Molnár András: Utóvédként a Donnál. Hadiokmányok, harctéri naplók és visszaemlékezések a magyar királyi 9. honvéd könnyű hadosztály történetéhez, 1942-1943 2. - Zalai gyűjtemény 76/2. (Zalaegerszeg, 2014)

17. gyalogezred - Ezredtörzs - 21. Péchy György főhadnagy (17. gyalogezred, ezred 1. segédtiszt) visszaemlékezése, 1942. március - 1943. május (részletek)

Péchy György főhadnagy (17. gyalogezred, ezred 1. segédtiszt) visszaemlékezése, 1942. március - 1943. május (részletek) Még jóval a mozgósítás előtt, 1941 nyarán az ezredparancsnok felterjesztéssel élt, mert a zászlóalj, visszamaradó különítményektől bekért adatok alapján meg­állapította, hogy a mozgósításkor igénybe vehető tartalékos legénység a paraszt­ság nincstelen, napszámos, zsellér, az úgynevezett „agrárproletár" rétegéből kerül ki, s kérte ennek módosítását, bizonyos fokú kiegyenlítését a többi fegyvernem­hez képest. A beadvány válasz nélkül maradt. A mozgósítás tervszerűen, de kissé lassabban lett végrehajtva, mint akár a kárpátaljai, vagy az erdélyi mozgósításkor. Ennek oka az volt, hogy a bevonul­tatott lovakat - melyek nem vállalkozó lovak voltak - és az országos járműveket, lószerszámokat felbecsülték, és az árát kifizették. Ez elég sok időt vett igénybe. [■••] A mozgósítás befejezése után megkezdődött a kiképzés. Előbb fegyelmező, majd harcszerű gyakorlatokkal - egyre nagyobb kötelékben, az egységek össz- működésének gyakorlására. A páncéltörő ágyús századok és szakaszok, mivel a nagykanizsai lőtéren vontatott célra éles lőgyakorlatot tartani nem lehetett, rövid időre kihelyezésre kerültek a hadtest újdörögd-pusztai lőterére. Itt tartottak éles lőgyakorlatokat. A harckocsikhoz való szoktatáshoz minden zászlóaljhoz kiren­deltek egy darab Túrán típusú harckocsit.39 Sokat nem lehetett ezzel az egy harc­kocsival gyakorolni, inkább csak bemutató volt. Azt a célt szolgálta, hogy a le­génység, amelynek legnagyobb része még moziban sem látott harckocsit, vajmi képet alkothasson magának róla. Bemutatták, hogy a megfelelő mélységű lövész­gödör oltalmat nyújt az eltiprás ellen. Ismertették a harckocsi holtterét, ahol meg lehet közelíteni robbantás céljából. [...] A lövészek 35 M forgódugattyús puskával40 voltak felszerelve, de egyes egy­ségeket még az első világháborúban is használt Mannlicherrel41 látták el, bár ezek már korszerűsítve lettek azáltal, hogy töltényüket a hegyes lőszer részére felfúr­21. 39 A korabeli fényképek tanúsága szerint a zalaegerszegi 17/III. zászlóalj felkészítéséhez nem 40 M Túrán típusú közepes harckocsit, hanem egy 38 M Toldi könnyű harckocsit bocsátottak rendelkezésre 1942 márciusában. Vö. Molnár András - Szabó Péter 2013.14. p. 40 Mauser-rendszerű 35 M forgódugattyús középágyáras ismétlőpuska. Űrmérete 8 mm, tűzgyorsa- sága 20 lövés/perc. A 31 M és a 31/A M puskával összehasonlítva nagyobb a kezdősebessége, lapo­sabb a röppályája, kedvezőbb a pásztázása és irányzéka is kevésbé érzékeny. Katonai zseb-lexikon 1939. 6-7. p. 41 Átfúrt csövű 31, illetve 31/A M Mannlicher puskák. Az 1895 M karabély, illetve a 1895 M hosszú­csövű puska hegyes lőszerre való átalakítása által jöttek létre. Űrméretűk 8 mm, tűzgyorsaságuk 10- 15 lövés/perc. Katonai zseb-lexikon 1939.1-6. p. 16

Next

/
Thumbnails
Contents