút és filiái. 113. 44 Mindez kiválóan tanulmányozható a baranyai fiókgyülekezetek esetében is. Pl. OEL Egyh. jkv. T-B-BS. 1829. Ráckozár és filiái. 45 Az eljárás pontos leírása jól tanulmányozható a Külsó'somogyi Egyházmegyéhez tartozó Iharosberény és Szepetnek községek egyházlátogatási jegyzökönyvei alapján. OEL Egyh. jkv. KS. 1829. Iharosberény. 141., 151. és Szepetnek. 166-179.