Bilkei Irén (szerk.): Zalai évszázadok. Tanulmányok és dokumentumok Zala megye történetéhez 2016. - Zalai gyűjtemény 80. (Zalaegerszeg, 2016)

Cselenkó Borbála: Uradalom? Önálló birtok vagy birtokrész? A novai „uradalom” helye és szerepe a szombathelyi püspökség uradalmi birtokigazgatásában (1777–1848)

alá-fölé rendeltséget tükröző kapcsolatban állt egymással.26 A novai birtok alá­rendeltsége tehát mind gazdasági mind kormányzási téren nyilvánvaló. Ezt a hierarchiát mutatja a két birtok élén álló említett vezető tisztség. Az uradalmi kormányzatokban általánosnak nevezhető (uradalmi tiszttartó, számtartó, szám­vevő, kasznár, ispán, ügyész, pintér, hajdúk, erdőpásztorok, uradalmi juhász stb.) tisztségviselői, szolgálattevői rangsor azonban nemcsak Nován és Zalaegerszegen is igen egyszerűsített képet mutat. Egyáltalán nincs kinevezve például egyszerre tiszttartó és a számtartó, mint pl. a szombathelyi uradalomban; de amíg Zala­egerszegen 1792-től tiszttartó áll az uradalom élén, addig Nován csak számtartó tevékenykedett.27 Annak, hogy Nován és Egerszegen Szily püspök és utódai a birtokkormány­zati tisztviselők és munkaerő közül csak a legszükségesebbeket alkalmazták, lehettek egyszerű takarékossági okai. Területi nagyságát és bevételi forrásainak differenciáltságát tekintve ugyanis egyik birtok sem igényelt nagyszámú vezető személyzetet. Mindkét birtok közvetlen irányítását kiválóan el tudta látni egyet­len személy: egy tiszttartó, illetve egy számtartó. Másrészt a fent leírtak alapján is valószínűsíthető, hogy Szily püspök és utódai - függetlenül attól, hogy Novát az 1790-es évektől „uradaloménak nevezik - Zalaegerszeget mindvégig egyfajta „Zala megyei" uradalmi központnak tekintették, amelynek része Zalaegerszeg mellett Nova és Karácsonyfa, s amelynek élén a Zalaegerszegen székelő tiszttartó állt, rangban alatta pedig a speciálisan novai birtok széles körű irányításával megbízott számtartó. A zalaegerszegi tiszttartó, mint a számtartó felett álló ma­gasabb beosztású gazdatiszt így mindvégig betöltött bizonyos ellenőrző funkciót a novai számtartó gazdálkodása és birtokirányítása felett. Ezt támasztja alá Hor­váth Károly egerszegi tiszttartónak 1854-ben a novai és egerszegi uradalomban zajló aktuális munkákról, a gazdaságok általános helyzetéről és a közelmúltban történt jelentősebb eseményekről írt jelentése is. Ebben a beszámolóban a tiszttar­tó csaknem két oldalon tájékoztatta a püspököt a novai „uradalom" majorjaiban található néhány építmény helyzetéről, azok felújításának szükségességéről és az ezekkel kapcsolatos intézkedéseiről. Említést tett még a birkák és az ökrök álla­potáról is. Ugyanakkor Zalaegerszeggel kapcsolatban röviden csak annyit írt, hogy a városban tűz volt, amelynek során 2 ház leégett, valamint az uradalom számára szalmát vásárolt.28 26 Gazdasági téren azonban e kapcsolatban kölcsönösség is megfigyelhető: nemcsak az egerszegi uradalom járult hozzá a novai gazdaság működéséhez, hanem a novai is rendszeresen segítette az egerszegit. SzEL, PL Régi gazdasági iratok: zalaegerszegi uradalmi számadások 1781., 1786., 1801; 1810. 27 SzEL PL Régi gazdasági iratok: novai uradalmi számadások 1815. 28 SzEL, PL Püspökök személyi iratai: Szenczy Ferenc püspök iratai 1. d., Cselenkó, 2011. 21-24. p. 73

Next

/
Thumbnails
Contents