Bezerédy Győző (szerk.): Baranya megye testnevelés- és sporttörténete. 1. 1867-1945 - Baranya monográfiai sorozat (Pécs, 1987)

II. rész A TESTKULTÚRA FEJLŐDÉSÉNEK ÚTJA 1921-TÖL A FELSZABADULÁSIG - III. A leventesport Pécsett és Baranya megyében (1921-1944)

Célja, hogy minél több, de legalább a közvetlenül a bevonulás előtt álló leventé­ket részesítsék megfelelő kiképzésben. Külön foglalkoztak a síkvidéki városok és községek leventéinek és oktatóinak síkiképzésével. Számukra sífutásban is tartot­tak elméleti és gyakorlati oktatást. A sikeres kiképzés érdekében a leventék or­szágos parancsnoka a tanfolyamok számára biztosította a felszerelést. A síoktatók kiképzésével nemcsak a sísport számára gondoskodtak megfelelően felkészült ed­zőkről, hanem bevonultatásukkal a honvédség síoktatásának problémáját is meg akarták oldani. 137 Áttekintve a leventesport lokális történetét, megállapíthatjuk, hogy a magyar sport tömegbázisának kialakításával az ifjúság körében - különösen 1939 után - a kormányzati szervek s a leventemozgalom irányítói pozitív munkát végeztek. Azon­ban a magyar kormányzat mindenképpen vak eszközt akart nevelni a fiatalságból céljai eléréséhez s ehhez felhasználta a sport nemes eszméjét is, hamis érveréssel: „A magyar testnevelésnek a magyarabb magyar eszményét kell szolgálnia. . . . har­monikusan törekszik a magyar ember sajátos testi és lelki tulajdonságainak har­monikus kimutatására. A hármas gondolat: vitézi szellem, a bajvívó erő és a nem­zeti fegyelem még mindenkor győzelemre segítette a magyart." - mondta Antal István nemzetvédelmi miniszter propagandája 1944 márciusában. 138 A sportnak, a leventesportnak a bemocskolására a legjobb példa, ahogy Jányi Gusztáv nyilatkozott 1943-ban: „Minden eszközzel fel kell kelteni a verekedő kedvet. .. Olyan körülmények között kel vé­gezni a kiképzést, mintha a pokol szabadult volna el. Ezt a munkát a gyermeknél kell kez­deni, az ifjúságnál folytatni, a katonai szolgálatra bevonultnál tökéletesíteni, és a tartaléko­soknál épségben megtartani azt a lelket és tudást, melyet a honvédségtől el kell várnunk ... kö­lyökkortól katonának kell nevelni, ki tűri a fáradtságot, a szenvedést, leküzdi a félelmet és tűri a legyőzést. Olyan sportot kell csináltatni, olyan szabálykeretet, hol a gyatra kitöri a nyakát, csak az ügyes, erős győzi le, vagy a fondorlatos ravasz kerüli ki. 139 Még folytak a felszabadító harcok az ország területén, amikor megjelent az 529/1945. M. E. számú rendelet, melyben a fasiszta politikai és katonai szerveze­teket feloszlatták. így a leventeintézményt, a leventeegyesületeket is megszüntette ez a rendelet. Felszerelésüket az új, demokratikus ifjúsági egyesületek kapták meg, tagjait pedig igyekeztek az új, népi demokratikus fejlődésnek megnyerni. Cserkészet A cserkészet Baranya megyében - hasonlóan az országos helyzethez - nagy népszerűségnek örvendett. Ezt táplálta a szervezet önkéntes jellege, ugyanakkor a jelentkezőkkel szembeni igényessége, követelményeket állító feltételrendszere. De hozzájárult a cserkészet vonzerejéhez a szervezet demokratizmusa - szemben a leventeség katonai jellegével, kötelező voltával és antidemokratikus működte­tésével.

Next

/
Oldalképek
Tartalom