Új Szó, 1995. június (48. évfolyam, 126-151. szám)

1995-06-12 / 135. szám, hétfő

1995. június 10. SPORT ÚJSZ Ó [7J I. LAB DARÚ GÓ LIGA - 31. FORDULO: A ZILIN A V AGY A HŰM E N N E? Kilenc gól Dunaszerdahelyen (r-zsi) Vasárnap kora este játszották az I. labdarúgóliga 31. fordulójának mérkőzéseit. Kilenc gólt láthatott a gyér számú közönség Dunaszerdahelyen, a pozsonyi rangadón viszont egyszer sem rezdült meg a háló. Ugyancsak pontosztozkodás volt Kassán, illetve Privigyén. A csallóközieken kívül az eper­jesiek és a zsolnaiak is otthon tartották a három pontot. Mi­vel a homonnaiak vereséget szenvedtek a kiesési rangadón, így ők kerültek az utolsó helyre. Mint ismeretes, a sereghajtó kiesik az élvonalból, all. helyezett pedig osztályozót játszik a II. liga második helyezettjével, a lévai gárdával. DAC GEMER-BANSKÁ BYSTRICA 5:4 (2:0) Új Szó-tudósítás Mivel a katonák helikopterrel, a fáradtság legkisebb jele nél­kül érkeztek a találkozóra, rög­tön támadólag léptek fel, Seme­ník és Toman okozott gondot Šanta kapusnak. Tíz perc után kiegyenlítették a játékot a Barit és Trutz­cot nélkülöző hazaiak. Fieber egyéni alakítása után Ri­manovský közelről és gyengén a kapus kezébe rúgta a labdát. A 15. percben Slobodník hátulról elakasztotta a most is sokat mozgó Kianeket, és a megítélt büntetőt Súkenník a balra vetődő Hanákot becsapva éle­sen a jobb sarokba lőtte. Hat perc múlva Zátek 20 m-es löke­tét Šanta bravúrosan ütötte szögletre. Változatos volt a mérkőzés, bár nem túl nagy ira­mú és a kapuk is csak ritkán fo­rogtak veszélyben, de a nézők élvezték a mezőnyjátékot is. A 25. NOI KOSARLABDA EUROPA-BAJNOKSAG Vereségek az ukránoktól Nagyüzem volt a hétvégén a brünni női ko­sárlabda Európa-bajnokság mindkét cso­portjában. Reggeltől késő estig folytak a küzdelmek, többnyire a papírforma érvé­nyesült. Szlovákia szombaton szabadna­pos volt, vasárnap reggel azonban várat­lan, kétpontos vereséget szenvedett az ukránoktól. Magyarország gyenge játékot mutatva, jócs­kán alulmaradt Ukrajnával szemben, és tegnap este lap­zártánk után az Eb címvédő spanyolokkal találkozott. A mai műsor 9.00: Horvátország-Moldávia, 11.00: Német­ország-Jugoszlávia, 14.00: Spanyolország-Szlovákia, 16.00: Csehország-Litvánia, 18.00: Franciaország-Olasz­ország, 20.00: Románia-Magyarország. A-csoport: Franciaország-Lit vánía 72:70 (35:35), Oroszor­szág-Jugoszlávia 76:62 (42:25), Németország-Csehország 69:72 (32:31), Olaszor­szág-Oroszország 59:57 (29:27). B-csoport: SZLOVÁKIA-ÜK­RAJNA 59:61 (28:35). Lege­redményesebbek: Kuklová 18, Hiráková 13, ill. Tkacsenko 24. Csupán az első félidő hozott ki­egyensúlyozott játékot, felvált­va vezettek a csapatok, a já­tékrész hajrájában húzott el az­ukrán együttes. Szünet után felzárkózott Szlovákia, de ez­után már nem tudott lépést tartani ellenfelével. Az utolsó két és fél percben már csak csökkentette 9 pontos hátrá­nyát. Marián Matyáš, Szlová­kia edzője: „Gyenge teljesít­ményt nyújtottunk, hibákat kö­vettünk el kosarunk alatt, s ezt az ukránok kihasználták. Zsir­kót sikerült semlegesítenünk, ám a ponterős Tkacsenkót nem. Ez döntött." UKRAJNA-MAGYARORSZÁG 75:55 (39:24). Legeredménye­sebbek: Nazarenko 16, ill. Ba­logh 19. Alárendelt szerepet játszottak Buttás Pál védencei. Rengeteg labdát eladtak, alig jutottak a lepattanókhoz, s nem tudtak mit kezdeni ellen­felük agresszív védekezésével. A második félidő derekán sike­rült két pontra megközelíteniük az ukránokat, ám ekkor érthe­tetlen módon teljesen össze­omlott a magyarok játéka, és kiütéses vereség lett a vége. További eredmények: Mol­dávia-Ukrajnä 61:68 (32:42), Románia-Horvátország 57:68 (28:33), Spanyolország-Mol­dávia 101:59 (52:25), Moldá­via-Románia 63:59 (32:34), Litvánia-Németország 80:71 (38:33). 28. percben Pinté bombája alig szállt fölé, aztán Ürge kapáslö­vése tévesztett célt, a másik ol dalon Semeník ügyetlenkedett el egy labdát a kapu előterében. Már kezdett elszürkülni a játék, amikor a 30. percben Pinté 20 m-eá bombája színessé tette a mérkőzést: a laszti a felső lécről vágódott a gólvonal mögé. Fan­tasztikus találat volt, mintha zsi­nóron húzták volna a labdát. Megérdemelten vezetett a nagy kedvvel és többet kezdemé­nyező hazai csapat. Fordulás után, amikor Fieber 4: l-re módosította az ered­ményt, mindenki bízott a DAC győzelmében. A kitámadó ven­dégek azonban alaposan kitet­tek magukért, hiszen 9 perc, alatt ledolgozták háromgólos hátrányukat. Már mindenki el­könyvelte a döntetlent, Zsáko­vics azonban nem, a 93. perc­ben szerezte a csallóköziek ötö­dik, s egyben győztes gólját. Gól­lövők: Pinté 2, Súkenník (11­esből), Fieber, Zsákovics, ill. Se­meník 2, Hýravý, Lapšanský. A találkozót 1500 néző előtt Čer­nák vezette. (T. V.) INTER-SLOVAN 0:0 Helyenként jóiramú, élveze­tes összecsapást-hozott a 77. pozsonyi rangadó. Mindkét együttes támadó felfogásban futballozott. Játékvezető: Csa­bay, 4000 néző. FC KOŠICE-TRNAVA 2:2 (1:2) Góllövők: Pančík, Bugár, ill. Macák 2. Játékvezető: Fašung, 3000 néző. PREŠOV-LOKOMOTÍVA 3:2 (2:2) Góllövők: Varga, Skalka, Gaj­doš, ill. Kiss, Kysela. Játékve-­zető: Velický, 3000 néző. ŽILINA-HUMENNÉ 3:1 (1:1) Góllövők: Hornák, Šebík, Ševčík, ill. Kavka. Játékvezető: Hriňák, 3000 néző. A bajnokság állása: 1. Slovan 31 20- 9 2 59:23 69 2. FC Košice 31 15 6 10 52:40 52 3. Inter 30 14 7 9 44:41 49 4. B. Bystrica 31 12 7 12 51:42 43 5. trnava 31 12 7 12 41:33 43 6. DAC 30 12 7 11 37:37 43 7. Prievidza 31 1Z 6 13 34:45 42 8. Bardejov 31 11 7 13 43:44 40 9. Lokomotíva 31 12 3 16 50:59 39 10. Prešov 31 9 10 12 42:48 37 11. Žilina 31 9 3 19 35:50 30 12. Humenné 31 7 8 16 31:57 29 A Lokomotíva összpontjaiból hármat levonnak! Az utolsó 32. forduló mérkőzé­seit holnapután, június 14-én játsszák: B. Bystrica-FC Košice, Trnava-lnter, Slovan-DAC, Lo­komotíva-Prievidza, Barde­jov-Žilina, Humenné-Prešov. PRIEVIDZA-BARDEJOV 1:1 (0:0) Góllövők: Blaháč, ill. Futej. Já­tékvezető: Kopča, 3500 néző. FRANCIA NEMZETKÖZI TENISZBAJNOKSÁG Muster feltette a koronát Vasárnap véget ért a teniszidény második Grand Slam tornája, a párizsi Roland Garros pályáin zajló francia nemzetközi bajnokság. A nem hivatalos salakpályás világbajnok­ságnak számító viadalt a nőknél Steffi Graf, a férfiaknál Thomas Muster nyerte meg. A német bajnoknő diadalával a világranglista élére ugrott, míg az osztrák teniszező élete első Grand Slam sikere után az ATP-ranglis­ta harmadik pozícióját szerezte meg. A tor­nán szép szlovákiai siker született Tomáš Čatár révén, aki a juniorok küzdelmében egészen az elődöntőig jutott. Steffi Graf-Arantxa Sanchez-Vicario 7:5, 4:6, 6:0. A spanyol címvédőnő a szombati döntőig egyetlen játszmát sem veszített, míg Graf Conchi­ta Martinezzel szemben egy szettet elhullajtott. Jobban kezdett Arantxa Sanchez, 3:l-re elhúzott, amikoris ellenfele rákapcsolt és zsinórban négy játékot megnyert. Az első játszmát esőszünet is megzavarta, ám Graf nem esett ki lendületéből és 50 perc alatt megnyerte az első szettet. A máso­dik felvonás minthacsak az első fordítottja lett vol­na, ugyanis nem Graf, hanem Sanchez nyert zsi­nórban négy gémet. Ekkora előnyt már a rendkí­vül szívós német bajnoknő sem tudott behozni. A harmadik játszma hozta a legnagyobb meglepe­tést. A két kiegyenlített szett után mindenki kés­hegyig menő küzdelmet várt, ehelyett a rendkívül jó erőnlétéről közismert spanyol címvédőnő szinte összeomlott, sorra elveszítette adogatógémjeit. Bár újra közbeszólt az eső, ez sem magyarázhatja Sanchez gyönge teljesítményét és 6:0-ás veresé­gét a harmadik szettben. Steffi Graf a Roland Gar­ros pályáin negyedik diadalát érte el. Thomas Muster-Michael Chang 7:5, 6:2, 6:4. Chang 1989-ben már egyszer nyert ezen a tornán, ennek ellenére Mustért tartották a nagyobb esé­lyesnek, mivel az idén salakpályán zsinórban 34 győzelmet ért el. Az első szettben az amerikai fiú kezdett jobban, ám 5:2-es állásnál Muster alapo­san rákapcsolt, öt gémet nyert, ezzel övé lett a játszma. A második szett rendkívül gyors lefolyá­sú volt, az osztrák játékos 29 perc alatt győzött, mivel ismét zsinórban öt játékot nyert meg. A har­madik felvonásban Chang mindent bevetett, ám Musterrel szemben ez sem volt elég. Fej-fej mel­lett haladtak, mígnem a kilencedik gémben az osztrák bajnok elnyerte ellenfele adógatójátékát és ez döntött. A döntők eredményei - női páros: Gigi Fernan­dez, Natasa Zvereva-Jana Novotná, Arantxa San­chez-Vieario 6:7 (6:8), 6:4, 7:5; férfi páros: Eltingh, Haarhuis-Kulti, Larsson 6:7 (3:7), 6:4, 6:1; vegyes páros: Neiland, Woodforde-Hetherington, Laffnie de Jager 7:6 (12:10), 7:6 (7:4). (sidó) Thomas Muster, az újdonsült bajnok az utóbbi he­tekben olyan kirobbanó formában van, hogy akár ilyen rendhagyó ütőfogással is megverné ellenfeleit. NB A-DÖNTO Szökik a Houston Nagy lehetőséget puskázott el az Orlando Magic, az amerikai profi kosárlabda-bajnokság, az NBA döntőjében. A floridai csa­pat a négy győztes mérkőzésig tartó finálé második találkozó­ján is kikapott, méghozzá hazai pályán. A soron következő kettő, szükség esetén három találko­zót a bajnoki címvédő Houston Rockets otthonában rendezik meg, így a Magic helyzete kilá­tástalannak tűnik. Az NBA döntőinek során eddig kétszer fordult elő, hogy egy csapat 0:2­ről tudott fordítani: 1969 ben a Boston, 1977-ben pedig a Port­land volt képes hátrányos hely­zetből diadalmaskodni. Az idei döntő második felvonásának főszereplője a Rockets centere, Hakeen Olajuwon volt - 34 pon­tot szerzett. Oroszlánrészt vállalt abban, hogy félidőben már 22 ponttal vezettek a vendégek. Az Orlando Magic legjobbja Shaqu­ille O'Neal volt 33 pontjával. A döntő eddigi két mérkőzé­sének eredményei: Orlando Ma gic-Houston Rockets 118:120 és 106:117. Labdarúgó Eb-selejtezők Vasárnap öt labdarúgó Eb-selej­tezőt játszottak. Eredmények, 4. cso­port: Észtország-Szlovénia 1:3 (1:1), g.: Reim ill. Novak 2, Zahovic; Ukraj­na-Hon/átország 1:0 (1:0), g.: Kalint vincsev. 6. csoport: Írország Ausztria 1:3 (0:0), g.: Houghton ill. Polster 2, Ogris. 8. csoport: Finnország-Görögor­szág 2:1 (1:1), g.: Litmanen (11-esből), Hjelm ill. Nicolaidis. Az Izland-Magyar­ország (3. csoport) találkozó lapzár­tánk után ért véget, (sr) III. labdarúgóliga NYUGAT. Komárno-Trenfiín 0:1, Bá­novce-Myjava 0:0, Hurbanovo-ZI. Me ravce 1:1, Topoľčany-Šúrovce 2:1, N. Zámky-Senica 1:0, Galanta-Piešťany 1:6, Hlohovec-Štúrovo 5:0, Partizána ke-Stroj. Nitra 4:2. KÖZÉP. Zvolen-Kys. N. Mesto 10, Bytča-B. Bystrica B 3:0, Martin-Belá 1:1, Istebné-Selce 1:2, Brezno-D. Ku­bín - a zápor miatt félbeszakadt, Hand lová- R. Sobota 0:2, Nováky-Čadca 3:1, Lučenec-Pov. Bystrica 4:1. POZSONY. ŠKP jun.-Dúbravka 0:4, Matador-lnter B 3:0, Devín-Pezínok 2:0, Dev. N. Ves-Spoje 1:1, VTJ Bla­va-Rapid 3:1, Lamafi-Sv. Jur 2:1, Vr nohrady-Tmávka 3:3. (su) • Elődöntőbe jutott a férfi kézi­labda Szlovák Kupában a Ferro­lux-DAC csapata, miután hazai győzelmét követően Vágbeszter­cén is 26:20 (14:8) arányban nyert. Legeredményesebbjei: Bencsics 7/1, Horváth J. 6/1.' UJSZO szlovákiai magyar napilap főszerkesztő: Szilvássy József («32 32 20) főszerkesztő-helyettes: Madi Géza («210-4456) Miklósi Péter (®210-4453) a Vasárnap vezető szerkesztője Szerkesztőség: 819 15 Bratislava, Pribinova 25,8. emelet Telefonközpont: 07/210-9 Szerkesztőségi titkárság: 32-50-18, telefax: 36-45-29 hírfelvétel és üzenetrögzítő: 2104426, sportrovat: 36-46-39 Fiókszerkesztőségek: Nagykapos 0949/382806 Kassa 095/6228^39 Rozsnyó 0942/21947 Rimaszombat 0866/925-14 Komárom 0819/649-59. Kiadja a Vox Nova Részvénytársaság, a kiadásért felel Slezákné Kovács Edit ügyvezető igazgató •n- 210-4460, fax: 210 4467 Hirdetőiroda: •ff 210-4455. fax: 210-4431. Nyomja a DANUBIAPRINT 02-es üzeme. Ter­jeszti a Postai Hírlapszolgálat, valamint a Me diaprint-Kapa. Külföldi megrendelések: PNS ES-vývoz tlače. Košická 1,81381 Bratislava. Újságküldemények feladását engedélyezte: RPP Bratislava - Pošta 12,1993. december 10-én.. Engedély száma 179/93 A szerkesztőség a beküldött kéziratok rövidíté­sének és szerkesztésének jogát fenntartja A nem megrendelt kéziratokat nem őrizzük meg és nem küldjük vissza. Index 48011 Alesi először! Hihetetlen fordulatok után Jean Alesi életében először diadalmaskodott Forma-l­es nagydíjon! Sokáig Micha­el Schumacher vezetett, majd a Kanadai Nagydíj utol­só köreiben kiesett Damon Hill, Gerhard Berger és Mar­tin Brundle ütközött, Schu­macher pedig a boxutcában időzött sokat. Már a rajtot követően többen befejezték a futamot, köztük a jó pozíci­óban lévő David Coulthard, a Williams versenyzője. Dicsé­retet érdemelnek a Jordan­Peugeot pilótái, akik a nagy csapatok árnyékából kilépve a dobogóra állhattak. A 69 körös futam végeredménye: 1. Alesi, 2. Barrichello, 3. Irvi­ne, 4. Panis, 5. Schumacher, 6. Morbidéin. A vb állása: 1. Schumacher 36, 2. Hill 29, 3. Alesi 24, 4.Berger 17, 5. Herbert 12, 6. Coulthard 9 pont. (só) EREDMÉNYEK-ESEMÉNYEK • Komáromban rendezték a hajógyár nagydíjáért kiírt nem­zetközi kajak-kenu viadalt. 350 versenyző állt rajthoz. Néhány győztes: 500 m, juniorok: Kl Riszdorfer (Komárom), K2 Risz­dorfer, Bogdány (Komárom); 5 km:Kl Riszdorfer, K2 Bača, Hluško (Komárom). Férfiak: K2 Turza, Botló (Dukla Trenčín, ŠKP Bratislava). 0 Hazai siker született a Mar­tini-Honvéd öttusaviadalon: Sárfalvi nyert, Hanzély előtt. • Kiesett Szlovákia férfi atlé­taválogatottja az Európa Kupa I. csoportjából. Turkuban utolsó lett. Magyarország az ötödik. Egyéniben a kalapácsvetést Kiss (80,04), a rúdugrást Bagyu­la (560) nyerte. 0 Magyarország női kézilab­da-válogatottja nyerte a gyulai Innstadt Kupa nemzetközi torna mérkőzéssorozatát. Szombaton 26:10-re verte Hollandiát, va­sárnap 29:20-ra Romániát. • Kiválóan szerepelt Jaroslav Katriňák a linköpingi Enduro vi­lág- és Európa-bajnoki futam 500 köbcentis géposztályában: szombaton a második, vasár­nap a harmadik helyen végzett. 0 Otthonában szenvedett ve­reséget az FC Barcelona a spa­nyol labdarúgó-bajnokság 37. fordulójában: Barcelona-Alba­cete 0:1, Celta-Real Madrid 0:2, La Coruna-Logrones 5:0, Valencia-Compostella 4:1. • Kikapott Magyarország női röplabda-válogatottja a brassói Eb-selejtezőn: Románia-Ma­gyarország 3:2. 0 Brazília labdarúgó-váloga­tottja nyerte az angliai nemzet­közi tornát. A zárótalálkozón: Anglia-Brazília 1:3 (1:0). 0 Befejeződött a cseh labda­rúgó-bajnokság. A 30. forduló eredményei: Jablonec-Sparta 0:1, Drnovice-Č. Budéjovice 3:1, Benešov-Bohemians 3:4, Olomouc-Hr. Králové 2:0, Žižkov-Zlín 5:1, Cheb-Brno 0:0, Slavia-Plzeň 2:3, Ostrava-Libe­rec 2:0. 0 Több magyar elsőség szüle­tett a párizsi kajak-kenu regat­tán. Mind 500, mind 1000 m-en kajak egyesben Borhi Zsombor és a magyar négyes győzött. 200 m-en a kajak egyest Bártfai Krisztián, a kajak kettest a Bárt­fai, Gyulai kettős nyerte. 0 Major Tímea lett a „Szlová­kia legjobb fitnessversenyzője" országos döntőjének győztese a pozsonyi Istropolisban. 0 Kilépett a III. labdarúgóliga keleti csoportjának küzdelme­iből az Agrokombinát Budkovce csapata. Eddigi eredményeit törlik a bajnokságból. 0 Megnyerte a női kézilabda Szlovák Kupát a Partizánske csapata. A döntő visszavágóján: Jaspol­Prešov 30:20 (17:10). 0 Vereséget szenvedett Szlovákia női röplabda-válo­gatottja utolsó Eb-selej­tezőjén: Svájc-Szlovákia 3:1 (-8, 13, 9, 14). i A ŠPORTKA 24. játékhete I. hú­zásának nyerőszámai: 9,10, 18, 27, 37, 44; pótszám: 32. II. hú­zás: 6, 7, 19, 20, 29, 49; pót szám: 26. LEHETŐSÉ&szám: 094684. A LOTTO 24. játékheté­nek nyerőszámai: 1, 11, 12, 26, 37, 42; pótszám: 5. NYEREMÉ­NYEK: I. és II. díj: nincs nyertes, III. díj: egy nyertes á 124 572 ko­rona, IV. díj: 100 nyertes á 997 korona, V. dQ: 1943 nyertes á 64 korona. A NIKÉ 50 nyerőszámai: 15, 42, 43, Bank-szám: 2. NYE­REMÉNYEK: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 6 nyertes (a megjátszott összeg kétezerszerese), III. d0: 827 nyertes (a megjátszott összeg tízszerese), IV. dQ: 21663 nyertes (a megjátszott összeg). A magyar ÖTÖSLOTTÓ nyerőszá­mai: 22, 52, 65, 66, 76; JOKER­szám: 574977. A magyar HATOS­LOTTÓ nyerőszámai: 1,2,18, 27, 37, 43; pótszám: 9. Az AUSTRIA­LOTTO nyerőszámai: 13, 23, 38, 41, 42, 45, pótszám: 4. JOKER­szám: 806646. (TASR)