Zala, 1950. március (6. évfolyam, 51-76. szám)

1950-03-17 / 64. szám

Velésemk ellensége: a csócsároló őszi búza és rozsvetéseink­nek komoly kártevője a gabo­nafutrinka lárvája: a csócsá- roló. Kártétele ilyenkor kezdő­dik és ha n&m vagyunk elővi­gyázatosak, hatalmas károkat okozhat. A csócsároló rágása nagyon jellemző. A növény töve mel­lett meredek aknát váj a föld­be, ebbe húzódik meg nappal, s ebbe húzza be a gabonaleve­let is, éjjel azonban a felszínre furakodik. A vetés sását oly módon rágja meg. hogy a rost­közi puhább részeket kieszi- míg a rostokat össizegyömöszöU csomóba. Ezt a munkáját mondjuk „csócsárolásnak“. A csócsároló 6 lábú. f eh éress zí- nü, a feje és a 3 torszelvény háti része feketésb^rna. a pot- roh háti részén pedig barna- színű tolásdadalakú lemezek sora húzódik végig. 'Főleg ott tesz kárt, ahol őszi gabonát vagy tavaszi gabonia után vet­nek. Fellépése esetén azonnal jelentsük be a vm. Mezőgazda­sági Igazgatóságnak Zalaeger­szegre. Egyidejűleg kis doboz­ban a kártevőből pár darabot küldjünk be. — József-báL Az Mf>P és MNDSz nagykanizsai IV. körzete március 18-án, szombaton este 8 órai kezdettel a Szakmaközi Bi­zottság termeiben {volt Iparoskor) József-báit rendez, melyre szere­tettel meghív és vár minden dolgo­zót a Rendezőség. Olcsó biifíé, tánc, jó cigányzene. Olvasd SÍ Megszűnt a Vármegyei Közellátási Felügyelőség Ezután a Kereskedelmi Igaz­gatóság feladata lesz a szocia­lista kereskedelem kiszélesíté­se. dolgozó népünk szükségle­tének megfelelő áruval való ellátása, valamint a hiány-cik­kek aránylagos elosztása. Ezek­nek figyelembevételével a vár­megyei Közellátási Felügyelő­ség is megszűnt. Beolvadt a Kereskedelmi Igazgatóságba. — A jövőheti rádióműsort holnapi számunkban közöljük. — Rédics községben az orszá­gos állat- és kirakodóvásár március 27-én lesz. (Vasárnap miatt nem 26-án!) A nagy érdeklődéssel ki­sért vásárra vészmentes helyről felhajthatok egypatás és hasitott- körmü állatok. Rakodóllomás helyben. — Önkéntes ápolónői tanfolyam. A Népjóléti Minisztérium kétéves önkéntes ápolónői tanfolyamra hir­det pályázatot. A pályázat határ­ideje ez év március 31. A tanfolyam két évig tart, hathavi elméleti okta­tás, bentlakással és ellátással díj­talanul, utána másfél évig gyakor­lati kiképzés, melynek tartama alatt a jelöltek már fizetést kapnak. A két év letelte után vizsga .lesz, melynek sikeres letétele után ápolónői oklevelet kapnak a jelöl­tek. Részletes pályázati feltételek megtudhatók az MNDSz csopor­toknál, a Vöröskereszt titkárságon, vagy a helyi kórház üzemi bizott­ságánál, almi a pályázóknak nyil­vántartás végett jelentkezniök keR. SPORT Sz. Lokomotív — Olajmunkás 5:1 nb i-Es eír: |Af Apróhirdetés i&míW I is Nagykanizsai gőzfürdő nők r HALÁLOZÁS * Drága jó férjem, szeretett édesapa Sorváíh István nyug. főmozdonyvezető rövid szenvedés után f. hó 16-án Nagykanizsán elhunyt. Drága halottunk földi ma­radványait március hó 18-án délután öt órakor fog­juk a római katolikus teme­tőben örök nyugalomra he­lyezni. Az engesztelő szentmise­áldozatot a megboldogult lelki üdvéért f. hó 18-án dél­előtt 9 órakor mutatják be a Jézus Szive templomban. A gyászoló család Nagykanizsai gőzfürdő ^nők re- .szére kedden egész nap és pénte­ken délután van nyitva __ nyi tva Nagykanizsai gőzfürdő reggel 7-tői este 6 -tg._______ "" ^Vasárnapi elfoglaltságra "ke­rékpározni tudó újságárusokat felvesz a nagykanizsai kiadóhi­vatal. __________(d) ■m i'» v --T'.yyiKanz*XQS.~)*^~ Bármilyen ingatlant óhajt venni, vagy eladni, bizalommal forduljon Mohácsi ingatlanközvetítőhöz Nagy­kanizsa, Ady Endre ut 21. (250) Találtak egy kulcs-csomót Nagy­kanizsán a Centrál közelében. Tu­lajdonosa átveheti a nagykanizsai kiadóban.__________________Cd ); Sz erdán az NB I-es labda­rugó eredmények mindössze Újpest—Textiles 3:2 (0:1) és a Dorogi Tárna—Salgótar­jáni Tárna 3:1 (2:1) küzdel­mek kimenetelében tértek el a papírformától. Negyedóra alatt fordította meg az Újpest a mérkőzés sorsát- A Honvéd—• Csepel 2:0 (1:0), a Vasas— Előre 5:0 (1:0). Teherfuvar— So roles ár 1:0 (1:0), Postás- Debreceni Lokomotív 4 :í (3:1), ÉDOSz—Győri Vasas 1:0 (0:0) végződések a bajnoki táblázaton teljesen zárt me­zőnyt teremtettek ,a 6—11 he­lyezettek állásában, de az utolsó négy helyezést is meg­szilárdították. Kiváló időben, mintegy 4000 főnyi közönség előtt a szombati helyi Rohönci-uti pályán így álltak fel a csapatok: Sz. Lokomotiv: Büki — Far­sang, Tölgyesi. Rábai — Kul­csár, Dombai — Papp, Varga* Kassai, Kovács, Hiba. Olaj- munkása Kovács — Némethi., Kosa, Tamás — Forgács, ZísMó — Szepesi. Károlyi, Imii, Markusovszky, Molnár. A mérkőzés első negyedórá játql eltekintve, mindkét fél játéka nélkülözte a tervszerű séget és bár a, Sz. Lokomotív az adódott gólhelyzetek erar- madáját hagyta ki és megér­demelten győzhetett volna még ennél nagyobb gólaránnyal is egyik fél játéka sem voífc meg­győző. Már a „levegőben lógott“ a gól, amikor változatos mezőny­játék után a Sz. Lokomotiv csatárai sorra hagyják ki a g-óihejyzei-eke'fc, de az olajosok támadősora is „ellőtte a pus­kaport“. amikor Imri és Mol­nár sem tudják értékesíteni a kapueíőffcS helyzeteket, meri ettőifogva végig a mérkőzésen alig is adnak dolgot Bükinek a vendégek. A 26. percben Né­(1:0) Jókarban lévő százas motorke­rékpár eladó Dómján Károly Diós. kál. (258); 100 kbc. Sachs motorkerékpár uj gumikkal eladó. Megtekinthető csak 3—6-ig. Benkő Elek Nagyka­nizsa, Somogyi Béla-utca 37. (259) Figyelem! Ü és zalaegerszegi Figyelem Hiti WS-M fiókjába ssgérlteMa tavaszi szövet újdonságok nrdyck ö mai naptól kezdve az összes zala- megyei állami és kiskereskedőknél kaphalók Üzemi dolgozók tekintsék meg vételkényszer nélkö a dúsan felszerelt üzleteket. rrti-i fim n ■«41 nÉT»<l«r~*rTfrr*i-tfi meth I. megrugja a földön fekvő IJibát. miután az előző­leg rúgta meg a hátvédet. A játékvezető — túlszigorúan — kizárta Németh I-et a játékból s így ezután végig 10 emberrel játszottak a kanizsaiak. A 36. percben Varga—Kassai összjó* tékából az utóbbi a 16-oson belül álló Papphoz játszik, aki megszerzi lapos lövésével * ve­zető gólt: 1:0. Szünet után a 6. percben is­mét PaPP eredményes, Kovács ÍY^től kapott; labdát küldi ő métérről a hálóba: 2:0. A 9. Percben megint Papp lövi a gélt: Kassai beívelt labdája kerül hozzá és azt küldi közel­ről^ hálóba: 3:0. Áz Olajosok aíig-alig jutnak túl a felező vo­nalon. A 13. percben szöglet a“ hazaiak ellen. Utána ,a kapu elé kerül Szepesi beadása. Rá­bai és Tölgyesi egymásra vár­va, nem nyúlnak az ugró lab­dához^ amit a szemfüles Mol- nárldhasznál és a kifutó Büki mellett 3:1-re javítja az ered­ményt- Meddő támadások után a 29. percben Hiba—Kovács ossz játéka után Papp akar be lenyúlni, de Kosa „haza“ adja a labdát. A kapuból kifutó Ko­vács mellett begurul a labda, öngól: 4:1. A 33. percben Far­sang a jobbszélső helyén nyo­mul előre és bead. A sántikáló Hibára senki, sem ügyel és szélső közelről beállítja a vég­eredményt: 5:1. A mérkőzés végéig még számos alkalma nyílott volna a vasutas csatá­roknak a gólszerzésre, de sor­ra célt tévesztenek a lövések. A győztesek támacfésora nél­külözi az egységet, a tervsze­rűséget és a gólok is egyéni akcióból születtek. Az Olajosok hibái azonosak. A mezőnyben még kombinálnak, de a kapu- előtt megtorpannak, befejezet­lenek maradnak a támadások. rkSfcl sárié BjiisógJak is szer« az Előve—t'Mtij rtut n fcáüt öUSlvivómérkőséseu Ismét érdekes ököfváró méri zés lesz vasárnap Nagykanizsa Az Olajmunkás csapata az NB I-bő|; tavaly kiesett Előre legénységével "méri össze az erejét. — A vasárnapi mérkőzésen egy»; két fiatal gyereket is küzdelemből állítunk — újságolja Sípos edző. ; Ugyanis idén már az ifjúsági csa­patunk is indul a bajnokságban és ezért a fiataloknak is hozzá kell ed. zeni magukat a mérkőzések lég­köréhez. Megtudjuk, hogy az Olajmunkás csapata a következő lesz: Horváth^ Somogyi, Lovrencsics, Pintér, Bedi, Pápai, Szekszárdi Németh, Tóth, Dravarits. A mérkőzésen ,,csak’‘ 10 pár fog mérkőzni, lenne 11 is, de az Előre nem tud Kovácsnak a nehézsúlyban ellenfelet állítani. A mérkőzést postosan este 6 óra­kor kezdik a Szakszervezeti Szék­ház nagytermében. Bajnoki asztalitenisz eredmény NVSE—SIKLÓSI SZÍT 13:6 Az NVSE legénysége biztosan győzött. Meglepetés Polai két ve­resége. A győzelmeket Kovács, Kőrös, Baranyai 3—3, Polai 2. Kiss 2, illetve Ózdi, Dárdai, Leicht* ner 2—2 szerezték. Ili-fistesti Az elleti szelvényen szereplő mérkőzések közül a Salgótarján— Teherfuvar és az Olajmunkás— Dorog mérkőzésre nem keli tip­pelni, mivel ezek -a mérkőzések el* maradnak, mert a két bányászcsa­pat vasárnap szakszervezeti váló* gátoltként Tiranában játszik. Postás —EDOSz 2 2 Debrecen—Újpest 2 '2 Vasas—Honvéd SE X 2 Csepel—T extiles X ? Soroksár—Előre X X Győri Vasas—Szombathely 1 X MÉMOSz—Szegedi Sz. X 2 Szolnoki Lók.—Bo. Lók. 1 1 Székesfehérvár—Pápa X 2 Pécsi BTG—P. Dinamó 1 1 'Salgótarján—Pereces X O Nyíregyházai Vas.—Kér Pótmérkőzések: 1 í Kistext—Diósgyőr X 2 Soproni Sz.—Pécsi Lók. 1 1. Alacsenyszinvonalu mérkőzésen a hazaiak jobbak voltak NVSE-KSDSE 3:9 (1:0) AZ NB. I. 1000 néző. Ve ZMTE—PÁPAI ,MTE 3:0 (í:0) A ZMTE már az első percekben eredményes (1:0), <_de~ütána nincs említésre rríéltó esemény az első félidőben. - L . A- második félidő első részében a vendégcsapat támad többet 1— eredménytelenül. 32. percben Ebedli—Gróf ösazjáték után a szél-' sőt a kapu előtt Murai felvágja. A 11-est Fülöp tnellérugja, néhány perccel később Varga 11, majd is: mét ő a gólszerző. A ZMTE ’ teljesén formán* kívül játszott de a pápai csapat még gyengébb Volt. ­ZMTE II— SZMTE A zalaegerszegiek győzelmet arattak a II 4:1 (1:1) megérdemelt szombathelyi labdarugókká! szemben. Jffo írtént a góilövés is, különösen a máso­dik félidőben ' az egerszegieknek. A liz emberrel játszó SzMTE nem volt komoly ellenfél. Gcllövök: Dol­gos (2), Lang-és Török, illetve Hal­mos . Bajnoki kosárlabda-eredmények MNTE—NAGYATÁDI' MK SZÍT 24:17 (10:8) Az MNTE női csapnia szép mér­kőzésen megérdemelten győzött Legjobb dobok: Kosztelnik. 10, Ba- iasa 8. MNTE—NVSE 66:35 (30:18) A Magasépilők dobói különösen a második félidőben remekeltek. Ld.: Okváth 28, Hetesi 17, Vitális 12, illetve Nagy 16, Csetneki 12 I. Honvéd 19 35 9. RDOSz 19 12 3. Textiles 19 11 4. Vasas 19 9 5. Teherfuv. 19 8 6. Újpest 19 7 7. Postás 19 6 8. Gy. Vasas 19 7 9. Dorog 19 8 10. Csepel 19 7 11. S. Tárna 19 7 12. Sz Lók. 19 7 13. Deb. Lók. 19 3 .14 Olajmunk. 19 1 15. Előre 19 2 16. Soroksár 19 2 ÁLLÁSA: 52:16 32 46:23 27 53:25 26 41:26 22' 41:33 22 44:33 21 28:27 21 38:28 20 38:33 20 34:30 20 33:32 20 10 39:43 16j 11 26:63 11) 7'TI 24:54 5 12 28:66 Oj 4 13 20:53 8 A zalaegerszegi Magasépítő NVj labdarugó csapatának minden egye« tagja benevezett az MHK-ra. MOZI VÁROSI MOZ.GO NAGYKANIZSA Március 17—18—19jé,te péntek, szombat, vasárnapi ? UJ KAZ Felszabadulás utáni vidám szocfch? lista élet és újjáépítés filmje, 1 ZALA politikai napilap. Felelős szerkesztő: Szántó Jeu*.j Felelős kiadó: Darabos \lys?n.' Szerkeszt ősé gi" Z-alaé gerszeg. í/A Széchényí-tér,:.’4. 'Teletpru25®;' Nagykanizsa Zrínyi Mikiin. Telefon: 54. Kiadóhivatal: Nagykantefc * Sztáíin-nt 5. Telefon: Készült a Dunántúli Nyomda;NViib§ííj Szombathely, Kossuth Lajos-u. ®4 Telefon: 75. Nyomdáért felel: Hegedűs- Ofalfcj hagy ki az NVSEj majd a sörösök is hibáznak kétszer. A 29. percben szabadrúgással Szabó a jobb felső sarokba lő, 2:0. A 36. percben Ta­kács átadását az üresen hagyott Szabó belövi, 3:0. Jobb támadósorral az NVSE gó­lokkal győzött volna. Kiss megfe­lelt. A közvetlen védelem csak időnként nyújtott kifogástalan tel­jesítményt. Gazdag és Németh so. kát bizonytalankodott. Munkácsy volt a legjobb köztük. Balogh messze van szokott formájától. Semsi el-eltünt a mezőnyben. A csatársorban Takács és Szabó ér­demelnek említést. A vendégeknél j Bajkai, Mottl és Gondos II nyújtott I elfogadható teljesítményt. Nagykanizsa, 1000 nezo. Ve­zette: Bor.oss. ' NV-SE: Kiss — Gazdag. Németh, Munkácsy — Balogh, Semsi — Szabó, Takács. Szedlákt Placskó, Békési. KSDSE: Patai — Bajkai Pál, jTófh — Sülő, II. Motfci — Molnár, -Gondos II, Bojtár. Kondász, Kala­pács. NVSE-fölénnyel-indul a játék. A .12. percben Szedlák.. kiugrik és a jobbsarokba lő, E0. Néhány perc múlva Szedlák," majd a túlsó olda­lon Gondqs II tiszta helyzetben hi­báz. Sok a vagdalózás. és a közön­ség is méltatlankodik a gyenge játék miatt. * ; Fordulás utálj öt nagy helyzetet I