Oroszy Zoltán: A zalaegerszegi általános iskolák negyedszázados története - Zalaegerszegi Füzetek 4. (Zalaegerszeg, 1985)
Előszó (Jári Ferenc) - Ill.Az iskolák államosítása, a demokratikus erők küzdelme és szerepe, az eszmei harc kiemelkedő segítői. (1948)
Ili. Az iskolák államosítása, a demokratikus erők küzdelme és szerepe, az eszmei harc kiemelkedő segítői. (1948) A népi demokratikus forradalom újabb fejlődési szakaszának eredményei, a nagyüzemek, bankok, közlekedési vállalatok állami tulajdonba vétele, a koalíción kívüli jobboldali pártok választási veresége, a kommunista párt győzelme, a széles tömegekiben végbement balratolódás megteremtette a szocialista forradalom békés továbbfejlesztésének lehetőségét. A gazdaság szocialista útra történő áttérése, a politikában a baloldali pártok győzelme után megérett a helyzet arra, hogy korszerű oktató-nevelő munkát akadályozó szervezeti körülmények véglegesen felszámolásra kerüljenek. Míg 1945-ben még csak az volt a fő követelmény, hogy a fasiszta nevelés maradványait számolják fel és demokratikus irányba lépjenek előre, addig 1948-ban az új demokratikus rend építését elkezdő, ország politikai és gazdasági életében helytálló fiatalok nevelése lett a követelmény. Ezt kellett tükröznie az iskolák szociális összetételiének Is. Ennek a követelménynek teljesítéséré az egyházi iskolák képtelenek lettek. Az MKP Köznevelési Bizottságainak 1948. februári ülésén az általános iskoláik fejlesztésének soron levő feladatai között felvetődött, hogy az újjáépített felekezeti iskolák, s a működő töredék népiskolák egyesítését államosítás útján lenne legcélszerűbb megoldani. A kérdésre visszatérve a Köznevelési Bizottság 1948. április 27-i ülésén határozatot hozott az államosítási törvényjavaslat elkészítésére. Röviddel ezután már az MDP programnyilatkozata kimondta, hogy az iskoláikban a demokratikus nevelés egységes szellemének biztosításara van szükség. ,,A programnyilatkozat az egységes áll ami tankönyvek használatát javasolja valamennyi iskolában, valamint a tanügyigazgatás egységesítését és az iskolák államosítását/. ." 1 A nyilatkozat leszögezi a köznevelés legfőbb elvi alapjait. Ennek lényege: a vagyonos osztályok művelődési monopóliumának felszámolása, a reakciós széliem és előítélet leküzdése, az általános iskola megszilárdítása, iskolakötelezettség megvalósítása, egységes tankönyvek bevezetése, tanügyigazgatási reform végrehajtása, a munkárainevelés összekapcsolása az oktató-nevelő munkával — szerepelnek elsősorban az elvek között. Külön is kiemelte a programnyilatkozat az iskolák államosításának szükségességét. Az egyház és az iskola szétválasztása polgári program. Nálunk ez sajátosan a szocialista forradalomhoz kapcsolódik. A párt és a kormány ügyel arra, hogy ne sértse a vallásos emberek érzékenységét. Nem kultúrharcnak, hanem politikai harcnak tekinti, így a hitoktatás lehetősége továbbra is fennmarad. Az iskolák /államosításának előkészítése nagy társadalmi