A Hét 1972/2 (17. évfolyam, 27-52. szám)

1972-12-22 / 51. szám

A sporlfeljesziés feladatai EGYSÉGESÍTETT testnevelé­si SZERVEZETÜNK IV. országos kongresszusát 1973 novemberében hívják össze — jelentette be dr. Vla­dimír Cernušák egyetemi tanár, a Szlovákiai Testnevelési szervezet XII. plenáris ülésén —, s a kongresszuson a sportfejlesztés feladatait tárgyalják majd meg. Ma már vitathatatlan, hogy az elmúlt negyed században, testnevelésünk és sportunk egysége­sítése óta, mind a tömeg-, mind pe­dig az élsportok fejlesztése terén nagyszerű eredményeket értünk el. A Csehszlovák Testnevelési Szövet­ségnek ma már több mint 1 300 000 tagja van, egyre több fiatal kapcso­lódik be a rendszeres testnevelésbe, sportolásba, és a nagy világverse­nyeken élsportolóink is a hagyomá­nyokhoz mérten szép eredményeket, sikereket értek el. Elégedettek azon­ban mégsem lehetünk. Különösen az elmúlt években az élsportok fejlő­désében stagnálás mutatkozik: nin­csen arányban hazánk politikai, gaz­dasági és kulturális fejlődésével. Csehszlovákia Kommunista Pártja XIV. kongresszusán is foglalkozott a sportfejlesztés kérdésével, és határo­zatban rögzítette azokat a feladato­kat, melyeknek teljesítésével e fon­tos kérdés megoldását kívánjuk elő­segíteni. Azt hiszem, ma már fölösleges hangoztatni, hogy különösen a fia­talság nevelésénél milyen fontos sze­rep hárul a testnevelésre. A rend­szeres testnevelés, sportolás elősegíti a fiatalok növekedését, egészségét, fejleszti a rátermettséget, és szoros összhangban van az esztétikai, kul­turális neveléssel is. A KONGRESSZUS ELŐTTI KAM­PÁNY az alapszervezetek, a testne­velési és sportegyesületek évzáró közgyűléseivel kezdődik, melyeken az ebben az évben végzett munkát ér­tékelik, és megvitatják azokat a fel­adatokat, amelyek az 1973-as évben a sportfejlesztéssel függnek össze. Az 1973-as év testnevelési mozgalmunk jubiláns esztendeje. A járásokban megrendezésre kerülő testnevelési ünnepekkel, testnevelésünk és spor­tunk seregszemléivel ünnepeljük meg szervezetünk egységesítését, ünnepi akadémiákon pedig a februári győ­zelem negyed százados jubileumát köszöntjük. Az egyesületekre nagy és felelősségteljes munka vár. Csak körültekintő és jó szervezőmunkával biztosítható a siker. A testnevelési ünnepekre való felkészülés során to­vábbi fiatalokat mozgósíthatunk, to­vábbi sok ezer fiút és lányt nyerhe­tünk meg a rendszeres testedzésnek, sportolásnak. Mindenütt, még a leg­kisebb falvakban is meg kell találni a módját, hogy a fiatalok rendszere­sen sportolhassanak, egészségüket fejleszthessék. Ez nevelőmunkánk legfontosabb feladata, alapja! Vladimír Cernušák, a SZTSZ KB elnöke legutóbbi beszédében helye­sen mutatott rá: minden téren ke­rülni kell, hogy a sportolás öncélú legyen. El kell érnünk — hangsúlyoz­ta —, hogy szocialista testnevelési mozgalmunk mind a fiatalság, mind pedig a dolgozók számára mindenütt hozzáférhető legyen, mert csak így biztosíthatjuk a tömegsport fejlesz­tését. Szocialista hazánk déli és keleti járásaiban is szép és eredményes munkát végeztünk az elmúlt huszon­öt évben. A még jobb és eredménye­sebb munka tőlünk, egyesületeink vezetőitől függ. Ezért a kongresszus előtti évben, az egyesületi évzáró­kon részleteiben vitassuk meg és ha­tározzuk meg azokat a feladatokat, melyekkel falvaink, városaink sport­életét kívánjuk fejleszteni. (f) ÉS KÖVETKEZETT A LABDARÚGÓ-VILÁGBAJ­NOKSÁG. Uruguay után 1934-ben Olaszország­ban rendezték meg a világ legjobb válogatott­jainak döntő küzdelmeit. A csehszlovák váloga­tott abban az időben nagyszerű sikersorozattal dicsekedhetett, és a világbajnoki cím egyik titkos esélyese volt. A nagyszerű eredmények elérésében természetesen Plánióka játszotta a döntő szerepet, akkor már ő volt a világ legjobb kapusa: a kapuvédők koronázatlan ki­rálya. Az olaszországi VB elődöntőjében a csehszlovák vá­logatott 3:1 arányban győzte le a németeket. Erről a mérkőzésről a német lapok is elismeréssel írtak. A „Montag Post“ című lapban olvashatjuk: „Plánióka, a csehszlovák csodakapus a gólnak hitt lövéseket is védte — ő döntötte el a mérkőzés sorsát!“ A német csapat legyőzése után következett a cseh­szlovák-olasz döntő. Róma és — nyugodtan állíthat­juk — egész Európa sportközvéleménye a világbajnoki döntő hangulatában élt. A nagy világlapok első olda­laikon számoltak be az előkészületekről, és hosszú cik­kekben latolgatták az eshetőségeket. A legtöbb lap az olaszokat tartotta favoritnak, de a meglepetést sem tartották kizártnak. A drámai döntő. A római stadion zsúfolásig megtelt. A nagyszámú nézőközönség lélegzetvisszafojt­va figyelte az egyes akciókat, és csak akkor morajlott fel, amikor valamelyik csatár nagy helyzetet hagyott ki, vagy amikor Plánióka nyugodt közbelépésével tisz­tázott. A mérkőzésből már csak kilenc perc hiányzott, és a csehszlovák válogatott Puó nagyszerű góljával 1:0-ra vezetett. A hangulat szinte leírhatatlan volt. Az ide­gesség másodpercről másodpercre nőtt. Plánička — ... Már csak nyolc perc van hátra a nagy mér­kőzésből. És ha most kibírjuk az olasz nyomást, meg­nyerjük a világbajnokságot! — jelentette hallgatóinak Jozef Läufer, a Csehszlovák Rádió világhírű riportere. És ekkor Meazza, a kiváló képességű olasz csatár egy gyors támadás után egyedül állt Plániókával szem­ben. Az olasz szurkolók már gólt ordítottak... de a labda még mindig Meazza lábán volt... Plánióka és Meazza, a két világhírű játékos egy pil­lanatig farkasszemet nézett, majd Plánióka. macska­ügyességgel az olasz csatár lábára vetette magát... Már csak hét perc volt hátra, és a csehszlovák csa­pat továbbra is 1:0-ra vezetett. A következő percben Orsi leshelyzetből elfutott a labdával és közvetlen kö­zelről egyenlített. A csehszlovák csapat játékosai tilta­koztak, de a játékvezető hajthatatlan maradt — meg­ítélte a gólt... A 2X15 perces meghosszabbított játékidőben az ola­szoknak még egy gólt sikerült elérniök, és ezzel meg­nyerték a világbajnoki döntőt. De a VB hőse a cseh­szlovák kapus: Plánióka volt. Nagy művészek, mesterek életében is vannak olyan időszakok, amikor átlagos vagy gyengébb teljesítményt nyújtanak. így van ez a művészeknél, és így volt ez Plániókánál is. Neki is voltak fekete napjai, vagy aho­gyan a sportolók mondják — szomorú vasárnapjai. A kiváló kapuvédő egyik szomorú vasárnapja 1933 nyárutóján volt, amikor az osztrákok ellen (3:3) két csúnya potyagólt szedett be. Pályafutásának legszo­morúbb napja pedig minden bizonnyal 1937. szeptem­ber 19 ... Plánióka ezt a napot biztosan sohasem felej­ti el. Ismét Budapesten szerepelt a csehszlovák válogatott. Változatos küzdelem után az első félidő eredménye 2:2 volt. Az első negyvenöt percben a magyarok voltak többet támadásban, de csak annyiszor sikerült beven­niük Plánióka „szentélyét“, mint amennyi gólt ők is kaptak. — Hiába támadunk, hiába tartjuk „tűz“ alatt Plá­nióka kapuját, nem tudjuk bevenni a csehszlovákok kapuját — jelentette tudósításában Pluhár Pista, a bu­dapesti rádió akkori kiváló riportere. — Plánióka ez­úttal is remekel, minden, már gólnak hitt lövést ártal­matlanná tesz.. . Szünet után megtört a jég ... A magyar csatárok — élen Sárosi Gyurkával, aki akkor élete csúcsformájá­ban volt — nagyszerűen játszottak, és végeredmény­ben 8:3-ra győztek. Ezen a mérkőzésen Sárosi dr. egye­dül hét gólt lőtt Plánióka hálójába. — Mi történt Plániókával? — kérdezték sokanamér-Plánička és Zamora a világhírű kapuvédök kőzés után. Hogyan lehetséges az, hogy a világ legjobb kapusa egy mérkőzésen nyolc gólt szedjen be? A kérdésre könnyű volt a válasz: a gólokról nem tehetett Plánióka! A katasztrofális vereség okozója a szövetségi kapitány volt: a nagyon gyenge formában játszó Svatoňt állította a középfedezet posztjára, aki a pesti mérkőzésen csúnyán leégett. A budapesti lapok a nyolc gól ellenére Sárosi mellett Plániökát tartották a mezőny legjobbjának, mert sok biztos további góltól mentette meg csapatát. A végzetes mérkőzés. És következett a második vi­lágégés előtti utolsó labdarúgó-világbajnokság. A cseh­szlovák válogatott előbb a hollandokat győzte le, majd a brazilok ellen állt ki. A nagyfontosságú mérkőzést Bordeaux-ban játszották. Drámai küzdelmet vívott a két csapat. A világ akkori legjobbjai — mert egyesek a brazilokat, mások pedig a csehszlovákokat tartották annak — ragyogó teljesítménnyel ejtették bámulatba a nézőket. A mérkőzés közvetlen a befejezés előtt Li­re állt. A csehszlovák játékosok bosszankodtak, hogy megismétlődött az olaszországi „eset“, és a bíró ezúttal Leonidas, a világhírű brazil csatár lesgólját adta meg. Ez némileg letörte a csehszlovák játékosokat, de Plá­nióka nyugodtan állta a harcot, nem törődött semmi mással, csak azzal, hogy megvédje kapuját az újabb góltól. A mérkőzésből már csak egy perc hiányzott. Ekkor Peracia, a brazilok balösszekötője nagyszerű labdát ka­pott, és elszaladt a védők mellett, s már közvetlen az ötösvonalon volt, amikor lövésre emelte lábát — de Plánióka belevetődéssel mentett. Plánióka a lövést há­rította, de Peracia már nem tudta a rúgás lendületét fékezni, és az önfeláldozóan védő kapus kezének csont­ja nagyot reccsent... eltört. A kiváló kapust elöntötte a verejték, a fájdalom be­lehasított karjába, de játékostársainak nem szólt. A 2X15 perces meghosszabbított játékidőt törött karral küzdötte végig. Egy kézzel védett, s így is bravúros teljesítményt nyújtott — gólt nem kapott! Játékostársai csak a mérkőzés után tudták meg, hogy mi történt vele. Peracia pedig, amikor megtudta, hogy az összecsapásnak milyen következménye lett, könnyes szemmel mondotta: — Nagyon sajnálom, én igazán nem tehetek róla... Ez volt Plánióka hetvennegyedik, s egyben utolsó nemzetközi mérkőzése. Felépülése után már nem tért vissza a Slávia kapujába sem. Örökre búcsút mondott egyedüli nagy szerelmének: a kerek bőrlabdának, de csak a nagy mérkőzéseken; véglegesen úgy látszik so­hasem tud búcsúzni tőle, mert még most is „dédel­geti“, a fiatal kapusok nevelésével foglalkozik. FEDERMAYER ISTVÁN