Oroszy Zoltán: A zalaegerszegi általános iskolák negyedszázados története - Zalaegerszegi Füzetek 4. (Zalaegerszeg, 1985)

Előszó (Jári Ferenc) - II. Az iskolák helyreállítása, a tanítás megindítása, az általános iskolák létrehozása, a pedagógus képzés és továbbképzés beindulása, az iskolai demokratizmus kezdete (1945—1947)

iskolában a Jákum Fer&nc úttörőcsapat 72 pajtással és a mai Ady iskola 384-es Zrínyi Ilona úttörőcsapata 20 fővel, Borbély Jánosné vezetésével. A Magyar Pedagógusok Szabad Szakszervezete Vármegyei szervezete vezető szerepet lát eil a isíkol a politika kialakításában. Döntő szava von kinevezésekben, megbízások előkészítésében. Igy döntésétől teszi függővé a Szombathelyi Tan­kerületi Főigazgató is az új tanulmányi felügyelők kinevezését, mint egy leiratból erről tudomást is szerezhetünk. De jelentős szerepet vállalnak a pedagógusok szervezésében is. Egy VKM rendeletre hivatkozással a M. tanfelügyelőtől érkező leirat szerint: ,,1947. június 28-án Zalaegerszegen a Pedagógus Szakszervezet NEVELŐ NAPOT és utána vármegyei szakszervezeti nagygyűlést rendez. A nagygyűlésem a nevelőik életszínvonalának emelése, a 3 éves terv stb. kerül meg­beszélésre." 79 Ennek megfelelően a szakszervezet zalaegerszegi csoportja is mun­kához látott „bár a rendelkezésre álló idő igen rövid, minden remény megvan, hogy ezen hongversennyel egybekapcsolt nagygyűlés városunk komoly társadalmi eseménye lesz" 80 mondja a jegyzőikönyv. A sikeres gyűlésről rövid tudósítást közöl a Független Zala is. 81 A pedagógus társadalom szervezett mozgalmi élete is el­sősorban a Pedagógusok Szakszervezetén belül történik. A korabeli jegyzőköny­vek, emlékeztetők rendszeresen számot adnak az ilyen irányú tevékenységről. Errőil a munkáról nyújt összegezést az 1947. november 27-i közgyűlés is, ahol a zalaegerszegi csoport tartott beszámolót. Többek között megemlítik, hogy „őr­ködtünk a felett, hogy kartársaink demokratikus szellemben neveljék az ifjúságot, örködtünk a felett, hogy demokratikus gondolkodású tagjainkat semmiféle igaz­ságtalan támadás ne érhesse. . . és a szakszervezet tagjai részt vettek a peda­gógusoknak minden országos vagy vármegyénkre terjedő megmozdulásában." 82 A nehéz körülmények között élő tehetséges tanulók a bejárást nem tudták megoldani. Ennek segítésére Zalaegerszegen a volt laktanya egyik különálló ré­szében 1947. február 1. napján megnyílik a Bacsányi János Népi Kollégium. Előtte a főispáni leirat kérő szóval fordul az intézmények vezetőihez és kéri, hogy „a kollégium fenntartásához hozzájárulni szíveskedjék. Gondolunk itt elsősorban arra, hogy Cím bölcs vezetése alatt álló testület tisztviselői közös adckozással egy vagy több kollégiumi hallgatónak az ittlakását pénzbeli támogatásával elősegít­se. Egy kollégiumi hallgató havi tartásának pénzbeli ellenértéke 35 Ft, kettőé 70 Ft stb. így a testület ahányszor 35 Ft összeadására vállalkozik havonta, annyi hallgató kiképzését biztosítja. Kérem Címet, hogy az önkéntes felajánlás mennyi­ségét Hegedűs Rajmund kollégiumi igazgatóval (Zalaegerszeg, Kossuth Lajos u. 68.) közölni szíveskedjék." 33 Az akció sikeres volt és 1947. március 23-án a Füg­getlen Zala hírül adja: „A Zalaegerszegi Bacsányi János Népi kollég ; um március 23-án tartotta megnyitó ünnepségét." 84

Next

/
Thumbnails
Contents