Bertók László - Bulkai Pál - Fejér László - Koltay József: Az ivóvíz honfoglalása. A közműves ivóvízellátás fejlődése Magyarországon a római kortól napjainkig. (MAVÍZ, Budapest, 2006)

Bulkai Pál, dr. Bukta Endre, dr. Dóka Klára, dr. Filotás Ildikó, Karácsonyi Sándor, dr. Koltay József, Kömyei László, Perecsi Ferenc, Péter Gábor, dr. Schiefner Kálmán: Vízellátás fejlődése a második világháborút követően - XX. A vízellátás erőteljes fejlődésének időszaka (1960-1990 között)

Vízellátás fejlődése a második világháborút követően séget szolgáltatott. A II. kútcsoport bekapcsolásával a víz­mű kapacitását az 1980-as években bővítették. A vízmű te­lepen 3 db zártszűrővel vastalanító, 800 m3-es tisztavíz me­dence és átemelő gépház épült, melynek szivattyúi a 60 km-es hálózatot és a 200 m3-es hidroglóbuszt táplálják. Két évtizedes üzemeltetés után a vastalanítót az üzemelte­tésből kikapcsolták, mivel a berendezés nem működött kel­lő hatásfokkal. Mezőtúr városban 1890-ben mélyítették az első artézi ku­tat. A századfordulót követően, az 1950-es évek második feléig több kút is létesült és ezekhez kapcsolódóan a belvá­rosban kisebb egyedi vízvezetéket is építettek. A városi közüzemű vízmű kiépítésére, az I. és II. kútcsoport bekap­csolására 1956-1961 között került sor. A vízmű telepen ek­kor még nem épültek meg a vízkezelési technológia beren­dezései, csupán a kutak vizét fogadó 2 x 200 m3-es meden­ce és a magasnyomású gépház, mely a hálózatra és a 200 m- es hidroglóbuszra dolgozott. A bővülő mennyiségi igények kielégítésére az 1970-es évek közepén fúrták meg és kapcsolták be a rendszerbe a II. szá­mú kútcsoport 4 db kútját. A hidroglóbusz helyett 1978-ban épült meg a 700 m3-es víztorony. Ezt követően további 6 db kút fúrására került sor és a városi elosztóhálózatot is folya­matosan bővítették kb. 97 km-re. A kutak vizének vastalanítására 1982-ben készültek el a zárt szűrőkkel működő technológiai berendezések, a 2 x 500 m3-es térszíni tároló medence és az új szivattyúgépház. A fejlesztés után a vízmű teljesítménye 8 ezer m3/nap. Az ország középső régiója Vácott az 1950-1960-as években új üzemek létesültek. Ennek következtében a vízigény rohamosan növekedett. Az 1945. évi vízfogyasztás 1952-re, több mint kétszeresére emelkedett. A vízmű kutak a túlzott igénybevételt nem bírták, hozamuk csökkent és állandósult a városban a vízhiány. Az 1950-es években a Buki-szigeti vízmű fejlesztésével kíván­ták a növekvő igényeket kielégíteni. 6 db mederkút, szivor- nyavezeték, majd újabb kútsor épült. Sor került a szivattyú- telep bővítésére, a megnövelt vízmennyiség tisztítására kép­telen vastalanító kikapcsolására, mely a hálózatban a vas­iszap lerakódását eredményezte. A vízmű telep és a város kö­zött újabb fővezetéket fektettek le, és a Deákvár városrészben épült 2 x 500 m3-es medencével megkétszerezték a tároló tér­A DMRV központja

Next

/
Thumbnails
Contents