Bertók László - Bulkai Pál - Fejér László - Koltay József: Az ivóvíz honfoglalása. A közműves ivóvízellátás fejlődése Magyarországon a római kortól napjainkig. (MAVÍZ, Budapest, 2006)

Bulkai Pál, dr. Bukta Endre, dr. Dóka Klára, dr. Filotás Ildikó, Karácsonyi Sándor, dr. Koltay József, Kömyei László, Perecsi Ferenc, Péter Gábor, dr. Schiefner Kálmán: Vízellátás fejlődése a második világháborút követően - XX. A vízellátás erőteljes fejlődésének időszaka (1960-1990 között)

Vízellátás fejlődése a második világháborút követően Ennek az időszaknak legnagyobb volumenű beruházásai a nádorvárosi 2000 m3-es víztorony és a révfalui vízmű telep új magasnyomású gépházának építése volt. Az új víztornyot, az NA 500-as fővezeték utolsó szakaszának lefektetésével 1964-ben kapcsolták be a rendszerbe. Mivel a régi révfalui és az új Erzsébet ligeti víztorony együttdolgozása nem volt biz­tosítható, az előbbit az ellátásból kiiktatták. A révfalui vízmű telepen 1967-ben lépett üzembe a magasfeszültségű energia- ellátás és a gépészeti berendezések felszerelése után az új magasnyomású gépház. Erre az időszakra elkészült az új nagy teljesítményű kútsor és megkezdődött a többlet víz- mennyiség fogadására képes 2 x 2200 m3-es térszíni tároló, valamint a város peremén és a külvárosi utcákon áthaladó nyugati főnyomó vezeték építése. A 7,5 km hosszú, NA 600, illetve NA 500-as főnyomó vezeték a Mosoni-Dunát, Rábcát és Rábát is keresztezi 2 x 400-as ikercsővel. A fogadó oldal műveinek kiépítésével egy időben a vízmű telepeken - Révfaluban és Kiskúton - kútrekonstrukciós Vízműves elvtársak felvonulnak... munkák folytak az akkor már meredeken emelkedő vízigé­nyek kielégítése céljából. A révfalui vízmű telepen a vas és mangántalanító 24 ezer m3/nap kapacitással való bővítése 1972-1975 között történt meg. 1975-ben a nagyarányú fejlesztési munkák befejeződtek. A révfalui telep termelő és tisztító kapacitása 40 ezer m3/nap- re növekedett, - melyet folyamatos kút rekonstrukcióval kell fenntartani - a város ellátását az elkészült fővezetékek és városrészi gerincvezetékek biztosították az akkor 264 km hosszú hálózaton keresztül. A város első vízmű telepe, a Kiskúti vízmű 2000 m3/nap kapacitásával csak kisegítő sze­repet játszott. A várostól kb. 10 km-re lévő Szőgyei Vízmű, mely 18 db 40- 60 méter mély kútból termeli a vizet 1973-80 között épült meg. A parti szűrésű homokos-kavics rétegből származó víz, kezelésre, savtalanításra, a vas és mangán tartalom el­távolítására szorul. A víztisztítást levegőztetéssel és gravi­tációs nyílt gyorsszűréssel végzik. ... és kiváló dolgozó kitüntetést osztanak. 172 Erzsébet ligeti víztorony (1965)

Next

/
Thumbnails
Contents