Új Szó, 1992. május (45. évfolyam, 103-126. szám)

1992-05-25 / 121. szám, hétfő

11 SPORT 1992. MÁJUS 25. I. LABDARÚGÓLIGA, 28. FORDULO ÖRÜLNEK POZSONYBAN . (r-tics) - Az I. labdarúgóliga 28. for­dulójában a pénteki nyitány (Bohe­mians- Slavia 1:3, Olomouc - DAC 3:1) után tegnap hat mérkőzést játszot­tak. Jól szerepeltek a pozsonyi csapa­tok, hisz az éllovas Slovan otthonában magabiztosan győzött a kiesőjelölt, Trnava ellen, és az Inter idegenben diadalmaskodott a szintén nehéz hely­zetben lévő B. Bystrica fölött. A Galis­legénység örömét az is tetézi, hogy legnagyobb vetélytársuk, a Sparta ide­genben pontot vesztett, és igy a po­zsonyi kékek előnye a táblázat élén két fordulóval a befejezés előtt három pontra nőtt. Fokozódik az izgalom a táblázat alján is. Úgy tűnik, a legne­hezebb helyzetben a három 19 pontos csapat (B. Bystrica, Č. Budéjovice és Trnava) van, közöttük kell keresni a ki­esőket. Említést érdemel, hogy a góllö­vőlista élén Dubovský tovább növelte előnyét, ugyanis újabb két gólt szer­zett. 1. Slovan ,28 22 4 2 57:19 48 2. Sparta 28 21 3 4 63:18 45 3. Olomouc 28 17 8 3 58:19 42 4. Slavia 28 15 7 6 58:24 37 5. Ostrava 28 13 8 7 46:31 34 6. Inter 28 12 4 12 42:42 28 7. Prešov 28 12 4 12 32:39 28 8. DAC 28 9 5 14 43:44 23 9. Bohemians 28 8 7 13 32:43 23 10. Vítkovice 28 9 4 15 34:52 22 11. Dukla 28 6 9 13 27:38 21 12. Hr. Králové 28 7 6 15 21:38 20 13. Cheb 28 7 6 15 28:52 20 14. B. Bystrica 28 7 5 16 29:51 19 15. Č. Budéjovice 28 6 7 15 30:56 1 9 16. Trnava 28 5 9 14 20:54 19 A következő forduló párosítása: Č. Budéjovice ­Dukla, Vítkovice - Hradec, Cheb ­Slovan, Trnava - Bohemians, Slavia ­3. Bystrica, Inter - Olomouc, DAC - Ostrava, Sparta - Prešov Slovan Bratislava-Spartak Trnava 4:1 (3: t) (Munkatársunktól) - Ünneplésre készültek a téglamézei stadionban, hiszen a kékek biztos győzelmében egy Slovan-drukker sem kételkedett. Ezen kívül abban reménykedtek a pozsonyi szurkolók, hogy a Sparta pontot veszít Ostraván. Nos, elkép­zeléseik valóra váltak, s a találkozót követően vastaps köszöntötte a Ga­lis-legénységet, amely karnyújtás­nyira van az elsőségtől... Minden a papírforma szerint történt a pá­lyán! A 4. percben Chvíla fejese a kapufáról kipattant, s a jókor érke­ző Dubovský közelről a hálóba po­fozta a labdát. Kilenc perc múlva növelte előnyét a nagy kedvvel ját­szó hazai együttes: Gostič egy for­más akciót követően másodszor is a bizonytalan Praj kapujába talált. Gólzáporban reménykedtek a kékek hívei, ám a 27. percben Klinovský váratlanul szépített: 30 méteres, nem túl erős szabadrúgását Vencel elnézte! Három perccel azután Gos­tič műesését „megette" Maurer bí­ró, s az ajándéktizenegyest Du­bovský biztosan értékesítette. Ez­után sorra hagyták ki a jobbnál jobb helyzeteket a pozsonyi játékosok (Kinder, Dubovský, Chvíla, Stúpa­la); a másik oldalon Haša 20 m-ről alig lőtt mellé. Fordulás után hat perccel Timko beadását Haraoui fejelte az üres kapuba. A 62. percben Kinder ha­zaadását Solár elcsípte, azonban Vencelt nem tudta átemelni. „Taka­réklángra" kapcsolt a Slovan, játé­kosai percenkét az Ostrava - Spar­ta meccs iránt érdeklődtek, termé­szetesen mindig beszólt valaki a kis­padról. A hajrában Timko két kapu­fája jelentett izgalmat, no meg a Sparta egyenlítő gólja. A hármas sípszót követően a kékek drukke­reinek egy csoportja berohant a pályára, s hatalmas ünneplés­ben részesítette Dubovskýékat... A találkozót 20 000 néző előtt Maurer vezette. Góllövők: Dubov­ský 2 (egyet 11-esből), Gostič, Ha­raoui, ill. Klinovský. Sárga lap: Glonek - Kôstka. SLOVAN: Ven­cel - Glonek, Stúpala, Chvíla, Kin­der (78. p Chytil) - Varga, Lanz, Dubovský, Haraoui - Gostič (71. p Pecko), Timko. TRNAVA: Praj - Tibenský, Haša, Kôstka, Micha­lička - Ovad (46. p Šebík), Frťala, Bališ, Ujlaky - Klinovský, Solár. (zsi) Dukla B. Bystrica-lnter Bratislava 0:2 (0:1) A nagy tét mintha megbénította volna a hazaiakat. A katonák nagy • hibaszázalékkal, kapkodva, ötlettelenül futballoztak. A pozsonyi sárga­feketék felszabadultan, könyedén játszottak és akár nagyobb arányban is győzhettek volna. A hazai szurkolók a mérkőzés végén kifütyülték csapa­tukat. A találkozót 3000 néző előtt Brabec vezette. Góllövők: Dvirnyik, (42. p), Weiss (60. p), sárga lap: Lednický, Valkučák, illetve Tomko és Šmelko. Baník Ostrava-Sparta Praha 1:1 (1:0) Annak ellenére, hogy a mérkőzés nagy részében a bajnoki cím védője támadott többet, nem tudta megszerezni a két pontot. A bányászcsapat erősen megfiatalított összeállításban is egyenrangú ellenfele volt a nagy nevekkel teletűzdelt Spartának. Szünet után a fővárosiak mindent meg­próbáltak, hogy kicsikarják a győzelmet, ám igyekezetük csak az egyenlítést eredményezte. Az utolsó negyedórában szinte állandóan a Baník térfelén mozgott a labda, de az eredmény már nem változott. A mérkőzést 8000 néző előtt Puček vezette. Góllövők: Nečas (40. p), illetve Frídek (70. p). Sárga lap: Veselý, Vrtő, Dohnal, illetve Nemec, Vrabel, Nemeček, Frýdek. Dukla Praha-Tatran Prešov 1:0 (1:0) A katonák kezdtek jobban és már a 6. percben vezetéshez jutottak. A 2. félidőben a kelet-szlovákiaiak kezdeményeztek többet, és az utolsó pillanato­kig levegőben lógott az egyenlítő gól. Végül is a Dukla a szerencsének köszönheti, hogy otthon tartotta a számára létfontosságú pontokat. A mérkőzést 1500 néző előtt Valeš vezette. Góllövő: Foldyna (6. p). Sárga lap: Orbán, illetve Galagberov. Hradec Králové-Unio Cheb 1:0 (1:0) Csapnivaló volt a mérkőzés színvonala. A hazai szurkolók csak a két pontnak örülhettek, a játék nem ütötte meg a ligaátlagot sem. Már a 13. percben eldőlt a találkozó sorsa, szögletrúgás után Horváth közelről fejelt a hosszú sarokba. A mérkőzést 6000 néző előtt Christov vezette. Góllövő: Horváth (13. p). Sárga lap: Vodička, illetve Baček. Dynamo Č. Budéjovice-Vítkovice 2:2 (2:1) A dél-csehországiak mindent a győzelemnek rendeltek alá, mégsem tudták megszerezni a két pontot. A vendégek 11 perccel a befejezés előtt egyenlítettek. Az utolsó húsz percben eldurvult a küzdelem, sőt, az egyik néző a partjelzőt is inzultálta. Az egy pont nagyon hiányozhat a hazaiaknak a végső elszámolásnál. A találkozó játékvezetője 5000 néző előtt Krondl volt. Góllövők: Fujdiar (33. p), Vandas (38. p), illetve Orel (44. p), Vyskočil, (79. p). Sárga lap: Fujdiar, Poborský, Tejml, Vácha, Valachovič, illetve Orel. VILÁG KUPA: K0RDÁÉK MÁS0DIK0K Csak a döntőben botlott meg a cseh­szlovák válogatott a düsseldorfi férfi te­nisz Világ Kupán A spanyolok elleni találkozón: Korda - E. Sanchez 6:3, 2:6, 6:7 (2:7); Nováček - Bruguera 2:6, 4:6. A Világ Kupa eddigi történetében hazánk kétszer végzett az első helyen (1981, 1987), a spanyolok pedig 1978 és 1983 után immár harmadszor állhattak fel a dobogó tetejére. Csehszlovákia útja a döntőbe koránt­sem volt egyszerű. Először Németorszá­got verte 3:0-ra, annak ellenére, hogy az ellenfelet a wimbledoni bajnok, Michael Stich is erősítette. Hogy a szép siker nem volt véletlen, bizonyította a következő fé­nyes diadal az Egyesült Államok ellen. Korda Sampras ellen még játszmát sem veszített, alig egy óra alatt bizonyult jobb­nak. Nováčeknek csak 10 perccel kellett több Rostagnoval szemben a győzelem­hez: „ Nagyon jól sikerültek a2 adogatása­im, és a hálójátékommal is elégedett vagyok". A sors fintora, hogy a ma kezdő­dő Roland Garros viadalon az első fordu­lóban ismét egymás ellen játszanak. A szombati, Oroszország elleni mérkő­zésnek már nem volt tétje, a jónevú Volkov, Cserkaszov kettős legyőzésé­nek inkább presztízsjellege volt. A második hely annál is értékesebb, hogy salakpályán érték el a csehszlo­vák játékosok, ami jó jel lehet Roland Garros elótt, amit, mint ismeretes, nem hivatalos salakpályás világbajnokság­nak tartanak. Üröm az örömben: Korda és Nováček lemondta a barcelonai olimpián való részvételét. Nováček csa­ládi okkal indokolta lépését, felesége az ötkarikás játékok idején fog szülni; Korda pedig az Egyesült Államokban akarja tö­kéletesíteni játéktudását. A Csehszlovák Tenisz Szövetség máris nemtetszését fe­jezte ki, s a visszalépésnek még bizonyo­san lesz folytatása... ..... (sido) Labdarúgó SZNL ľ - 27. forduló KÉSŐN ÉBREDTEK AZ ÓGYALLAIAK (zsi) - Kassán, a Loki otthonában is nyerni tudott az SZNL I győztese, a nyitrai gárda, amely már korábban kiharcolta az élvonalba jutást. Meglepetésnek számít a VSS ógyallai veresége, annál is inkább, mert a zöld-sárgák régebben, reménytelenül sereghajtók! A pozsonyi rendőrök, a jolsvaiak, a lévaiak, valamint a szeniceiek is értékes győzelmet arattak... Következik: VSS - VSŽ, Senec - Lokomotíva, Nitra - Senica, Prievidza - ŠKP, Pov. Bystrica - Humenné, Petržalka - Levice, Žilina - Jelšava, Šaľa - Hurbanovo. LOKOMOTÍVA - NITRA 0:1 (0:0), Ma­joros (67. p); HURBANOVO - VSS 1:0 (1:0), Andrejco (25. p); ŠKP - POV. BYSTRICA 2:0 (0:0), Brenkus (58. p) és Vrábel (65. p); HUMENNÉ - PETRŽAL­KA 1:0 (1:0), Kavka (11. p); JELŠAVA - ŠAĽA 4:1 (1:1), Michlík'(19. p és 87. p), Baláž (56. p), Schellíng (83. p -11 -esbôl), ill. Mičega (36. p); VSŽ - SENEC 0:1 (0:1), Kolembus (31. p); LEVICE - ŽILI­NA 1:0 (1:0), Herman (15. p); SENICA - PRIEVIDZA 2:0 (2:0), Procházka (11. p) és Fiala (42. p). EREDMÉNYEK - ESEMÉNYEK - EREDMÉNYEK 1.. Nitra 27 20 4 3 64:11 44 2. VSŽ 27 12 10 5 32:23 34 3. VSS 27 13 6 8 32:20 32 4. Humenné 27 13 3 11 40:37 29 5. Žilina 27 10 9 8 35:33. 29 6. Lokomotíva 27 10 8 9 30:27 28 7. Senec 27 11 6 10 22:28 28 , 8. Prievidza 27 8 10 9 26:29 26 9. Šaľa 27 7 11 9 27:33 25 10. Levice 27 9 6 12 33:30 24 11. Jelšava 27 10 4 13 39:40 24 12. ŠKP , 27 8 8 11 30:33 24 13. Pov. Bystrica 27 9 6 12 32:41 24 14. Senica 27 9 6 12 33:44 24 15. Petržalka 27 7 8 12 26:42 22 16. Hurbanovo '27 5 5 17 17:47 15 • A NÉMET LABDARÚGÓ Kupa döntőjében, Berlinben a Hannover '9611 ­es rúgásokkal 4:3-ra győzött a Borussia Mönchengladbach ellen. A rendes játék­időben és a hosszabbításban is 0:0 volt az eredmény. -f A BELGA SZÍNEKBEN induló Gu­revics nyerte a müncheni nemzetközi sakktornát. A sorrend: 1. Gurevics 7, 2-3. Hübner és Gelfand 6,5-6,5 pont. • GIANLUCA VIALLI, az olasz labda­rúgóbajnok, a Sampdoria Genoa sztárja az új idényben a Juventus Torinóban folytatja pályafutását. Az átigazolásrólhi­vatalos részleteket nem közöltek, ám az olasz sajtóban megjelent, hogy a Juven­tus több millió dollárt fizet a 28 esztendős játékosért. + A LUZERNI nemzetközi női te­nisztorna elődöntőjében a csehszlo­vák Zrubáková 6:4, 6:4 arányban győ­zött a svájci Zardo ellen. + AZ NHL PROFI jégkorongliga Stan­ley Kupájának döntőjében a Chicago Black Hawks és a Pittsburgh Penguins méri össze erejét. A kupavédö Pittsburgh továbbjutásáról az elődöntő 4. találkozója döntött, melyen Bostonban a vendégcsa­pat 5:1 arányban győzött a helyi Boston Bruins együttese ellen. + PÁRIZSBAN folytatódott a nem­zetközi férfi kézi labdatorna. A csehszlo­vák válogatott az 5-8. helyért játszik. A legutóbbi fordulóban: Csehszlovákia - Japán 29:17 (16:8). Az elődöntőben: Svédország - Románia 30:22 (16:11), FÁK - Kuba 31:27 (16:12). 4 A BOLGÁR Todorova nyerte a To­kióban rendezett nemzetközi ritmikus sportgimnasztika versenyt. A csehszlovák Veselá 13. helyen végzett. • BESZTERCEBÁNYÁN rendezték az I. atlétikai liga új idényének nyitófor­dulóját. Az átlagos eredmények közül kiemelkedik a rúdugró Lubenský telje­sítménye, aki 555 cm-rel teljesítette az olimpiai szintet. Az eredményekből: 100 m - Hudec 10,52, 110 m gát - Ko­váč (mind Dukla) 13,71, magasugrás - Kubista (Sparta) 220, távolugrás - Gombala (Dukla) 784, diszkosz - Bu­gár (Dukla) 61,60. -f A SPANYOL labdarúgóliga 36. for­dulójának egyetlen szombati mérkőzé­sén: Osasuna - Real Madrid 1:1. • NANTES- BEN BEFEJEZŐDÖTT a női torna Európa-bajnokság. Az össze­tettben az ukrán színekben induló Tatyja­na Gucu szerezte meg az aranyérmet 39,725 ponttal, két román versenyző, Go­geanu 39,648 és Hadareanu 39,412 előtt. A címvédő Boginszka csak 5. lett. A csehszlovákok közül Kinclová a 11. helyet szerezte meg. GILLINGHAM DUPLÁZOTT A Sheffieldben rendezett nemzetközi úszóversenyen az angol Nick Gillingham, az 1988. évi olimpia ezüstérmese a 200 m-es férfi mellúszásban kétszer is Európa-csúcsot javított Az előfutamban 2:11,98-cal adta át a múltnak a magyar Rózsa 2:12,03 perces kontinensrekordját, majd a döntőben 2:11,62 percre javította az Európa­csúcsot. Ennél az időnél a világon csak az amerikai Barrowman úszott jobbat, akinek világrekordja 2:10,60. A floridai Fort Lauderdale-ban nagyszabású nemzetközi ver­seny folyik. Az eredményekből - férfiak: 100 m hát: Zubero 55,36; 200 m mellúszás: Barrowman 2:16,46, 50 m gyors: Jager 23,49, Pace 23,56, Biondi 23,63, 200 m gyors: Kalaus (magyar) 1:53,78. Nők: 200, 400 és 800 m gyors: Evans 2:04,07 (4:12,03, 8:37,77 perc. 100 m hát: Loveles (amerikaiak) 1:03,03. SPORTFOGADÁS A Športka 21. játékhete 1. húzá­sának nyerőszámai: 28 29 39 43 47 48 pótszám: 41. 2. húzás: 1 18 19 32 43 46 pótszám: 4. A Mates 20-21. játékhetének nyerőszámai: 10 14 24 31 32. A Sazka telitalálatos szelvénye 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 1 021000220 2 1 1 LABDARÚGÓ SZNL II NYUGATI CSOPORT: Dúbravka - TTS Trenčín 2:2, Spoje - Sereď 0:1, ES. N. Zámky - Dubnica 0:0, Bánovce - Slovan B 2:3, Inter B - Topoľčany 1:1, Partizánske - Vrábie 1:0, Gabčikovo - Doprastav 4:0, VTJ Trenčín - Puchov 2:1. KELETI CSOPORT: Bytča - Sp. N. Ves 1:8, B. Bystrica B - Búdkovce 3:3, Bardejov - Čadca 3:0, Rim. Sobota - Stropkov 3:0, Giraltovce - Ružomberok 3:0, Vranov - Bard. N. Ves 1:0, Kys. N. Mesto - Michalovce 2:0, Trebišov - Lube­ník 3:0. Előrehozott mérkőzésen: B. Bystrica B - Stropkov 5:1. (me) f m ..4m Névery Zoltán képviselőjelölt gépészmérnök, Léva IMagyar Polgári Párti ÚP-767/25 VILLÁMSPRINT A június 1-jén megrendezendő pozsonyi Slovnaft '92 atlétikai viadal egyik fénypontja a férfi 100 méteres síkfutás lesz. Olyan villámlábú sprin­terek jelezték érkezésüket, mint a le­gendás amerikai Calvin Smith, a ta­valyi tokiói világbajnokság 3. és 4. helyezettje, a szintén amerikai Den­nis Mitchell és a brit Linford Chris­tie. Az utóbbi, kontinensünk leg­gyorsabb futója, 9,92-vei tartja az Európa-csúcsot. A többi - kevésbé neves - résztvevő is remek egyéni rekorddal rendelkezik: Henry Neal (USA - 10,09), Jason John (brit - 10,32), és Fabien Muyaba (Zim­babwe - 10,15). A Magyar Polgári Párt mai gyűlései Angyal Béla és Hájos Zoltán - Vásárút; Matiaško László és Tóth Mihály - Fűr; Világi Oszkár és Vö­rös Péter - Csúz; Soóky László és Molnár Rozália - Pat; Sándor Eleo­nóra - Vága; Könözsi László - Nagyölved. Valamennyi gyűlés a helyi kultúrház­ban lesz 19.30 órakor, öllős László - Ipolyság 19.30 órakor a Városháza színháztermében. ÚP-767/22 Az Együttélés mai választási gyűlései Bauer Edit, Rózsa Ernő, Pukkai László, Szabó Rézső, Csáky Pál - Galánta, 19.30-kor; Duka Zólyomi Árpád, Hortai Éva, Bajnok István, Mácza Mihály - Köbölkút, 19.00-kor; Harna István, Bábi Péter, Veszelei György, Kura Sándor - Nagykeszi, 19.00-kor; Fehér Miklós, Kmeczkó Mihály, Riszdorfer László, Sebők Zoltán - Csicsó, 19.00-kor; Gergő János - Nyírágó, 19.00-kor, Bélik György és Dolník Erzsébet - Százd, 19.00-kor; Alaksza János és Páz­mány Péter - Éberhard, 19.30-kor; Kvarda József - Vők, 19.30-kor; Batta István, Ibos László, Komlósy Zsolt - Rás, 19.00-kor; Simon Já­nos, Surányi Sándor, Hahnné Du­ray Éva - Fülekpilis; 19.00-kor; Gor­don László, Mátyus István, Fábián Edit, Mihályi Molnár László - Hor­ká, 19.00 órakor. ÚP-889